Бесплатна eнергија - возможно или не?

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Неемо.....мора баш наковална да биде, или возилото ти е подвижна работилница?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Неемо.....мора баш наковална да биде, или возилото ти е подвижна работилница?
Мора наковална друго неврши работа а ножеш даси го употрбуваш возилото како сакаш тоест повече наменско да биде

цртежот ич не ми е јасен...т.е.тоа што ми е јасно , малку ми е откачено, но прати цртежи и опис..добиваш назад модел........
абе имаш магнет имаш наговална магнетот се движи,околу наковалната како планетите околу сонцето со магнетизам, има притисок има ланец,се се врти и колава вози
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Мора наковална друго неврши работа а ножеш даси го употрбуваш возилото како сакаш тоест повече наменско да биде
Абе арно вика конкретниот.....сликата е нејасна или нешто криеш...

-имаш фиксирана наковална и магнет......фиксен преден ланчаник несврзан со ништо ..а сепак се врти???????
-задниот ланчаник ти се врти колку да се врти...у празно.....нигде не пренесува......
- а и кочницата ти вришти!!!!

...не си го направил и сокрил во лампреија....да не си изоставал елементи?

Ама важно амортизер си ставил на седиштето:pos2::pos2:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
И доста бе сакате само дами украдете идеи дај кажете некоја ваша идеа

Абе арно вика конкретниот.....сликата е нејасна или нешто криеш...

-имаш фиксирана наковална и магнет......фиксен преден ланчаник несврзан со ништо ..а сепак се врти???????
-задниот ланчаник ти се врти колку да се врти...у празно.....нигде не пренесува......
- а и кочницата ти вришти!!!!

...не си го направил и сокрил во лампреија....да не си изоставал елементи?

Ама важно амортизер си ставил на седиштето:pos2::pos2:

Абе шоима дати објаснувам јас си имам дукументи,изумот го виделе професори и го потврдиле и сие патентиран
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе шоима дати објаснувам јас си имам дукументи,изумот го виделе професори и го потврдиле и сие патентиран
Ова ми звучи ко еден наш омилен член!:vozbud:
Ти дојде и тебе паметот..не се расфрлаш повеќе со идеите наоколу...
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Ова ми звучи ко еден наш омилен член!:vozbud:
Ти дојде и тебе паметот..не се расфрлаш повеќе со идеите наоколу...
е доста беше со расфрлање на идеи
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
е доста беше со расфрлање на идеи
Е арно викаш.....да Бил Гејтс така се расфрлаше со идеите.....просјак ќе беше сега...

..добро сега...тој малку и си подкраднуваше туѓи идеи...па оп патент на нив..
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Е арно викаш.....да Бил Гејтс така се расфрлаше со идеите.....просјак ќе беше сега...

..добро сега...тој малку и си подкраднуваше туѓи идеи...па оп патент на нив..
Јаааааааааааааааааа
ти сакаш патент да лупнеш на мојата идеја а ајдук
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Безплатна енергија не постои...

И да постои, апашиве светски, ке смислат како на луѓето да им ги влечат парите од џеб + да ги заглават со кредити па цел живот да ти помине во работа (и секс во уши). Кога можат да наплаќаат за вода, и еден куп други трошоци, очекувајте дека ке почнат и воздухот да го наплаќаат. Така да безплатната енергија малце потешко.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Бесплатна енергија не постои, се се сведува на трансформација на енергија од некорисен во корисен вид. Од било каква во електрична.

Човештвото најблиску до бесплатна енергија дојде со пронаоѓањето на нуклеарната енергија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Бесплатна енергија не постои, се се сведува на трансформација на енергија од некорисен во корисен вид. Од било каква во електрична.

Човештвото најблиску до бесплатна енергија дојде со пронаоѓањето на нуклеарната енергија.
човештвото ЛЕЖИ и се БАЊА во бесплатна енергија, при што таа нуклераната е само чачкање меца у п...а и барање беља, но нажалост сеуште е на ниво на глупава овца, со нешто малку попаметни овчари кои безмилосно го стрижат и уште дооолго ќе се препелка во тоа калта на бедата...се додека штрковите не почнат да испорачуваат малку повеќе Ламберти...:)
 
Х

Ханзо

Гостин
едно време и атомот беше најмалата честица па сега не е ....
едно време и земјата беше плоча па сега не е ...
едно време и мобилен телефон беше научна фантастика па сега не е ...
.
.
.
итн.
после многу/неколку или било како години некој ќе пише:
едно време и перпетуум мобиле беше незамисливо па сега е вистина :toe:
Се мислело, на филозофско ниво. Имале флешови, претпоставувале, си комбинирале убави идеи. Се докажало дека атомот не е најмала честица, која и така не можеле да ја видат оние кои го претпоставиле нејзиното постоење, и имале различна претстава за тоа...само името е исто. Претпоставувале дека Земјата е плоча зашто од човечка перспектива изгледа така, докажале дека не е. И така натаму... Но, сè што е докажано математички е непобитен факт. А првиот закон на термодинамиката уредно поддржан математички вели дека перпетум мобиле - јок.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
човештвото ЛЕЖИ и се БАЊА во бесплатна енергија, при што таа нуклераната е само чачкање меца у п...а и барање беља, но нажалост сеуште е на ниво на глупава овца, со нешто малку попаметни овчари кои безмилосно го стрижат и уште дооолго ќе се препелка во тоа калта на бедата...се додека штрковите не почнат да испорачуваат малку повеќе Ламберти...:)
Кажи бе која е таа „бесплатна енергија“? Не да забегуваш со маалско-философско-метафизичко-алхемичарски муабети.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кажи бе која е таа „бесплатна енергија“? Не да забегуваш со маалско-философско-метафизичко-алхемичарски муабети.
маалско-философско-метафизичко-алхемичарски муабети?????????????????????
хе,хе.......но батали....не ми се праи сега таков муабет...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Па и да успеат да направат такво нешто, никој нема да го даде џабе, ниту да го дистрибуира било каде бесплатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom