Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Нивен избор си е , меѓутоа за нивно добро би било да не парадираат поради тоа што ние имаме синдром таканаречен „балкански муж“ и треба да покољеме се што не изгледа како цеца. Сепак ги поддржувам се додека парадата е во граници на нормалата , да не се облекуваат по танги и сл. бидејќи е претерано. Па и ние стрејт кој што сме ќе треба да парадираме по папучи и пењоари како контрапротест...

На крај краева , дојте на парадата бе , не бидете педери.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Па може да бидат поддржани и од политичарите кои се бисексуалци :helou:,зошто ги има многу,бар јас така разбрав:pos2:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ада убаво објасни. Со парада не се бараат права. Парадата е нешто што се одржува како прослава во чест на некоја случка која е од значење за народот. На пример, парада за Ден на независност.

Ова геј ствариве се претеризам. Нека прават што знаат, како луѓе мене не ми пречат.
Ама да се шетаат по улица облечени во костими, а најверојатно и необлечени, ми е стварно крајно одвратно. Ниту еден човек не е должен да трпи таква глетка. Мало дете ќе застане на прозор и што ќе види? Голи дечки фатени под рака играат по улица...
Гадно...
Меѓутоа, ниту би контра-протестирал ниту би тепал некого. Секој си има свој живот. Моето време да го трошам на анти-геј-движења не сакам. Има многу полоши работи кои се случуваат денес и кои се многу посериозни од уличниот марш на геј популацијата.

Само да си кажам. Правата не се бараат со марширање. Си има протести за тоа. А парадата да се користи како протест е крајно недолично.

Инаку, гласав за третата опција.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Низ весници има информација дека следниот месец се планира геј-парада во Скопје каде хомосексуалци и хетеросексуалци заедно ќе изразат поддршка на слободното искажување на сексуалната ориентација.
Нема да биде геј парада.Ќе биде јавен собир против дискриминацијата во земјава,каде различни групи и невладини организации на чело со Ерван Фуере ќе побараат донесување на законот за дискриминација.Тука ќе бидат роми,инвалидизирани лица,хомосексуалци и останати групи кои тотално имаат право да го кренат својот глас.
Значи да се повторам,ќе нема геј парада,а овој начин целосно го подржувам.Како и сите останати групи во земјава и они имаат право на мирен протест.
На крај испадна најпаметната варијанта,зарем не :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Тука ќе бидат роми,инвалидизирани лица,хомосексуалци и останати групи кои тотално имаат право да го кренат својот глас.
И ромите се дискриминирани? Каде, кога, кој ги дискриминира...хомосексуалците исто....каде, кога, и кој ги дискриминира... дали има конкретни примери и показатели, инаку и Фуере и неговата тајфа ќе наликува на циркуска парада. У ствари тој Фуере и е некој вид... :)


Навистина дискриминираните -стечајците, воените инвалиди, навистина незапослените...нив нема кој да ги заштити и кој да парадира во нивно име :toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може за ромите и цела тема да отвориме :) Кој е тој што ќе вработи ром со средна школа за секретар,прост пример?Или место позиција во канцеларија еве и со средна школа,касиер,продавач,менаџер за продажба?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Се подзаборајв троа, не беа сите тие категории што ги споменав за оваа тема ама ај :) ...инаку за учесниците во 2001, стечајците и сличните категории...тие се навистина обесправени.

Ова би било вон тема :wink:
Може за ромите и цела тема да отвориме :) Кој е тој што ќе вработи ром со средна школа за секретар,прост пример?Или место позиција во канцеларија еве и со средна школа,касиер,продавач,менаџер за продажба?
Зависи од работното место, што се бара за тоа место, без оглед на боја. Ако е добар, ако воопшто конкурира...додуша не знам и колку роми се со соодветно образование и работно искуство за одредени струки во тие фирми. Немам слушнато некого да одбијат ради тоа што се роми -ако се океј топтан луѓе :)
Инаку вработувањето е болна точка за сите, не само за ромите. А од колегите роми немам видено да се дискриминирани, земаат иста плата, исто се третирани...е сега, дали ќе се школуваат, дали ќе се стекнат со услови за вработување...тоа е друга работа. Воглавно при вработување во приватни фирми, кај нас присутна е мала шареноликост во националноста на персоналот, т.е. повеќето вработени во повеќето фирми се од една националност.
Едноставно за ромите, законот им дава право и условите се исти како и за сите нас. Дали ќе го искористат тоа право, дали имаат услови, тоа е индивидуално, не само кај нивната националност.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Може за ромите и цела тема да отвориме :) Кој е тој што ќе вработи ром со средна школа за секретар,прост пример?Или место позиција во канцеларија еве и со средна школа,касиер,продавач,менаџер за продажба?
Го прашав Биљент: Били друже ти ѓуптин или Ром си? Па ми одговори: Старите наши велат дури бевме ѓупци добро ни беше, откога станавме Роми мамата ни се е*а.
Не го разбрав што сака да каже па ми објаснија постариве мои роднини дека во поранешниот систем ги вработувала државата денес се е приватно и тоа е тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се подзаборајв троа, не беа сите тие категории што ги споменав за оваа тема ама ај :) ...инаку за учесниците во 2001, стечајците и сличните категории...тие се навистина обесправени.

Ова би било вон тема :wink:
Зависи од работното место, што се бара за тоа место, без оглед на боја. Ако е добар, ако воопшто конкурира...додуша не знам и колку роми се со соодветно образование и работно искуство за одредени струки во тие фирми. Немам слушнато некого да одбијат ради тоа што се роми -ако се океј топтан луѓе :)
Инаку вработувањето е болна точка за сите, не само за ромите. А од колегите роми немам видено да се дискриминирани, земаат иста плата, исто се третирани...е сега, дали ќе се школуваат, дали ќе се стекнат со услови за вработување...тоа е друга работа. Воглавно при вработување во приватни фирми, кај нас присутна е мала шареноликост во националноста на персоналот, т.е. повеќето вработени во повеќето фирми се од една националност.
Едноставно за ромите, законот им дава право и условите се исти како и за сите нас. Дали ќе го искористат тоа право, дали имаат услови, тоа е индивидуално, не само кај нивната националност.
И сам знаеш дека одговорот на моето прашање е не.Но како и во секое правило има исклучоци,еве твоите колеги:smir:
Ајт ќе отвориме тема во економија:)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Чекајте сега... едно е геј парада (голи чичковци и тетки што се заљубени во човече од ист пол), а друго е мирен протест.

Доколку би се одржал мирен протест имаат поддршка од мене.

За геј парадата, сум неутрален.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Чекајте сега... едно е геј парада (голи чичковци и тетки што се заљубени во човече од ист пол), а друго е мирен протест.

Доколку би се одржал мирен протест имаат поддршка од мене.

За геј парадата, сум неутрален.
Повеќе групи и невладини од Македонија на 17 Ноември на мирен протест.Ништо страшно и ништо невообичаено.
Сите бараат по нешто и сите имаат демократско право да излезат на мирен протест.Некој по ваучери,некој за вработувања,некој за последици од војна.Еве албанците преку една недела се на протест,па никому ништо:smir:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Повеќе групи и невладини од Македонија на 17 Ноември на мирен протест.Ништо страшно и ништо невообичаено.
Сите бараат по нешто и сите имаат демократско право да излезат на мирен протест.Некој по ваучери,некој за вработувања,некој за последици од војна.Еве албанците преку една недела се на протест,па никому ништо:smir:
Да и после протестот и да биде мирен пак ќе има политички препукувања преку глава ми е од такви работи
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да и после протестот и да биде мирен пак ќе има политички препукувања преку глава ми е од такви работи
Да,имаш право и мене ми е преку глава.Но очигледно дека ова е најдобриот начин да се добие нешто во земјава во последно време.Сега и нас да ни текне нешто и да си бараме :)И сите така во недоглед.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Повеќе групи и невладини од Македонија на 17 Ноември на мирен протест.Ништо страшно и ништо невообичаено.
Зошто ова (ако уопште некому е потребно и од некоја корист) не би се направило во јануари, февруари...или, зошто сега? Да претпоставуваме дека НГО и компанија имаат некоја друга цел? И Фуере, која му е улогата на батето и колешката му од Холандија? Имам многу прашања зошто...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Чудо до сега што не излегоа обвинувања дека протестите на хомосексуалците ке бидат подржани од некоја политичка партија...

А баш ке биде интересно некој да извади партиско знаме во толпата хомосексуалци. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom