Oдгледување на зајаци за месо - дали има иднина во тоа?

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Cenata od 230 do 250 e cena koja ja davam na malo. Znaci ke se javi nekoj i ke mi poraci zajak od na pr. 1,7 kg. x 250 den.= 425 den za zajak . Znaci zakolen , pakuvan i spremen za pecenje i za prijaten apetit....... hehehehe....... Inaku ako rabotava e legalna prodaznata cena bi bila 300 den/kg. Vo taa cena bi bil Danokot kon drzavata, marza za preprodavacot(dukan , mesara i tn.) Klanicna usluga, Vet uprava... i mojta zarabotka. Znaci za legalen nacin na mene mi preostanuva nekade 180 -195 den/kg. Znaci na legalen nacin zarabotkata e mala..... inaku jas prodavam da se kaze na "crno". So cena od 230-250, zavisi dali saka- cel zajak , cel na parcinja ili pola na parcinja.... Kako i da e pak e zajacko meso.

A sto se zbori za toa deka bez izvoz neka prosperitet- ne e taka. Makedonija godisno trosi 45 milioni evra za uvoz na pilesko meso. Znaci ima vo MK mnogu zivinarski farmi a , da ne zboram dek vo prosek 4 od 5 familii na selo cuvat zivina , a pak imame nedostig na pilesko. Jas inaku celoto moe proizvodstvo go prodavam na tesen krug na luge, da se kaze "se brojat na prsti". Ami problemot e toa sto lugeto ne se naviknati da jadat zajak. Se slucuva nekoj da mi poraci i posle da ne mi se javi veke. duri go imam komentarot deka sum "skap" vo smisla ke si kupam americki batak za 80 den/kg i ne jadam zajak za 230 den/kg ili ke si kupel svinsko. Znaci se se sveduva na nasta gastronomska "kultura" t.e. sme "svinji" vo jadenjeto.

mnogu sme kruti za nesto novo. Jas imam i oglasi na Pazar 3 , samo dadete da pretrazuva zajacko meso. Oglasot mi e daden 5 meseci i samo 1 se ima javeno. Prasuvam vo restoranti vo Strumica konkretno, I odgovorot e deka ne sakale da eksperimentirat. mislis gluvci prodavam. Znaes nemame smisla za nesto novo. Site samo pecat pleskavici i uvijaci vo restorantite. A za niz Skopje uste ne sum probal. Se nadevam deka tamu mu e majkata, za niz mesari , marketi i restoranti. Ama pak nisto ne se znae..... Bidete pozdraveni i PISETE........

a za toa ako nekoj saka da kupi mozam samo preku avtobuska linija. Znaci go prakam zamrznat zajakot kako pratka ,a vie go precekuvate na avtobuska. Za takov nacin cenata e 250 den/kg
Прво и основно во кое треба да инвестираш е некое доставно возило Цитроен Берлинго или нешто во тој стил...Тоа праќање по автобус ептен примитивно изгледа а викаш професионално се бавиш...
Второ од погорниот муабет пак се сведува на моето дека зајачкото како поегзотично месо ако не се извезува нема голем пазар кај нас , слично како со Ноевите...
Во секој случај вакви иницијативи се за поздравување а ако се развиеш и направиш некој издржан план со стратегија за продажба , може да земеш средства и од ИПАРД фондовите...
Се зависи од тебе...А ако ептен па сакаш да се развиваш како што самиот викаш имаш цел да бидеш профи тогаш еден ден ќе треба да ги задоволуваш и Хасап стандардите...
Значи идејата ти е супер ама имаш уште многу работа..
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
Imam na lager zamrznati. Posto zajcite se nesto da se kaze "sezonski". Nemas nonstop svezo meso. Pravam zaliha vo frizider.....
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
zajak da jades ama da znae nekoj da go zgotvi
vujce cuvase mnogu zajci ama ima mnogu rabota vo niv
ako sakas pari treba i da se raboti
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
леле сликава ммммм
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
супер лапачка само ти фали уште македонско вино и забавата може да почне!!!!!:cug:
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
Добро спремено,
Кај ме погоди , па и во фурна печено............

УЖИВАЈТЕ
------------------------------------------------------------------------------------
ХЕДОНИСТ
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
Super slika . kamo sekoj da znae da sprema taka zajacko. KAKOV DELIKATES...............
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
kamo sekoj da znae da sprema taka zajacko. KAKOV DELIKATES...............
Не треба секој да знае да спрема,
Да направиме една хедонистичка журка, поканиме три четири винарии да извршат презентација за употребливоста, бојата, вкусот на вината.......анимирај го градот како спонзор,направи добра приказна дека Крали Марко брковите ги мрсел со зајачко,............
за пристојна цена секој би дошол, батали тоа автобуси ...........
па да видиш како сто-двеста зајчиња скокаат во тава.
Ајде мисли и прави, па пушти и некоја покана.... или барем една слика од сето тоа......
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
да не му се наоѓаат на некој или знае каде може да се најдат прирачници за одгледување на зајци? (димензии, кафези, температура, услови итн...)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
да не му се наоѓаат на некој или знае каде може да се најдат прирачници за одгледување на зајци? (димензии, кафези, температура, услови итн...)
????? Што ти бидна одеднаш????? :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
????? Што ти бидна одеднаш????? :)
:)
па шознам ... од тука се наапав ...
по продавници и кафани слабо зајачко ...
фарма за зајци една у Ск има и кланица у Св.Николе мислам .. не сум сигурен ...
и не ми е јасно зошто не е распострането одгледување на зајачко месо за кое како шо читав е МНОГУ здраво ...

и онака ми се роди идеја да се заинтересирам ...:toe:
:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
:)
па шознам ... од тука се наапав ...
по продавници и кафани слабо зајачко ...
фарма за зајци една у Ск има и кланица у Св.Николе мислам .. не сум сигурен ...
и не ми е јасно зошто не е распострането одгледување на зајачко месо за кое како шо читав е МНОГУ здраво ...

и онака ми се роди идеја да се заинтересирам ...:toe:
:smir:
Можеби затоа што многу често се “швркаат“ со мачки,ако не ги пазиш како што треба.:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom