Кој ќе ја посети Бурмали џамија во Скопје?

Член од
21 јули 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Она што е актуелно е фактот дека Владата на Р. Македонија ќе и додели на ИВЗ плац на плоштадот Македонија токму кај темелите на урнатата џамија за нејзина реизградба.

Со неа, на плоштадот ќе му се врати стариот ориентален историски изглед, со објект стар половина милениум. Како таков објект, тој ќе биде културно, верско и историско наследство, но и посетувана туристичка атракција.

Колку ќе биде посетувана скопската убавица Бурмали џамија од страна на жителите на земјава, муслимани и немуслимани?

Кој од вас ќе ја посети Бурмали џамија?
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Она што е актуелно е фактот дека Владата на Р. Македонија ќе и додели на ИВЗ плац на плоштадот Македонија токму кај темелите на урнатата џамија за нејзина реизградба.

Со неа, на плоштадот ќе му се врати стариот ориентален историски изглед, со објект стар половина милениум. Како таков објект, тој ќе биде културно, верско и историско наследство, но и посетувана туристичка атракција.

Колку ќе биде посетувана скопската убавица Бурмали џамија од страна на жителите на земјава, муслимани и немуслимани?

Кој од вас ќе ја посети Бурмали џамија?
хмм...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Јас не. Нема везе што е џамија, пак не би идел зашто со сила се гради, за инает исто како и црквата. И така ке биде тапа место за излагање плоштадот тогаш. Од градба до градба залепени. После во парк ке бркаат. Таму кај Рамстор ке градат пак трговски. Боље во Ѓорче ке си седам.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Ебати джавата ако дозволи такво нешто во центар на Скопје.Кој ке го слуша оној кога ке се дере.Ако се изгради џамијата тоа значи дека следно нешто е поделба на Македонија.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
со објект стар половина милениум
Таа може да биде само копија, реплика на оригиналот...и тоа кинеска копија....кич и ништо друго....најмалку историски реликт...

..да постоеше нешто од неа , па ајде да се реконструира, обнови, конзервира а вака од нула...ќе го нема ..она нештото....
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Temata e tapa me iznasmea aj sto seuste ne e izgradena pa se pravi spisok koj ke ja poseti na neroden petko kapa ke mu se kroi haha.
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Уште тоа ни фали. Кога ке седам на кеј на кафе да слушам урлање. Ако почнеме да го обновуваме сите џамии од турско кај ке ни биде крајот. Си ја шитнавме државата
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Она што е актуелно е фактот дека Владата на Р. Македонија ќе и додели на ИВЗ плац на плоштадот Македонија токму кај темелите на урнатата џамија за нејзина реизградба.

Со неа, на плоштадот ќе му се врати стариот ориентален историски изглед, со објект стар половина милениум. Како таков објект, тој ќе биде културно, верско и историско наследство, но и посетувана туристичка атракција.

Колку ќе биде посетувана скопската убавица Бурмали џамија од страна на жителите на земјава, муслимани и немуслимани?

Кој од вас ќе ја посети Бурмали џамија?
Посетувана туристичка аракција? Од кого посетувана? Бомбаши самоубијци од Пакистан?
Замисли си сценарио, си седиш на кеј, си пиеш кафе, и одеднаш оџата ти се дере на уво. Прекрасно!
Немам ништо против џамии, али се гради ли такво нешто на Плоштад?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Чекај сега малку кога донесе второстепената комисија одлука за да им се уважи жалбата на ИВЗ наместо обврзници да го добијат местото назад?
Темава е отворена со многу лоша намера, а тоа е да се предизвика верска нетолеранција и нетрпеливост. Кога ќе донеси второстепената комисија било каква одлука тогаш ќе се гради или не, потоа треба дозволи кои што треба да да ги донеси совет на општина Центар преку измена на детален урбанистички план итн итн.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ебати джавата ако дозволи такво нешто во центар на Скопје.Кој ке го слуша оној кога ке се дере.Ако се изгради џамијата тоа значи дека следно нешто е поделба на Македонија.
Ako se izgradi dzamija na plostad toa ke znaci deka definitivno ke NEMA podelba :toe:

Чекај сега малку кога донесе второстепената комисија одлука за да им се уважи жалбата на ИВЗ наместо обврзници да го добијат местото назад?
Темава е отворена со многу лоша намера, а тоа е да се предизвика верска нетолеранција и нетрпеливост. Кога ќе донеси второстепената комисија било каква одлука тогаш ќе се гради или не, потоа треба дозволи кои што треба да да ги донеси совет на општина Центар преку измена на детален урбанистички план итн итн.
Abe imase nesto pred nekolku nedeli, ko demek gvujo mu vetil na glavniot na IVZ deka ke dozvoli izgradba na dzamija na plostad, ama ke vidime sto ke ispadne od toa.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Али ахмети ќе ја посети бе што сте чудни :pos2::pos2::pos2:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Abe imase nesto pred nekolku nedeli, ko demek gvujo mu vetil na glavniot na IVZ deka ke dozvoli izgradba na dzamija na plostad, ama ke vidime sto ke ispadne od toa.
Има една изрека од обеќање куќа не се пусти :smir:, сепак има некоја постапка која мора да се почитува, а се знае какви се кај нас институциите на системот. Таа второстепена комисија има четири години да одлучува :toe:.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Има една изрека од обеќање куќа не се пусти :smir:, сепак има некоја постапка која мора да се почитува, а се знае какви се кај нас институциите на системот. Таа второстепена комисија има четири години да одлучува :toe:.
Abe da bide aminuvano od gvujo, i toa asalno aminuvano t.e. da ima asalna politicka volja, se drugo e lesno :) :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom