Таблети (Апчиња) за подобра меморија

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Ако има ваква тема оваа слободна во канта:smir: но сакам да го знам вашето искуство во врска со оваа тема дали некој земал, какви земал при спремање на испити или слично, билобил или некои други, кои се можни нус појави на иститие еден мој другар употребуваше оикамид или нешто слично... пишете
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
не сум имал потреба до сеа да зеам апчиња за подобра меморија ама знам едни за концентрација се викаа дуовит.. исто и мемо актив замо овие мемо актив се скапи.. на 1000че мислам беа
 
S

smart ass

Гостин
не сум имал потреба до сеа да зеам апчиња за подобра меморија ама знам едни за концентрација се викаа дуовит.. исто и мемо актив замо овие мемо актив се скапи.. на 1000че мислам беа

Абе нема потреба од мемоактив+не е толку ефективен... Дуовит е комбинација на витамини и минерали со просечна дневна вреднадос.

Има исто така и Склеран еден производ ама и тој некако не го бива..ова по составо.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Не сум земала, ниту пак планирам да земам. Имам слушано дека можеле да предизвикаат негативен ефект или пак зависност.
Најдобро би било да се заменат со некое парче овошје, витамински напиток, кафе или пак да се направи една убава прошетка пола сат (по можност сам или со некоја позитивна личност ) Еве јас лично пред испит секогаш пиев кафе или нескафе и ми се разбиструваше умот во секундата, или кога учев, ќе направев пауза со прошетка без воопшто да мислам на учењето.
Секој нека си го пронајде својот начин за поттикнување на меморијата, но не препорачувам никакви таблети, барем не за деца и млади луѓе.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Абе нема потреба од мемоактив+не е толку ефективен... Дуовит е комбинација на витамини и минерали со просечна дневна вреднадос.

Има исто така и Склеран еден производ ама и тој некако не го бива..ова по составо.
абе да ти кажам ја и неверувам баш у тоа апчињата до толку... дуовит се за подобра концентрација билобил слушнав нешо ко повеќе се запамтувало али господ знае дали е точно....
 
S

smart ass

Гостин
Ако има ваква тема оваа слободна во канта:smir: но сакам да го знам вашето искуство во врска со оваа тема дали некој земал, какви земал при спремање на испити или слично, билобил или некои други, кои се можни нус појави на иститие еден мој другар употребуваше оикамид или нешто слично... пишете
КОЈ Е ТОЈ ТОРЛАК ФАРМАЦЕВТ ШТО МУ ДАВА ОИКАМИД....Па Тој/таа е за ќотек бее!!!!:vozbud:
Тоа е всушност Психостимуланс....со друго име Пирацетам(piracetam) со брзо дејство и е за посебни оштетувања на мозокот:tapp::tapp:

Слично е како аминалон...се дава на постари лица Над 40 години вогавно но има и исклучоци-кажи му на другар ти ДА ПРЕСТАНА ПОД ХИТНО!!!

Јас имам користено тоа кога бев во охрид...оти многу бее сакиам скуба дајвинг...користев Женшен+ кола+гуарана+витамин А С и Е...

ако го пиеш во флакони ќе ја имаш приликата да пробаш Оригинална Кола...закон вкус..

Вака изгледаат капачето првен се врти обратно т бидејќи во него има Прав од Лист/семе на Гуарана,Прав од Кола и Корен Од женшен...откако ќе падне правот во течноста со витамин А Ц и Е го претресуваш па тогаш го отвараш нормално и го пиеш-1 на ден...ама за жал има 12 флакони...и тие ги пробав додека се замарав со тро книги


Флаконите се околу 360 денари може и до 500 во Ск.. ,имаш и поевтина варијанта

капсули но со ист состав..




Ова е добар продукт од истата фирма која прави гинко.


Втора варијанта-која мислам исто така ќе ти одговара е Гуарана200мг таблети со бавно ослободување...Оваа не е со бавно ослободување..па не е препорачлива



Туку таа од ЕСИ Амбалажата е налик оваа уствари иста само што наместо


Ананас имаш екстрак од гуарана растението т.е од листот,и од семето...
Чини околу 300 денари но имаш 60 таблети(Имај предвид нема лоши ефекти,само позитивни концентрација,помалце замор.. ,ако пиеш 1- 2 дневно) поточно Едно дневно ти е доволно а чим е за учење треба да го земаш- НАУТРО бидејќи таблетата е со бавно ослободување Т.Е полека(12 часа) се ослободува во желудникот и така не влијае лошо на ништо а башка убрзува метаболизам и го чисти организмо..јас оваа гуарана ја користам 3 години и мака немам оти види ако испиеш три-5 енерџи дринк ќе добиеш неправилно работње на срцето-но со Гуараната не оти бавно се ослободува-разбира се ти нема да пиеш 10 таблети ебаго-кажав една до две...така пишува во упатството но САМО САБАЈЛЕ земај ги..

Инаку има една легенда за гуараната( ја нарекуваат Eyes of Rainforest) која е користена векови наназад еве една легенда од едно племе



The Guarana Legend
as told by the Satere-Mawe tribe
A long time ago, they tell, there were three siblings, Ocumaató, Icuamã and Onhiámuáçabê. Onhiámuáçabê owned an enchanted place where she had planted a chestnut tree. The young woman was not married and for this reason every animal in the forest wanted to live with her, and her brothers always wanted her company as she knew all the plants with which to prepare the medicines they needed.
One day a little snake was talking to the other animals and he said that Onhiámuáçabê would end up being his spouse. The little snake then left, scattering a perfume along the road that would seduce and cheer Onhiámuáçabê. Onhiámuáçabê walked along the road and smelt the perfume and said, “What a lovely perfume!” The little snake, who was nearby, said to himself, “Didn’t I say so? She likes me!” Quickly, he went ahead to wait for the young woman. When passing her, the little snake touched her lightly on one of her legs. This was sufficient for the young woman to get pregnant, because in those days if a man, animal or tree wanted a spouse they would only have to look at her.

But Onhiámuáçabê’s brothers did not want her to get married to a man, animal or tree as she was the one who knew all the plants with which to prepare the medicines they needed. This is why, when the young woman appeared pregnant, her brothers became enraged. And they talked and talked and talked, telling her that they did not want to see her with child.

The day of the birth of the child arrived. When the baby was born Onhiámuáçabê washed him and nurtured him. He was a beautiful and strong boy and he grew up strong and beautiful until the age he could speak. As soon as he was able to talk, the boy wished to eat the same fruits his uncles liked. The young woman told her son that before bearing him she had planted a chestnut tree at Noçoquem for him to eat its fruits, but that her brothers, when they banned her from their company, took over Noçoquem and would not let him eat the chestnuts. Besides this, the young woman’s brothers had given Noçoquem to Agoutis, the Macaw and the Parroquite to look after. The boy, however, continued asking Onhiámuáçabê, his mother, to give him the same fruits as his uncles ate.

Then one day, Onhiámuáçabê decided to take her son to Noçoquem to eat the chestnuts. The Agoutis, when they went to Noçoquem, saw the ashes of a fire on the ground below the chestnut tree where the chestnuts had been roasted. The Agoutis ran off and went to the brothers and told them of the young woman and what had happened. One of them said that perhaps the Agoutis were mistaken, the other said this could not be true. They discussed and finally they decided to send the little Squirrel Monkey to watch the chestnut tree to see if somebody showed up.

The boy, who had eaten a lot of the chestnuts and longed for them more and more, knew the way to Noçoquem and went there the following day. Well, the guards at Noçoquem had orders to kill whoever they encountered there and they saw the boy climb quickly up the chestnut tree. They watched close by, very close by, hidden by other trees. After seeing everything they ran to the chestnut tree and waited below it, armed with a string to behead the chestnut eater.

Onhiámuáçabê, the mother, noticed her son was missing and she hurried to Noçoquem to get him. She heard shouting. She ran towards her son, but found him already beheaded by the hands of the guards.

Pulling out her hair, crying and shouting over the body of her son, the young woman Onhiámuáçabê said “It is alright, my son, your uncles had you killed. They thought that you were going to be a sorry victim, but you will not.” First she took out his left eye and planted it. However, the plant that grew from this left eye was no good; it was the false Guaraná. Next, she took out the right eye and planted it. From this eye the real Guaraná grew. She continued to talk to her son as if he was still alive. “You, my son, will be the greatest power of Nature; you will do good for all mankind; you will be great; you will free them from a disease and will cure them from others. Next she collected all the parts of her son’s body. She chewed and chewed on the leaves of a magical plant and washed the body of her son with her saliva and the juice of this plant, and buried him. She fenced off the grave with stakes and left one of her most trusted guards to keep watch. She asked this guard, the Thrush, to warn her as soon as he heard any sound from inside the grave, as she would know who it would be.

After a few days the Thrush, when hearing a sound from the grave, ran off to warn Onhiámuáçabê. The young woman came, opened the grave and from the inside the monkey Quatá came out. Onhiámuáçabê blew over the monkey Quatá and cursed him. It would wander without any rest through the woods. She closed the grave and threw over it the juices from the leaves of the magical plant with which she had washed the body. Days later, the Thrush warned her again that he had heard a sound from the boy’s grave. The young woman came, opened the grave and from it the dog from the woods Caiarara came out. She blew over him and cursed him so that nobody would eat him. She closed the grave again and went away. Days later, the Thrush came to warn her again that he had heard a sound from the inside of the grave. Onhiámuáçabê went there, opened the grave, and from it the pig Queixada came out, taking with it the teeth, which would have fitted all Maués and all mankind. Onhiámuáçabê also expelled the pig Queixada. Every time an animal came out of the grave of the boy and was expelled, the Guaraná plant grew and grew!

After another few days, the Thrush heard yet another sound from the grave and warned Onhiámuáçabê. She came again, opened the grave and from it came out a child, who was the first Maués, the origin of the tribe. This boy was Onhiámuáçabê’s son, who had been resuscitated. Onhiámuáçabê grabbed him and put him on her knees. She put a tooth in his mouth, made of earth. This is why the Maués come from a cadaver and our teeth rot away. The woman went on and washed everything slowly, the feet, the belly, the arms, the chest, the head, with the juices of the leaves of the magical plant which she had chewed. While she was doing this to her son, her brothers arrived and forced her to stop washing her son’s body. This is the reason why the Maués do not shed their skin like the snake.

From the eye of her son came Guaraná, which is the most respected of all botanicals from the rainforest, known as ‘The Eyes of the Rainforest’.
 
S

smart ass

Гостин
Имаш и трета најевтина варијанта а тоа е Чај од Женшен и Зелен чај 180 денари е(мешани)Ова оди со Малтекс(јачменов слад-то е како мед по форма ама витамини е фулл оди во тегла али не мора-јас го пијам со млеко...една лажичка у млекото)-ал тебе не ти треба малтекс....освен ако не пушиш кутија цигари дневно минимум и не работиш премногу..мислам психички ептеен премногу..








Еве бујрум инфо за зелениот Чај и жен шен...



елениот чај и неговото благотворно дејство за човечкиот организам биле познати уште пред 3000 години.

Содржи многу значајни супстанции кои внесени во организмот предизвикуваат позитивни ефекти.

Во најголем процент тие ефекти се должат на присуството на катехините, кајо и витамините; Ц, Е и А. Катехините кои се еден вид танини се застапени околу 20% и кога ќе се растворат во вода му даваат поголема моќ на чајот. Испитувањата кои се прават за да се утврди делотворноста на зелениот чај, се однесуваат на неговото инхибиторно дејство на растот и развојот на туморалните клетки, како и превенцијата од појава на рак. Како зелениот чај ќе му помогне на Вашиот организам?
И жен-шен-от

д Зелен чај со Жен Шен збогатен со цвет од роза од палетата на Виталиа. Жен Шен или гинсенгот е билка која живее и до 100 години, а од неа се употребува само коренот кој по својот изглед, потсетува на фигура од човек. Има специфичен мирис и нагорчлив вкус. Коренот содржи тритерпенски сапонозиди наречени панаксозиди, витамини од Б групата, како и супстанции со хормонски својства, смоли, минерални материи и етерско масло. Коренот на Жен Шенот е едно од најценетите природни лековити средства во традиционалната медицина. Дејствата на Жен Шенот се многубројни, па затоа се нарекува еликсир на животот и лек за сите болести.

Кои се неговите лековити својства?

- Корисен е во контрола на процесот на стареење и зачувување на виталноста

- Особено е полезен при промена на годишните времиња, кога организмот треба да се адаптира на новите климатски услови

- Е ефикасен напиток за нормализирање на крвниот притисок - Го адаптира организмот на стресни ситуации и се употребува во превенција од стрес

- Делува на ендокрините жлезди со што се зголемува концентрацијата, се продолжува работната способност, се подобрува расположението и се намалуваат хипогликемските кризи. - Поволно делува при појава на настинки, кашлици и грипови

- Го подобрува метаболизмот на витамините и минералите

- Составните компоненти на овој чај ја јакнат мозочната активност и позитивно влијаат на менталните и физичките функции -

Кај стари и изнемоштени лица е забележано т.н антизаморно дејство односно делува освежувачки на организмот, го одстранува заморот и го подобрува памтењето.

- Го олеснува и забрзува одстранувањето на холестеролот и жолчните киселини - Помага при ревматизам, болки во коските, анемија, несоница, главоболки - Го регулира менструалниот циклус - Спречува прогресивно уништување на забите

- Го подобрува развојот на мускулите и го намалува недостигот на кислород, поради што е добар за спортисти - Добар е во борбата против ракот

- Ја зголемува сексуалната енергија и го подмладува целиот организам Цветовите од ружата содржат танини и етрични масла кои добро делуваат на дигестивниот систем, особено на желудникот и цревата. Особено благотворно дејство има кај луѓето кои се склони кон проливи, а добри се и за белодробни заболувања. Всушност мешавината од Зелен чај и Жен Шен на Виталиа конзумиран редовно влијае стимулативно на целокупниот метаболизам и е вистински пријател на Вашето здравје.

Начин на подготовка: Се става една лажичка од чајот во чаша за чај и се потопува со топла вода (околу 80 Ц), стои три минути, се процедува и се пие.


- Го намалува холестеролот, инхибирајќи ја неговата ресорпција и балансирајќи го неговото ниво во крвта или поточно односот ХДЛ/ЛДЛ.

- Ја спречува аглутинацијата на крвните плочки - тромбоцитите, со што го намалува ризикот од појава на тромбоза.

- Делува инхибиторно на активноста на ензимот кој се излачува од бубрезите и кој предизвикува зголемување на крвниот притисок

- Делува инхибиторно на покачување на шеќерот во крвта, поради што е поволен и за дијабетичари

- Го спречува растот и развојот на патогените бактерии кои предизвикуваат труење преку храна

- Спречува појава на кариес (расипување) на забите

- Го зајакнува имунолошкиот систем и делува антивирусно

- Правење гаргара со него помага при проблеми со грлото и устата

-Делува инхибиторно на хистамините (супстанции кои предизвикуваат алергиски реакции) со што ги олеснува придружните симптоми на алергиите

Пиењето зелен чај во Јапонија и Кина е секојдневна појава, а неговото благотворно дејство се потврдува со фактот дека во областите во Јапонија, каде што многу се пие овој чај, појавата на малигни заболувања е многу ретка.
Начин на подготовка:
Се става 1 лажичка зелен чај во 250мл. врела вода, се остава да стои три минути, па се процедува и се пие секогаш свежо подготвен.

Ја лично би ти ја препорачал последнава варијанта-значи Чајот,Или пак Капсулите Со гуарана+женшен+кола(флаконите се поарни ал има 12 а капсули имаш 30...пак ист состав...

Гарант ќе имаш позитивен ефект,ова е се природно.....јас инаку имам пиено корен од женшен т.е јадено измешан алое вера течност...ама ме изгорија 40 евра:pos2:)коренот како изгледа е прикажан на амбалажата на женшен+рапид енерџи.


И уште еднаш одбери ил Чајот ил Женшен+рапид енерџи(оти имаш ем кола,ем Гуарана ем витамини А+С+Е)...овие две би ти ги препорачал,најарно купи женшен+ рапид енерџи-30 капсули се ИЛИ чајот со жен шен...нема потреба да трошиш пари купувајќи два производа природни а со иста намена ОК.

А на познаникот ОБАВЕЗНО Да Прекине со ПИРАЦЕТАМОТ-СИНТЕТИКА Е!!!!:smir:


Ете тоа е тоа со кое ја имам искуство и одбрав Гуарана таблети а и чат пат купувам од флакончињата(ради вкјусот бе)...инаку добра опција е и матичен млеч...ал не ти треба ако конзумираш мед.

ЛОее сабајле да се косам Пирацетам му давале без рецепта....ццццц Е***и Медицинската етика за кој к*р учат бее:vozbud::tapp::tapp:

туку ај да не одам оф топик..тоа пријателе од мене.

Не сум земала, ниту пак планирам да земам. Имам слушано дека можеле да предизвикаат негативен ефект или пак зависност.
Најдобро би било да се заменат со некое парче овошје, витамински напиток, кафе или пак да се направи една убава прошетка пола сат (по можност сам или со некоја позитивна личност ) Еве јас лично пред испит секогаш пиев кафе или нескафе и ми се разбиструваше умот во секундата, или кога учев, ќе направев пауза со прошетка без воопшто да мислам на учењето.
Секој нека си го пронајде својот начин за поттикнување на меморијата, но не препорачувам никакви таблети, барем не за деца и млади луѓе.
Епа тоа разбистрување ВО СЕКУНДА е оти кофеинот од кафето НАГЛО се апсорбира срцето чука побрзо крв имаш повеќе во мозокот бла бла.....за разлика од Гуараната која е со продолжено ослободување

П.С нема зависност од вакви природни препарати...на крај краеви клинички се испитани и ефектите се мерени,а и се позитивни:helou:

абе да ти кажам ја и неверувам баш у тоа апчињата до толку... дуовит се за подобра концентрација билобил слушнав нешо ко повеќе се запамтувало али господ знае дали е точно....
Поентата е повеќе кислород во мозокот а и повеќе како да кажам индиректна исхрана,жен шен на пример е адапто ген и има повеќе корисни дејства...гуараната го убрзува метаболизмот,а со тоа и чистењето на организмот од токсини паралелно носејчи + појќе кислород на мозокот а и има тро стимулирачки ефект-рачунај 200 мг кофеин се ослободуваат во период од 12 часа-значи за еден час идат негде19-20 мг-додека во едно кафе имаш 80мг кофеин...многу полошо........дуовит се витамини+минерали секако дека со Б групата витамини помага во концентрација,исто е и кај гинкото,но за да има ефект треба минимум 3 месеци...

Ова прашај Доктор или подобро нутриционист па ќе ти каже..

Овие другиве препарати се клинички докажани...башка шо со матичен млеч и Zell oxygen додека нуркам издржувам појќе од 1 мин и 15 секунди....и тоа со движење...без движење...1и 25.

А без ништо т. е во базент се свртуваш во обратна положба(главата кон дното(не мисли на јаките типки ОК:vozbud:) за повеќе од крвта да оди таму...1 мин и45 секунди...и тоа без никакви антиоксиданси ил помошни средства оти сега оранизмот ми е навикнат...нејсе јас ептеен ретко пливам-повеќе сум како делфин...земам воздух длабоко и метар ил метар ипол подвода нуркам...потоа опет се кревам на површина и пак воздух земам..хаха ко германска дизел подморница ...но сега организмот ми е адаптиран и автоматски сам носи повеќе крв во мозокот кога нуркам....отии уште од 10 години тоа го правам....

А да и да го додадам најдоброто решение барем по мене(то го користам кога неам матичен млеч(како сега) се вика оксибор а составо е

20мгпроантоцианидин(ова е екстракт од семе од грозје-чиста храна за мозокот...знаете мозокот се храни со гликоза...епа ова е реди ту јуз)
10мг Коензим Q10
има селен малце.
Цинк 75мг Витамин С 80мг
Магнезиум 45 мг
Витамин Е 10мг
Бета каротен и манган заедно 5мг.

Како што гледате од самиот состав верувам јасна ви е веќе неговата намена т. е има јака антиоксидативна моќ која ги засилува заштитните механизми на организмот против слободните радикали,значи добар е и против холестерол но воглавно покрај тоа намената е Против СТРЕС,Психофизички замор и се разбира го забавува процесот на стареењето тоа коензим-от Q10.(цинкот,магнезиумот се многу важни покрај Q10)

Е сега ова чини 700 денари и има 30 таблети (1 на ден)-и ова е Закон но за разлика од другите поскап...тоа е што знам...воглавно тоа сум користел и користам,затоа ме сакаат женските покрај природната надареност...мај бјути:vozbud:

Нема негативни ефекти,но нема потреба од повеќе-П.С не пијте кока кола...ова мислам општо само ќе го изгубите цинкот и останатите минерали-има тема за Кока Кола(америчката хех...ОТРОВ....ете тоа е штетно).

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=23351


Еве овде Андроник и Бацилус убаво објаснија за кока-кола...па сами пресудете.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.716
Познавав еден што земаше апчиња за меморија, не знам како се викаа ама погледот кога ќе ти се испулеше му беше како да гледа низ тебе, поглед од 1000 километри...
Крејзи шет
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
и smart_ass од овие три варијанти кои ги прикажа која е најефективна пошо фала на предупредувањето нема ваљда да зеам оикамид:tapp: чајот, жен-шен или оваа гуараната? или некоја комбинација или пак гинкобилоба?
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Луѓе ми треба ваква работа ништо не памтам.
 
Е

експерт

Гостин
Подобро паметење и подобро учење има разлика.
Сигурен сум дека вие добро памтите, ама не ви се седнува да учите.
Е за тоа Билобил и Мемоактив не помагаат.
 
S

smart ass

Гостин
БИЛОБИЛ :smir:
Гинко билоба е исто како гинкомакс

и smart_ass од овие три варијанти кои ги прикажа која е најефективна пошо фала на предупредувањето нема ваљда да зеам оикамид:tapp: чајот, жен-шен или оваа гуараната? или некоја комбинација или пак гинкобилоба?
Чајот би ти бил најсоодветен,и имунитет и се + меморија(имај предвид женшен+зелен чај е многу добар производ.
околу 180 денари е

Гуарана нека биде секундарна варијанта...оти МОРА сабајле да ја земаш а не секој ден стануваш у 8 ил 10 часот на пример..

Да и плус Витамини Б-комплекс...околу 70 денари се...а имаш и Б-12 кој човековиот организам не може да го произведе-го има во месото..

Така да ем стрес,напор ќе се намали,ем витамините ќе дадат ефект-првен чајот одбери си го...(ама миксот од Женшен+зеленчај..
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
КОЈ Е ТОЈ ТОРЛАК ФАРМАЦЕВТ ШТО МУ ДАВА ОИКАМИД....Па Тој/таа е за ќотек бее!!!!:vozbud:
Тоа е всушност Психостимуланс....со друго име Пирацетам(piracetam) со брзо дејство и е за посебни оштетувања на мозокот:tapp::tapp:

Слично е како аминалон...се дава на постари лица Над 40 години вогавно но има и исклучоци-кажи му на другар ти ДА ПРЕСТАНА ПОД ХИТНО!!!
:helou::helou::helou: Всушност реалноста е дека PIRACETAM е единственото апче што помага значително на меморијата, когнитивната дејност и слично. од сите горе билки.
Освен тоа е 100% безбеден. 100%. Меѓутоа ОИКАМИД се 400 мг, а тоа е далеку од доволно за дневна доза. Дневно се земат најмалку 1200 мг до 2400 ден. за таа цел.
Освен тоа, пирацетам го забавува стареењето на мозокот, па ДУРИ и го враќа назад "остарениот мозок", на тој начин што го вади липофусцинот натрупан во клетките во мозокот, невроните и гнаглиите.
И што е уште поважно, ги зголемува рецепторите во мозокот на ГАМК, со што во долг период особата ќе може да има повеќе капацитативна моќ, по веќе да памти, и да биде ментално поиздржлива.

За жал овие особини на лекот не се познати во Македонија, и докторите много ретко го препишуваат за други работи освен за Алцхајмер, после мозочен инсулт и слично.

Не ви препорачувам да го земате, но ви ја кажувам реалноста.

Само да напомнам дека сите билки што ја забрзуваат и силно ја перфузираат циркулацијата на крв во мозокот можат да имат ТОЛКУ несакани ефекти што не можете ни да си ги замислите
- Може да дојде до руптура на некоја артерија во мозокот (особено кај болни на крвните садови, како дисекација и други аневризми на артата во мозокот, а колку од нас имаат вакво нешто а не знаат?)
- Може да дојде до поместување на некој тромб од екстремитетите полесно, поради зголемената циркулација
- Главоболка и милион други причини.

Не ви препорачувам да земате пирацетам, да не ме сфатите погрешно,
но уште помалку ви препорачувам да земате билки како Гинко Билоба, Жен Шен и слични

А иначе piracetam не е психостимуланс туку ноотропно лекарство, разликата е огромна.
 
S

smart ass

Гостин
:helou::helou::helou:реалноста е дека помага на тие на кои им е потребен класифициран е како психостимулатор и треба рецепт така да не може да речеме така 100% е безбеден,иако дејството не му е како модафинилот на пример или метилфенидат т.е јасно дека разликата помеѓу метлфенидат-от и пирацетамот е голема.....ама е психостимулатор:toe:

Освен ако тие на медицински факултет немаат три чисти па џабе им е она пр.др...или др.на м:jaj:

[/URL][/IMG]




,а во случајов за концентација чуму има проблем Гинко или жен шен....фала богу дека тие со проблеми на крвните садови па и овие со мал излив на крв во мозокот дека не смеат да зимаат нит гинко нит женшен...ама ние збориме за клинички испитано користено на долг рок...башка не треба рецепт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom