Кој ги избира Македонските претседатели?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Имам неко чувство...се надевам неосновано, дека контролниот пакет при управувањето на државата Македонија не е во раце на Македонците...или грешам???

Се ми се чини дека Македонците не одлучуваат ама баш за ништо....или грешам???
Слободни се само да изигруваат "политички" кловнови и тоа најмногу во "рамката за по дома", надвор од таа рамка дури не ни постојат....
......има ли некој овде идеа кој ќе биде ТЕГОТ кој ќе ја одреди ИЗБОРНАТА ТЕЖИНА на изборов за последен Македонски председател???
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
81
Поени од реакции
7
Имам неко чувство...се надевам неосновано,
Нада последња умире. Ипак, у датом случају, слободно пиши крст, а за утеху, предложен си за Нобелову награду, као човек који је открио топлу воду.:smir:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Имам неко чувство...се надевам неосновано, дека контролниот пакет при управувањето на државата Македонија не е во раце на Македонците...или грешам???

Се ми се чини дека Македонците не одлучуваат ама баш за ништо....или грешам???
Слободни се само да изигруваат "политички" кловнови и тоа најмногу во "рамката за по дома", надвор од таа рамка дури не ни постојат....
......има ли некој овде идеа кој ќе биде ТЕГОТ кој ќе ја одреди ИЗБОРНАТА ТЕЖИНА на изборов за последен Македонски председател???
Ај бе што те гледам чуден,
Демек они се замараат за тоа која личност ќе биде претседател. Да не го ставаат у излог случајно. Не ги боли гајле нив за личноста, битна е агендата. Ликот е наш, делото после и не зависи од ликот :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Го избира македонскиот народ, а кој го одбира ???...е него, не го чепкајте:vozbud:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ај бидете озбилни по темава!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Па...ако не беше...ќе беше избришано и твоето мислење :)
ЦИА...можеби...
Иако, бетонската цигла чинам дека сака да каже дека гласовите од Албанците ќе бидат пресудни за новиот Претседател.
И, мислам, дека е во право...
Заради цензусот, ако судиме според првиот круг...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имам неко чувство...се надевам неосновано, дека контролниот пакет при управувањето на државата Македонија не е во раце на Македонците...или грешам???

Се ми се чини дека Македонците не одлучуваат ама баш за ништо....или грешам???
Слободни се само да изигруваат "политички" кловнови и тоа најмногу во "рамката за по дома", надвор од таа рамка дури не ни постојат....
......има ли некој овде идеа кој ќе биде ТЕГОТ кој ќе ја одреди ИЗБОРНАТА ТЕЖИНА на изборов за последен Македонски председател???
Јас мислам дека не грешиш, фигурите кои настапуваат пред нас откако ќе бидат избрани подоцна би требало да ја потврдат својата функција пред стратешките доминатори :)

Пример за тоа е Рамковниот, Територијалната поделба, Договорите 93 и 95, третманот на Бранителите, Кампањата форсирана внатре- за промена на името.
Ова е резултат на тој Х доминатор кој застанува зад оној внатрешен политички субјект чија температура на топење е помала.

Мотивацијата на нашите политички играчи е позицијата на Власт и можноста за богатење на својата елита.
Другото е од втор степен на значајност, оформување на привидна слика за прогресот под нивно раководство и оправдување за штетните одлуки преку мали убаво запакувани бонбони од страна на Х доминаторот.

Според мое лично гледање, на нашиов политички пазар дојде до блага сегментација на два влијателни доминатори:

1. САД
2. ЕУ (Франц. Анг. Гер. = Грција)

До одреден степен и двата фактора си се поклопуваат во влијанието и интересите како партнери, но во последниве години се' поизразена е агресивноста на главните ЕУ членки и нивниот интерес на Балканов - Македонија.

Сега ја користат таа прилика да САД се во незавидна ситуација па успеваат тоа да го материјализираат преку истиснување на нивното влијание во високиот врв на одлучување.
Интересот на Германија, а и Франција се пренасочува кон Русија.

Русија пак, неможе сеуште да се пробие на Балканов, но затоа има силен мотив да ги неутрализира директните “сателити“ на САД кои стојат меѓу нив и Западниот дел на ЕУ, а тоа се: Полска, Чешка, Украина и Романија.


Грција ја црпи поддршката на ЕУ за своите интереси, вклучително истите членки и ја даваат поддршката и во НАТО.
Истовремено Грција игра двојна улога, приближувајќи се кон Русија.


САД силно се позиционира во Македонија и се надевам, во зависност од точката на топење на нашиве политичари, дека имаме простор нивната политичко-стратешка наклонетост да ја искористиме во наша корист.


Политиката на овие два фактора се манифестира силно преку СДСМ и ВМРО.

ЕУпрекуСДСМ наспроти САДпрекуВМРО, така и одат нивните заложби, во соодветна функција.

Затоа според мене има два ТЕГА :)) во нашата политика.

Но, земаме во обѕир дека Албанците им се лојални на САД. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Пак ќе почињаме меѓународна :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Јас мислам Чак Норис :pipi:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Брат-от..по обичај отиде у анализа со помош на батискаф..., јас само се прашував дали во Македонија МНОЗИНСКИТЕ МАКЕДОНЦИ можат да си ја дефинираат својата политика и судбина или малцинските албанци...користејќи го овчешкиот ум на Македонците, неважно по чии инструкции............ги возат истите онаму каде тие сакаат...????
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Брат-от..по обичај отиде у анализа со помош на батискаф..., јас само се прашував дали во Македонија МНОЗИНСКИТЕ МАКЕДОНЦИ можат да си ја дефинираат својата политика и судбина или малцинските албанци...користејќи го овчешкиот ум на Македонците, неважно по чии инструкции............ги возат истите онаму каде тие сакаат...????

Можат Македонците, доколку барем 2/3 од нив се само за едниот политички субјект.

Бидејќи НИЕ сме расцепкани, а Албанците НЕ се и се целосно лојални на САД, па на крајот од пресметките ТИЕ одлучуваат.

Затоа и дадов една анализа и објаснување, на каде се носи македонската политика.

Според мене прилично цврсто во насока на САД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom