Тргување со валути-FOREX

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Размислував на оваа тема и сметам дека кај нас овој пазар ќе се отвори кога ќе го прифатиме еврото како национална валута. Ако ова се развие и кај нас претпоставувам дека интересот за странските берзи би бил огромен прво тоа би идело на штета на нашата берза која нема да биде тогаш интересна за тргување, второ би донело девизен одлив-на краток рок. Односно посебно ако не влечеме профит т.е. ако цените паднат , ако ваквите тргување беа можни кај нас пред кризата- тешко нас ќе беше. Но од друга страна ние со самото тоа што можеме да тргуваме значи сме инвеститори па долгорочно би можело освен нас да има корист и цела национална економија. Бидејќи ако не се лажам овие вложувања за кој правиме муабет спаѓаат во портфолио странски инвестиции. Искуството покажа дека од странските инвестиции сепак најголеми придобивки има ЕКОНОМИЈАТА ОД КОЈА ДОАЃААТ ИНВЕСТИЦИИТЕ а НЕ економијата која ѓи прифатила што не значи дека она ако знае како да ги насочи и искористи неможе да има профит.

настрана ова макроекономијава сакате да кажете дека имате идеа како да се заобиколат ограничувањата и можно е да се тргува и сега? Сепак добро преверете затоа што кај нас се многу стегнати овие работи, не сум проверил но по моја интуиција сметам дека е забрането вршење на вакви трансакции но........
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
човече си работиш з аброкер и чао пријатно имаш сметка девизна во мк со дебитна картица префрлаш пари за да тргуваш и ништо не треба повеќе
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
човече си работиш з аброкер и чао пријатно имаш сметка девизна во мк со дебитна картица префрлаш пари за да тргуваш и ништо не треба повеќе
Ок јасно ми е тоа до негде али прашањето ми е како и дали може да се извадат парите од тука, како и би сакал нешто повеќе да ми кажете за заштита на податоците, особено во последно време е актуелно крадењето на пари од туѓу кредитни картички, затоа прашав и порано што е со заштитата и кој антивирус да се користи?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
хм епа види искрено нема да имаш никаква поврзаност вирутелно со тоа
парите преку девизна сметка (дебитна значи) ќе пратиш пари кај брокеров и со нив тргубаш,по остварување односно завршување на тргувањето парите ќе си ги вратиш на сметката од која си ги пратил парите,е сега или преку moneybooker ако не оди дирекно, а потоа од кај нив на банка ама возможно е сепак
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Многу ме интересира да прашам дали некој знае кога ќе биде наредното полагање за брокери, организирано од Комисија за хартии од вредност:toe:
 
Член од
15 мај 2009
Мислења
4
Поени од реакции
13
Значи сега пак истото прашање ќе го повторам од пред некој месец.Зато што не добив конкретни одговори.Гледам некои луѓе се разбират во ова, ама работат или од странство или нешто тука разговори за брокери, лиценци, а не е за тоа темава.Дали има некој искуство со Форекс тука од Македонија да работел?
Ако има нека каже конкретно, ако не е тајна, следниве работи
-како пуштил пари на брокер во странство или има наши брокери, банки, тука а јас да не знам, начин (девизна сметка, картичка, банкарски трансфер, пејпал и др..) и од која банка.
-со кој брокер работи (име, имејл)
-ако заработил пари, како и дали ги подигнал.
Значи без шпекулации ќе ве молам и ако сум испуштил да прашам нешто важно во горе наведеното, слободно нека одговоре плус, нека не се штеди :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи сега пак истото прашање ќе го повторам од пред некој месец.Зато што не добив конкретни одговори.Гледам некои луѓе се разбират во ова, ама работат или од странство или нешто тука разговори за брокери, лиценци, а не е за тоа темава.Дали има некој искуство со Форекс тука од Македонија да работел?
Ако има нека каже конкретно, ако не е тајна, следниве работи
-како пуштил пари на брокер во странство или има наши брокери, банки, тука а јас да не знам, начин (девизна сметка, картичка, банкарски трансфер, пејпал и др..) и од која банка.
-со кој брокер работи (име, имејл)
-ако заработил пари, како и дали ги подигнал.
Значи без шпекулации ќе ве молам и ако сум испуштил да прашам нешто важно во горе наведеното, слободно нека одговоре плус, нека не се штеди :)
Кренав раце уште пред 10 години кога сакав да станам представник на Форекс за Македонија.Беа прилично заинтересирани,но само за продажба на акции кај Македонски граѓани,кога им спомнав за менувачкиот пазар на валути,рекоа дека тоа за тогаш не е возможно,а најверојатно и денес е така.:toe:
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Try www.plus500.com/ имате 20 евра бездепозитен бонус а и многу е лесно..начин да заработите некој пара ако барем малце се разирате од тргување.:smir:
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
Значи сега пак истото прашање ќе го повторам од пред некој месец.Зато што не добив конкретни одговори.Гледам некои луѓе се разбират во ова, ама работат или од странство или нешто тука разговори за брокери, лиценци, а не е за тоа темава.Дали има некој искуство со Форекс тука од Македонија да работел?
Ако има нека каже конкретно, ако не е тајна, следниве работи
-како пуштил пари на брокер во странство или има наши брокери, банки, тука а јас да не знам, начин (девизна сметка, картичка, банкарски трансфер, пејпал и др..) и од која банка.
-со кој брокер работи (име, имејл)
-ако заработил пари, како и дали ги подигнал.
Значи без шпекулации ќе ве молам и ако сум испуштил да прашам нешто важно во горе наведеното, слободно нека одговоре плус, нека не се штеди :)
Прашањата ти се на место и јас би сакал да дознаам повеќе за можностите за форекс тргување од Македонија, имам двајца пријатели од кои едниот е full-time форекс тргувач а другиот не е, само од време на време, и двајцата тргуват од странство, од САД, и ми имат нешто објаснето.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
пак јас вака наивно...ЗАРАБОТИЛ ли некој овде, ама реално за да ги има во џеб...некоја пара на FOREX???
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
пак јас вака наивно...ЗАРАБОТИЛ ли некој овде, ама реално за да ги има во џеб...некоја пара на FOREX???
Ништо,овој месец сум скоро 1000 евра во минус,си иба мајката ова доларов со програмата на Обама,за два дена два процентни поени во була,абе затоа рекле “во црнец верба да немаш“,ги остај банкарине да си делат провизии како порано,а сега се скара и со Кинезине за гумите,па едвај чекам да падне малку вредноста на еврово и франкот,барем да се израмнам,или само 100тина евра во минус да останам.:toe:

Добра инсајдерска информација денеска ми е таа дека САД се откажува од радарот за ракетниот штит во Чешка,а со тоа и од ракетната заштита на Европа,па доларчево бледо и срамежливо веднаш почна да “мрда“ нагоре.:smir:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
читав и јас нешто на babypips и се регистрирав на ForexGame ама нешто не ми се чини многу сигурно,мислам дека во секој случај губиш ако не поради промената на курсот, на крај данокот ке те изеде
ако има некој од овде што го работил ова нека пише нешто да објасни
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
Ништо,овој месец сум скоро 1000 евра во минус,си иба мајката ова доларов со програмата на Обама,за два дена два процентни поени во була,абе затоа рекле “во црнец верба да немаш“,ги остај банкарине да си делат провизии како порано,а сега се скара и со Кинезине за гумите,па едвај чекам да падне малку вредноста на еврово и франкот,барем да се израмнам,или само 100тина евра во минус да останам.:toe:

Добра инсајдерска информација денеска ми е таа дека САД се откажува од радарот за ракетниот штит во Чешка,а со тоа и од ракетната заштита на Европа,па доларчево бледо и срамежливо веднаш почна да “мрда“ нагоре.:smir:
Жал ми е за загубата, ќе те прашам, ако сакаш да ни кажеш, дали тргуваш со сметка отворена од Македонија од која македонска банка и со кој брокер ја имаш отворено.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Жал ми е за загубата, ќе те прашам, ако сакаш да ни кажеш, дали тргуваш со сметка отворена од Македонија од која македонска банка и со кој брокер ја имаш отворено.
Не,тргувам со сметка отворена од странство и во странство преку еден мој близок роднина.Во нашиве банки не сум пробал и нема да пробам,оти првенствено немам доверба,а и не знам дали е можна исплата во секој момент,дури немам ни кредитна картичка отворена кај нас.Па треба да си ненормален за да им веруваш на банки кој даваат а и земаат толкави камати,додека во светот се неколкупати помали.Сите банки во Македонија според својата каматна политика изгледаат како ТАТ наспроти другите банки во светот,па одтука мојата недоверба кон нив.:toe:
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Многу ме интересира да прашам дали некој знае кога ќе биде наредното полагање за брокери, организирано од Комисија за хартии од вредност:toe:
Nema nisto oficijalno objaveno ama jas mislam duri dogodina...obicno edna godina e za brokeri , drugata za inv.sovetnici...A lani vo mart bese za brokeri, pa pota logika mozebi 2010 ili 2011..sorry

Ништо,овој месец сум скоро 1000 евра во минус,си иба мајката ова доларов со програмата на Обама,за два дена два процентни поени во була,абе затоа рекле “во црнец верба да немаш“,ги остај банкарине да си делат провизии како порано,а сега се скара и со Кинезине за гумите,па едвај чекам да падне малку вредноста на еврово и франкот,барем да се израмнам,или само 100тина евра во минус да останам.:toe:

Добра инсајдерска информација денеска ми е таа дека САД се откажува од радарот за ракетниот штит во Чешка,а со тоа и од ракетната заштита на Европа,па доларчево бледо и срамежливо веднаш почна да “мрда“ нагоре.:smir:
Drugarce,
Najdobronamerno-ona sto jas go znam e deka stanicata na forex vo real trade malku se razlikuva od demo verzijata...kasni nekolku sekundi a toa ti e dovolno da izgubis...
Ako ti ne zagubis nekoj nema da zaraboti-toa e realnosta so Forexot!
A znam mnogu golemi igraci sto se izgorea na forex..
Taka da , najdrugarski-batali go forexot, ima popametni nacini na vlozuvanje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom