Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.
V

VeniVidiVici

Гостин
Да го оставевме светот на "либералите и глобалистите" до сега се ке отидеше УПМ. Дегенерирање на човековата раса со хомосексуалност е ништо друго освен како што претходно кажав - дегенерирање.

Па ајде да им дадеме права и уште подобро сите да станеме хомосексуалци, па да се репродуцираме како клонови во лабораторија. Што викате на ова, а?

Тоа ако некој или еве 5% од светската популација има психички или хормонални пореметувања, (или еве нека ви биде - поинаква сексуална ориентација) не значи дека на тоа хомосексуалноста треба да гледаме како на нормална појава.

Демократијата се содржи од закон и ред кои мора да се почитуваат и да се менуваат единствено на подобро, а држава без закон и ред каде секој може да шета и да кажува и покажува се што му текнало да прави, се вика анархија.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Оти тие таквите само гледат за нас,се занимават со нас, ни мрчат ни јадат семки а не го прат то таму кај шо треба.
Иди провери дали не се плука онаму каде што треба.Сите да знаат кон кого да се свртат ќе биде добро,а не онаму каде што не треба.
Буци,дали да се кае или не,ти неможеш да судиш зошто не разбереш.И што има да се кае пред цела јавност,сигурно не си и во душата да знаеш како е да абортираш.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Иди провери дали не се плука онаму каде што треба
Кај е Хелсиншкиот комитет во Грција за дискриминацијата и толеранцијата кон македонците со став „Во ред е да се биди различен“.
Имам многу организаци видено да го кренат то прашање во Грција, ама Хелсиншкиот комитет не.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кај е Хелсиншкиот комитет во Грција за дискриминацијата и толеранцијата кон македонците со став „Во ред е да се биди различен“.
Имам многу организаци видено да го кренат то прашање во Грција, ама Хелсиншкиот комитет не.
Многу добро знам како работи невладиниот сектор и кај нас и во светот.Во случајов не го бранам хелсиншки ја бранам особата како личност која приватно беше исплукана,а не професионално и само поради тоа што на буци не му се свиѓало нејзиниот избор да абортира.
Иначе и јас би им порачала некогаш да разгледаат во Грција,но ги советувам и во Бугарија да видат што се случува.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Многу добро знам како работи невладиниот сектор и кај нас и во светот.Во случајов не го бранам хелсиншки ја бранам особата како личност која приватно беше исплукана,а не професионално и само поради тоа што на буци не му се свиѓало нејзиниот избор да
Не е исплукана си го има таа својот избор, исто така и јас си имам свој избор да немам никаков контакт со таа лицемерна невладина.
Добро објасни ми како се цени човек професионално освен по карактер и начин на однесување. Хипотетичка ситуација седнувам со човек на маса што прв пат го гледам јас морам да го проценам тој човек ( не велам дека секогаш успешен, грешам и тоа е факт) за да знам што да очекувам од него. Нема тука мрдање.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не е исплукана си го има таа својот избор, исто така и јас си имам свој избор да немам никаков контакт со таа лицемерна невладина.
Добро објасни ми како се цени човек професионално освен по карактер и начин на однесување. Хипотетичка ситуација седнувам со човек на маса што прв пат го гледам јас морам да го проценам тој човек ( не велам дека секогаш успешен, грешам и тоа е факт) за да знам што да очекувам од него. Нема тука мрдање.
Никој не те ни примора да имаш контакт со таа невладина.Јас можам како човек да бидам ѓубре,да немам пријатели,да неможам врска да задржам а да бидам најуспешна на работа.А професионално се цени со учинок на работно место,имаш таргети и тие треба да ги исполниш.
Она не е за приватно обележје на тв,туку на професионално.И ако плукаш плукај за тоа како работи,а не што правела во 4 ѕида.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Аман бе, Буцио, ако луѓето се затвараа дома по направена лоша работа многу од нас досега не ќе требаше нос да појават надвор од 4 ѕида. Се случило нештото пред многу години, но тоа не значи ради таа одлука да треба да се прекине со јавниот живот. Дајте малку широкоградост при проценките. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Дајте малку широкоградост при проценките. :)
Пошто се осврнавте кон таа особа...
Да БетиБуп, доколку и таа особа е толерантна кон нас како луѓе. Полна е со омраза, дури и вон официјално обраќање (кога има интервју за медиуми, дискусии во студио, за секојдневие...) таа се едно исто вергла за нас во Македонија. Зло извира од нејзините очи, полни се со омраза. Е како да се има почит кон некого кој нема почит кон нас?
А за она трудноќа и слично...јас можам да замолам админ или модератор да ми избрише мислење, но таа треба сепак да внимава што збори у јавност. Не сме исто и тежината на зборови не ни е иста (башка едно е форум и љубов и секс муабети, а друго е изјава од тој ранг).
И така, се збира гневот во нас :)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Пошто се осврнавте кон таа особа...
Да БетиБуп, доколку и таа особа е толерантна кон нас како луѓе. Полна е со омраза, дури и вон официјално обраќање (кога има интервју за медиуми, дискусии во студио, за секојдневие...) таа се едно исто вергла за нас во Македонија. Зло извира од нејзините очи, полни се со омраза. Е како да се има почит кон некого кој нема почит кон нас?
Не зборував конкретно за наведената личност, не можам да дадам конкретна проценка пошто не ја познавам лично. :) Муабетот ми беше дека не можеме да осудуваме некого и да го сметаме како неподобен да се занимава се некоја работа само затоа што самиот одлучил да каже нешто за неговото минато, нешто што не е розево.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За нејзините професионални ставови може да си кажете се што ви лежи на душа,исто како и кон политичарите.
Туку имаше крвопролевање на протестов?Како помина?Гледам крв до колена на улица,викам ова антигејците со палки имаат испаднато :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Никој не те ни примора да имаш контакт со таа невладина.Јас можам како човек да бидам ѓубре,да немам пријатели,да неможам врска да задржам а да бидам најуспешна на работа.А професионално се цени со учинок на работно место,имаш таргети и тие треба да ги исполниш.
Такви ги бараат во невладина :icon_lol:? Секоја работа си има свои барања не генерализирај.
Инаку дај бе кое лицемерие е, познавам човек уметник кој што имаше прекрасен проект, тој се состоеше од деца осудени во поправен и наместо во поправен да бидат под негова закрила нешто како уметничко село да ги учи на сликање, вајарство, копаничарство итн.
И знаеш колку пари доби тој проект? Компир, нула нема пари за уметност туку има за абортус и хомосексуалност.

Аман бе, Буцио, ако луѓето се затвараа дома по направена лоша работа многу од нас досега не ќе требаше нос да појават надвор од 4 ѕида. Се случило нештото пред многу години, но тоа не значи ради таа одлука да треба да се прекине со јавниот живот. Дајте малку широкоградост при проценките. :)
Нејзината изјава беше ете така фетус клетки ништо не и значеле. Повеќето жени кои имаат абортуси не зборуваат за тоа јавно е сега видете зошто.

Гледам крв до колена на улица,викам ова антигејците со палки имаат испаднато
И пак овде да ми плачат на форум дискриминација мееееееееееее меееееееееееее еден обичен ќотек немаат изедено.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Граѓански марш на толеранција на маргинализирани групи

Граѓански марш на толеранција на маргинализирани групи, под мотото “Љубов е љубов” се одржа денеска по повод 16 ноември Меѓународниот ден на толеранцијата, во организација на Хелсиншкиот комитетот за човекови права, здруженија и невладини организации.

Граѓанскиот марш имаше за цел да уапти оапел до Владата побрзо да го донесе законот за спречување на дискриминацијата.


Според, Гордана Несторовска од Хелсиншкиот комитет, секаде каде што се спомнува во било каков апел или било каков докумет, како основа за дискриминација се појавува сексуалната ориентација, нашата држава молчи.


“Хелсиншкиот комитет уште во 2005 имаше иницијатива за донесување на закон за заштита од дискриминација, во последните две години интензивно се работи, меѓутоа се уште немаме информации до каде е законот , изјавија од хелсиншкиот комитет” додаде Несторовска.


Закон за спречување и заштита на дискриминација е дел од условите за визната либерализација така што владата ќе треба да го донесе, изјави Кочо Андоновски претседател на Македонската асоцијација за слободна сексуална ориентација (МАССО).


Маршот, започна во 11 часот и 55 минути од Музејот на Град Скопје, низ улицата Македонија, а заврши на Плоштадот Македонија.

“Јас сум тука денеска како поддржувач на дискриминацијата и либералното општество. Секаде има дискриминација, во Холондија, во секоја земја во светот” изјави амбасадорката на Кралството Холандија ,Симеоне Филипини.

Нетолеранцијата е присутна и во Македонија и мислам дека треба да се бориме против неа. Дискриминацијата е присутна врз основа на релгија, врз база на различни идеи, полова дискриминација, секоја дискриминација е многу лоша, додаде Филипини.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 16.11.2009 14:30:48
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Закон за спречување и заштита на дискриминација е дел од условите за визната либерализација така што владата ќе треба да го донесе, изјави Кочо Андоновски претседател на Македонската асоцијација за слободна сексуална ориентација (МАССО).

A во то се тоа дискриминирани гејојте?
Наведете примери за дискриминација на геј во МК
 
M

Mario Gómez

Гостин
Kaj се бе 200.000 гејој во Македонија, шо викаше ОутБој? Да имаше толку државен удар можеја да напрат.:pos:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Гласав за третата опција. Не сум против изразување на сексуалната ориентација, но не уживам кога тоа го прават пред мене. И не би излегла да ги поддржувам.
Нека си прават што им годи, ама мене воопшто не ме засега.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom