Дали марихуаната може да излечи некои болести?

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
не дека лечи рак за рак лек е само хемотерапија и навреме откривање со операција да се спаси, наназат пишуваше дека го спречува ракот канцер клетиките и што ти ја знам таму па на крај краева ракот е генецки наследна болест и во мали случаеви ако си малер да го закачиш
...............па според студии на некои научници;минимално ги уништува канцер-клетките односно може да го забави процесот на неговото ширење(колку толку) т.е. да ти го продлжи животниот век(не зборам за неколку години,туку недели,месеци)
 
S

smart ass

Гостин
освен аналгетиците имаат право на канабис сатива...во одредени земји...
и што фајде...ултрам,морфин,метадон...меперидин тие ги решават болките оти имаат јако аналгетско дејство-марихуаната има аналгетско дејство но не е толку јако.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
и што фајде...ултрам,морфин,метадон...меперидин тие ги решават болките оти имаат јако аналгетско дејство-марихуаната има аналгетско дејство но не е толку јако.
БалканКан напиша:
Зашто...да му е*ам матер зашто, што имаш?
-Два пара
Јаче, кента...ето зашто...
Незнам зошто..

Wikipedia напиша:
Currently, the FDA has not approved smoked marijuana for any condition or disease in the United States. Regardless, thirteen states have legalized cannabis for medical use.[30][31] Canada, Spain, The Netherlands and Austria have also legalized cannabis for medicinal use.
Има и статија за медикал-канабис ама го користат само како painkiller ништо повеќе...
 
S

smart ass

Гостин
ма се разбираме ама од пеин килер до пеин килер има разлика нели нарочито овие опоидните.:smir:
 
I

InF3cTeD

Гостин
ај де објасни како лечи психички...може моментално и саат време после тоа да ти биде се рамно,убаво ама после тоа...па истиот филм,па ќе те тера тоа пак да земеш и пак и пак...и отиде од рака
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.824
ај де објасни како лечи психички...може моментално и саат време после тоа да ти биде се рамно,убаво ама после тоа...па истиот филм,па ќе те тера тоа пак да земеш и пак и пак...и отиде од рака
не ствара зависност марихуаната .. =) за разлика од други ствари
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Канабисот е меч со две острици. Со едната можеш да го убиеш непријателот а на другата можеш да наседнеш со сопствениот газ. Затоа колку и да е безопасна треба да биде далеку од рацете на глупави деца без школо, без перспектива, без хоби, без самодоверба, без свое “јас“ и сите други елементи што ти се потребни да се избориш за достоен живот. Доколку овие прашања ти се решени марето може да ти се најде. Ако го искомбинираш со духовно продлабочување, уште повеќе ќе ти послужи.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не, марихуаната не може да излечи некои болести, туку може да помогне во лекувањето.
Иако марихуаната може да помогне при тегоби, повраќање, намалување на очен притисок при глауком, во случаеви на мултиплекс склероза или пак како анелгетик, сите скокнавте еден битен факт (зборам за оние кои ја оправдуваат дека е позитивна)...

FDA (Контрола на храна и лекови во Америка) сè уште го нема одобрено пушењето на марихуаната како начин на лекување на болестите во Америка. Водени од фактот дека врвните умови моментално работат во американските агенции, можеме да заклучиме дека луѓето знаат што прават. Меѓутоа пак самата Америка канабисот го користела за како серум на вистината, но поодамна.
Сепак, за борбата против ракот постои многу посовремена, легална метода во која нема ниту опасни зрачења, ниту операции ниту пушење марихуана. Едноставно се користи зрак со антипротони кои не оштетуваат ништо друго освен канцерогените клетки.
За тегоби многу е полесно да се исцеди лимон и да се испие. За против-повраќање се користат многу ефикасни апчиња од ѓумбир кои се 90% природни. Анелгетици има еден куп, така да канабисот не е единствено решение. Глаукомот сега се решава со едноставна ласерска, безболна операција. Мултиплекс склерозата е малку покомплицирана за лекување. Меѓутоа со употреба на јога, таи-чи како и терпаија со хипербарен кислород се постигнуваат резултати (иако кај оваа болест понекогаш се користи и медицинскиот канабис).
Сепак, колку и да е можеби корисен лично јас сметам дека оние краткотрајни последици кои ги остава (краткотрајно губење на свеста, губење контрола врз моторните функции и зголемено срцебиење) можат да се избегнат со применување на други исто функционални методи.
На крај, секој со своето. Не ја препорачувам употребата на марихуана додека е нелегално за користење. Откако би станала легална (што би било последица на докажаните позитивни влијанија) повторно останува секој да си избере сам. Дали на некој начин ќе помогне во лекувањето притоа трпејќи краткотрајни промени (негативни) или пак ќе се осврне кон современите безболни и без последици методи е личен избор. За мене, современата медицина секогаш ќе има предност во однос на народната.:):smir:

едит: Малку се заборавив јас:) Да одговорев на прашањето на темата:)
Не, марихуната не лечи депресија поради фактот што тоа е состојба диригирана од чувствата. Таа може само повремено да ја ублажи, но не и да ја искорени. Дејството на марихуаната е она кое ја ублажува депресијата. По завршетокот на дејството the world is back to normal. Проблемите се тука, времето е изминато а депресијата сè уште покрај нас:)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Марихуаната е многу боље него алкохолот.
Лечи психички. Нервоза пример, напнатост, боље џоинт него некоје апче за смирување. Плус тоа работите додека трае дејството ги гледаш поинаку, и на некој начин дава инспирација за некои работи.
Има работи на светот што треба да знаеш да ги искористиш позитивно. Мислам дека марихуаната е една од тие работи.
Зависност не ствара еве јас пушам 11 години и ке пушам до крајот на животот не ми смета.
Идам на работа, идам у теретана, сам живеам и навечер кога излезам после све дневни обврски сакам да седнам со друштво и да испушиме јоинт па после да си идам на едно еспресо, чај или што и да е.
А знаеш колку сум зависен? у пичку матер на терапија идам секој втор ден :)
А и види... си видел некој напушен у кафич да е агресивен како некој под алкохол. Ма јок никој не се замара. И секој кој пуши те се обраќа со ‘‘брат‘‘ :)
И после кажи ми штетно е за општество и за самиот себе.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
поима немам дали е докажано, тоа го напишав онака да ве навлечам на грас, ја кажувам како ја доживувам и како ја доживуваат другите што ги знам. Мене не ме лечи психички зашто психата ми е ОК. А гледам кај другите што ги знаев од порано па после подолго време конзумирање многу се боње, онака по опуштени , по искрени , по различен начин на размислување.. Тоа е лечење на психа? или затуцување? :)
Уствари незнам дали вие конзумирате па да знаете за што станува збор.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Сепак, за борбата против ракот постои многу посовремена, легална метода во која нема ниту опасни зрачења, ниту операции ниту пушење марихуана. Едноставно се користи зрак со антипротони кои не оштетуваат ништо друго освен канцерогените клетки.
За тегоби многу е полесно да се исцеди лимон и да се испие. За против-повраќање се користат многу ефикасни апчиња од ѓумбир кои се 90% природни. Анелгетици има еден куп, така да канабисот не е единствено решение.
Зрачната терапија што ја напиша уште не е воведена туку е експериментална. Исто така се експериментира и со ставање на малечки радиоактивни метални топчиња околу туморот кои ќе го озрачат само делот кој е потребно да се зрачи, без притоа да ги имаат споредните ефекти кои сега ги има зрачната терапија.
За тегоби од хемотерапија не помага лимон и природни апчиња од ѓумбир :smir: Помагаат само антиеметици, а и тие не секогаш. Некогаш мора само да си го истрпиш тоа, така што само и единствено за тоа ја одобрувам марихуаната, затоа што мачнините од хемо некогаш се неподносливи. А и ако стварно помага за да се намалат болките, затоа што има случаи во кои едноставно не помагаат аналгетици.
Марихуаната не може да лечи депресија и други психички проблеми. Лечењето на тие проблеми со марихуана е исто како да пробаш да ги лечиш со било која друга дрога или алкохол=глупост. Дури и лековите кои се наменети за лечење на тие болести се користат покрај психотерапија, тоа се за жал комплицирани болести кои едно апче не може да ги среди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom