Ако некој ве повреди, дали друг ќе ги трпи последиците?

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Zosto da povredam nekoj sto ne mi storil nisto, sto e toj kriv sto nekoj drug si igral so mene. Nikogas ne sum se odmazduvala na nekoj nevin, tuku na toj sto me povredil. A i kako bi mi bilo mene koga jas bi trpela ne4ija odmazda zaradi treta li4nost.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
не, зашо некој друг да го малтретирам ако јас си иам мака. најчесто ако некоја ме повреди тој шо ги трпи последиците сум јас ..
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Сум била повредена,но никој не ги трпел последиците од тоа.
Кога сум со друг партнер сакам со него да почнам од почеток.Да ги заборавам лошите работи,да свртам нов лист и да видам како ќе се одвиваат работите.
Никој не е должен да плаќа за нешто што го направил некој друг.Ако сум била повредена тоа треба да ми е лекција за понатака во животот,да знам што бирам и да знам како да се однесувам.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
Тогаш страда моето PC.
Додека давам мисленје додзнав дека лицноста кој ај саква не ме сака. :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
На некој начин сосема нормално е да некој друг ги трпи последиците од нашата повреда, меѓутоа не на начин на којшто тоа е опишано. Кога една личност, која патем искрено сме ја сакале, длабоко ќе не повреди нормална е појавата од страв, самоограничување и постојано сомневање во новата особа. Но, како и да е, ваквата фаза е нормална, а за среќа и брзо минлива. Во смисла на горекажаното, некој друг секако дека ќе трпи извесни последици, но во секоја друга смисла последиците се апсурдни.
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Простив ама не заборајв. И никако некој да ги трпи последиците јас сум единствен кривец за мене шо сум дозволила да сум повредена а не другите..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Простив ама не заборајв. И никако некој да ги трпи последиците јас сум единствен кривец за мене шо сум дозволила да сум повредена а не другите..
Дали во новата врска ја рефлектираше твојата недоверба,повреденост,претпазливост,внимателност?
Дали на новата личност и треба подолго време да го сруши нашиот ѕид и да допре до нас?Дали е должно тоа ново лице во нашиот живот да слуша секакви приказни,фрази и хистерии натрупани од болката која сме ја доживеале а не сме имале можност да му ја кажеме на оној што ни ја предизвикал?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Друг да ги трпи последиците? Ма не. Тоа што било со одредената личност заминува во историјата. Со новата личност би се стремел кон нов почеток со битни заклучоци извлечени од минатата врска и подучен од грешките направени во неа.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
јас ќе кажам кратко-не прави на друг она што не сакаш да ти го прават
точка а
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Znaci stvarno e nezrelo da stradaat drugi za toa sto jas ne sum mozel da procenam dobro vo sto se vpustam.Bas pred nekoe vreme imav nekoja vakva situacija i se razbira deka izgubiv malce nadez ili motivacija kako sakate narecete go ama da se isturam vrz nekoj drug (moze vrz brat mi po doma heheh:tapp:).A so se odnesue do licnosta koja ke me povredi pa mislam deka bi bilo ubavo da go pocustvuva ona sto jas go pocustvuvav,ali da pravam sea nekoj plancinja kako da i se odmazdam toa ne mozda iam 17 godini ama da sum do tolku detinest definitivno ne :wink:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Тој што ќе ме повреди тој и ќе ги трпи последиците.
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Ја бев повредена...и поради тоа јас ја загубив надежта и сега чувствувам дека не можам искрено да сакам, и сега што излегувам со еден дечко кој е премногу добар едноставно не можам да му возвратам толку љубов и внимание...па сега мислам дека тој ги трпи последиците, а не го заслужува...:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom