МВР бара семејствата на загинатите кај Вејце да ја вратат отштетата

Статус
Затворена за нови мислења.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
МВР бара семејствата на загинатите кај Вејце да ја вратат отштетата




На списокот тужби на МВР против бранителите на ред стигнаа и семејствата на загинатите кај Вејце. Министерството бара најблиските на убиените бранители да ги вратат парите кои ги добиле како отштета поради смрт. Се уште трае и борбата правата на бранителите која засега останува без резултат.

- Која мајка сака да земе пари за смртта на својот син. Кој сака такви пари. Упатуваме порака до премиерот Груевски. Сакаме да го потсетиме дека за измеѓу двата изборни круга зборуваше за решавање на нашиот статус по хрватскиот пример. Досега од тоа нема ништо, вели Стојанче Ангелов – претседател на здружението Достоинство.

Од ВМРО – ДПМНЕ денеска не сакаа да зборуваат ништо за пензиите на ОНА и барањата на Достоинство.

Достоинство не верува во ветувањата на министерот Бајрами за пензии за припадниците на ОНА. Ваквиот скептицизам како што велат од здружението се должи на нивните информации дека во владината ДУИ има превирања за ова прашање помеѓу военото и интелектуалното крило.

Од партијата на Ахмети ни не прецизираа во каква форма ќе биде обештетувањето на поранешните борци на ОНА – прашање на кое и денеска инсистираше и Нова Демократија.
-Согласно законот тужбата може да биде повлечена до заклучувањето на главната расправа, а за тоа е потребна претходна, децидна согласност од државниот правобранител. Ниту мвр ниту кој било друг има право да направи такво дејствие на своја рака. Од тука повеќе од јасно е дека МВР, за жал, колку и да сака да им помогне на овие луѓе, во моментов нема законска можност. Секое отварање на овие прашања е чувствително, тешко и болно, посебно за семејствата на загинатите и за воените инвалиди и навистина е нечовечки и неморално кога поединци или групи заради лични интереси манипулираат со фактите и ги злоупотребуваат овие категории на лица, се вели во реакцијата од МВР.

ИЗВОР.


----------------------------------------------------------------------------------------

Темава не е политичка туку човечка е, не ја фрлајте така лесно во канта.
Кое судство го имаме ние кои се тие судии што ќе пресудат да се вратат тие пари? Кое е тоа министерство за внатрешни работи и кој е тој министер што се дрзнува за такви тужби? Како не им срам бе каква мизерија. И инвалиди треба да ги вратат парите.
А со каква леснотија ги праќаат нашите војници во Авганистан и Ирак едногласно, не дај Боже нешто да им се случи нив оваа држава ќе ги остави како кучиња на улица, полошо од нив дури кучињата барем стационари имаат......
 
С

Спенсер

Гостин
БОГ ДА ЧУВА И ДА БРАНИ!!!

НА учк-ите ке им даваат пензии,од наши пари,од наши даноци, а на НАШИТЕ БРАНИТЕЛИ-МАКЕДОНЦИ, ке им ги земаат парите...

СРАМОТА АЛОООО!!! ЕБАТЕ И ГРУЈО И ЦЕЛА ПОЛИТИКА!!!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
На списокот тужби на МВР против бранителите на ред стигнаа и семејствата на загинатите кај Вејце. Министерството бара најблиските на убиените бранители да ги вратат парите кои ги добиле како отштета поради смрт. Се уште трае и борбата правата на бранителите која засега останува без резултат.
:pov: :pov:

Ми се повраќа. Ми се повраќа. Ова е нехумано, нечовечки... јас немам зборови, јас сум шокирана.

....да можат би го продале и Бога, на нив само еден ќе им суди.

Друго не знам што би можела да речам во вакви моменти.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Паметен владетел никогаш не се замерува со војската и полицијата...
 
?

..........

Гостин
:pov: :pov:

Ми се повраќа. Ми се повраќа. Ова е нехумано, нечовечки... јас немам зборови, јас сум шокирана.

....да можат би го продале и Бога, на нив само еден ќе им суди.

Друго не знам што би можела да речам во вакви моменти.
Штета голема шо не постои бог ....
треба ние да им судиме да испаднеме еднаш се да блокираме испопалиме по министерства и влади да блокираме чел град.....како оние во грција шо се тепаа и палеа па може ке направиме нешто ......вака сите седиме ко п***ки дома си пиеме кафе и така:helou:
 
С

Спенсер

Гостин
Штета голема шо не постои бог ....
треба ние да им судиме да испаднеме еднаш се да блокираме испопалиме по министерства и влади да блокираме чел град.....како оние во грција шо се тепаа и палеа па може ке направиме нешто ......вака сите седиме ко п***ки дома си пиеме кафе и така:helou:
еее... да почнеме ние да палиме, па да видиме кој ке искочи да ги штити педерчињата во министерствата... сигурно нема,они чии колеги загинаа во 2001... али ај... ние сме робови во сопствената држава-сето тоа поради ПОЛИТИЧКИТЕ ПИЧКИ!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Паметен владетел никогаш не се замерува со војската и полицијата...
Николо Макијавели. :wink: Паметен човек бил.

Штета голема шо не постои бог ....
треба ние да им судиме да испаднеме еднаш се да блокираме испопалиме по министерства и влади да блокираме чел град.....како оние во грција шо се тепаа и палеа па може ке направиме нешто ......вака сите седиме ко п***ки дома си пиеме кафе и така:helou:
Дали постои Бог или не, не е предмет на расправа. Ако за тебе не постои за мене постои. Не е темата за тоа, ниту да се коментира околу таа тематика. :wink:
 
?

..........

Гостин
еее... да почнеме ние да палиме, па да видиме кој ке искочи да ги штити педерчињата во министерствата... сигурно нема,они чии колеги загинаа во 2001... али ај... ние сме робови во сопствената држава-сето тоа поради ПОЛИТИЧКИТЕ ПИЧКИ!
Абе тие од достоинство треба со калаш да бараат плати пензии или било што ...
само така изгледа се успева кај нас
 
С

Спенсер

Гостин
Абе тие од достоинство треба со калаш да бараат плати пензии или било што ...
само така изгледа се успева кај нас
хах... само тоа е лекот... а со оглед на тоа што СИТЕ ама баш СИТЕ од Достоинство се вооружени... мхммм, треба малце да подразмислат политичкиве пички... ако Армијата и Полицијата,откажат послушност на државата, незнам што ке се деси... али јбг... сигурно бившите учк и она ке не штитат...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
хах... само тоа е лекот... а со оглед на тоа што СИТЕ ама баш СИТЕ од Достоинство се вооружени... мхммм, треба малце да подразмислат политичкиве пички... ако Армијата и Полицијата,откажат послушност на државата, незнам што ке се деси... али јбг... сигурно бившите учк и она ке не штитат...
Пуч-тоа ќе се деси:pos2:
Кого ќе пратат на барикади-рамковниве браќа во мвр или умс на ВМРО:pos2:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
мамето мамино на сите по список!
и уште учките ќе бидат обесштетени!
и ова народов бе не го разбирам! мантраатна бумбар за Груевски-вработениот што се преработувал! Еј го претераа!! имбецили без мозок!
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
Државава вака во пропаст ни оди. Луѓево ќе почнат следен пат за УЧКите да се борат, барем пензија ќе зимаат. Луѓево загинале за државата а они на семејствата и тоа шо го имаат им го зимаат.:pop::pop:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Срамота !!!!

Па со кој памет бре не знам тужби почнале да пракаат на семејствата на нашите бранители,кој не се плашеа да го дадат својот живот за својата мајка Македонија,кој се опевани во песни,кој се сметаат и СЕ херои во денешно време...
Не знам со вакво водство во нашава држава до кај ке гураме,изгледа до никаде :nesum:

ОВА Е СРАМОТА ЗА МАКЕДОНИЈА КАКО ДРЖАВА !!!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За луѓето што гореа како факели за Македонија треба златна плоча да им изградат и секој ден да им се клањаат,арамии едни недоквакани.Си ги испратија синовите надвор од земјата,а ги пуштија млади деца да гинат,политички инценираа крвопролевање помеѓу два народа и сега пари ќе барале.Платно на очи да им застане,да си ги дадат своите плати,патни трошоци,екскурзии низ светот за оние што бркаа инвеститори со холивудски примања,да ги вратат до деанар сите испрани пари од народот кој уште будала се вее по политика за овој или за оној.Сите се исти ѓубриња,сите до еден,да можам сите ќе ги затворам доживотно со сув леб и сто стапа на ден.
Срам да им е и грев за овој народ и за овие родители,сопруги и деца!
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Абе тие од достоинство треба со калаш да бараат плати пензии или било што ...
само така изгледа се успева кај нас
Обично не сум насилен и во живот не сум држел оружје во рака ама и мене ми иде да земам калаш после вакви идиотизми.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom