Работа, каде?

Bi rabotel ama kade?

  • Isklucivo vo Skopje

    Гласови: 10 9,4%
  • Vo Makedonija, za 10.000 den

    Гласови: 6 5,7%
  • Vo EU

    Гласови: 16 15,1%
  • Vo Kanada, Afrika, Avstralija

    Гласови: 8 7,5%
  • Bilo kade nad 500 EUR

    Гласови: 29 27,4%
  • Bilo kade samo da zemam plata

    Гласови: 10 9,4%
  • Bi si otvoril svoja firma i bi pravel pari

    Гласови: 27 25,5%

  • Вкупно гласачи
    106

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Би работел скоро се освен тешки граџевински ствари,за плата најмалку од 12 000
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Своја фирма, така е најдобро...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Со оглед на тоа дека во државните институции се влегува само со книшка обоена според моменталната боја што е во тренд, а додека во приватните фирми има лимит.....под 30 години со исклучива предност на понежниот пол ми преостана само последната опција...:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
хахаха само што нема да направиш пари, туку направените пари ќе ги искористиш за полнење на празен буџет :))))) под изговор, кантата за ѓубре ти била валкана или немаш санитарна книшка, а си отвориш перална за коли :)))))
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Нај сериозно ... Би работел било каде само под услов да сум платен за работата која ја вршам ... Колку потешко работа ... толку поке пари ке барам .

Иначе било каде освен во Скопје би работел за 12 - 18 000 . Независно колку е тешко ... А во скопје тие пари не стигнуваат за месец да се помини затоа во скопје не би се нафатил на помалку од 25 000 .
Пошто сепак ке треба под кириа да сум .
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Иначе било каде освен во Скопје би работел за 12 - 18 000 . Независно колку е тешко ... А во скопје тие пари не стигнуваат за месец да се помини затоа во скопје не би се нафатил на помалку од 25 000 .
Пошто сепак ке треба под кириа да сум .

Не греши душа.18 000 во Скопје со кирија се доволни за нормален живот:smir:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Не греши душа.18 000 во Скопје со кирија се доволни за нормален живот:smir:
За пола месец? И тоа само да имаш за јадење и сметките да ги платиш.Не ми е јасно како тие пари можат да ти бидат доволни за нормален живот.Каде е тука гардеробата,излегувањата,одморите....
За кола и стан да не помислиш...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За пола месец? И тоа само да имаш за јадење и сметките да ги платиш.Не ми е јасно како тие пари можат да ти бидат доволни за нормален живот.Каде е тука гардеробата,излегувањата,одморите....
За кола и стан да не помислиш...
Прво низ овие години на транзиција нормално е да немаш пари за гардероба,викед,ручек во ресторант,одмори...Нормално е да имаш пари,за храна,цигари,едно кафе,сметки и кирија.Ако намалиш во храна ќе си купиш една блуза месечно.
Иначе секако дека нормален живот е да имаш за основни човекови потреби кои претходо ги набројав.Но гледајќи дека некој нема пари ни за леб,доволни се и овие за преживување.Шуќур и на толку да има,дај боже и повќе:smir:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Прво низ овие години на транзиција нормално е да немаш пари за гардероба,викед,ручек во ресторант,одмори...Нормално е да имаш пари,за храна,цигари,едно кафе,сметки и кирија.Ако намалиш во храна ќе си купиш една блуза месечно.
Иначе секако дека нормален живот е да имаш за основни човекови потреби кои претходо ги набројав.Но гледајќи дека некој нема пари ни за леб,доволни се и овие за преживување.Шуќур и на толку да има,дај боже и повќе:smir:
Точно заради ова ти велам дека под 25 000 не би се нафатил ... Сепак Битолско дете ... сакам на кафе , сакам сабота , недела да се промувам низ град ... Дека трошам многу не трошам ... али сепак за да работам таму треба прво да се преселам , целото бафтање дали ке најдам цимери или не , бла бла бла ... Така да нека понудат 25 и паковам торбите .. за помалце не би се нафатил .
 
R

Reve0ke

Гостин
Првин да дојдам до 18000 ќе бидам среќен пошо не се планира во животот што како ќе земаш единствено ако си фантазираш.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Прво низ овие години на транзиција нормално е да немаш пари за гардероба,викед,ручек во ресторант,одмори...Нормално е да имаш пари,за храна,цигари,едно кафе,сметки и кирија.Ако намалиш во храна ќе си купиш една блуза месечно.
Иначе секако дека нормален живот е да имаш за основни човекови потреби кои претходо ги набројав.Но гледајќи дека некој нема пари ни за леб,доволни се и овие за преживување.Шуќур и на толку да има,дај боже и повќе:smir:
Се додека вака размислуваме,никогаш нема да имаме за нешто повеќе.До кога ние Македонците ќе се тешиме со тоа дека секогаш може да биде полошо? До кога само ќе преживуваме? Јас немам два животи,а вие?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Се додека вака размислуваме,никогаш нема да имаме за нешто повеќе.До кога ние Македонците ќе се тешиме со тоа дека секогаш може да биде полошо? До кога само ќе преживуваме? Јас немам два животи,а вие?
a demek до размислувањето е а? не до немањето саглам работа, непотизмот, корумпираноста? ај бе важи.
Значи лоша ни била на нас мантрата???? :vozbud:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
a demek до размислувањето е а? не до немањето саглам работа, непотизмот, корумпираноста? ај бе важи.
Значи лоша ни била на нас мантрата???? :vozbud:
Во право си 100%,не се разбравме.Ме боли што за се во животов што ни се случува сме толку пасивни,толерантни... Јаки сме само преку тастатура. Инаку искрено јас никогаш не би отишол на работа за 18000 па макар и камења јадел. Нема да дозволам да се богати некој на мојот труд и мојата мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom