Искушение

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Човекот е себично суштество и честопати се доведува до ситуација на искушенија.Тие не демнат насекаде,не доведуваат до ситуација да посакаме се,надвор од нашиот разум и принципи.
Таму зад аголот секогаш има нова поинтересна личност,имаш се,а сепак правиш чекор да се уништиш.Луѓе зрачат со сексуална енергија и те доведуваат до лудило и желба да ги допреш.Тие секојдневно се појавуваат,иако несакаш да ги приметиш,како духови кои само ти можеш да ги видиш.Матни мисли ти го попречуваат здравиот разум,девојката на другарот изгледа секој ден подобро.Водиш љубов а се фаќаш во мислите со личноста која вчера помина покрај тебе.Се мириса на искушение,згодни тела,движења во ритамот на музиката,насмевка преку рамо,допир на дланките.Ех кога се тоа би можел да си го припуштиш,без да изгубиш луѓе кои се со тебе и очекуваат верност до гроба.Кога би можеле да делиме,светот би бил совршен,но ние сме себични и се сакаме само за себе.
Честопати се молиме да ги снема духовите,немирити и желбата за нешто ново,недопрено,полно со свежина.Се молиме тие усни да не ги допреме повторно,се колнеме во светост,во верност,а сепак лежиме до личност која не е нашиот партнер.Но и тоа не е доволно и самите се доведуваме до ситуација на раскрсница.Ни нашиот партнер не е поштеден од искушенија,тие се насекаде околу нас,не влечат во бездна,солзи и разделби.
Колку често се доведувате во вакви ситуации?Колку самите ние ги создаваме или тоа е дел од судбината?Паѓате лесно на искушенија или херојски се борите против нив?Зошто овие духови се толку силни и не не остават да живееме едноставен живот?На крај краева и ние сме духови некому,како да се отргнат од нас?
 
M

marsovka

Гостин
leandra ќе бидам кратка и јасна.

Научна фантастика во ова време е да двата партнери да бидат верни еден на друг посебно у поголем град.
За швалерајот што научив е , курот треба да ме боли и да не раскинувам врски ради тоа што некој ме предизвикувал. А бе како што сум мамурна нек си ебе векот моралот и моралните норми еден живот е и мора да се проживее.
Чувај си го дечкото/мажот и еби на страна као демек они ако добијат шанса нема да ја искористат... а бе ај.
И не се замрај грижата на совест е таа на крај што ќе те сјебе. Тој што ти е дома пази го и грижи се за него тој што ти е надвор за ебање само еби го и напрај си ќеиф и ај чао пријатно.
Да го засакаш швалерот или пак да бидете доволно долго за да он те засака е најлоша работ што моеж да напраиш .
Удри и бегај сине удри и бегај ....
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
leandra ќе бидам кратка и јасна.

Научна фантастика во ова време е да двата партнери да бидат верни еден на друг посебно у поголем град.
За швалерајот што научив е , курот треба да ме боли и да не раскинувам врски ради тоа што некој ме предизвикувал. А бе како што сум мамурна нек си ебе векот моралот и моралните норми еден живот е и мора да се проживее.
Чувај си го дечкото/мажот и еби на страна као демек они ако добијат шанса нема да ја искористат... а бе ај.
И не се замрај грижата на совест е таа на крај што ќе те сјебе. Тој што ти е дома пази го и грижи се за него тој што ти е надвор за ебање само еби го и напрај си ќеиф и ај чао пријатно.
Да го засакаш швалерот или пак да бидете доволно долго за да он те засака е најлоша работ што моеж да напраиш .
Удри и бегај сине удри и бегај ....
Која е гаранцијата со тој што си за еден ден нема да добиеш чуства?
Нели мислисш дека тие авантури може да не се секогаш како ти што ги планираш?А да и за темата,и јас сум секој ден искушуван од многу работи.Дури кога ќе видам луѓе навидум што ми делуваат дека ништо не може да ги искуши си викам во себе "Колку се досадни и животот им е досаден"
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Прво-не дотоа дека секаде околу нас сме искушени.
Тоа зависи од самите нас,колку ние сакаме да сме искушени.
Ако нешто не ни штима со партнерот,ако не се чувствуваш среќен/а,тогаш можеш да почнеш да гледаш што има околу тебе и да го бараш искушението.

А кога ке почне ова,тогаш тешко да се стави крај.Повеќе ништо не е исто.
Само јака љубов или пак некоја голема среќа,можат да те вратат назад...или нешто уште појако што се вика совест.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Прво-не дотоа дека секаде околу нас сме искушени.
Тоа зависи од самите нас,колку ние сакаме да сме искушени.
Ако нешто не ни штима со партнерот,ако не се чувствуваш среќен/а,тогаш можеш да почнеш да гледаш што има околу тебе и да го бараш искушението.

А кога ке почне ова,тогаш тешко да се стави крај.Повеќе ништо не е исто.
Само јака љубов или пак некоја голема среќа,можат да те вратат назад...или нешто уште појако што се вика совест.
Искрено не се сложувам со некои делови.Колку и да ти е нај-нај убаво со партнерот секогаш ќе бидеш на момент искушен.Сакаш да кажеш дека ако некоја ми се пушта и е убава и фина и се најдобро јас ќе си го барам искушението?Едноставно мислам дека човекот е во искушение баш затоа што е човек,а не робот.Сега мислам дека индивидуално е колку и кој може да го издржува тоа искушение.Мое мислење се разбира и не барам да се прифати како точно:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Искрено не се сложувам со некои делови.Колку и да ти е нај-нај убаво со партнерот секогаш ќе бидеш на момент искушен.Сакаш да кажеш дека ако некоја ми се пушта и е убава и фина и се најдобро јас ќе си го барам искушението?Едноставно мислам дека човекот е во искушение баш затоа што е човек,а не робот.Сега мислам дека индивидуално е колку и кој може да го издржува тоа искушение.Мое мислење се разбира и не барам да се прифати како точно:)

Јас ќе се надоврзам на муабетов.Можеби навистина човекот е програмиран да неможе да одолее на искушнијата кои го опкружуват.Или да се обидува да се бори во себе си,за да не потклекне на ниту едно.Но од каде таа гаранција дека и партнерот ќе се обиде да се бори во себе?
Духови има насекаде како што спомнав,само треба да ги приметиш,ако не на почеток на врска некогаш ќе те допрат на рамо да те потсетат дека се околу тебе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Се е начин на размислување и можи да помине без камшикување на самиот себеси како што правеше типот во Кодот на Да Винчи :icon_lol:.
Како?
Па едноставно ќе научи човек да го контролира тоа, нема тука мрдање или човек го контролира искушението или искушението е господар над него, а човек негов роб.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Но од каде таа гаранција дека и партнерот ќе се обиде да се бори во себе?
Мене ми беше прашањето,ако ја разбрав добро marsovka дека може да има авантури на страна ама пак да си е и со партнерот.Јас ја прашувам неа или ете ти одговори ми,што ако ете почнеш да се заљубуваш и не е веќе авантура?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мене ми беше прашањето,ако ја разбрав добро marsovka дека може да има авантури на страна ама пак да си е и со партнерот.Јас ја прашувам неа или ете ти одговори ми,што ако ете почнеш да се заљубуваш и не е веќе авантура?
Ако подпаднеш под искушение нема враќање назад.Еднаш како ниеднаш:)следува уште еднаш,и уште една ноќ и уште една личност.
А ако се заљубиш нека ти е со среќа новиот ремен околу нога што би рекол Виктор :))
Буцио како може да се издигнеме над искушенијата?Како можеме да ги исконтролираме сите што ќе ни се појават на пат?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.704
Поени од реакции
11.874
Себичноста и љубомората се тие што не спречуваат да бидеме со повеќе луѓе, да имаме секс и да се вљубуваме во други, опшеството ни наметнало некои норми, не воспитале на таков начин и кога ќе се пробуди вистинската природа во нас а не таа наметнатата, веднаш се појавуваат проблеми. Да се биде, живее со една личност не е никаков проблем, всушност е пожелно од практична гледна точка но тоа не би требало да биде пречка да се случи да имаме секс па и да се вљубиме во друга личност, тоа е природно, сексот и љубовта, но никако не смееме да го правиме тоа ако на партнерот му пречи, не во ова опшество...можеби некогаш во некоја мноооогу далечна иднина.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Ако подпаднеш под искушение нема враќање назад.Еднаш како ниеднаш:)следува уште еднаш,и уште една ноќ и уште една личност.
А ако се заљубиш нека ти е со среќа новиот ремен околу нога што би рекол Виктор :))
Буцио како може да се издигнеме над искушенијата?Како можеме да ги исконтролираме сите што ќе ни се појават на пат?
Тоа зависи од карактер и од јачината на љубовта што ја чувствуваме спрема партнерот, оти не е изневерување да видиш некој и да речеш само леее ама би ја плеснал и да заминеш, или да го речеш тоа и да го сториш. Може да се контролира тоа, само треба да се има добра воља и да се сака доволно партнерот и да не ви фали ништо со него, оти ако со него ви фали неш и не е како што треба ке го барате тоа кај други.

А иначе кажете ми кој чувства можат да се јават од еднаш? љубов на прв поглед ма дај ве молам, може да ви биде убаво и да сакате пак ама пак ке кажам се зависи од вас и од цврстината на карактерот. Можеби ти во мисли ке се изебеш уше мн пати со таа личност но реално ако сте решиле да бидете верни ке бидете, а ако не тогаш ебате врската ебате...
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Себичноста и љубомората се тие што не спречуваат да бидеме со повеќе луѓе, да имаме секс и да се вљубуваме во други, опшеството ни наметнало некои норми, не воспитале на таков начин и кога ќе се пробуди вистинската природа во нас а не таа наметнатата, веднаш се појавуваат проблеми. Да се биде, живее со една личност не е никаков проблем, всушност е пожелно од практична гледна точка но тоа не би требало да биде пречка да се случи да имаме секс па и да се вљубиме во друга личност, тоа е природно, сексот и љубовта, но никако не смееме да го правиме тоа ако на партнерот му пречи, не во ова опшество...можеби некогаш во некоја мноооогу далечна иднина.
Размислувањето е убаво.Истото тоа општество ја прави таа прељуба само што тоа треба да се прави на таен начин и никој да не знае:)
Мислам дека не е страшен чинот на прељуба како таков,туку последици од заљубување во друга личност,па разводи,судови,трауми за деца.Убава тема секоја чест:smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тоа зависи од карактер и од јачината на љубовта што ја чувствуваме спрема партнерот, оти не е изневерување да видиш некој и да речеш само леее ама би ја плеснал и да заминеш, или да го речеш тоа и да го сториш. Може да се контролира тоа, само треба да се има добра воља и да се сака доволно партнерот и да не ви фали ништо со него, оти ако со него ви фали неш и не е како што треба ке го барате тоа кај други.

А иначе кажете ми кој чувства можат да се јават од еднаш? љубов на прв поглед ма дај ве молам, може да ви биде убаво и да сакате пак ама пак ке кажам се зависи од вас и од цврстината на карактерот. Можеби ти во мисли ке се изебеш уше мн пати со таа личност но реално ако сте решиле да бидете верни ке бидете, а ако не тогаш ебате врската ебате...
Карактерот и јачината на љубовта се неменливи величини?Траат вечно или примаат варијации?:)Со останатото се согласувам.
Муабетот не ми е дали ќе изневериме,туку како ќе живееме со борбата во себе да не подлегнеме на секојдневни предизвици и искушенија?Дали е подобро да си признаеме на себе си и светот дека едноставно не сме кодирани да бидеме перфектни во однос на љубовта и со тоа да ги намалиме очекувањата од нас?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Буцио како може да се издигнеме над искушенијата?Како можеме да ги исконтролираме сите што ќе ни се појават на пат?
Човек не можи се да контролира, ама имам читано и знам сигурно за луѓе што по сопствена воља можат пулсот да го контролираат, кршат тули со глава со раце, на ултимејт борач му мереа слина на удар со рака која што беше околу 900 кг/см тоа ти е исто како бик да те удрил. Кога луѓе го можат тоа секој може до одредена мера да ги контролира своите мисли и тоа се учи со искуство...
Баш сега ја читам Калуѓерот што го продаде своето Ферари и на пола книга избрзав со заклучокот дека ги знам сите работи што ги пишуваше таму. Така и беше ама понатаму имаше нешто ново за концетрација на мислите со пример од сонцето кое што ја огрева цела планета и ги распрснува своите зраци, доволно е човек да земе лупа и ги сконцентрира тие зраци и ќе запали оган. Така човек може да ја контролира својата воља ако е рассеан или ако е сконцентриран на искушение доволно е само да ги распрсне своите мисли и ја тргне лупата од таа одредена точка па дозволи зраците односно мислите да се распрснат на сите можни страни или точки на интерес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom