Македонски и Албански јазик во основното образование во Македонија.

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
епа сега нема да се учи од трето ќе се учи од прво оделеЊе :tv:... затоа шо е службен и обавезителен за сите ...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Нека го сменат тогаш англиски јазик да се учи од 3то одделение. На 7 - 8 години сигурно нема нешто многу да му треба на некој англискиот.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
Па кога веќе потпишавме капитулација во 2001, да не беа САД досега Албанците ќе се погрижеа за тоа да не снема. Само изгледа Америте прилично повлекле па браќата се ограничуваат на јазикот во основно образование и тепање ученици по средни училишта. :uvo:


На секој митинг имате знамиња од голема Албанија, зошто се правиш како да не сваќаш што ти кажа човекот. Послем зошто имало проблеми и тензии. Срамота.


Устав сменет во услови на капитулација пред инвазија од Косово.


Јас ако се прашувам, ти не би требало да бидеш државјанин на оваа земја. Чим веќе сам себеси се прашуваш.


Скоро третина? Тоа е мнозинство? :tapp:
Очигледно лугето како тебе.. изгледа се родени со едно или пола уво!

Која инвазија бе.. која капитулација! што бегаш офтопик и дискутираш за револуции против тие со пола уво!

Убаво што се произнесе дека си против сегашниот Устав, со тоа и потврдуваш дека и законов е против-уставен .. и дека е против правата на Албанците загарантирани со устав!

Епа сешто може да се случи ако се иде на таа логика мнозинството е супериорно! капитулациии инвазиии.. овој пат од НАТО!

лечи се брат... највише од комплексите!

епа сега нема да се учи од трето ќе се учи од прво оделеЊе :tv:... затоа шо е службен и обавезителен за сите ...
Нека го сменат тогаш англиски јазик да се учи од 3то одделение. На 7 - 8 години сигурно нема нешто многу да му треба на некој англискиот.
хахахха.. веке не се нервирам, веке све ми е јасно ;)

Психо терапија! За сите! Од прво одд. па до пензија! На државно ниво!
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
каде има ваква држава,кај што службениот јазик тек од 3 одделение се изучува?А некој си странски јазик од 1 одд.(англиски)...:nenene:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
И јас сакам да учат само нивен јазик, и секој Македонец треба да се залага за тоа подобро е за нас.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Погрешно е англискиот да ја игра улогата на прв официјален јазик во Македонија, како и да се учи во прво одделение. Убаво си беше порано, си го учевме англискиот од четврто, македонскиот у прво и многу ни беше полесно. Да не одам офтопик сега со англискиот.

Зошто албанците да не го учат само нивниот јазик во прво одделение, па после и македонскиот во трето? Бидејќи да, мора да го учат бидејќи е службен, но со воведувањето на англискиот меѓу првачињата, не им се доволни ли веќе 2 јазика за учење? Или повеќе ќе знаат македонски ако учат 2 години порано? Греота се децата не за друго.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
хахахха.. веке не се нервирам, веке све ми е јасно ;)

Психо терапија! За сите! Од прво одд. па до пензија! На државно ниво!
Па нели ви е главен аргументот дека многу се 3 јазици од 1во одделение, па во 3то да почнат со македонски. Ете ти една смена, македонски во 1во одделение, а англиски во 3то одд.

Ама пак нема да ви чини, зошто пренатрупаноста не е реален аргумент. Реално имате одбивност од македонскиот јазик, а за тоа џабе ќе биде терапија, нема лек за вашата ментална состојба.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
...Колку што знам , Македонскиот јазик е СЛУЖБЕН јазик во државава, и ти е обврска да го учиш. Што има нејасно? Не од прво одделение. Туку одкога ке се родиш...
...Македонски јазик треба да учат сите без разлика кој што е по етничка припадност. Ако има веќе македонско државјанство треба да знае и македонски јазик.
...
...
Ова е Република Македонија и овде Македонскиот е државен јазик, задолжителен за секој граѓанин на оваа земја. Доколку тоа го негирате ја негирате својата Татковина - МАКЕДОНИЈА и со тоа ја потврдувате тезата дека живеете и се борите за туѓи идеали!

Грохотом се смијем.
Се шегувате или ептен не гледате каде живеете?

Морало да учат?
Кој е тој што ќе каже дека морало да учат?

Закони? Министер?

Они секогаш кога ќе ги прекршат законите и правилата на државата се повикуваат на национална солидарност и им успева.

Сакаат да се запишат у медицина без никакви предуслови. Решение - национална солидарност: собирање, протестирање. Се запишаа? Да.
Македонците мора по правила, со тестови и сл.

Му истекол договор за дело, неќе да си оди од работа. Решение - национална солидарност: се собираат учениците Албанци и нема тука договор за дело има да остане на работа или че го пукам.

Тие секојдневно што тепаат македонски деца по школите, да не ги казнил некој? Да не смее такво нешто да се деси? Одма ќе се солидаризираат на национална база и проести, човекови права и сл.

Ене ги тие у Сопот бомба што ставија, на работниците од Маврово што им бутаа стапови во анус, убијци na Kauri... све се тоа невини - како резултат на изјавите на толпата, која редовно се собира да "посведочи за невиноста" на херојот.


Али све тоа е јасно и познато и можеби не треба толку да се елаборира.
Интересно е само кога на форум ќе се појават ликови со јаки изjави од типот "Ќе учите и оро има да играте". Само тоа го можете, верувајте! (да типкате на форум)
А да, можете и вака со рачето да негодувате :nenene:.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
вне ми е криво за Албанците што си бараат,туку криво ми е од НАШИОВ НАПАЛЕН ЕВРОПСКИ НАРОД кој ќути,или ко пичка ги избегнува овие проблеми кои се од долгогодишен стратечки интерес на Албанците
Значи, ова од прилика е суштината на нашиот проблем. Кога ќе дојде таа суштина до главите на Македонците - ќе биде добро.

Една од работите кои треба да ги сфатиме е и контрапродуктивноста на употребата на бесцелни навреди (болд).
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Zeitgeist, ти не си ништо повеќе од албански националист и провокатор. Ја мрзиш Македонија, и никогаш нема да работиш за неа, на никое поле. Така да не ми попувај дали сум имал комплекси или не, срамота е да не сакаш да го учиш јазикот на државата во која живееш. Доста трескаш зелени, и иди истепај некој средношколец во тетово, гледам во мода ви е тоа сега. А ако мислиш дека во 2001 Македонија не капитулираше од инвазија од Косово, тогаш или си глуп, или лажеш. Или си платен, ама не верувам некој на тебе да ти плаќа за да пишуваш на кајгана.
п.с. Правите асимилација на секое поле во Македонија, и ние сме пробувале да ве асимилираме вас? Инаку знам албански ,ама ми е понижување да го зборам со националист како тебе.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Е тоа е .. само ова е цело :tapp:
какви ефтини трикови ...
Tipu, bukvalno istoto go imav i ja postirano.
Kakvi eftini trikovi, sto se gubis?

Не пополнувај постови со никаква содржина. Сериозно.
Мислам, нема член на форумот кој не му е позната јавната тајна зошто и како настана 2001 и кои беа идеалите и целите. Така да, не буткај зејтин во оганот затоа што ќе се покосите со правилата на форумот и ти и останатите кои ќе подлегнат на провокациите.
Ajde be, stvarno, sekomu mu bilo jasno a? I, sto e toa? Kakvi bile idealite i celite?
Jas uste od start rekoc deka e tesko da se diskutira na temava a da ne se zamesa politika. Nevozmozno e, od prosta pricina sto problemot e politicki.

btw. toa so 2001 go spomnav onaka, na zaebancija, kolku da se relaksira malku muabetot, nemav nikakva namera da provociram. Ako sakam da provociram na drug nacin ke go storam toa. :toe:

Е сега друго, реално гледано јас жално гледам на целава ситуација. Не од гледна точка на политиката која што настана во целиот смет, ами од родителската гледна точка. Не знам какви родители се тие кои што живеат во една земја а не сакаат нивните деца да го изучуваат официјалниот јазик на таа земја. Каква иднина им спремаат? Службен ви е албанскиот, точно, ама само таму. Зарем се ќе биде утопија понатака и тоа дете нема да има никаква потреба да тркне до главен град, до некој друг град кјаде што по живо ваше чудо албанскиот воопшто не се збори. Дали тоа дете пример и да живее цел живот во родното место каде албанскиот е службен и со 80-90% албанци, може ќе држи маркет или бизнис и ќе треба да се разбере со македонец. Како?
Bate, makedonskiot se uci, i ama bas nikoj ne e protiv toa. No, ajde sega kazi mi ti koja ke e razlikata ako se pocne da se uci od prvo, a ne od treto ili cetvrto? Epten nesto povekje ke naucat tie deca?
Povekje od ocigledno e deka celta e da se pokazat muskuli i da se dokaze koj e gazda vo zaednickata kukja.
E Bogami protiv toa ke se borat albancite, na vakov ili onakov nacin. Toa treba na site da im bide jasno. Site ke bideme gazdi vo zaednickata kukja, pod nikakov osnov ne ke moze vekje nekoj da ima ekskluzivitet. :toe:

ЕДИТ.

Па нели ви е главен аргументот дека многу се 3 јазици од 1во одделение, па во 3то да почнат со македонски. Ете ти една смена, македонски во 1во одделение, а англиски во 3то одд.

Ама пак нема да ви чини, зошто пренатрупаноста не е реален аргумент. Реално имате одбивност од македонскиот јазик, а за тоа џабе ќе биде терапија, нема лек за вашата ментална состојба.
Ne, eve mene glaven argument ne mi e prenatrupenosta ( iako i toa drzi ).

Mene glaven argument mi e neednakvosta koja se forsira so ovaa odluka.
Angliski od prva se uci? Da, ama ucat i makedoncite i albancite.
Majcin jazik od prva se uci? Da, toa go pravat i albancite i makedoncite.
Sega ti na albancite im nalozuvas uste eden jazik da ucat od prva. Bez nikakva osnova, samo radi inat, oti i onaka go ucat toj jazik, samo dve-tri godini podocna pocnuvaat so izucuvanje.

Ke reces, ama sluzben jazik e makedonskiot pa mora da se uci.
Ok, ajde da se dogovorime.

Vo opstinite kade 20% od naselenieto e albanski sluzben e i albanskiot ( mada realno treba na celata teritorija da e, ama radi fintite so tolkuvanjeto na V amandman od Ustavot ke prifatime deka e samo vo opstinite so 20% ). Znaci vo tie opstini pred Ustavot i dvata jazika se na isto ramniste. Taka?
Epa po istata logika koja ja primenuvame deka treba da se uci makedonskiot radi toa sto e sluzben jasik, togas vo tie opstini isto taka treba i albanskiot da se uci.
Ucat makedoncite albanski vo tie opstini?
Ne.
Zosto?!!!
Kazi mi edna izdrzliva pricina zosto ne bi trebalo da ucat?
Osven inat.
I koj sega od koj jazik ima odbivnost? Jas, koj sto eve na forumov vekje dve godini komuniciram na makedonski, ili pak makedoncite koi sto odbivaat i ne sakaat da ucat albanski, barem tamu kaj sto treba?

ЕДИТ од модератор: во ваква тема, вакви офтопици не. Процедурално.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Jas uste od start rekoc deka e tesko da se diskutira na temava a da ne se zamesa politika. Nevozmozno e, od prosta pricina sto problemot e politicki.
Може може, туку ... како што гледам по муабетот и бришењето што го обавив и картоните што ги поделив, очигледно е дека не само што треба од прво одделение да се учи македонски, ами побитно е насекаде и општа култура, малце војничко воспитание, пошо од сиов овој дегенеризам што го прочитав во сите избришани мислења, почна нешто да ми се превртува во стомакот. Колку луѓето знаат ад бидат глупи позади тастатура е загрижувачки, а истите луѓе на улица ... лошо лошо.

Bate, makedonskiot se uci, i ama bas nikoj ne e protiv toa. No, ajde sega kazi mi ti koja ke e razlikata ako se pocne da se uci od prvo, a ne od treto ili cetvrto? Epten nesto povekje ke naucat tie deca?
Povekje od ocigledno e deka celta e da se pokazat muskuli i da se dokaze koj e gazda vo zaednickata kukja.
Бате, јас во основно учев француски. Ај кажи ми кој к*р е тоа? Ем тоа пази, не онакво учење на јазик, факултативно, без оцени и ствари, ами саглам учење, со оцени со могучност да повторуваш оделение ако не добиеш двојче. А сега, денешниве не да се нежни, ами се безобразни.

Ова према мое мислење требаше да биде дочекано со поздрав, со иницијатива англискиот да се подбутне пошо не секому ќе му треба англиски, ама дефинитивно на сите ќе им треба македонски. Попрај ме ако сум грешка. Ситуацијата е класично вадење политички поени и изигравање жртва пред „меѓународна јавност“, нешто на што веќе сме навикнати. Педерски факт плус е што целава работа почна од „меѓународната заедница“ па на крај они да излезат бетер од мали деца.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom