Интегриран образовен систем (учење албански јазик од I одделение)

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
И сега Албанскиот да биде официјален јазик. Ако мислиш дека ќе успееш со јазикот слободно оди на курс, никој не брани, запиши се од осново во албанска паралелка.
Секаде во цел свет сите го штитат својот јазик, кај нас овие не го знаеле нашиот ај ние ке учиме друг јазик тогаш. Е тек тогаш ќе биде Македонскиот јазик во оние во групата на изумирање, зашто? Затоа што на некој му било тешко да научи Македонски! Ма утре сабајле! Го туркаат политичариве ова, зашто се продадени души, го сменија знамето, ке го сменат името, сега и Македонски не ке може да збориме и така ти е тоа, мислете дека е предност!
Гледај малце подалеку од политка. За тие прашања има кој да му ја мисли, дали ќе ни ја земат Македонија или не како што велиш ти. Гледај ТИ што добиваш ако го знаеш тој јазик, едини јазик после англискиот кој има логика да го учиш ако живееш во МК
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Па уште еден доказ,оди на курс научи и работи.Немој да се залагаш за учење на албански јазик,значи од прво одделение,кога децата не го знаат ни својот мајчин,македонски јазик.Не поистоветувај зошто не ти држи муабетот.
Океј да те прашам нешо да ми кажеш, заш се учи англиски од прво одд? Нели официјален јазик у Македонија е Македонски, која е потребата нечие дете да се малтретира да учи англиски.
Доколку некој смета дека ќе му биде од корист да го учи тој странски јазик нека иде на курс, нека го научи и нека работи со него.

Можеби некој смета дека кинескиот ќе му биде попотребен од англискиот, заш би се малтретирал да учи јазик кој нема да го користи?
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Гледај малце подалеку од политка. За тие прашања има кој да му ја мисли, дали ќе ни ја земат Македонија или не како што велиш ти. Гледај ТИ што добиваш ако го знаеш тој јазик, едини јазик после англискиот кој има логика да го учиш ако живееш во МК

Ја прочита темата?Прочитај ја пак!

Секој јазик е плус,точно.И јас би научил албански,ама само преку курс.Кој има право да ми наметне да учам албански,плус тоа да се учи од 1-одделение?!Никој!Бар во моја држава.А тоа е наметнато токму од политичарите,од никој друг.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Гледај малце подалеку од политка. За тие прашања има кој да му ја мисли, дали ќе ни ја земат Македонија или не како што велиш ти. Гледај ТИ што добиваш ако го знаеш тој јазик, едини јазик после англискиот кој има логика да го учиш ако живееш во МК
Па ова што е бе дечко, човеково право. Ќе прочиташ за Србија на пример- национална држава на србите, официјален јазик српски итн.
А за Македонија што мислиш ке има, не е национална држава на Македонците, што е веќе завршена работа, два официјални јазика, ќе се смени името, и на крај ќе нема причина да постоиме.
Така да не тропај ова е чиста политика!

Океј да те прашам нешо да ми кажеш, заш се учи англиски од прво одд? Нели официјален јазик у Македонија е Македонски, која е потребата нечие дете да се малтретира да учи англиски.
Доколку некој смета дека ќе му биде од корист да го учи тој странски јазик нека иде на курс, нека го научи и нека работи со него.

Можеби некој смета дека кинескиот ќе му биде попотребен од англискиот, заш би се малтретирал да учи јазик кој нема да го користи?
Браво, какво мислење имаш топ.:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Океј да те прашам нешо да ми кажеш, заш се учи англиски од прво одд? Нели официјален јазик у Македонија е Македонски, која е потребата нечие дете да се малтретира да учи англиски.
Доколку некој смета дека ќе му биде од корист да го учи тој странски јазик нека иде на курс, нека го научи и нека работи со него.

Можеби некој смета дека кинескиот ќе му биде попотребен од англискиот, заш би се малтретирал да учи јазик кој нема да го користи?

Англиски нема да користи?Па англиски е најупотребуван јазик во светот,без деловен англиски и немаш шанси на странски пазар!А албански кој сака нека учи.Се работи за институција!Училиштето е институција!Во 1-во одделение се учат основните работи од мајчиниот јазик.Се работи за моја држава.Никој не му скратува право на учење на мајчин јазик на никого.Срамота е што сте македонци а сте,богами,изгубени некако
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Класичен македонски само потценувачки синдром.
Е ајде бе кажи кај ке те примат пред другите зашто ќе знаеш Албански, и низ што имаш поминато, и јас живеам во наслеба со Албанци, па не сметам дека е голема предност да знаеш албански, и не знам збор да кажам.
А во Македонија официјален јазик да стане Албанскиот, и јас да се согласам на тоа ,затоа што ќе сум имал предност при работа, малку треба да сум ...
:eek:mg:
Прво, мое е дали ќе кажам на јавен форум што ми се случува мене во животот. Едноставно тоа е моето мислење за темава, а твое е дали ќе ми контрираш или не. Второ, го прочита воопшто првиот пост на темава? Не се зборува за тоа Албанскиот да стане официјален јазик, туку дали да се изучува во училиштата. Значи сум за, тој да се изучува и од страна на македонците, а не да стане официјален јазик.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Па ова што е бе дечко, човеково право. Ќе прочиташ за Србија на пример- национална држава на србите, официјален јазик српски итн.
А за Македонија што мислиш ке има, не е национална држава на Македонците, што е веќе завршена работа, два официјални јазика, ќе се смени името, и на крај ќе нема причина да постоиме.
Така да не тропај ова е чиста политика!
Македонија секогаш ќе си остане национална држава на македонците. Мешаш баби и жаби сега. Србите го изгубија Косово пошто премногу се маваа вгради, но не знаеа дека има и поголеми курнази од нив. Него тие муабети не се за тука.

Реков, не гледајте политички на оваа прашање
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Исто на вашето бе, само ги сменив јазиците. Што се буниш, или сам се демантираш?
Како прво споредуваш значење на Албански со Англиски!
Како второ Англискиот не зборев да биде официјален јазик, за разлика од Албанскиот, кој има таква тенденција!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Англиски нема да користи?Па англиски е најупотребуван јазик во светот,без деловен англиски и немаш шанси на странски пазар!А албански кој сака нека учи.Се работи за институција!Училиштето е институција!Во 1-во одделение се учат основните работи од мајчиниот јазик.Се работи за моја држава.Никој не му скратува право на учење на мајчин јазик на никого.Срамота е што сте македонци а сте,богами,изгубени некако
Мое лично мислење е тоа. Сметам дека не би ми користело, односно дека некој друг јазик би ми користел (у случајов кинескиот).
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
:eek:mg:
Прво, мое е дали ќе кажам на јавен форум што ми се случува мене во животот. Едноставно тоа е моето мислење за темава, а твое е дали ќе ми контрираш или не. Второ, го прочита воопшто првиот пост на темава? Не се зборува за тоа Албанскиот да стане официјален јазик, туку дали да се изучува во училиштата. Значи сум за, тој да се изучува и од страна на македонците, а не да стане официјален јазик.
Значи изгледа го прочита насловот ама не го свати.Знаеш што значи училиштето?Знаеш што е институција на македонскиот воспитно-образовен систем?Па луѓе,ако ова не е политика што се прави,што друго повеќе?!

Ако малце имате познавање ќе коментирате,а ако воопшто не сте запознаени со тематиката воспитно-образовен систем,воопшто не тресите зелени.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Како прво споредуваш значење на Албански со Англиски!
Како второ Англискиот не зборев да биде официјален јазик, за разлика од Албанскиот, кој има таква тенденција!
Епа прошетај низ западнава ни Македонија и ќе го сватиш значењето на албанскиот.

А за официјален јазик албанскиот ќе биде, дали сакале тоа ние или не!
Па мајку му у државни институцие се употребуе, у највисокиот законодавен дом у Македонија се користи албанскиот јазик.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Македонија секогаш ќе си остане национална држава на македонците. Мешаш баби и жаби сега. Србите го изгубија Косово пошто премногу се маваа вгради, но не знаеа дека има и поголеми курнази од нив. Него тие муабети не се за тука.

Реков, не гледајте политички на оваа прашање
Пак ќе ти кажам, Македонија не е повеќе национална држава на Македонците, највероватно ќе се смени името, и на крај што останува од идентитетот на Македонците, само јазикот. Епа еве ти сега почна и таа фаза, а ти не гледај политички на тоа, продолжи така!
И не го спомнав косово, целосно си надвор од контекст на тоа што го реков.
Ај кажи една причина зошто да се учи албанскиот јазик од прво оделение, а подоцна и највероватно да стане официјален јазик.
И кажи дали правиш разлика со тоа од прво да се учи алнглиски, и тој да не биде официјален јазик.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Епа прошетај низ западнава ни Македонија и ќе го сватиш значењето на албанскиот.

А за официјален јазик албанскиот ќе биде, дали сакале тоа ние или не!
Па мајку му у државни институцие се употребуе, у највисокиот законодавен дом у Македонија се користи албанскиот јазик.

Се користи токму заради политиката!Политиката го ваѓа на површина и овај преседан.Вие изгледа сте измиени во мозоците,не знам што да речам.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Епа прошетај низ западнава ни Македонија и ќе го сватиш значењето на албанскиот.

А за официјален јазик албанскиот ќе биде, дали сакале тоа ние или не!
Па мајку му у државни институцие се употребуе, у највисокиот законодавен дом у Македонија се користи албанскиот јазик.
Ти имаш национално чувсто или не?
Ај кажи во која институција те вртиле што си зборел македонски.
И ова што се прави не е нормално, само не начекале нас овде со испрани мозоци, да видиш ти во други држави спомни вакво прашање што ќе биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom