Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
S

smart ass

Гостин
Баце да дајш некоја слика, линк нешо.. да виам како изгледа тој МАКЕДОНСКИ МОДЕЛ :)
Елбит системс Изреаел и истата модификација е позната по името Македонски модел...читај

On April 1st, Macedonian Air Force and Air Defence Force (Makedonsko Voeno Vozduhoplovstvo i Protivvozdusna Odbrana or VV i PVO) for the first time officially demonstrated its two Mi-17 and two Mi-24V helicopters that have been upgraded with Aviators Night Vision Head-Up Display (ANVIS/HUD) System by Elbit Systems of Israel. The helicopters involved in the modernization that enables NATO-compatible night-flying operations are Mi-17 Hip-Hs serialed VAM-302 and VAM-303 that are operational with the 301 Transport Helicopter Squadron (301 Transporten Helikopterski Skvadron) and Mi-24V Hind-Es serialed 209 and 210 that are operational with the 201 Combat Helicopter Squadron (201. Borben Helikopterski Skvadron).
The process of serious preparing of Macedonias Air Force for contributing to NATO operations has been initiated in December 2003 when Macedonian Government awarded Elbit Systems of Israel with a US 2 million contract for limited (first-stage) upgrade of two Mi-17 and two Mi-24V helicopters. The upgrade of selected helicopters started at Petrovec air base, near Skopje, in February 2004 and was completed some eight months later. All four aircraft involved in this modernization are now again operational and have redesigned cockpit layout, adopted for night vision goggle (NVG) operations, and are also equipped with ANVIS/HUD System. By equipping its aircraft with ANVIS/HUDs, Macedonian Air Force become one of a very few operators of Night-operation Mi-17 and Mi-24 helicopters worldwide, even before Air Forces of NATO-member countries Poland, the Czech Republic, Hungary and Bulgaria.
Satisfied with the successful completionof initially
signed contract, Macedonian Government and Elbit Systems are now very close to signing of a new contract for more comprehensive (second-stage) upgrade for six Macedonian Air Force helicopters. Since the Republic of Macedonia has announced that it will contribute to NATO with two Combat Search and Rescue (CSAR) helicopters, the Macedonian Ministry of Defence now plans to initiate second stage of upgrade for the two Macedonian Mi-17s that were involved in the first stage. Additional upgrade of Macedonian Hips will mean equipping them with all new communication, identification and navigation systems that among others will include a new ILS, VOR, DME, multifunctional displays and a digital moving map display that will replace the
Your browser does not support inline frames or is currently configured not to display inline frames.​

earlier paper map system. In addition to second stage Mi-17 upgrade, the Macedonian Air Force also plans more advanced upgrade for another four Mi-24 helicopters. The second-stage Mi-24 upgrade package will mean equipping another four Macedonian Hinds with the complete first-stage upgrade, plus complete second-stage Mi-17 upgrade supplemented by improved self-defence systems (new radar warning receivers and chaff/flare dispensers) and a third-generation gyro-stabilised multi-sensor payload (TV camera, FLIR, auto-tracker and laser rangefinder/laser designator), integrated with helmet sight, multifunctional displays and digital moving map display.
text: Igor Bozinovski
photos: MIA via Igor Bozinovski
Линк
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
каков вовед има на темава,реков булгариве се спремаат да ја освојуваат стратосферата,ама сум се лажел изгледа-останува да се говори за нивните херојски подвизи кои завршиле неславно,слики од неславен период за нивната држава кога губи на сите фронтови:pop:
Доста повеке от стратосферата... 2-ма космонафти (астронафти). Сега започна да се зборува за трети.
Георги Иванов - 1979 година
Александар Александров - 1988 година

--- надополнето ---

И што?
Luftwaffe користи се уште Panavia Tornado и F-4.
Турциjа користи F-4 и наjстарите F-16.
Холандиjа и Белгиjа са исто со стари F-16.


Моj фаворит за вероватниот конкурс е Eurofighter, но вероватно нема да биде победник - тоа е наjскапиот вариант.
Борбата ке биде помегу F-16 /голем политически натиск от САД/ и Gripen /евтин и модерен, добар офсет и инвестиции/.
Предпочитам Gripen.

Ф-16 ги нема сеуште по музеите, а и Турција сама си ги произведува Ф-16 така да не може да кажеш дека се стари.
Што се однесува за Ф-4 тој веќе е одамна во историјата и ниедна армија не го користи за воени дејства.

А со кои пари ќе купете вие авиони???

:pos2:
F-16 не е стар?! Па МиГ 29 се произведуваше и беше авиона коjто мораше да противостои на F-16. Колкото ти е стар МиГ 29,толкова ти е стар и F-16. За тебе е критериум постоене во музеи - Боже чуваj...
А со што ке купиму ние авиони-мислам имаме со што. И фискалниот резерв е полен и државен заем е можен...
Има начини.

--- надополнето ---

И што?
Luftwaffe користи се уште Panavia Tornado и F-4.
Турциjа користи F-4 и наjстарите F-16.
Холандиjа и Белгиjа са исто со стари F-16.


Моj фаворит за вероватниот конкурс е Eurofighter, но вероватно нема да биде победник - тоа е наjскапиот вариант.
Борбата ке биде помегу F-16 /голем политически натиск от САД/ и Gripen /евтин и модерен, добар офсет и инвестиции/.
Предпочитам Gripen.

Ф-16 ги нема сеуште по музеите, а и Турција сама си ги произведува Ф-16 така да не може да кажеш дека се стари.
Што се однесува за Ф-4 тој веќе е одамна во историјата и ниедна армија не го користи за воени дејства.

А со кои пари ќе купете вие авиони???


НЕ НЕ НЕ!!!!!

Мислам дека ова не смее да се дозволи сепак би требало да дискутираме за СЕГАШНОТО очајно бугарско ВВ но НЕ и за оние кои со своите машини убиваа македонски грсѓани.

Инаку еурофајтерот е мислам околу 75-80 милиони евра и иако насила сакаат да го класифицираат како 5-та генерација тој всушност е 4++ и навистина Грипен е подобар избор и од економски аспект-еве пример е унгарија каде швеѓаните го исполнија Оф-сет договорот.

Ама мислам дека најдобра и најевтина опција за бугарија е СУ-27 .
И jaс мислам дека СУ са подобриот вариант за нашата ВВС,но... никоj нема во НАТО да дозволи да се копува руска техника,уште повеке мора да е стандартизирана по НАТО критериумите за совместимост.
Не знам дали знаете,но сека држава изполнува air police на вздушните простори по стандарт на НАТО и ако не се лажам такви авиона 24/7 са готови да излетат. Такви држави,които не можат да си го дозволат - мислам една от балтиjските републики - плакjaт за да извршува друга држава чуване на вздушниот простор.
Затова сега мислете вие што ке правите като влезете во НАТО.Или ке ви требат неколко авиончета или ке мора да платате некоj да ви чува небото.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
:pos2:
F-16 не е стар?! Па МиГ 29 се произведуваше и беше авиона коjто мораше да противостои на F-16. Колкото ти е стар МиГ 29,толкова ти е стар и F-16. За тебе е критериум постоене во музеи - Боже чуваj...
А со што ке купиму ние авиони-мислам имаме со што. И фискалниот резерв е полен и државен заем е можен...
Има начини.

--- надополнето ---

[
Ме насмеа :pos2:
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Затова сега мислете вие што ке правите като влезете во НАТО.Или ке ви требат неколко авиончета или ке мора да платате некоj да ви чува небото.
Од кого да го чува бре?Од бугарија грција албанија?Не натераа да ги продадеме сухоите пошто сме биле мала земја и не ни требале млазни авиони.Ај грција и турција разбирам имаат "нерешени прашања" па се наоружуваат до зуби.Се чудам на вас што ќе ви е толку оружје.Кој ќе ве нападне?А и што се секираш ако им одговара на Американците ќе остават да ве пука некој ако не ќе ве бранат.Така е и за нас ако сакаат Американците да има војна во Македонија џабе ќе ни бидат и 50 авиони (ко на србија што и беше џабе без поддршка од големите сили) ако несакаат нема да дозволат и толку.Не гледам зошто да фрламе огромни пари за оружје кога видовме во 2001 дека битно е само едно - Како ќе каже САД.
 
S

smart ass

Гостин
никоj нема во НАТО да дозволи да се копува руска техника,уште повеке мора да е стандартизирана по НАТО критериумите за совместимост.
Не знам дали знаете,но сека држава изполнува air police на вздушните простори по стандарт на НАТО и ако не се лажам такви авиона 24/7 са готови да излетат. Такви држави,които не можат да си го дозволат - мислам една от балтиjските републики - плакjaт за да извршува друга држава чуване на вздушниот простор.
Затова сега мислете вие што ке правите като влезете во НАТО.Или ке ви требат неколко авиончета или ке мора да платате некоj да ви чува небото.
НАТО нигде нема ограничување во поглед на воената техника се додека ги исполнува стандардите а СУ-27 ги исполнува башка трошоците се за третина пониски од конкурентите,инаку Словенија плаќа за чување на воздушен простор ама налет-не е добра опција тоа СКАПО .

А колку време е потребно за авионот да полета зависи и од обуката на персоналот-пример за ова се Израелците кои веднаш поале враќање од мисија...нивните авиони за рекордно време беа спремни повторно да си ја бранат земјата.

на Р.М не и требаат ловци одговорот е Ц-300.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од кого да го чува бре?Од бугарија грција албанија?Не натераа да ги продадеме сухоите пошто сме биле мала земја и не ни требале млазни авиони.Ај грција и турција разбирам имаат "нерешени прашања" па се наоружуваат до зуби.Се чудам на вас што ќе ви е толку оружје.Кој ќе ве нападне?А и што се секираш ако им одговара на Американците ќе остават да ве пука некој ако не ќе ве бранат.Така е и за нас ако сакаат Американците да има војна во Македонија џабе ќе ни бидат и 50 авиони (ко на србија што и беше џабе без поддршка од големите сили) ако несакаат нема да дозволат и толку.Не гледам зошто да фрламе огромни пари за оружје кога видовме во 2001 дека битно е само едно - Како ќе каже САД.
Проблема не е до чуването от некого,а стандарт на НАТО.Това е ангажман след влегуването во НАТО. Сека една држара треба да има air police. Балтиjските земи сами не можат да го обезбедат па плакjaт други да им го обезбедуват.

Като цело армиjaта се крати,но аганжманите мора да се изполнуват,ако не можеш...мора да платим некоj да ни ги изваршува. Бугариja скрати армиjaта си толкова многу пати,колкото ни една балканска држава. Ако не ни бранат американците(което е малце смешно,заштото самите те имат бази овде и се едно да не бранат себе си),руснаците само това чекат,веднага ке слетат :)

НАТО нигде нема ограничување во поглед на воената техника се додека ги исполнува стандардите а СУ-27 ги исполнува башка трошоците се за третина пониски од конкурентите,инаку Словенија плаќа за чување на воздушен простор ама налет-не е добра опција тоа СКАПО .

А колку време е потребно за авионот да полета зависи и од обуката на персоналот-пример за ова се Израелците кои веднаш поале враќање од мисија...нивните авиони за рекордно време беа спремни повторно да си ја бранат земјата.

на Р.М не и требаат ловци одговорот е Ц-300.
Да,нема ограничуване,но ... се уште не сум чул ни една земja от НАТО да копува рески авиони... може и да грешам. Само Грциja си прави експерименти и взима руско оружие.(нека не ме разбираш погрешно,не сум против руското оружие,даже сум ЗА)
Словениja и мислам некоja от балтиjските републики плакjaт за чуване на простор. Убаво е исто вие оште от сега да размислувате как ке обезбедите air police(дали ке плакjaте на некого или ке закупите 2-3 авиона),заштото като влезете во НАТО веке ке е касно.
С-300 е убаво,но това нема коj да ти го признае за air police.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Фискалнијат резерв (ФР) се с'стои от: 1) наличностите в лева и чуждестранна валута на всички банкови бјуджетни сметки и депозити в страната и чужбина, в т.ч. централнија бјуджет, министерства и ведомства, Националнија осигурителен институт, Националната здравно-осигурителна каса.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/03/07/869267_semeinite_lekari_shte_stachkuvat/

Заповедај!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фискалнијат резерв (ФР) се с'стои от: 1) наличностите в лева и чуждестранна валута на всички банкови бјуджетни сметки и депозити в страната и чужбина, в т.ч. централнија бјуджет, министерства и ведомства, Националнија осигурителен институт, Националната здравно-осигурителна каса.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/03/07/869267_semeinite_lekari_shte_stachkuvat/

Заповедај!
И? Каj ти е проблема?Около 1 милиарда е резерва на националната здравно осигорителна каса. Тоj може да се пипа само со разрешение на народното собрание.
Парите ги има ...
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Б'лгарски офицери крај останките на свален американски четиримоторен бомбардировач


Селјани в Софијско с доп'лнителен горивен резервоар, изхв'рлен от американски изтребител. В долната му част се разчита предупредителен надпис “No Step”. Зимата на 1943-44 г


Самолети Дорниер До-17K новодоставени в 5-и бомбардиров'чен полк, 1941 г


Германски двумоторни тежки изтребители (”Разрушители”) Месершмит Bf-110 на б'лгарско летиште пролетта на 1941 г
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фискалнијат резерв (ФР) се с'стои от: 1) наличностите в лева и чуждестранна валута на всички банкови бјуджетни сметки и депозити в страната и чужбина, в т.ч. централнија бјуджет, министерства и ведомства, Националнија осигурителен институт, Националната здравно-осигурителна каса.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/03/07/869267_semeinite_lekari_shte_stachkuvat/

Заповедај!
За да ти отговорам,зашто не дават плати на здравните служители е долга тема. Това што си цитирал погоре е РЕЗЕРВ на здравната каса,а не са пари ко кои здравната каса разполага. Никоj не може да взима от този резерв без решение на народното собрание. Само то може да реши за што ке се користат...
Едното,нема ништо обшто со другото.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Ф-16 ги нема сеуште по музеите, а и Турција сама си ги произведува Ф-16 така да не може да кажеш дека се стари.
Што се однесува за Ф-4 тој веќе е одамна во историјата и ниедна армија не го користи за воени дејства.

А со кои пари ќе купете вие авиони???
Односно F-16 и музеите:
f16A.jpg F-16A%20ADF%2052-0929%20ND%20ANG%20AT%20WADS%20HQ%20DSC05961.jpg F16_Armt_Museum.jpg

Односно F-4 - 3 от општо 200-те авиона кои Турциjа користи. Сликата е от 2010г.
1775239.jpg

Односно парите - требат и за други работи, но се пак мора да има нови ловци. Пари ке се намерjат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
S

smart ass

Гостин
И? Каj ти е проблема?Около 1 милиарда е резерва на националната здравно осигорителна каса. Тоj може да се пипа само со разрешение на народното собрание.
Парите ги има ...
Abe sto ve gledam cudni...paa ima bugarija okolu 10 milijardi reaervi ama DALI VREDI da gi potrosi za novi avioni???

Zarem ne e podobra opcija modifikacija???

Sto se odnesuva do R.M mislam deka bi bilo dobro zaedno so albanija oddnosno dvete drzavi zaedno da investiraat...inaku ne deka mu fali nesto na ruskoto oruzje,ama nivnata industrija seuste se konsolidira ottuka i noviot plan na medvedev za modernizacija na Ruskata armija...ne deka e neophodna tuku samo za da ja krene voenata industrija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom