Куманово, кумановци, кумановки

D

DartWader

Гостин
Дезинформацие ширу. Изгубила сам ориентацију за време.
Значи 30 јуни почетак у 9.00сат, да не дојде до забуну.
A као + (дез)информација могуѓе да биде промоушн парти у Наму.:smir:

На 30 е Марчело у Скопје , Нема идење у Low Rider :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Aksi16, Ред Девил, BloOdy DollY (и сви други кумановци и кумановки), DracevoTheCity, ManUtdChampions, Iceboy, AgorA....
Aksi16 е у Словенију, а овија неколко последњи су КУМАНОВЦИ?
Како и да е ајде ако сакате да организирамо собиранку, ја и Сајтлер сигурно доваѓамо.
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Aksi16 е у Словенију, а овија неколко последњи су КУМАНОВЦИ?
Како и да е ајде ако сакате да организирамо собиранку, ја и Сајтлер сигурно доваѓамо.

Aksi е сга у Куманово...:) А овија други знам дека не су од Куманово него сакам сас њима да се запознам. :pipi:

И ја и Александра доваѓамо.

Aksi16, Ред Девил, BloOdy DollY (и сви други кумановци и кумановки), DracevoTheCity, ManUtdChampions, Iceboy, AgorA....

Ох леле згрешила сам га место на пост...:kesa:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
За Кумановчани тврдам дека се разговорливи и темпераментни луѓе но за жал некогаш и многу агресивни, избувливи и насилни. Знам некои прекрасни луѓе таму и градот е таков боемски како и еден од неговите жители голем боем и клабер Нино Величковски.

Е што ми се једе бабо бела погача
Што је месила бабо твоје девојче
Ем го месило ем се смејало
Дури спроти мене бабо песме пејало.

или
Донеси вино уште две, три тури
и само нека свират моите тамбури.

но не и песнава (не е од него)

Е Розике бре комшике
дај да ти га ставу
моето шеширче
а на твоју главу.
Закон е бре Куманово и тоа во буквалната смисла на зборот.
Друже..има шанси оваа Донеси вино уште две, три тури и само нека свират моите тамбури да ми ја пратиш ако ја имаш?

buli_mkd@hotmail.com
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Aksi е сга у Куманово...:) А овија други знам дека не су од Куманово него сакам сас њима да се запознам. :pipi:

И ја и Александра доваѓамо.
Епа људи ај кажујте побрзо док не су почнале одмори, да се соберемо сви на едно место, да се запознаемо и тако даље.. :pipi:
Одлучите место и време. :)
 
Член од
15 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
0
Kumanovci imam edno prasanje ako moze da mi odgovorite:Sto ima sega vo kino Kozjak se odrzuva li nesto kakva e gradbata,dali ima nesto penzionersi dom vo kinoto ili vo skop so kinoto fala odnapred na odgovorot.Ako moze podetalno sve da mi objasnite sto i kakao.pozzdrav
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Ја сга не сам дома на гости сам и ќе биду још некои 4-5.

Што викате на 4 или 5 јули. Тга највероватно свите ќе смо искочени за Стрит па можемо да се соберемо негде...Куде сакате ви? :pipi:
 
А

Александра Д.

Гостин
Кетиии супер идејаа!!!
Не смеју тој да га пропуштууу, ако треба и ќе бегам од дома!!!! Бш сам за... ама да видимо што други викав за тој???
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Па петина смо за, ваљда још некој ке пише. Него ја сам на одмор од треќи, ако може порано од тој да се соберемо.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Пред Стрит да се соберемо... Ајде кажујте место и време само. :)
 
Член од
11 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
0
Куманово- градот е создаден од куманското племе кумани,кои што са били наемници во Блгарската Империja :helou:
 
D

DartWader

Гостин
е,тоа не го пише во вашите книги ,но го пише во сите други :helou:

Куманово бил турски гарнизон и околу него за потребите на војската почнале да се населуваат занаетчии и од тоа произлегол град. Бугарите не стапнале во Куманово до 1941 година и по 3 години па си отишле :pos2:
 
Член од
11 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
0
Куманово бил турски гарнизон и околу него за потребите на војската почнале да се населуваат занаетчии и од тоа произлегол град. Бугарите не стапнале во Куманово до 1941 година и по 3 години па си отишле :pos2:

"Заселилите се кумани по нашите земи постепенно са претопени сред местното население, но в'преки това оставјат доста следи в б'лгарската култура и топонимија. Пример за това е името на град Куманово днес в Република Македонија .Според нјакои историци и етнографи от куманите произлизат шопите в Западна Б'лгарија."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom