Илахии и Касиди

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
O

Omer el Faruk

Гостин





Илахии се побожни песни, кои што со својата содржина и карактер ја величаат исклучиво семоќта на Бога и љубовта кон Него, а касиди се исто така побожни песни кои што со својата содржина и карактер ја фалат и ја опишуваат љубовта кон Мухаммед а.с. во прв ред, но опејуваат и важни личности или настани од исламската историја.
И едните и другите настанале уште од најраниот период на Исламот а посебно кај неарапските муслимани, кои, во желба да ја искажат својата љубов кон Творецот и Неговиот Пратеник, непознавањето на арапскиот јазик го надополнувале и со исламската духовна поезија на мајчин јазик. Најповеќе покрај арапскиот, се пишувало и пеело и на персиски и на турски јазик. Додека денес тоа е веќе застапено речиси на сите светски јазици.




 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Mene mi se sviga mnogu edna pesna Bejtullahov crn ogrtac.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Еве ја за тебе. :) Аудиото е слабо,ама тоа е.


Мехлем за срце и душу ! :smir:

 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Prvite ilahi na Omer se epte dobro mada jas ne slusam skoro nikogs ilahi...

Poveketo od niv povise licat na dunjaluki pesni so isklucok na nekoi se razbira
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Па тематиката е разно разна. Еве пошто денес се одбележува 14 годишнината од геноцидот во Сребреница, од кој треба да се срами целото човештво, ќе постирам една соодветна касида.


 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Spored mene e najdobra ona Bosanskata:

Dunja dunja,lazni dunja
 
A

ateist

Гостин
Илахии се побожни песни, кои што со својата содржина и карактер ја величаат исклучиво семоќта на Бога и љубовта кон Него,

а касиди се исто така побожни песни кои што со својата содржина и карактер ја фалат и ја опишуваат љубовта кон Мухаммед

абе добро е човек да се развесели сеа кому му се убави овие песни зошто да не

за вкусовите не се расправа нели

НООООООООООООООООООООООООООООООООООООО

според англскиот речник на загатките ПЕЕЊЕ О СВИРЕЊЕ има друго значение


Матеј: 11:17 велејќи: ‘Ви свиревме на свирол и не игравте, ви пеевме жални песни и не жалевте.’


или преведено на Македонски

1 ) Матеј: 11:17 велејќи: ‘Ви СВИРЕВМЕ на свирол и не игравте

нели ....како ќе ти свират така ќе играш

значи исус им ги КАЖАЛ ПРАВИЛАТА = ИЗДИКТИРАЛ УСЛОВИТЕ за оние што пекаат кукаат за вечен живот што треба да направат

СВИРКА = збор од ангелскиот речмок на загатките што значи = , Изјаснување , Појаснување , Пренесување на / Диктирање Услови , Директиви ,

Излез: 18:20 Поучувај ги за законите и одредбите; покажувај им го патот по кој треба да одат, упатувај ги во дела што треба да ги вршат.

Левит: 26:46 Тоа се повелбите, судовите и законите, кои Господ ги постави меѓу Себе и Израелците - преку Мојсеја - на Синајската Гора.

Езекиел: 11:12 и тогаш ќе знаете дека Јас Сум Господ по чии уредби не живеевте и чии закони не ги извршувавте, туку живеевте по законите на околните народи!”‘

Лука: 7:32 Тие се како децата, кои седат по пазариштата и си викаат едни на други: ‘Ви свиревме и не игравте!



2) Матеј: 11:17 велејќи: ‘----------, ви ПЕЕВМЕ жални песни и не ЗАЖАЛИВТЕ - ПОКАЈАВТЕ.’

нели кога некој цинкарош ќе почне да соработува со противникот -- да издава тајни се вели ПРОПЕАЛ = ја кажал вистината - вистинито посведочил

ПЕЕЊЕ = збор од ангелскиот речник на загатките што значи вистинито Признание , вистинито сведоштво , ДАВАЊЕ ОТЧЕТ ( Исповедање )

Ефесјани: 5:19 Зборувајте си еден на другиот со псалми, и химни, и со духовни песни! Пејте Му на Господа и ВОСПЕВАЈТЕ Го во вашите СРЦА!

пеење ВО срце

срце =збор од ангелскиот речник на загатките што значи = чуствено мисловна емоционална насоченост , концентрација , внимание , разбир за/кон целта кон која е упатено вниманието .

ИЛИ СЕВКУПНО :

СЕ " ПЕЕ " = СЕ СВЕДОЧИ СО САМАТА НАСОЧЕНОСТ НА МИСЛИТЕ ЧУСТВАТА ЕМОЦИИТЕ КОН ЦЕЛТА КОН КОЈА СЕ УПАТЕНИ

Јован: 3:11 Вистина, вистина, ти велам: зборуваме за она, што знаеме; сведочиме за она што сме виделе; а сепак не го примате нашето сведоштво.

Дела Ап.: 10:42 И Тој ни заповеда да му проповедаме на народот и да сведочиме дека Тој е од Бога определениот Судија на живите и мртвите.

1 Јованово: 1:2 и животот се јави, и ние Го видовме и сведочиме и ви навестуваме вечен живот, Кој беше со Таткото, и ни се јави нам -

3 Јованово: 1:12 За Димитрија имаше сведоштво од сите - и од самата вистина. А и ние сведочиме; а знаеш дека нашето сведоштво е вистинско.

Јов: 33:13 Па зошто се препираш со Него? Тој не дава ОТЧЕТ ниту за едно од Своите дела.

Евреите: 4:13 и нема создание кое е невидливо пред Него; туку сè е голо и откриено пред очите на Оној, пред Кого ние ќе дадеме СМЕТКА.

1 Петрово: 4:5 тие ќе Му дадат СМЕТКА на Оној, Кој е готов да им суди на живите и мртвите.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
89
Поени од реакции
1
BRAVO MUZIKATA SEKOGAS GI ISPOLNUVA LUGETO ZA SEKOJA POCIT
 

Kajgana Shop

На врв Bottom