Меѓусебен скор или гол разлика?

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Ме интересира кој според вас е најдобриод метод на оценување...да речеме меѓу две екипи од кои едната оди во ЛГШ а другата во Лига на Европа...
дали треба да се гледа меѓусебниот скор или гол разликата...или пак трето да се изигра дополнителен меч
 

Kista

ADP *10*!!!!!!!!!!
Член од
7 април 2008
Мислења
988
Поени од реакции
32
меѓусебен скор е најдобро.тој шо победил во тие два меча е подобар.вака со гол разлика може коа играле против некоја екипа и двата тима едните да тепаат 4-0,другиве 1-0 затоа што имале повредени играчи.поздрав:helou::helou:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Според мене мајсторка е најфер, директно одмерување (по трет пат сезоната).

Гол разлика не мора да значи ништо, имало тимови со -3 да играат во Европа, имало и со -43 да се спасуваат... Меѓусебните се нешто пофер начин на оценување отколку гол разликата, ама сепак сум за мајсторка.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.463
Поени од реакции
5.435
Штознам... ја навикнат сум на гол разлика и некако тоа е подобро за мене, според ефикасноста на тимот тој да продолжи понатаму, меѓусебниот дуел и дополнителниот меч ми е глупо некако :toe:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Јас мислам дека е подобро да се гледа меѓусебниот скор.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Јас би прашал на темава, Јуве и Милан... како се одлучи кој ќе е втор?
Знам дека во италија порано имаше правило „мајсторка“. Сега ќе да не? :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ја ко што знам МЕЃУСЕБЕН скор одлучува во Италија во моментов ...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Боље е меѓусебен однос. Гол-разлика е без везе. Секој си има свој стил на игра. Некој си победува со 1-0 а некој со 3-0. Стилот на играта на тимовите неможе да реши кој е подобар туку тоа треба да е меѓусебниот однос или пак во краен случај мајсторка.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Јас би прашал на темава, Јуве и Милан... како се одлучи кој ќе е втор?
Знам дека во италија порано имаше правило „мајсторка“. Сега ќе да не? :)
Меѓусебни.

Juventus 4 - 2 AC Milan
AC Milan 1 - 1 Juventus
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Според мене подобро е да се гледа гол разликата, можда цела сезона да победува по 3-0 и баш кога ке дојде време за дуелот помеѓу двата конкурента да се повреди или да се повредат главните играчи. А исто така и може ако едниот тим е подобар во гол разликата, а другиот во меѓусебните дуели да се одигра третиот натпревар.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
MAJSTORKA da ima najfer bi bilo...
 
Д

Демијан

Гостин
Меѓусебен дуел да решава е најдобро.Два тимови со исто бодови глупаво би било да решава гол разлика.Некој тепа со 1-0,а некој со 5-3.Мајсторка би сакал да има само кога би се решавало за титула или евентуално за опстанок.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Па меѓусебен дуел мислам дека е пореално... Се гледаат двата меѓусебни дуели. Поуспешниот од двата тимови - погоре на табелата, пообјективно е така. Спомнаа и мајсторка погоре. Во случај на исто бодови, и ист меѓусебен дуел (1-0 на првата утакмица за тимот А, па 1-0 на втората утакмица за тимот Б), мајсторката би била посоодветно решение одколку целокупната гол разлика на тимовите.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.257
Не знам зашто ама ја сакам да се гледа гол разлика. Не дека е боље или дека е најфер туку заш сакам да глеам утакмице со многу голој а зашто да биде залудно давањето многу голој туку свите би победуеле со по 1-0 или сл.
Вака поголемата гол разлика односно повеќе дадени голови би била еден вид на предност за тимовите или "екстра" бод.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
јас сум за меѓусебен дуел. Се знае дека е дерби без разлика дали се борат за титула, опстанок или за пласман во Европа, па тогаш најмногу и се трудат играчите бидејќи отприлика им е јасно и нив против кои екипи ќе се борат за таа позиција. А евентуално како второ решение, ако имаат ист меѓусебен дуел би ја земал мајсторката. Трет натпревар нека решава се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom