Што треба да се преземе за и Македонците да имаат право да користат Apple Store?

Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
Пред неколку дена си купив iPhone 3g од нашот пулен t-mobile. Но дојдов до сознание дека во македонија неможеш да го регистрирап својот iPhone затоа што легалниот дилер на тој апарат нема ни apple store за македонските граѓани, со други зборови T-mobile ги тераат сите македонски сопственици на овој апрат да користат хакуван софтвер и разни апликации кои се забраните од производителот, и да мора да читаме туториали за jailbrake итн. Колку и да се лесни или во неколку чекори зашто да мора некој да прави срања со производ за кој дал убава сума пари. Зарем сите корисници на овој мобилен апрат сме слепци и никој не се изјаснил јавно за ова ?

што треба да се превземи за и македонците да имаат право да користат apple store ?

п.с се јавив во т мобиле по 3 пат ми рекое дека ке го пренесат моето изјаснување, ама немаат никакви информации за кога ке бидат овие услуги на располагање во Македонија. Се поставува прашањето зашто тогаш го нудат овој апарат кој најголема предност му се апликациите ?
и дали ние легално купуваме apple производ ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Duna е Apple store.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
И јас така си помислив но ни Duna не е apple store, тие се само дистрибутери, и тоа како што наслушнав најчесто од преку некој бугарски дистриутер ги носеле но тоа е само шпекулација но незнам ништо сигурно.
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
pa sho si gu kipil ako ne ti chini . Makedonija e mnogu mal pazar za Apple ... ne mozeme nie da gi barame istite uslovi kako sho imat amerikancite na primer zasho za da se naprai neshto koshta pari i vreme.

Neznam zasho se zhalish . Jailbroken Iphone ima daleku poveke moznosti . Zasho da platam pari za nekoja aplikacija koga moze da ja imam bez pari ?!

A i ushe nesho ... Otklucuvanjeto na Iphone ne te pravi haker .
 
Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
Не ни реков дека отклучувањето те прави хакер затоа се два термини unlocking i jailbraking na iphone;)
сепак зашто да ги немаме сите поволности ?
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
Не ни реков дека отклучувањето те прави хакер затоа се два термини unlocking i jailbraking na iphone;)
сепак зашто да ги немаме сите поволности ?

i jailbraking ne te prai haker ... imash 1000 tutorijali na youtube kako da go napraish toa za 5 minuti.

Zosho da gi nemame site povolnosti ?
Epa ti kazav... koshta pari i vreme. Da beshe Makedonija drzava so 20 milioni ziteli sigurno ke gi imavme.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Само плукате, само јадете го*на, а кога ќе дојде редот да платите 10-20$ па и повеќе за една единствена игра или програма ќе ве видам тогаш дали ќе ви одговара. И да ви дадат ти би платил 100-200-500$ за да си направиш колекција од 3-40 игри? На секоја игра што ќе ти се види интересна ќе плаќаш пари? Па ајфонот како ајфон нема ништо. Ајфонот го прават популаерн огрооомниот број на игри и апликации. Па знаеш ли колку ќе те кошта ако се што е убаво и интересно ти го платиш за да го имаш? :tapp:
Немој да ми кажеш дека не сум во право. Луѓево ќе се исплашат кога ќе им кажеш 500 денари декодирање на телефон од 400-500 евра, а не па да плаќаат за колекција игри и програми поскапо од што платиле за телефонот.
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
еден ми се ценкаше не сакаше да плаќа 300 денари за
jaibreak со се апликации
иначе поштујем твој коментар :smir:
Само плукате, само јадете го*на, а кога ќе дојде редот да платите 10-20$ па и повеќе за една единствена игра или програма ќе ве видам тогаш дали ќе ви одговара. И да ви дадат ти би платил 100-200-500$ за да си направиш колекција од 3-40 игри? На секоја игра што ќе ти се види интересна ќе плаќаш пари? Па ајфонот како ајфон нема ништо. Ајфонот го прават популаерн огрооомниот број на игри и апликации. Па знаеш ли колку ќе те кошта ако се што е убаво и интересно ти го платиш за да го имаш? :tapp:
Немој да ми кажеш дека не сум во право. Луѓево ќе се исплашат кога ќе им кажеш 500 денари декодирање на телефон од 400-500 евра, а не па да плаќаат за колекција игри и програми поскапо од што платиле за телефонот.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
1
абе пријателе jane, мое е правото дали ке купам апликации [тие ти што ги зборуваш игри се од 0.99$ max 2.99$] јас би ги издвоил тие пари, но затое ке добијам и можност да примам update на целиот софтвер, аппликации и os на iphone/от и други бенефиции кои не ми се објаснуваат затоа што ти веќе си решил и си се навикнал све пиратски да користиш.
така да поздрав а за 0.99$ никој не се ни збогатил ни осиромашил.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
абе пријателе jane, мое е правото дали ке купам апликации [тие ти што ги зборуваш игри се од 0.99$ max 2.99$] јас би ги издвоил тие пари, но затое ке добијам и можност да примам update на целиот софтвер, аппликации и os на iphone/от и други бенефиции кои не ми се објаснуваат затоа што ти веќе си решил и си се навикнал све пиратски да користиш.
така да поздрав а за 0.99$ никој не се ни збогатил ни осиромашил.
Јаки на зборови како тебе ги има многу, ама кога ќе дојде моментот да плаќаш за секоја игричка што ќе ти се виде интересна, ќе те видам тогаш. Јаките игри се многу поскапи од 0.99$. Убаво напишаа погоре, народов се ценка од 500 на 300 бара да му симнеш за цела колекција апликации....
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
И јас така си помислив но ни Duna не е apple store, тие се само дистрибутери, и тоа како што наслушнав најчесто од преку некој бугарски дистриутер ги носеле но тоа е само шпекулација но незнам ништо сигурно.
прво да точно е дека бугари ги снабдуваат дуна.не знам како е шо е, ама знам дека на бг сајт има и линк за мк. а иначе ептен се раскаравте за темава што нема потреба. Лично јас би сакал да има апп сторе и кај нас ама знам дека нема да има пошто сме пострана држава. а не лошо да има. кој ќе сака ќе си симнува регуларно, кој ќе сака ќе си прави џеилбрејк. слобода на избор. бај
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Додуша имам iPod touch кој претходно го имав џејлбрејкувано а по апдејтот во 3.0 го вратив во непиратската верзија. Како и да е, после се регистрирав во словенечкиот iTunes кој за жал е само апстор но може 80% од сите програми да се најдат таму. BTW iPod-от го зедов во iZak.
 
Член од
12 август 2009
Мислења
26
Поени од реакции
2
Колку што знам Хрватска има онлајн продавница на iTunes. Не знам колку може да се регистрираш преку нејзе.
Сепак ја подржувам иницијативата на некои луѓе да плаќаат за апликациите кои ги користат. Сите пирати во инфоата ставаат "if u like the software, buy it". Со тоа што го купуваш софтверот ја подржуваш компанијата која го изработува и обезбедува и понатамошно развивање на истиот. Да плаќаш за апликации и не е така лошо.
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
... помалку криминал и циганчење? :uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom