Зошто модерната жена се плаши од брак?

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Е аман веќе со кујнава.. Па добро каква врска има кујна со брак? Зарем е толку голема разликата помеѓу готвење за себе и готвење за 4 лица (просечно семејство), доволно за да не бидете во брак? Па ако не сте во брак, зар нема да готвите секој ден? Што ќе јадете? Или секогаш ќе биде мама или тато тука да зготви? Или си фантазирате дека ќе имате слуги/нки?
По се' изгледа дека е ова основната причина
Па секако ќе се плаши, посебно ако она и/или маж и` се мрзливи
плус преголема доза ТВ.

Освен мажите што имаат заковано во глава дека жената не е комплетна ако не знае да чисти и готви
И треба да имаат. Исто и жените треба да си го заковаат истото во глава, за мажите. Ако некој не знае да готви, значи дека не е кадарен ни да се грижи за себе, не па за партнерот или децата.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Е аман веќе со кујнава.. Па добро каква врска има кујна со брак? Зарем е толку голема разликата помеѓу готвење за себе и готвење за 4 лица (просечно семејство), доволно за да не бидете во брак? Па ако не сте во брак, зар нема да готвите секој ден? Што ќе јадете? Или секогаш ќе биде мама или тато тука да зготви? Или си фантазирате дека ќе имате слуги/нки?
По се' изгледа дека е ова основната причина
плус преголема доза ТВ.
Точно. Во секоја втора Тв реклама за храна, жените се оние кои држат миризливи тепсии и го послужуваат семејството.


И треба да имаат. Исто и жените треба да си го заковаат истото во глава, за мажите. Ако некој не знае да готви, значи дека не е кадарен ни да се грижи за себе, не па за партнерот или децата.
Оној кој очекува зготвено и истото пред нос ставено да го сметаме за некадарен маж, односно не умее да се грижи за себе, а уште помалку за своето семејство?
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Точно. Во секоја втора Тв реклама за храна, жените се оние кои држат миризливи тепсии и го послужуваат семејството.




Оној кој очекува зготвено и истото пред нос ставено да го сметаме за некадарен маж, односно не умее да се грижи за себе, а уште помалку за своето семејство?

А што демек вие нема да бидете модерни ако послужите или направите јадење, за вас срамота е тоа? Не сфаќам...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
А што демек вие нема да бидете модерни ако послужите или направите јадење, за вас срамота е тоа? Не сфаќам...
Не сфаќам ниту јас зошто мажите сметаат дека ако жената не знае да зготви е срамота. :toe:
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Точно. Во секоја втора Тв реклама за храна, жените се оние кои држат миризливи тепсии и го послужуваат семејството.
ТВ делот се однесуваше на розевите илузии што си ги вметнуваме (дека сите ќе живееме во раскош, дека други ќе ни ја вршат "валканата" работа). Инаку, во најголем дел од кулинарските шоуа, готвачите се мажи. Сепак, заклучокот е тој - премногу ТВ.

Оној кој очекува зготвено и истото пред нос ставено да го сметаме за некадарен маж, односно не умее да се грижи за себе, а уште помалку за своето семејство?
Не го капирам ова. Само го повтори истото што го реков и јас.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Не сфаќам ниту јас зошто мажите сметаат дека ако жената не знае да зготви е срамота. :toe:
И за мажот и за жената е срамота да не знаат јајце да сварат.
Зборев за вас конкретко жените срам ви е од модерната комшивка што ќе каже “еј види ја оваа јадење прави и пере“... Или муабетов “како да не ќе му готвам и перам шо сум му јас слугинка“? Ова ве прави модерни? Ова е тоа модерното? Вашите “демек“ покажување сила и заби, како вие сте мн самостојни па кој е он...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
И за мажот и за жената е срамота да не знаат јајце да сварат.
Зборев за вас конкретко жените срам ви е од модерната комшивка што ќе каже “еј види ја оваа јадење прави и пере“... Или муабетов “како да не ќе му готвам и перам шо сум му јас слугинка“? Ова ве прави модерни? Ова е тоа модерното? Вашите “демек“ покажување сила и заби, како вие сте мн самостојни па кој е он...
Пак ќе прашам, зошто е срамота? Срамота е незнаењето и немањето желба на една жена за готвење или срамота се муабетиве?

--- надополнето ---

ТВ делот се однесуваше на розевите илузии што си ги вметнуваме (дека сите ќе живееме во раскош, дека други ќе ни ја вршат "валканата" работа). Инаку, во најголем дел од кулинарските шоуа, готвачите се мажи. Сепак, заклучокот е тој - премногу ТВ.
Кулинарско шоу и Тв реклама се различни работи, но бидејќи готвачите се повеќе мажи, тогаш логично би било тие да доминираат во Тв рекламите каде што го послужуваат своето семејство со вкусно јадење. :)

--- надополнето ---

 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Пак ќе прашам, зошто е срамота? Срамота е незнањето и немањето желба на една жена за готвење или срамота се муабетиве?
Ме нервираш...Срамота е да не знае, срамота е да несака да научи и да незнае едно јајце да свари и срамота се муабетиве, срамота за тие што ги зборат и срамота за тие што се плашат од што ќе рече комшивката. Се е срамота. Сеа јасен сум?
Како може да не знае и како може да нема желба да научи?
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Ме нервираш...Срамота е да не знае, срамота е да несака да научи и да незнае едно јајце да свари и срамота се муабетиве, срамота за тие што ги зборат и срамота за тие што се плашат од што ќе рече комшивката. Се е срамота. Сеа јасен сум?
Како може да не знае и како може да нема желба да научи?
Поверојатно е дека комшиката ќе рече за неготвењето и нечистењето, одколку обратно. Македонски менталитет :)
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Поверојатно е дека комшиката ќе рече за неготвењето и нечистењето, одколку обратно. Македонски менталитет :)
Нееее извини сеа вие сте модерни и таквите комшивки се загрозен вид...не знам дали за жал или за среќа вие ќе си процените.
 
T

theTinule

Гостин
Знам дека татко ми дома, како главна финансиска чешма, ме учи и школува мене, за еден ден, ја да бидам човек кој ќе прави пари.
Незнам, вас, жените, со мајки дома што готват, чистат и пеглаат, што ве учат.
Можеби, пари да правите?
Можда комплексот што нив ги јаде на вас сублиминално го исфрлаат?
- Ја ќерко, шо се заебав, се заебав, ама ти! Учи! Школувај се! Немој случајно по грешка да научиш јајца да пржиш!
Си чул за семејства кај што мајката е „главна финансиска чешма“? Или слабо?
Има мажи што седат дома, гледаат фудбал и пијат пиво по 5 литри на ден.
Ти немаше да се пwашиш од тоа да не е муж ти ваков? Или, полошо, да не стане ваков?

Не сфаќам ниту јас зошто мажите сметаат дека ако жената не знае да зготви е срамота. :toe:
Срамота е.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Ќе ти биде досадно ако сте изживеани, и ви останале само филмовите, деца, обврски... И по некој убав спомен, но за жал, со други луѓе кои нема да бидат тука.
А ако не ти се здосади? Еден ден, нормалниот човек, се изморува од тоа. Или се навикнува. Што во вториот случај?

ПС. Сигурен сум дека и македонските мажи не ги сакаат оние што не ги сакаат македонските мажи. :wink:

На темата:
Прашањето треба да важи општо за луѓето, не за жените или за мажите. Зошто се плашат? Себичност, немање самодоверба, некомпетентност, неспособност за справување со предизвици... Економската ситуација исто така, но е во споредна улога (секогаш била).
Види, тоа се вика право на избор. Подобро ако не си способен да бидеш татко, не биди. Полошо е да бидеш лош татко, или лош сопруг. Македонските мажи, не ги сакам, баш заради тоа рекла казала, и што сеуште мислат дека жена им треба да ја смени нивната мајка. Тоа е моето искуство, а колку ме сакаат, или не, не можам да дадам соодветен одговор. За некој да те сака или да не те сака, треба да те познава :)

Не можам да зборувам за сите, зошто и како, меѓутоа можам да зборувам за себе. Јас не се плашам од бракот, иако ме плаши тоа дека нема да најдам маж што би бил на исто интелектуално ниво со мене, а верувам дека другите жени во суштина ги интересира истото. И мажите, и жените, денес создаваат кариера, и затоа бракот како институција трпи. Порано, мажот ако веќе создава кариера, жената била одговорна за домаќинството и постоела рамнотежа и во поглед на финансиите и во поглед на одржување на домот. Денес е потешко да се постигне тој баланс, и повеќето жени мислат дека веројатно би биле несреќни во брак. Јас не се согласувам со тоа, во тој поглед сум традиционална, и сакам да бидам во брак, и не се плашам ама ич. Само тогаш кога ќе го најдам вистинскиот човек, доволно брз да ме стигне во животот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Патувања, забави, алкохол.......that`s it?......јас мислев ќе споменеш барем игла, групњаци, оргии, руски рулет, коцка.....ме разочара...:(
Како може да се стапи во брак ако не се проживее сето тоа?
Сид Вишз на пример се изживеа до даска до 20.роденден, се ожени, ја закла сопругата и си замина од овој свет...на 21-на...
А кој си ти да кажеш дека оргиите се погрешни? Или коцката? Дали е тоа легално? ДА! Не осудувај, знам дека е тешко, тоа ни е во гените.
А ти мислиш дека е патолошки случај ако почекаш со бракот? Хм?

--- надополнето ---

Фудбал и готвење немаат допирна точка, но дури и кога би имале, се она што ни се чини ново, на почеток е интересно, за подоцна да премина во рутина, па и досада. Фудбал играш секој ден, ако планираш да направиш кариера. Еднаш во 3 месеци играње не можат да се споредат со секојдневното готвење.

Порано жените се што имале на располагање за да импресионираат маж се чистењето и кујната. Денес е поинаку, но се чини дека во свеста на посилниот пол останало нешто од минатото.

Доколку една девојка е супер на многу полиња, а нема желба за кујна или за чистење, просто е, ќе најде некоја која ќе и чисти, а за возврат ќе си го олесни џебот.

Втора ситуација во која девојка од години чистење и перење, буквално и дошло преку глава, прва прилика гледа да го отстрани тој "секојдневен" товар.

И трети, односно среќничКи кои налетуваат на мажи, кои имаат страст према готвењето, па им ја земаат кутлачата во нивни раце.

--- надополнето ---



.... Еден ден, нормалниот човек се изморува од сето ова и на 20 години. Прашање на време и животни ситуации врз кои не секогаш ја имаме контролата.

Во наредна деценија шансите се минимални дека ќе имаш плата од 1000 евра па да шеташ секоја година на егзотични дестинации од кои боли глава. Дури и да ги имаш средствата, мнозинството после 25-та година е задоволно со просечниот живот, со две дечиња, кои им плачат за новата барбика или количка во најблискиот излог, па малкумина останале немажени/неженети.

Мнозинството од оние малкумина кои во тие години не се во брак, приоритет не им е лудување или пијанчење, туку тоа што не запознале личност со која што би сакале да стапат во брак.
Па, луѓето од мојата околина, не се чувствуваат така. Не сме сите родени или воспитани целиот живот да мечтаеме за деца и бракови. Малкумина такви познавам. И види, никој од нив не е несреќен, ниту депресивен.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
А кој си ти да кажеш дека оргиите се погрешни? Или коцката? Дали е тоа легално? ДА! Не осудувај, знам дека е тешко, тоа ни е во гените.
А ти мислиш дека е патолошки случај ако почекаш со бракот? Хм?

--- надополнето ---



Па, луѓето од мојата околина, не се чувствуваат така. Не сме сите родени или воспитани целиот живот да мечтаеме за деца и бракови. Малкумина такви познавам. И види, никој од нив не е несреќен, ниту депресивен.
Но мечтаете вашите лудувања и пијанчења да ги завршите среќно со брак?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom