Прашања во врска со математика за матурата

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Чек малце викате дека сите слабо направиле математика и сакате да се намали рангот за да не ви се уништи просекот од средно. Епа ако е така на сите исто ке ви се намали просекот на сите и ке си остане како и да ја спуштат границата за 5ка. Што ке ти е 5ка ако и со другите ти се зголеми исто.
 
Член од
10 јуни 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
ОМГ НА КВАДРАТ

@AleksandarT


Очекував ваков одговор ....

уште будали на очи не прат...

АЛИ

кај сила нема правда


така да мора да покажеме сила...

па ко к.р мислат ако незнајме да ги решиме оние задачине ( на кој професорката што ми предава 4год. направи 3 грешки во една задача )
не значи дека сме толку ретарди да не мојме да споредиме...
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Нека го дат тој од лани ако го решам со 90 поени за 40 мин да ме запишат дирекно на факултет тие од бро, а денеска не ми стигнаја 3 сати за решавање како прво то нека видат дека имаше 13 задачи плус од лани, не мора тежината да ја споредуваат.

Чек малце викате дека сите слабо направиле математика и сакате да се намали рангот за да не ви се уништи просекот од средно. Епа ако е така на сите исто ке ви се намали просекот на сите и ке си остане како и да ја спуштат границата за 5ка. Што ке ти е 5ка ако и со другите ти се зголеми исто.
За 5 ка се земаат 10 бода а за 4 ка се земаат 8 така да не е исто 2 бода плус се.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
За 5 ка се земаат 10 бода а за 4 ка се земаат 8 така да не е исто 2 бода плус се.
Не ме сфати. Значи ти имаш 4ка и многу други исто така додека 5ка имаат премногу малце. Еве ја спуштат границата за 5ка и ти и сите други влагате во 5ка. Со тоа конкуренцијата ти останува иста зашто и на другите им се поправил успехот/ А на факултет нема дали си имал 5ка или 4ка туку рангираат по силина кој како завршил т.е. и со 3ка ке влезеш ако нема други јаки пријавени.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Абе знам шо сакаш да кажиш ама тие гледат по проценти и од бројот на поени земаш толку проценти. И ако ја зголемат границата се ќе биди исто само сите ќе имаме плус по 2 бода, ама ако шо е можно појќе поени да се соберат и зависи до каде ќе ја спуштат границата, некој можи и да изгуби од тоа.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Јас мислам дека 4-5 бода губам на прашањата,и 3-4 бода на задачите позади.Знае ли како би изгледала скалата?Од колку би почнувала петката или зависи од најдобриот резултат?Поззз :smir:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Луѓе ви беше ли дозволено да новите пишани формули и дигитрон?
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
Највеќе ме нервира фактот што за факултетот за кој ќе конкурирам е прифатливо и математика основно и англиски. Јас избрав математика (кретен!). И како ќе можат да ни ги споредуваат добиените бодови и оценки? Зар некој кој си се изладил за англиски и со голема леснотија си напишал приказничка од 180 зборови е позаслужен да се запише, да речеме, од мене, на кого му дадоа +13 задачи за решавање во истиот временски рок од лани? На такво брзање гарант мора да згрешиш некаде! А англичаниве до 10 часот веќе почнале да излегуваат. Се мразам себеси... најглупата одлука во животот ми беше да полагам математика... :icon_conf
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Највеќе ме нервира фактот што за факултетот за кој ќе конкурирам е прифатливо и математика основно и англиски. Јас избрав математика (кретен!). И како ќе можат да ни ги споредуваат добиените бодови и оценки? Зар некој кој си се изладил за англиски и со голема леснотија си напишал приказничка од 180 зборови е позаслужен да се запише, да речеме, од мене, на кого му дадоа +13 задачи за решавање во истиот временски рок од лани? На такво брзање гарант мора да згрешиш некаде! А англичаниве до 10 часот веќе почнале да излегуваат. Се мразам себеси... најглупата одлука во животот ми беше да полагам математика... :icon_conf
Да ти кажам право и јас можеби згрешив цел ден тоа си мислам, да полагав англиски за 30мин се ќе решев, будала ја земам математика кога можев најлесно што може да си поминам со англиски.. а тупам памет од јануар вежбај по 6 саати на ден, остај тоа фрлај пари на професори, мат ме чинеше околу 300 евра спремањето и што добив? ништо. единствено што велат тоа што го знаеш не може никој да ти го земе, така да се надевам дека ќе ми се најде за на факс ова што се мачев мат.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
А јас се спремав од понеделникот-3 дена за македонски,и 2 за математика.:jaj:
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Задоволна.Македонски и превише.А мат кажав мислам дека 10-тина бода ќе отидат.:toe:
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мора да напрајме нешто за да се зголеми границата, многу тешко, беше никој не се надеваше на вакви задачи
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
а тек нареднава генерација, што ги чека нив само незнам:nesvest:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom