Фан Клуб: Реал Мадрид

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
At the beginning of the 60s, Barcelona had a large deficit which it decided to pay off with the sale to developers of the old Les Corts ground. Since it was green belt, the council rejected the scheme but, after losing various appeals, the Council of Ministers, presided over by Franco, gave the project the go-ahead… In 1974 the dictator received the club’s 75th Anniversary Gold Medal.""

Еве го Франко...
Морам да одговорам...претседателот на ФК Барселона беше убиен од страна на фашистите на Франко. Еве го Франко.

On 1953, Di Stéfano signed a deal with FC Barcelona and the FIFA authorized the transfer from River Plate, the club that still had his rights, but the Spanish Federation did not. On May 13, 1953, he arrived to Spain to sign his contract with Barcelona but, during the troubles with the Federation, Real Madrid’s president Santiago Bernabéu convinced him to sign for them. Additionally, Real Madrid had negotiated with Millonarios.
On September 15, the Spanish Federation made public its decision to allow Di Stéfano four seasons in Spain, two in each team, to be played alternately. Barcelona protested and finally renounced on October 23. The reasons of this decision are different on each side. While the Real Madrid has always maintained it was a voluntary decision of Barcelona, their rivals denounced pressure from the Spanish dictatorial government. This incident exacerbated the traditional enmity between the two clubs. Di Stéfano finally debuted with Madrid on September 23.


Така дојде Ди Стефано во Мадрид. Алал вера.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Тоа не го менува фактот дека Франко ја спасил Барса од банкрот...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Тоа не го менува фактот дека Франко ја спасил Барса од банкрот...
Откако Франко назначи своја марионета за претседател откако стариот, Суњол беше убиен од неговите фашисти. Затоа дал пари најверојатно. Дури и тој марионета претседател се жалел поради односот на судиите тие години. Навистина било очигледно. Затоа и Реал ги освои тие титули, и секој кој го тврди спротивното го прави тоа од инат. Ривалството меѓу овие два клуба не е само поради спортски причини...затоа и е најголемо ривалство во светот.

http://spanish-history.suite101.com/article.cfm/soccer_and_the_spanish_civil_war

Еве еден линк...малку историја и фудбал во едно. Се надевам дека ќе научите нови работи. Сега навистина да ја исполнам желбата на еден ваш фан, немам намера повеќе да пишувам овде. Барем не до почетокот на сезоната. Како и секогаш, јас ќе ви го честитам секој добро изигран натпревар.:smir:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Откако Франко назначи своја марионета за претседател откако стариот, Суњол беше убиен од неговите фашисти. Затоа дал пари најверојатно. Дури и тој марионета претседател се жалел поради односот на судиите тие години. Навистина било очигледно. Затоа и Реал ги освои тие титули, и секој кој го тврди спротивното го прави тоа од инат. Ривалството меѓу овие два клуба не е само поради спортски причини...затоа и е најголемо ривалство во светот.

http://spanish-history.suite101.com/article.cfm/soccer_and_the_spanish_civil_war

Еве еден линк...малку историја и фудбал во едно. Се надевам дека ќе научите нови работи. Сега навистина да ја исполнам желбата на еден ваш фан, немам намера повеќе да пишувам овде. Барем не до почетокот на сезоната. Како и секогаш, јас ќе ви го честитам секој добро изигран натпревар.:smir:
Види, ни ти не си живеел во тоа време ниту ја. Не спомнувај историја кога се работи за Реал, што и да се случи "губиш" во дискусијата. Се си има, црно на бело. Масонски и темпларски заговори ич несакам, дури и смешни ми се. Реал си доби признание од ФИФА за најдобар клуб на 20 век, и тоа ли е од Франко ? Минатата сезона Барса беше подобра, крај. Тоа не ја прави ни поголем ни поуспешен клуб од Реал.

Не оди по стапките на Чомбе...
 

<3 Iker

Siempre Fieles
Член од
8 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
4
Да не го силуват :icon_lol:

На мета: Фабрегас
Од Арсенал изјавиле дека ако некој понуди 46M дека би го отстапиле Фабрегас. На Флорентино не му се дават толку пари, али сепак Валдано ќе отиде на преговори во Лондон.

Мислам дека не би го довеле овој играч. Незнам на која позиција би можело да го ставиме.

Ливерпул: 47M за Чаби Алонсо

Извор: RealMadrid-fan​
 
B

Beck's

Гостин
А да, и не знам што само се фалите, кога во последните 10 години, имаме повеќе пати освоено Примера од вас, и имаме исто трофеи во ЛШ.
vide li koj klub bese oglasen kako najdobar vo poslednite 18 godini
FC BARCELONA,zatoa ne tresaj gluposti
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Да не го силуват :icon_lol:

На мета: Фабрегас
Од Арсенал изјавиле дека ако некој понуди 46M дека би го отстапиле Фабрегас. На Флорентино не му се дават толку пари, али сепак Валдано ќе отиде на преговори во Лондон.

Мислам дека не би го довеле овој играч. Незнам на која позиција би можело да го ставиме.

Ливерпул: 47M за Чаби Алонсо

Извор: RealMadrid-fan​
Уште Фабрегас ни фалеше :tapp: Дај нека зимат одбрана и таа што ја имаме не ме прави среќен. Да се повреди Пепе или Арбелоа ќе не наполнат.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Да не го силуват :icon_lol:

На мета: Фабрегас
Од Арсенал изјавиле дека ако некој понуди 46M дека би го отстапиле Фабрегас. На Флорентино не му се дават толку пари, али сепак Валдано ќе отиде на преговори во Лондон.
Иксрено го сакам тој играч, али кај ќе го пикнеме меѓу Кака и Роналдо...

Како што кажа Alien_Sr ни треба уште некој асален дефанзивец оти пак ќе не вртат како шо сакат.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Уште Фабрегас ни фалеше :tapp: Дај нека зимат одбрана и таа што ја имаме не ме прави среќен. Да се повреди Пепе или Арбелоа ќе не наполнат.
Арбелоа не е играч на Реал.

Цеск да се донесе би било оргазмик. Уште тоа да го направи Перез и мислам дека статуата у сред Мадрид не му бега...
 

Fikela

Реалист...
Член од
8 март 2009
Мислења
370
Поени од реакции
2
Добро ќе биде ако се донесе фабрегас но и да не се донесе нема да биде преголема штета, сепак одбраната е најбитна башка првите 3-4 кола нема да настапи Пепе поради црвениот картон што го направи... така да треба да се земе уште еден централен играч, или да се донесе Маикон па Рамос да се премести на централната позиција. Но ако не се донесе централен играч тогаш ќе биде мн густо првите 3-4 кола.:nesvest:
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Арбелоа не е играч на Реал.

Цеск да се донесе би било оргазмик. Уште тоа да го направи Перез и мислам дека статуата у сред Мадрид не му бега...
Арбелоа и Албиол ги мешам, мислев за Албиол. Јас мислам не ни треба Фабрегас, доста беше.
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
И ја мислам дека немора сеа Фабрегас да го донесат, ама на чичо Перез ако му текнало незз тогаш хаха... а за у одбрана треба да се најде уште некој асален мислам...:pipi::)
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Aман тие титули. Колку си видел/а од нив? 1?2? Дедо ти ги нема видено, од 50та година. Каталонци гинеле за режимот на Франко, Реал немало титули да има. Историјата се пишува сега, она што ти го гледаш. Знаеш ти како било пред 50 години браво. Реал има освоено 5 титули или 4 по ред во Европа...во 50те години кога имало 4 екипи во Европа. Нејќам да ја отворам таа тема, знам оти најмногу на титулите пред 50 години:drk:. До Армин, некој ако те претепа очите да не можеш да си ги отвориш, ќе викаш дека ти си појак или тој што те тепал? Дај да откажеме првенство, ЛШ и се друго да ви ги дадат титулите нема смисла да се мачат сите. Знаеме дека вие ќе сте прваци. Ај поздрав, не ми е ова матичен фан клуб:tv:
Чекај тебе нешто да те прашам. Историјата постои од коа ти си роден ?
А за Фабрегас според мене премногу ке се 45 мил, или колку и да бараат, ке ја скастрат одбраната со уште 2јца солидни играчи за тие пари. Не викам лошо ке биде да се донесе, али сепак одбраната несакам да биде како и во минатите години нашата најранлива точка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom