Кои се македонските муслимани (торбешите)?

EdoSlav

ТОРБЕШ СО ТАПИЈА
Член од
21 март 2009
Мислења
13
Поени од реакции
4
Abrej lugje, sho ste zapnale so toa 'makedonci muslimani', koga ni samite ne znaeme koi se i sho se makedoncite...

Prosto recheno, Torbeshite se vsushnost islamizirani Mijaci, a mijacite bile staro slovensko pleme dojdeno od jugozapadna Polska, koe so tekot na vremeto se izmeshalo so Vlasi i Iliri koi vece se naogjale na Balkanot. Tie imale svoe rodoverenie, t.e. veruvale vo istite bogovi vo koi veruvale ostanatite slovenski narodi niz Evropa. So doagjanjeto na vizantijcite na balkanot, bile prisilno pretvoreni vo hristijani. Posle toa, go primile propovedanjeto i uchenjeto na Bogumil, koe propovedalo hristijanstvo od eretichka staroslovenska priroda. So doagjanjeto na Osmanliite na balkanot, bile prisilno islamizirani. Gorancite se isto taka torbeshi, samo shto go zele imeto od samata oblast Gora vo koja zhiveat. Potekloto na imeto "Torbeshi" ne e jasno, no ima povece verzii, kako na primer toa deka mijacite sho si ja smenale verata, ja smenale za torba leb ili altani, ili toa deka koga odele na kupuvanje po gradovite i pazarite, nosele golemi torbi po niv, t.e. torbari ili torbeshi, itn.

Mijachkiot dialekt sho torbeshite go vikaat 'nashinski', se zboruva vo Prizrenska Zhupa, Podgor i Gora vo Kosovo, vo istochna Albanija, i vo zapadna i centralna Makedonija. Mijachkiot dialekt varira vo zavisnost na mestopolozhbata na torbeshite, i e dosta bogat so arhaichni slovenski zborovi i izrazi, kako na primer zborot 'shija' (vrat), koj na balkanot se upotrebuva samo vo mijachkiot dialekt, i vo juzhnite polski dialekti. Samiot dialekt mozhe da se smeta za poseben jazik, koj e dosta razlichen od makedonskiot jazik. Gramatikata na mijachkiot dialekt za razlika od makedonskiot jazik e slichna so ostanatite slovenski jazici i dialekti.

Nosijata na torbeshite, pretezhno mashkata nosija, go zachuvala tipichniot slovenski stil, dodeka zhenskata torbeshka nosija poradi Islamot, e znachajno izmeneta. Pretezhno torbeshite imaat albanski preziminja, poradi toa shto chesto bile izlozheni na prisilna albanizacija. Iako samiot zbor "torbesh" ima pogrdno znachenje, tie denes baraat da bidat priznati kako torbeshi, so poseben jazik, tradicija, vera i mentalitet, za razlika od ostanatite narodi vo drzhavite vo koi zhiveat. Chesto izbegnuvaat da se izjasnat kako makedonci, zatoa shto za niv izrazot 'makedonec' znachi pravoslaven, taka da tie se izjasnuvaat kako turci, boshnjaci ili albanci, osven vo opshtinata Mavrovo-Rostushe, kade se izjasnuvaat kako makedonci muslimani. Torbeshite, kako i Boshnjacite vo Bosna i Pomacite vo Bugarija, imaat slovensko poteklo, bogumilskoto minato i deneshnata nivna vera - islamot.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123

Mijachkiot dialekt sho torbeshite go vikaat 'nashinski', se zboruva vo Prizrenska Zhupa, Podgor i Gora vo Kosovo, vo istochna Albanija, i vo zapadna i centralna Makedonija.
Сите Македонци дијалектот кој го зборуваат го нарекуваат "наш/нашки/нашински"
http://en.wikipedia.org/wiki/Nashi
http://www.google.mk/#hl=mk&q=по+нашки+&fp=6d57f1c58d27ee49


Mijachkiot dialekt varira vo zavisnost na mestopolozhbata na torbeshite, i e dosta bogat so arhaichni slovenski zborovi i izrazi, kako na primer zborot 'shija' (vrat), koj na balkanot se upotrebuva samo vo mijachkiot dialekt, i vo juzhnite polski dialekti.
:pos2::pos2::pos2:

http://skokaj.com/forum/index.php?topic=309.msg3208#msg3208
Ајде,дај нов збор збор кој на Балканот се потребува само во мијачкиот дијалект.


Samiot dialekt mozhe da se smeta za poseben jazik, koj e dosta razlichen od makedonskiot jazik. Gramatikata na mijachkiot dialekt za razlika od makedonskiot jazik e slichna so ostanatite slovenski jazici i dialekti.
Македонија е толку богата на дијалекти што би можеле слободно да направите 5-6 "јазици" со доста различна граматика од македонскиот.


Iako samiot zbor "torbesh" ima pogrdno znachenje, tie denes baraat da bidat priznati kako torbeshi, so poseben jazik, tradicija, vera i mentalitet, za razlika od ostanatite narodi vo drzhavite vo koi zhiveat.
И "шопите" треба да бидат признати.
Само верата е различна, но ете денес постои верска слобода.


Chesto izbegnuvaat da se izjasnat kako makedonci, zatoa shto za niv izrazot 'makedonec' znachi pravoslaven, taka da tie se..
Имаш погрешна перцепција на нештата.
Прочитај го член 15 од уставот на Кресненското востание или биографијата на починатиот претседател Борис Трајковски или нешто за Унијатството во втората половина 19 век или ширењето на протестантската верска пропаганда.
 
A

amco2009

Гостин
Abe zosto tolku ste zapnale Makedonski muslimani nikoj nejke da gi odnarodi od Makedonskiot etnos seka deka ima i Muslimani kaj Makedonskiot etnost ama pak isto taka Torbeshite se drug etnos koj nema blage veze so Makedonskiot neznam sto e tolku strasno
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Abe zosto tolku ste zapnale Makedonski muslimani nikoj nejke da gi odnarodi od Makedonskiot etnos seka deka ima i Muslimani kaj Makedonskiot etnost ama pak isto taka Torbeshite se drug etnos koj nema blage veze so Makedonskiot neznam sto e tolku strasno
Ај посебен етносу да те прашам јас тебе нешто, кажими една торбешка песна,едно торбешко предание и легенда, кажими како се викал пра пра дедоти се разбира ако знаеш, кажими едно торбешко оро?

А јас кети кажам дека се што е потурчено за време на османлиите во Македонија е рисјанско Македонско не постои ништо на било какво ниво што ке ве одели од Македонските корени и нетуку се лупај од земја дека торбеш е посебен ентитет, ако имате османлиски свадбарски обичаи не значи дека сте посебен ентитет нити пак дека сте тури, кажими на кој јазик зборуваш бе момче кој тие мајчин јазик ? и уште нешто сум ја имал таа среќа или несреќа да запознаам торбеш од цветовскиот крај, кој бил рисјанин па потоа ја сменил верата и станал торбеш, иако детиште многу добро ги разбрав муабетите кој ги водеше со дедоми старчето како да си ја отвори душата и си изнакажа се и сешто,како братот на таткому ја сменил верата како и другиот брат и третиот, а таткому останал рисјанин подолго ,кој пресвртници во животот му биле кога наеднаш од одење во црква и нагости за велигден наеднаш морал да оди во џамија и да го слави бајрам. и сега ке тврдиш дека сте посебен етнос ок тврдиго тоа нее проблем чуствувајсе како што сакаш не ме интересира, до скоро сите бевте турци па едно време почнаа да ве претопуваат во Албанци а сега сте посебен етнос во ред бидете не ми смета а не дека некој сака некој кој си го продал нај светото за едно торбуле урда .
Лично познавам неколку кој што тврдат дека се Албанци а кога сум бил кај нив на гости таткому и мајкаму ( постари луѓе) 70 / 80 години незнаат да изговорат два збора албански, а го говорат скопскиот дијалект ( стариот скопски дијалект не сленг) нешто неверојатно, а за поречкиот дијалект кој што го зборат во торбешијата па да не ти кажувам абе дете бе неможеш да избегаш од тоа што си можеш да смениш вера можеш се да смениш ама од кожата не се бега,а и нација впрочем што е ?? МОМЕНТАЛНО ЧУСТВО ЈЕБИГА
 
A

amco2009

Гостин
Pesni torbeski pobaraj Goranska muzika na Youtube ako znaes da baras oro ke go stavatm tuka "Zapuas" tradicionalne muzicki istrument Zurli i Tapani Dedomi se VIkal Besir , tatkomu Alim negoviot tatko Fejzula negoviot tatko Ibis , negoviot tatko Skender na Skender tatkomu Rasim,na Rasim tatkomu se vikal Enver koj na 30 godisna vozrazst se preselil od kosovskoto selo Vranista vo Makedonija do tuka ja znam lozata ama ti tvojata ne ja znaes Makedonecu jer ako pocnes da kopas vo tvojata mozebi ke zavrsis vo Blagoevgrad.

Tie tvoi prikaski za poturceni sum se iznaslusal dodeka sum ziv po edna prikaska za sekoj den i sekogas se zbori za nekojsi i vo edna takva prilika mojot sogovornik mi go opisa poturcenito a zamisli jas nego go znam i znes koga mu kazav deka taa prikaska ne se sovpaga posto go znam covekot so napravi prijatelot koj mi raskazuvase kako poturceniot bil makedonec mi kaza jas neznam mene taka mi kazuvale drugi a celo vreme mi tvrdese isto kako tebe deka toj ja slusnal prikaskata od doticnata licnos.

Tocno e deka sme se identiikluvale so turcite so Turskata drzava ama sekogas sme znaele deka sme Torbeshi jas imam rodnini vo Turcija koi sto ziveat 50 godini i dendenes se Torbeshi i se gordeat so toa a Turcija toa ne im go spori...

A koga sme veke kaj jazikot ti od kade tolkava sigurnost deka tokmu ti ne go zboruvas nasiot jazik i nasiot dijalekt posto jas od sto dusi sum slusnael deka Torbesite go zboruvaat vistinskiot jazik u ovoj slucaj nerecen Makedonski a mozebi e Torbeshki da pretpostavime...( posto Bugarite vikaat deka e Bugarski a srbite Srpski)

A za toa sto ima sto tvrdat deka se Albanci (Albanci) Turci , Bosnjaci si razmsili li zasto go tvrdat toa zatoa sto ako nebidat toa Avtomatski im se prilepuva etiketa deka se Makedonci a tie ako se Makedonci zosto spored tebe bi se plasele od toa ko od Krst sto vika nasiot narod, Zosto sakaat se da bidat samo Makedonci ne (logikata mi veli deka imale nesto loso doziveano od Makedoncite) A zosto bi doziveale loso ako se ist narod ( zaklucok ne se ist narod)

I ocigledno ti ne gi razbiras poimite Nacija i Etnos

Po nacionalnost nie sto ziveeme vo Makedonija sme Makedonci se dodeka se vika ovaa zemja Makedonija a Po Etnicka pripadnost sme Torbeshi nezavisno kako ke se vika ovaa drzjava.....

Nemora nie da imame svoja drzava za da bideme poseben Etnos sto mislis ti site Etnicki zaednici vo svetot imaat svoja Drzava ...
Vo svetot postoi trend na borba za zacuvuvane na razlicnostite na razlicnite Etnicki zaednici samo na Balkanot postoi trend da se unisti edna stara Etnicka zaednica vo civa polza neznam.....

I daj odlucete ednas Bugarite vikaat deka sme bile Bugari, Srbite SANU maka macese Gorancite da gi prestavi kako Etnicki srbi, Makedoncite so site sili tvrdat deka se Makedonci pritoa nezaboravajki da naglasat muslimani ako e ist narod neam potreba od takov naglasok, Albancite vikaat deka vo Golo Brdo zjiveat samo Etnicki Albanci, Grcite tvrdat deka nema druga Etnicka zaednica osim Muhamedani Grci a stie narodi zborat za ista Etnicka grupa pa ako nisto drugo odlucetese megu sebe sto ke bideme :nenene::nenene::nenene:

Ama znaes sto e zaednicko kaj sive ovie narodi koga ke slusnat deka naglasuvame deka ne sme ni edno ni drugo tuku poseben Etnos togas site nastapuvaat so zaednicki nastap ........

Ako sme Makedonci kazimi dali Makedonija e spremna da im dade 3 miliona drzavjanstva na Nasite sonarodnici vo Turcija iseleni od Tuka, 1milion na nasite brakja vo Bugarija (citaj POMACI), na 150000 iljadi vo Albanija 150000 iljadi vo Grcija i okolu 40-60000 vo Kosovo.Toa sme nie dali Makedonija e spremna da gi prifati site tie Kako Makedonci Etnicki...?????

Ne se maci jas ke ti odgovoram ne e spremna.....

I gledajte vie rasetegi problemite vnatre vo vasiot Etnicki korpus a nasite dozvoelte sami da gi resavame posto vaka mnogu treba da se iskompliciraa:helou:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
I ocigledno ti ne gi razbiras poimite Nacija i Etnos

Po nacionalnost nie sto ziveeme vo Makedonija sme Makedonci se dodeka se vika ovaa zemja Makedonija a Po Etnicka pripadnost sme Torbeshi nezavisno kako ke se vika ovaa drzjava.....

Nemora nie da imame svoja drzava za da bideme poseben Etnos sto mislis ti site Etnicki zaednici vo svetot imaat svoja Drzava ...
Vo svetot postoi trend na borba za zacuvuvane na razlicnostite na razlicnite Etnicki zaednici samo na Balkanot postoi trend da se unisti edna stara Etnicka zaednica vo civa polza neznam.....
Дбро добро не се нервирај еве во правоси нема тука што а дати дадам една торба урда да си ја смениш верата и мислењето ??

Ова што го збориш е смешно, најискрено кажано, ај препрочитај се...
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Амчо без навреда ама многу глупости се изнаприкажа.

Македонци постојат од кој знае кога, а торбешите се појавуваат по доаѓањето на турците. По која логика македонците произлегле од торбешите?

Од кога религијата се поистоветува со нацијата?

Ако одиме по твојата логика постојат мариовска нација, мијачка нација итн. Сите си имаат свои карактеристични елементи - некои ора, носии, каркатеристични дијалекти но тоа не ги прави нација.

Вистина е дека македонските муслимани зборуваат најчист јазик но тоа е бидејќи не биле под влијание на српската, бугарската и грчката црква.

Дај жити се кажи што лошо македонците христијани им имаат направено на торбешите:pos2:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Pesni torbeski pobaraj Goranska muzika na Youtube ako znaes da baras oro ke go stavatm tuka "Zapuas" tradicionalne muzicki istrument Zurli i Tapani Dedomi se VIkal Besir , tatkomu Alim negoviot tatko Fejzula negoviot tatko Ibis , negoviot tatko Skender na Skender tatkomu Rasim,na Rasim tatkomu se vikal Enver koj na 30 godisna vozrazst se preselil od kosovskoto selo Vranista vo Makedonija do tuka ja znam lozata ama ti tvojata ne ja znaes Makedonecu jer ako pocnes da kopas vo tvojata mozebi ke zavrsis vo Blagoevgrad.
Ова "Zapuas" се ми се чини дека е некоја локална варијанта на следново:

http://www.slavemachine.com/index.php?id=&page=&post=&category=&youtubevideos_id=7nqTaWRFkWA&feature=youtube_gdata

Машко оро од село Драмче, Дечевско. Во делчевскиот крај е познато како Запојас оро или шопската.

А од Делчево до Благоевград има цели 20-тина километри. Изгледа некој друг ќе треба да си ги бара корените во Благоевград. Ама не се секирај, не е страшно, Благоевград е македонски град во Бугарија.

За жалење си, ама насила никој неможе да ти помогне.


i a tie ako se Makedonci zosto spored tebe bi se plasele od toa ko od Krst sto vika nasiot narod, Zosto sakaat se da bidat samo Makedonci ne (logikata mi veli deka imale nesto loso doziveano od Makedoncite) A zosto bi doziveale loso ako se ist narod ( zaklucok ne se ist narod)
Твојот исказ нема никакви допирни точки со логиката.

Vo svetot postoi trend na borba za zacuvuvane na razlicnostite na razlicnite Etnicki zaednici samo na Balkanot postoi trend da se unisti edna stara Etnicka zaednica vo civa polza neznam.....
Ти не чуваш етнос, туку вера. Има разлика, и затоа не туку трескај зелени.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Ako sme Makedonci kazimi dali Makedonija e spremna da im dade 3 miliona drzavjanstva na Nasite sonarodnici vo Turcija iseleni od Tuka, 1milion na nasite brakja vo Bugarija (citaj POMACI), na 150000 iljadi vo Albanija 150000 iljadi vo Grcija i okolu 40-60000 vo Kosovo.Toa sme nie dali Makedonija e spremna da gi prifati site tie Kako Makedonci Etnicki...?????

Ne se maci jas ke ti odgovoram ne e spremna.....

I gledajte vie rasetegi problemite vnatre vo vasiot Etnicki korpus a nasite dozvoelte sami da gi resavame posto vaka mnogu treba da se iskompliciraa:helou:
ти се правиш или стварно си луд,по твое Македонија пред 100 години бројела 10 000 000 жители:tapp:т.н. торбеши се чисти македонци без да мешаме вера и македонци ќе останат..на поединци како тебе што тоа не му одговара дека се македонци,тресат глупости по форумов подобро им е да одат во други држави и таму да пробат да прават некој други будали и да им кажувате што се и како се, а уствари ти самиот не знаеш што си:toe:
 
A

amco2009

Гостин
Ne drugar Torbeshite ne se pojavuvaat so pojava na Turcite nego se pojavuvaat uste vo 10ti vek so pojava na Bogomilskoto Dvizenje a tokmu Torbeshite bile pripadnici na toa dvizenje imaat za toa dokazi a celosvetskata istoirja priznava deka torbeshite se naslednici na Bogomilite....

A za loso ne bi sakal da se navrakajam na losite raboti ama ke te potsetam kaj nas postoi edna pogovorka vika prosti ama ne zaboravaj...

Hronoloski Bogomilite bile progonuvani tokmu od Crkvata i Hristijanskoto naselenie, Dekretot na Dushan vo 12 vek glasi da se istrebi Bogomilskoto naselenie od ovie prostori toa se vika Genocid...
Imalo direktni naredbi od Vatikan za zadusuvanje ili direktno Ubivanje na Bogomilite.....

Kaj ziveat denes torbeshite znaes Visoko vo planina od kogo begale znaes Nivnite pretci begale tokmu od Hristijanskiot teror...

Vo Bugarija 60tite godini prisilno im se smeneti iminja i preziminja na stotici iljadi Pomaci(citaj Torbeshi)

Vo Makedonija 2001va vo Bitola, Kocani se palea Dukani i Kuki na Torbeshi sakas uste

Ова "Zapuas" се ми се чини дека е некоја локална варијанта на следново:
http://www.slavemachine.com/index.php?id=&page=&post=&category=&youtubevideos_id=7nqTaWRFkWA&feature=youtube_gdata
Машко оро од село Драмче, Дечевско. Во делчевскиот крај е познато како Запојас оро или шопската.

А од Делчево до Благоевград има цели 20-тина километри. Изгледа некој друг ќе треба да си ги бара корените во Благоевград. Ама не се секирај, не е страшно, Благоевград е македонски град во Бугарија.
За жалење си, ама насила никој неможе да ти помогне.




Твојата логика нема никакви допирни точки со логиката.



Ти не чуваш етнос, туку вера. Има разлика, и затоа не туку трескај зелени.
Ne samo Vo Bugarija nego i vo Makedonija, vo Grcija ,vo Turcija vo Albanija na Kosovo toa se nasi rodni ognista nie ne sme vrzani za edna teritorija i edna drzava zatoa i nemozjeme da bideme del od samo Eden etnos na navedenite drzavi nego sme posebni, ne uspela nitu vojni nitu asimilacii a nitu granici da gi rasturat nasite silni vrski....zalime ti i dalje...

Mojata logika e vistina koja ne ja brisat dobri zborovi vistina talozena so vekovi...

Tuka zborime za Etnos po vera znaete i vie sto sme a i nie samite se gordeeme so nasata vere
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Поради верата ли си различен етнос?

Опиши го твојот етнос?
 
A

amco2009

Гостин
ти се правиш или стварно си луд,по твое Македонија пред 100 години бројела 10 000 000 жители:tapp:т.н. торбеши се чисти македонци без да мешаме вера и македонци ќе останат..на поединци како тебе што тоа не му одговара дека се македонци,тресат глупости по форумов подобро им е да одат во други држави и таму да пробат да прават некој други будали и да им кажувате што се и како се, а уствари ти самиот не знаеш што си:toe:
Tuka e problemot megu tebe i mene , na ista branova dolzina sme kako sto gricija e so vas Grcija nastojuva vam da vi kaze sto ste a nema pravo na toa ..Vo nasiot slucaj vie nastojuvate na nas da ni kazete sto sme a nemate pravo na toa Eve pak ke ti kazam ako se site Torbeshi Makedonci dali e Makedonija spremna na site da im dade Makedonsko Drzavjanstvo....

Vo Turcija se imaat iseleno 1200000 Torbeshi od Balkanot vo pocetokot do sredinata na 20tiot vek Posto nataliteto ni e golem sega Brojat okolu 3 miliona so ovie brojki izleze Svetski Makedonski Kongres ne jas...
Ako sum Makedonec kako sto tvrdis ti zosto ne bi mi odgovaralo da Bidam toa sto sum jas nebranam nicii interesi ni Albanski , Ni Bugarski ni Srpski Ni grcki ni Turski branam moi sopstveni interesi Torbeshki:nesum:

Поради верата ли си различен етнос?

Опиши го твојот етнос?
Mojot etnos korenite gi vlece od edno sociolosko dvizenje Bogomilstvo ako imas slusnato
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
nebranam nicii interesi ni Albanski , Ni Bugarski ni Srpski Ni grcki ni Turski branam moi sopstveni interesi Torbeshki:nesum:
На што јазик зборуваш ти што е различен од Македонски, Албански, Турски...


Mojot etnos korenite gi vlece od edno sociolosko dvizenje Bogomilstvo ako imas slusnato
Како може етносот да се влече од движење ?

Ко да кажам јас дека сум Македонец затоа што моите предци биле Харе кришна.
 
A

amco2009

Гостин
A zosto si Makedonec znaes li???? koga pocnuvame veke na taa tema a jas zboram na Moj Dijalekt koj jas gi nazivam Nasinski koj Mnogu se razlikuva od Makdonskiot sto se zboruva vo Istocna Makedonija kako sega ke me ubedis deka i toj e Makedonski...

Da ne pocnuvame so nadmudruvanja i jas i ti znaeme deka Torbeshite se razlicno od Makeondcite ama pak drzavata se plasi deka na toj nacin Makedonskiot Etnikoum ke izgubi 10% vo Makedonija i nema da bide vekeje 65 nego ke bide 55 a avotmatski i zastapenosta na TOrbeshite vo sistemot bi trebalo da bide proporcionalna i nema veke Makedoncot , ili Albanecot da go zazema nivnoto mesto nego ke go dobijat toa sto go zasluzuvaat i nema da begaat veke vo stranstvo....

Znaes li ti sto se slucuva so Torbeshkie sela? zjaat poluprazni , tebe moze i ne ti e gajle ama mene me boli, namesto da sedat vo rodniot kraj tie begatt vo Tugina na Gurbet ako nesto ti znaciiii...
Zosto?Nema za niv tuka egzistencija procentualno se zastapeni 0.01%vo administracija i tie sto se vraboteni go izlazale sistemot i se vrabotile kako Albanci, Kako Makedonci za niv nema mesto Ama kako Torbeshi mora da ima, dodeka nivniot procent od vkupniot bron na naselenie vo R.M se dvizji 5-10% toa me Boli me Boli asimilatorskata politika koja ni ja nametnuvate ama znaes koj ima najveke korist od toa....

Toj sto kuti a koj kuti Albancite....

Labunishta 10000 ziteli na posledniot popis se pisani site Albanci, i taka Albancite od 17% skoknaa na 25%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom