LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не, не сум таков тип јас. А и кој би ве биел 20.000 души, 200.000. Ако сте 5% (еве, пола од тоа што вели Кочо) од населението, испаѓа дека во секоја втора фамилија ќе има по еден хомосексуалец.
Е сега, ако сте 20 души а толкава дискусија направивме и толкава прашина се крена за 20 души вкупно во цела Македонија, заслужувате малку едукација, дека не чини така.
Чудна работа изнакажа на темава и како главен заклучок дојде до сознание дека ем ниту си имал контакт со нив,ниту знаеш колку има а можеш да ги преброиш.Јас незнам Брацо што за џабе ги гледа луѓево,нека си даде оставка кога има ваков пророк меѓу нас :)
 
P

Princ

Гостин
Нулата не е тешко да ја пресметаш леандра.
Како и да е /me tired. Со среќа нека ви е со правата, ја имате мојата целосна поддршка*

*кога ќе почнете да се покажувате кои сте и што точно сте. Дотогаш, за мене постоите колку што постојат и вонземјаните. Never saw one.
 
S

smart ass

Гостин
Има податок Кочо :smir:
Него, стварно е празен муабет, зашто секој слепо си се држи за ставот.
И стварно убаво времево, штета да се пропушти :smir:
чпекај малце...

тезата е баш во генетскиот профил...кај животните имаме хомосексуалност(а не осеќат љубов)!!

е сега и геј-рајата го имаат тој генетски профил...значи уште еден доказ се за еволуцијата(знаеш како мускулчиња закржлавени на ушите,6пара брадавици опавче...е ова е исто така остаток)

кој за разлика од брадавиците и опавчето не може хирушки да се отстрани...тие на ушињата не мора:smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Нулата не е тешко да ја пресметаш леандра.
Принц, тоа што ти не познаваш некој не значи дека нема хомосексуалци.
Зошто се сметаш себе за the all seeing eye?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не е тешко Принц,најлесно е да се пресмета таа.Се друго е виша математика.
Е тие така не играле никогаш. Тоа е и целиот проблем што уште од прва ни се одбивни.
Албанец, плаче за внимание. Тоа му е храна.
Ром,плаче за внимание. Тоа му е храна.
Хомосексуалец,плаче за внимание.Тоа му е храна.
Сиромашен,плаче за внимание. Тоа му е храна
Хендикепиран,плаче за внимание. Тоа му е храна
Стечаец,плаче за внимание. Тоа му е храна
Принудно иселени лица,плаче за внимание. Тоа му е храна
Само да те дополнам,да не се повторувам:)
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Принц, тоа што ти не познаваш некој не значи дека нема хомосексуалци.
Зошто се сметаш себе за the all seeing eye?

јас познавав еден пред 20 години: се викаше Кирче педерчето и нон стоп беше пред кино вардар, бараше некој да го опне.

после него немам сретнато некој по улица да оди и да е деклариран педер (какви што имам сретнато во поголеми (од Македонија) градови).

или ептен добро се скриваат педериве денес ИЛИ ГИ НЕМА?
 
S

smart ass

Гостин
Чудна работа изнакажа на темава и како главен заклучок дојде до сознание дека ем ниту си имал контакт со нив,ниту знаеш колку има а можеш да ги преброиш.Јас незнам Брацо што за џабе ги гледа луѓево,нека си даде оставка кога има ваков пророк меѓу нас :)
јасно ни е либерализмот што промовира и како оди истото не е негативно но

леандра знаеш дека кај нас работите одат наопаку:)
значи кај нас првен ќе треба закон за антидискриминација и за цивилна унија(обединети гејој) па после сигурно ќе излезат на парада кога нема да се плашат дека некој ќе им фрли молотов коктел....

значи кај нас само наопаку...настрана мојата теза за нивниот генетски профил односно предиспозиции ама сепак тоа треба.

коче сега наместо да собира потписи дреме и зема пари за да биде платен геј и свашта...ете таа е работава..само наопаку првен антидискриминација па цивилни унии и ќе се појават...барем јас така мислам:toe:
 
O

Out Boy

Гостин
Еве една постара, но интересна вест:

19.12.2008 >>>>>

Ватикан ги повика владите во светот да ја декриминализираат хомосексуалноста, но нагласи дека нацрт-декларацијата на Обединетите нации по тоа прашање оди предалеку.

Портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди изјави дека делегацијата на Светата столица доцна синоќа ја изнела својата позиција во однос на нацрт-декларацијата.

„Ватикан продолжува да се залага за искоренување на неправедната дискриминација против хомосексуалците и ги повика државите да ги укинат кривичните пресуди против нив“, нагласи Ломбарди.

Истовремено Светата столица, додаде Ломбарди, смета дека формулациите употребени во декалрацијата, која 66 држави ја претставија во ОН, одат предалеку.

Тој појасни дека Ватикан особено ги посочува категориите „сексуална ориентација“ и „полов идентиет“ во текстот на декларацијата. Според Светата столица таквите формулации можат да предизвикаат сериозни забуни во правото.

Поддржувачите на декларацијата нагласуваат дека хомосексуалноста се уште е казнувана во 77 држави, од кои во седум со смртна казна, а меѓу нив се Иран, Саудиска Арабија, Судан и Јемен.
_________________________________
Колку што знам, Македонија ја декриминализира хомосексуалноста дури во 1996 година. Значи, сите хомосексуалци кои ќе ги фатеа да вршат вакво казниво дело, без разлика дали дома, у викендица, хотел или гаража ги судеа со затвор.

Која година СФРЈ ја декриминализира уличната проституција?
 
O

Out Boy

Гостин
Геј марш во Вашинтон
13.10.2009 >>>>>>>>


Илјадници активисти за правата на хомосексуалците се собраа денеска во Вашингтон за да учествуваат во маршот од Белата куќа до Капитол хил, настојувајќи претседателот Барак Обама да го исполни ветувањето и да се заложи за почитување на нивните права пред федералните власти.
Толпата фрлаше разнобојни памфлети, а учесниците носеа плакати додека скандираа. Меѓу нив можело да се забележат и многу деца.
Некои од учесниците во маршот беа охрабрени од ветувањето, кое вчера го кажа претседателот Обама за повлекување на забраната хомосексуалците да служат во армијата. На официјалната вечера, организирана од Кампањата за човекови права - организација за заштита на правата на хомосексуалците, Обама вети дека стави крај на политиката „Не прашувај, не кажувај“, која дејствува од 1993 година и која не дозволува на лица со отворена хомосексуална ориентација да служат во американските вооружени сили.




Од 1993, над 12.500 американски војници кои се изјасниле како хомосексуалци, биле отпуштени. Двата примери од видеото го покажуваат односот на американската држава според постојните закони, кои забрануваат јавно изнесување на сексуалната ориентација, т.е. бараат од тие кои рамноправно се борат по Ирак и Авганистан, кои допринесуваат со својот професионализам и вештини во одржување на нивото во американската војска -да лажат.

Како што вели поручникот Дан Чои, две недели по мојата јавна изјава дека сум геј, имавме вежба, во чие одржување и организирање, бев одговорен и јас. Наредував професионално, и цели 4 дена никој од моите војници не коментираше ништо во врска со мојата изјава. Се запрашав дали гледаат телевизија. На крајот од вежбата, неколкумина ми пријдоа и ми рекоа дека не им е битно дали сум геј или не, туку дека ја ценат мојата професионалност и вештини.

Во образложението за неговото отпуштање, стои наведено дека со неговата изјава направил морален и професионален прекршок, што негативно влијаело на редот и дисциплината во Националната гарда од Њу Јорк. Поручникот Ден Чои смета дека ваквото образложение ја навредува професионалноста на неговите војници, а веќе има намера да покрене судски спор.
 
S

smart ass

Гостин
Епа баш од ова се плашев.

Кога сме кај модерниот свет еве уште еден доказ за неспособноста на обама.

Да дозволиш гејој во милитари...па наместо муниција..хаубиците да ги полнат ќе се пердашат.

И секако дека тоа ќе влијае и на останатите,а пак за заразните болести да не зборам-ова е СРАМ-за САД...геј во војска..ништо не бидува.

Но ајде јас велам да им дадеме шанса.

Да има конструкција на нов носач на авиони...но наместо стандардна ознака

ќе има GCR-GAY CARRIER RAINBOW!!!!:pos2:



Ова е се разбира предлог за да експериментално се испита дисциплината и функционалноста на гејовите во војска.

а како медали ќе служат почесни продукти од секс шопој кои уште толку ќе им го креваат моралот на "војниците"...на пример 20цм за успешно погодена мета...20цм обем поголем за АС во аир ту аир комбат.

Едноставно ја доловувам можноста за гејовите во војска,но имајте предвид дека истите би требало да бидат одделно од останатата војска како не би ја нарушиле дисциплината а и ширењето болештини.

Следствено на тоа,ако има Геј носач...тогаш нека има и геј дивизии-но настрана од другите!!!!!


Прва панзер геј дивижн...е сега што ќе прават во тенкот не знам...а и со муницијата...нарочито кинетичките...има можност за злоупотреба на оружјето.



Ова е грешна работа од страна на обама цццц:tapp::tapp::tapp:

Mullen's "Measured" Stance Mirrors Position of Obama Administration
Mullen's guarded statements mirror positions that members of the Obama administration, including Obama himself, have taken. Last week, Defense Secretary Robert Gates stated that rather than moving to repeal DADT, the Obama administration was studying ways to make the policy more "humane" (e.g. declining to discharge individuals who do not voluntarily disclose their sexual orientation to military officials). Also, during the Bush administration and earlier this year, Gates said that the Department of Defense had not moved on DADT because fighting the wars did not leave enough time to address the policy.

In May 2009, White House staff edited WhiteHouse.Gov to indicate that President Obama supports repealing DADT in a "sensible way that strengthens our armed forces and our national security." Previously, the website contained a much longer statement explaining Obama's opposition to DADT. Furthermore, White House staff initially amended the language to state that Obama supported "changing" DADT. After complaints from GLBT activists, however, White House staff edited the website once again to state that Obama supports "repealing" rather than "changing" DADT.

Furthermore, during a recent meeting with GLBT rights activists at the White House, President Obama expressed his own support for a measured path:
[A]s Commander-in-Chief, in a time of war, I do have a responsibility to see that this change is administered in a practical way and a way that takes over the long term. That's why I've asked the Secretary of Defense and the Chairman of the Joint Chiefs of Staff to develop a plan for how to thoroughly implement a repeal.​
Obama comments are basically identical to the position that Mullen has espoused.

What Does Mullen Mean By "Impact on our people and their families"?
Although Mullen's comments generally echo the sentiment of the Obama administration, it is unclear how he believes repealing DADT will "impact. . .our people and their families." If Mullen is referring to military personnel, then he is probably only thinking of heterosexual personnel. It is probably safe to assume that most "family members" of gay and lesbian personnel do not support them losing their jobs and therefore favor the repeal of DADT.

But if Mullen truly believes that repealing DADT could negatively impact heterosexuals and their families, then his thinking suffers in three major ways. First, Mullen seems to hold heterosexual soldiers and their families in low esteem. If troops have the fortitude to put their lives at risk, then repealing DADT should not cause them to have a meltdown. They are already serving with closeted gays, lesbians and bisexuals. Simply "knowing" the identity of those individuals who are brave enough to come out, will not imperil servicemembers or their families.

Second, Gates seems to discount the ability of the military to enforce its own rules. The military is a highly regulated machine, and its members' lives are subject to controls that are undesirable and even illegal in civilian settings. Despite the highly regimented nature of military life, Mullen repeats the standard position by DADT supporters which contends that having openly gay, lesbian or bisexual military personnel will overwhelm heterosexuals, rendering them unable to obey rules. It is unclear why Mullen and other military officials should not trust their own enforcement mechanisms on this issue. Once DADT is repealed, military personnel who cannot accept the change should face reprimand (and possible discharge). Those are the rules.

Finally, Mullen's comments place the well being of heterosexuals and their families above the constitutional rights of gays, lesbians and bisexuals in the military. Mullen's suggestion that repealing DADT will significantly impact military personnel and (especially their families) is baseless. Even if Mullen could prove "some" impact, it is not immediately clear why the comfort of antigay heterosexuals should have priority over the Equal Protection Clause. Certainly, the concerns of these individuals' family members cannot trump the Constitution. If Obama embraces this portion of Mullen's comments, he will do serious damage to his already shaky reputation among GLBT activists.
 
O

Out Boy

Гостин
Според статистиката на ФБИ, од вкупната стапка на криминал заснован на ОМРАЗА (расна, верска, политичка, религиозна, полова, сексуална...) 15,6% отпаѓа на омраза заради сексуалната ориентација. Од ова, 61% отпаѓа на физички напади и убиства врз геј луѓето.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ова во глобални рамки или за Македонија збориме?
Тоа таму некаде каде што во пакет со хомосексуалниот брак оди ќотекот и убиствата.
Кај нас овде нема такво нешто.

П.С. Заборавив да додадам кај што има и хомосексуални паради.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да убиеш некој оти е геј,какви чудовишта шетаат низ светов...Стоп за хомофобијата!
 
P

Princ

Гостин
Стоп за хомофобијата низ белиот свет!

Сериозно го мислам ова, кај нас има многу помалку хомофобија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom