Зошто модерната жена се плаши од брак?

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
грешиш, ама шо да ти кажам коа си запнал??? а и од каде таа сигурност ти дека ќе си најдам швалер? затошто демек ние жените сакаме да ни биде наредувано и да јадеме ќотек коа на мажот ќе му се настрани??? О боже....! :nesvest:
Фројд би рекол дека постојано потенцирајќи го ќотекот и наводната насилна доминација, всушност потсвесно токму тоа го посакуваш и сексуално се возбудуваш на такви ситуации...
Ретко кој сериски убиец или маалски насилник нема широк избор на жени за брак...или чисто “онака“...
Ама невермајнд Фројд умре од орална фикасција...:)
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
ми избегавте од темата ама невермајд ко шо би рекол ти.... :helou:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
значи ипак мора мажот да е над жената? авторитет....
брак не се гради врз авторитет, се гради врз љубов и почитување...некој работи ти си ги помешал тука...
Toa se frazi, ne znacat nisto. Ne postoi nitu eden odnos pomegu lugeto koj ne se bazira na avtoritet...
Tvojot razum kazuva frazi, koi si gi prisobrala vo vremeto na feminizmot i new age, a tvojata priroda saka drugo. Ete ti kontradikcija...
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Svetot na nemazenite zeni na 21 godina izgleda poinaku od svetot na nemazenite zeni na 30 godini. Pocekaj, ke ti se kaze samo...
Демек на 30 години ќе сакам да слугувам ? Немам намера ничија слугинка да бидам, ниту пак мене некој да ми слугува... Ако мажите не се способни да се грижат за себе што бараат да се женат и да се натоварат врз жените ?
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Toa se frazi, ne znacat nisto. Ne postoi nitu eden odnos pomegu lugeto koj ne se bazira na avtoritet...
Tvojot razum kazuva frazi, koi si gi prisobrala vo vremeto na feminizmot i new age, a tvojata priroda saka drugo. Ete ti kontradikcija...
можеме слободно до утре да си пишуваме на темичкава, но тоа не значи дека јас ќе го променам мислељето дека бракот треба да биде склучен поради љубов, а одржуван со помош на почитување и взаемно рабирање... авторитет може само ти да и бидеш на жена ти ако ти дозволи.... зошто па баш мажот да биде авторитет? еве да речеме јас заработувам повеќе од него и сега јас треба да бидам авторитет во куќата? или само затоа што баба ти и дедо ти функционирале така??? погледни малку во календарот која година сме и кој датум, па јасно ќе ти стане дека работите оддамна веќе не функционираат така!
поради твоето размислување за аворитетот и уште неколку како тебе современата жена повеќе би избрала да си седи дома и да не се мажи, отколку да му слугува на некој си...
и не ме цитирај те молам напразно, пошто размислувањата очигледно ни се движат во два сосема различни правци...
поздрав :smir:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Демек на 30 години ќе сакам да слугувам ? Немам намера ничија слугинка да бидам, ниту пак мене некој да ми слугува... Ако мажите не се способни да се грижат за себе што бараат да се женат и да се натоварат врз жените ?
Jas ti velam, pocekaj ke ti se kaze samo...

:smir:
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Е па никако да утврдиме што е тоа модерна жена, па мора слалом малку, наваму натаму...:)

еве ти и дефиниција :helou:

денес девојките се вработени, самостојни, завршуваат многу повеќе од 4 одделение, имаат поинаква визија за животот, сами си го наоѓаат сопругот (стројниците одмараат), сакаат да излезат малку подалеку (добро, малку повеќе) подалеку од маалото во кое се родиле и пораснале...
и уште мнооооооогу мноооооооогу повеќе....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
можеме слободно до утре да си пишуваме на темичкава, но тоа не значи дека јас ќе го променам мислељето дека бракот треба да биде склучен поради љубов, а одржуван со помош на почитување и взаемно рабирање... авторитет може само ти да и бидеш на жена ти ако ти дозволи.... зошто па баш мажот да биде авторитет? еве да речеме јас заработувам повеќе од него и сега јас треба да бидам авторитет во куќата? или само затоа што баба ти и дедо ти функционирале така??? погледни малку во календарот која година сме и кој датум, па јасно ќе ти стане дека работите оддамна веќе не функционираат така!
поради твоето размислување за аворитетот и уште неколку како тебе современата жена повеќе би избрала да си седи дома и да не се мажи, отколку да му слугува на некој си...
и не ме цитирај те молам напразно, пошто размислувањата очигледно ни се движат во два сосема различни правци...
поздрав :smir:
Avtoritetot ne go izmisliv jas, prirodata go ima izmisleno, ne go ubivajte glasnikot. Baba mi i dedo mi se odamna pocinati, ne se sekavam kako funkcionirale.

Od kade ti e cudnata ideja deka postoi napredok vo odnosite pomegu polovite? Laga e toa, maskirana pod prevezot na New Age. Jas moite razmisluvanja im gi kazuvam na sovremenite zeni, ovie od temata, i najcudno od se e sto ne se slagaat so mene, a sakale da se mazat za mene. Uste edna kontradikcija...

Lele taa opsednatosta so sluguvanjeto, aman. Eden den sama ke sakas da se grizis za nekogo, pa ke ti stane jasno deka ne se raboti za sluguvanje. Do togas, pozdravi go svalerot...
 
Член од
4 април 2011
Мислења
152
Поени од реакции
89
Jas ti velam, pocekaj ke ti se kaze samo...

:smir:
Никогаш нема да го променам своето мислење и својот став... Не стапувам во брак со некој за да ми газдува и да ми глуми некаков си авторитет...
Демек господинот работел по цел ден и доаѓа уморен дома, а јас треба да го третирам ко цар... Јас не сум уморна што цел ден ќе се влечкам ко слугинка по куќата ? И за што, за кого ? Ќе ми рече некој фала ? Диплома да не добијам за чесна, послушна и вредна домаќинка ?
И што ќе ми се тие негови пари кои низ уста и низ нос ќе ми ги вади... Не ми требаат такви пари за кои постојано ќе бидам потсетувана дека не се мои...
Не ми треба никој да го молам влошки да му купи...
Сама ќе живеам и сама ќе умрам ако треба, не дозволувам некој да ме потценува...
За возврат за парите што тој ги носи дома, јас морам да покажам и докажам дека сум помалку од него, дека сум зависна од него па ќе ќутам и ќе слугувам... Нема шанси... Ќе го потрошам цел свој живот така што ќе трчкам по некого да му удоволувам, да го перам, пеглам, да му готвам... И на крај и нозете да му ги отворам...
Не ми треба вакво ропство... Дали ќе најдам маж кој ќе се понаша ко човек или ќе останам вечно сама едноставно НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА... Поважно ми е кога ќе легнам, да спијам мирно отколку да се замарам дали мажот случајно ќе се налути на мене за сосема небитни работи, поврзани со куќата и домаќинлукот...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Никогаш нема да го променам своето мислење и својот став... Не стапувам во брак со некој за да ми газдува и да ми глуми некаков си авторитет...
Демек господинот работел по цел ден и доаѓа уморен дома, а јас треба да го третирам ко цар... Јас не сум уморна што цел ден ќе се влечкам ко слугинка по куќата ? И за што, за кого ? Ќе ми рече некој фала ? Диплома да не добијам за чесна, послушна и вредна домаќинка ?
И што ќе ми се тие негови пари кои низ уста и низ нос ќе ми ги вади... Не ми требаат такви пари за кои постојано ќе бидам потсетувана дека не се мои...
Не ми треба никој да го молам влошки да му купи...
Сама ќе живеам и сама ќе умрам ако треба, не дозволувам некој да ме потценува...
За возврат за парите што тој ги носи дома, јас морам да покажам и докажам дека сум помалку од него, дека сум зависна од него па ќе ќутам и ќе слугувам... Нема шанси... Ќе го потрошам цел свој живот така што ќе трчкам по некого да му удоволувам, да го перам, пеглам, да му готвам... И на крај и нозете да му ги отворам...
Не ми треба вакво ропство... Дали ќе најдам маж кој ќе се понаша ко човек или ќе останам вечно сама едноставно НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА... Поважно ми е кога ќе легнам, да спијам мирно отколку да се замарам дали мажот случајно ќе се налути на мене за сосема небитни работи, поврзани со куќата и домаќинлукот...
Tamina, takvite mazi od koi vie (mislam devojkite 20-25 godini) imate uplav se mitski stvorenja. Jas navistina ne razbiram so kakvi luge vie se imate druzeno, sto imate gledano, mislam strasno...
 
H

HITCH

Гостин
Што е модерна жена???

Јас се извинувам, имам 27 години, не сум мажена, ама не се сметам за модерна жена!

Јас си сакам гравче во петок, сеедно дали е чорба или е тавче, или ќебапи со кромид, со повеќе лук и многу магдонос, сакам салатичка со јадењето, не пијам ракија, ама винце чашка може да си пивнам... Сакам јас кога ќе си зготвам, а не се бунам и некој друг ако зготви. Сакам да си излезам сама, ама сакам да си излезам и со љубовта. Јас сум дете од многу постари родители, нешто што го сметам за огромна предност. Во мојов живот, кај нас дома, кога ручаме или кога сме си заедно правиме сериозни муабети или се шалиме на наша сметка, не збориме за роднини, пријатели, комшии... Жените во мојата фамилија живееле со свекор и со свекрва и ми кажале, а и сум видела, дека живееле исто убаво како со своите родители. Мајка ми вели: едното мора да биде туѓо, дали дома син ќе ти дојде или ќерка (мисли на зет или снаа), едното не си го родил, АМА ќе си го сакаш како да е твое, оти твоето си го сака и си го одбрало. Јас не сум мажена, ама и не се плашам од бракот. Јас имам други реални стравови. Јас се плашам за моите деца, се плашам дали правилно ќе ги воспитам и дали ќе ги изнесам на вистинскиот пат. Знам дека тоа се стравови на секој родител. На форумов секој ден низ темиве читам вакви - такви постови кои, најискрено, ме преплашуваат. Денешнава младина наместо да прочита книга, да изгледа филм, да слуша квалитетна музика, да прошета надвор, со еден збор наместо да се социјализира, таа се затвара. Намесо филмови ја гледаат Џеврие и компанијата, наместо филм и музика играат игрици или слушаат турбо фолк, наместо да ги размрдаат коските дремат на фб... Не сакам моите деца да бидат такви!!! Велат, крушата под круша паѓа! Дај Боже! Му се молам на Господ само со децата да не ја заебам, оти што ќе ми живот, ако со децата сум ја утнала.

А за свекрвите и свекорите, односно за бабите и дедовците јас ич не се плашам. Како што ја ЈАС имам мајка и татко, кои си ги сакам и почитувам, така и мојот партнер има мајка и татко кои си ги сака и си ги почитува. Сите ќе се почитуваат заради младите, кои си се сакаат.

П.С. Се додека ја гледате Џеврие и кажувате дека ќе се омажите за ваков, таков, онаков - ништо нема да направите во животот! Животот не е од гледање турски или шпански серии, тоа е залудно потрошено време. Во животот нема кој повеќе направил, кој помалку направил. Во бракот не гледаш да ќариш и да си го заебеш партнерот, треба да гледаш на двајцата да ви биде убаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom