Дали навистина Библијата е Божјо Слово?

Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
Дали навистина Библијата е Божјо Слово?


Прашање: Дали навистина Библијата е Божјо Слово?

Тоа е исто како ти да се прашаш дали ти постоиш, дали си жив дали мрдаш дали дишиш, и ако го правиш сето тоа дали имаш мозок во главата и дали го употребуваш за мислење, или за нешто друго? Ако можиш да си одговориш тогаш секоја почит..:helou:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Божјото слово секој го носи во во себе.Знаете јас лично внимавам со изјавите на оваа тема да не се случи да бидам една многу изненаден душичка кога ке умрам и ќе бидам соочена со моите изјави??
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Божјото слово секој го носи во во себе.Знаете јас лично внимавам со изјавите на оваа тема да не се случи да бидам една многу изненаден душичка кога ке умрам и ќе бидам соочена со моите изјави??
Јас пак си мислев дека вербалниот деликт го измислија комунистите.....очигледно сум се заебал....:helou:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Е добро де....варијации во изразувањето....

побитно е од кај тие тоа го презеле....:helou:
Сигурно од ВМР-ОВчињата пошто се тие преобратени-просветлени комуњари
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сигурно од ВМР-ОВчињата пошто се тие преобратени-просветлени комуњари

Батали ги нив......тие се нова појава.....

збориме за нешто со што луѓето ги плашат веке две три илјади години....
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Батали ги нив......тие се нова појава.....

збориме за нешто со што луѓето ги плашат веке две три илјади години....
Точно со темата пекол лесно се манипулира. Религијата е институција за манипулација, верувањето е нешто друго.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Некои цркви се институции за манипулација (а не религијата сама по себе). Верувањето е во склоп на религијата (мислам многу нормално нели?).
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Некои цркви се институции за манипулација (а не религијата сама по себе). Верувањето е во склоп на религијата (мислам многу нормално нели?).
Православната е(затоа што не ви дозволува да си бркате бизнис како што ви одговара) а твојата црква не е ?
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Што сакаш да кажеш?

Добро си знаеш кои се манипулаторите: оние кои го оставаат народот во незнаење за да се богатат, кои пикаат нос во политика и насекаде каде што не ги бери, ...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Добро си знаеш кои се манипулаторите: оние кои го оставаат народот во незнаење за да се богатат, кои пикаат нос во политика и насекаде каде што не ги бери, ...
Кои се тие ?
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
ПРАШАЊЕ ДО ТИЕ ШТО ЈА ВЕРУВААТ БИБЛИЈАТА

Јас имам прашање до сите верници што веруваат во Библијата.
Како може таа да ги оправдува слугите зашто некој да биде слуга друг да биде богаташ зашто прави тоа да се помири секој со тоа
Втора работа Исус знаел дека некој ке го предаде тој е жртвата така
значи тој е директно со запишана судбина некој бил зашто да има таков дали е тоа праведно
Трето Во Библијата се спомнати толку многу многу многу колежи војни и војници зад кои директно стоел бог ова не ми личи на ништо друго освен на еден субјект желен за моќ кој убива во името на Бога.
Нели за него сите луѓе се исти зашто да им помага на некој во тоа што убивале.
Четврто Зашто е напишана толку неразбирлива мене ми личи како некој да ја пишувал под опијати или тревки или печурки што знам што има делови кои никој не може да ги одгатне зашто не дала само факти.
Пето Зашто обработува мислење само на еден вид на народ кај се другите народи во тоа време како Бог ли бил со нив или не /
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.124
Поени од реакции
789
Што сакаш да кажеш?

Добро си знаеш кои се манипулаторите: оние кои го оставаат народот во незнаење за да се богатат, кои пикаат нос во политика и насекаде каде што не ги бери, ...

Знаев дека е црквата! Јес! Поен за мене... идемо даље...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom