Владата го усвои ребалансот на Буџетот

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
Член од
28 јули 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
ma totalno mi e srusen filmot denes. pa ovaa se burleski bre. tri dena posle izbori, cek makedonce tupace.... te lazev so kamen temelnicive,,, cek do drugite izbori.... pa nek ide sve u pm !!
ne mi se pise
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Aman be....mamata!

Sho kur be zamrznuvanje na 10 posto pokacuvanje...od sto ke ziveam ja be???
Не е само тоа туку и:Времена забрана за нови вработувања во 2009 година во државната администрација и јавниот сектор (освен за вработувањата што се предвидени согласно Националната програма за усвојување на правото на ЕУ и реализација на рамковниот договор).
Е сега мене не ми е јасно ова болдираново,па ако може некој да објасни.
Иначе целосниот пакет од 70 антикризни мерки на владата може да го прочитате на http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=54326&kategorija=2

neka skratat plati na onie neproduktivnine debili u Sobranie i neka odlozat gradenje na crkvi i shmizli mamu im jebem.
Нека скратат како што направија нашите ни соседи.......ама не сакаат,на нашиве дебили им била најмала платата :tapp::tapp::tapp:
Сепак за нив секако ќе има,а народот кој го е*е
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
ништо нема да смени овде
посебно кога видов колку беа против и за веронаука
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Точно, се согласувам со тебе. Ама има голема разлика помеѓу едно НЕШТО и друго нешто. Како приоритети ги опишуваат школуваните.
А пак перцепцијата е друго нешто.
 
T

the Carpenter

Гостин
Супер пост изборна одлука. Абе ве вртат ко магариња, како не гледате. Свест. Свест и само свест
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Супер пост изборна одлука. Абе ве вртат ко магариња, како не гледате. Свест. Свест и само свест
Се додека на ВМРО алтернатива им се СДС, добро ни е со овие што не прават магариња. ВМРО има грешки ама на другата страна нема реална опозиција туку лешинари и олигарси.

Никогаш нема да гласам за партија што излезе на прес против градба на спортски сали.

Па СДС до пред 2 дена трубеа дека треба ребаланс сеа запнале дека Грујо бил лажго. За греота се.
 
T

the Carpenter

Гостин
Слаба опозиција значи трула држава. 90% од народот се радува дека СДСМ е слаб. Ни јас не сум задоволен од власта, ниту од опозицијата. Ама треба, за час, народот наш да се подзамисли малку, да се разбуди, опции секогаш има. Никој не треба да чека на другиот. И не треба да се гледа на партите како на фудбалски тимови. Без навивање. Согледај убаво - и делувај.

Одлуката за ребаланс на буџетот ја прифатив со цинично смеење што се слушна до чианрон влашка маала. Едноставно, не знам што да речам. До вчера ви ветуваа 8 милијарди, а денес немало пари за кило патилиџани. И сега го голтате тоа како аспиринче?
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
До вчера ви ветуваа 8 милијарди, а денес немало пари за кило патилиџани. И сега го голтате тоа како аспиринче?
Во право си, тоа беше предизборен трик. Ама грото луѓе што гласаа за ВМРО не верувам дека гласаа ради тоа ветување.

И нашиов буџет не е најмногу на удар од светската економска криза туку од намалената цена на нафтата, бидејќи беше проектиран на акцизи од повисока цена на нафтата.

И сега има ребаланс и нема да има покачување на плати и што? Со СДС и онака немаше да има покачување, пошто се знае дека оваа влада го полни буџетот со собирање даноци од сите(барем 90 посто), а не ко во времето на Бане.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
пошто се знае дека оваа влада го полни буџетот со собирање даноци од сите(барем 90 посто), а не ко во времето на Бане.
А зошто тогаш во буџетот има дупка од 25 милиони евра????
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
А за партија што вети градба на стадион и после рече ".... ах нееее"? :smir:
Каде прочита дека ќе се стопира градбата на стадионот? На северната трибина се работи. Можеби откако таа ќе се заврши ќе се сопре со источната и западната, за нив и онака тендер немаше.

Ако имаш повеќе инфомации те молам прати некое линкче.

А зошто тогаш во буџетот има дупка од 25 милиони евра????
Намалена цена на нафта.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Всушност ребалансот со намалување од 9% на буџетот е само фарса на владата и продавање мадиња за бубрези на народните маси и по “некој стол“.Се скина “тапанот“ уште со самата АДМИНИСТРАТИВНА проекција на усвоениот буџет.Сега тапанот тешко се лепи,ама тоа е кога имаш некадарни вработени “свирачи“ во фабриката.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom