Претседателски избори втор круг: Ѓорѓе Иванов е новиот претседател на Македонија!

Кој ќе биде новиот претседател на Македонија?

  • Ѓорѓе Иванов - ВМРО ДПМНЕ

    Гласови: 207 48,3%
  • Љубомир Фрчковски - СДСМ

    Гласови: 143 33,3%
  • Нема да гласам / сеуште не определен

    Гласови: 40 9,3%
  • Ќе го поништам ливчето, не сакам да гласам за ниту еден од кандидатите.

    Гласови: 39 9,1%

  • Вкупно гласачи
    429
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Сега пред малку на ТВ Орбис даваја една стара емисија со ФРчко каде што зборува дека: името не треба да се менува ова она.... ТОТАЛНО СПРОТИВНО од она што го говори денес.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Кога Грујо на крај ќе го смени името и ќе не продаде, крив нема да биде Грујо, крив ќе биде проф. Иванов и тогаш сите вие испрани мозоци ќе викате, да Иванов е крив тој е бивши кумуњар и затоа играл така.
Ne znam dali ima porealna procenka do sega napisano nekoj na site 200-300 strani na ovaa i na slicnite temi.
Bravo.
PS. Posle sinokjeshnata emislija pocnuva da mi stanuva zal za Ivanov. Se gleda deka e cesen i skromen(naiven) covek, a Frcko kako negov star prijatel celo vreme se obiduva da mu gi otvori ocite.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Сега пред малку на ТВ Орбис даваја една стара емисија со ФРчко каде што зборува дека: името не треба да се менува ова она.... ТОТАЛНО СПРОТИВНО од она што го говори денес.
E тоа е битниот збор, стара.2009 сме сега, многу работи се имаат сменето.:salut:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Vo starite emisii od 2003-4 koi ne znam zosto sdsmovskive kopuci ne gi vadat moze da se cue kako Branko zboruva za dvojna formula, i kako dpmne zestoko se sprotvitavuva na toa. I taka se do 2006 koga taa dvojna formula otpaga od kombinacija.
Denes istoto toa dpmne mi ja promovira kako resenie.
Deckive od dpmne definitivno se von prostorot i vremeto vo koe ziveat.
 
O

Out Boy

Гостин
E тоа е битниот збор, стара.2009 сме сега, многу работи се имаат сменето.:salut:
Да, демек волкот рувото не го менува, ама умот да?

Колку сериозна е таа личност која менува ставови за вакви егзистенцијални прашања за свои лични дневнополитички интереси?

Дали таква личност смее да води ДРЖАВА?

Што ако утре ТОЈ, арогантниот чичко излезе и рече: Вие ме гласавте мене, јас носам политичка одговорност, ви ветив НАТО во замена за Северна Македонија, ама на грчиштата и тоа не им се свиѓа, затоа на своја рака одлучувам да станеме Република Скопје, т.е. Вардарска република? И што правиме тогаш? Грчиштата знаат дека е попустлив, затоа не ни треба суштество кое наместо со политички зборови, на вакви прашања се отвара како на психијатар!
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Да, демек волкот рувото не го менува, ама умот да?

Колку сериозна е таа личност која менува ставови за вакви егзистенцијални прашања за свои лични дневнополитички интереси?

Дали таква личност смее да води ДРЖАВА?

Што ако утре ТОЈ, арогантниот чичко излезе и рече: Вие ме гласавте мене, јас носам политичка одговорност, ви ветив НАТО во замена за Северна Македонија, ама на грчиштата и тоа не им се свиѓа, затоа на своја рака одлучувам да станеме Република Скопје, т.е. Вардарска република? И што правиме тогаш? Грчиштата знаат дека е попустлив, затоа не ни треба суштество кое наместо со политички зборови, на вакви прашања се отвара како на психијатар!
На вака загреана ситуација никој не е толку мутав да не направи Вардарска и Скопје. За такви одлуки револуции се дигат.
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Ј
Кога Грујо на крај ќе го смени името и ќе не продаде, крив нема да биде Грујо, крив ќе биде проф. Иванов и тогаш сите вие испрани мозоци ќе викате, да Иванов е крив тој е бивши кумуњар и затоа играл така.
Не душо моја!!! Далеку си од вистината! Позадината е баш спротиван од ова што ти го тврдиш. Ова е смислено сценарио баш на оној што тебе веќе ти го допрал мозокот и гледам дека нема никаков спас за тебе. Сценариото е исто како за 1998, се знаеше дека ќе има војна на Косово и после тоа конфликт во Македонија. Толку лесно и смислено ги изгубија и парламентарните и претседателските избори за да ДПМНЕ ја превземе целата власт односно целата ОДГОВОРНОСТ за она што ќе следи и они да се појават пак како спасители на Македонија. Овој пат е исто, знаат дека следи нешто многу значајно и тешко за Македонија како што е решавање на спорот со името и пак врелиот компир се префрла на ДПМНЕ а они после ќе се враќаат како спасители на Македонија од фирерот и предавникот. Зарем ти веруваш се уште дека изборот на Шврчко за кандидат е сериозна агенда на сериозна политичка партија. Те молам, укључи се барем за момент!!! САМО ОВОЈ ПАТ НЕ СЕ ИСТИТЕ ДЕБИЛИ КОИ МУ ГО ДОЗВОЛИЈА ТОА НА ТВОЈОТ МОЗОКОПЕРАЧ!!!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не душо моја!!! Далеку си од вистината! Позадината е баш спротиван од ова што ти го тврдиш. Ова е смислено сценарио баш на оној што тебе веќе ти го допрал мозокот и гледам дека нема никаков спас за тебе. ............................................................................................барем за момент!!! САМО ОВОЈ ПАТ НЕ СЕ ИСТИТЕ ДЕБИЛИ КОИ МУ ГО ДОЗВОЛИЈА ТОА НА ТВОЈОТ МОЗОКОПЕРАЧ!!!
не сум многу сигурен....точно е дека не се истите дебили.............. нормално дека се ДРУГИ и овој пат ПРЕФАРБАНИ со портокалова боја..... :)
...мора да сме просечно ДЕБИЛЕН народ, нема друго објаснување на парадоксот дека, секој што дошол на власт испаѓа да е невиден дебил...посебно кога интеесите на Македонија се во прашање...
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
не сум многу сигурен....точно е дека не се истите дебили.............. нормално дека се ДРУГИ и овој пат ПРЕФАРБАНИ со портокалова боја..... :)
...мора да сме просечно ДЕБИЛЕН народ, нема друго објаснување на парадоксот дека, секој што дошол на власт испаѓа да е невиден дебил...посебно кога интеесите на Македонија се во прашање...
НЕЕЕЕЕ!!! МНОГУ СИ ДАЛЕКУ ОД ВИСТИНАТА!!!ОВОЈ НАРОД Е ДАЛЕКУ ОД ДЕБИЛЕН, ОВОЈ НАРОД ПОКАЖУВА УШТЕ ЕДНАШ ДЕКА ЗНАЕ ДА ПРОЦЕНИ. ПОЕДИНЦИ ДЕБИЛИ НЕ ГО ЧИНАТ НАРОДОТ!!! ОНИЕ ШТО СЕ УШТЕ МИСЛАТ ДЕКА Е ДЕБИЛЕН ГО ЈАДАТ СЕГА КИКИРИКОТ!!!
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Сега пред малку на ТВ Орбис даваја една стара емисија со ФРчко каде што зборува дека: името не треба да се менува ова она.... ТОТАЛНО СПРОТИВНО од она што го говори денес.
Душо,Фрчко и сега кажа дека НЕ Е ЗА ДА СЕ СМЕНИ ИМЕТО,кога го праша Иванов за промена на име,тој воопшто не негираше (додуша он не ни знаеше да одговори,изглеа не му пишале у тој црвениот коверат,па немаше што да каже),очигледно игра на таа карта.Така да гласај за Иванов,за влез во европска унија,под цена да се смени името.Незнам само дали сте слепи или глуви,или во краен случај испрани,ви кажуваат за промена на име,и пак не разбирате,мислам смешни сте.
 

член1став3

сеирџија
Член од
10 февруари 2009
Мислења
446
Поени од реакции
13
Не душо моја!!! Далеку си од вистината! Позадината е баш спротиван од ова што ти го тврдиш. Ова е смислено сценарио баш на оној што тебе веќе ти го допрал мозокот и гледам дека нема никаков спас за тебе. Сценариото е исто како за 1998, се знаеше дека ќе има војна на Косово и после тоа конфликт во Македонија. Толку лесно и смислено ги изгубија и парламентарните и претседателските избори за да ДПМНЕ ја превземе целата власт односно целата ОДГОВОРНОСТ за она што ќе следи и они да се појават пак како спасители на Македонија. Овој пат е исто, знаат дека следи нешто многу значајно и тешко за Македонија како што е решавање на спорот со името и пак врелиот компир се префрла на ДПМНЕ а они после ќе се враќаат како спасители на Македонија од фирерот и предавникот. Зарем ти веруваш се уште дека изборот на Шврчко за кандидат е сериозна агенда на сериозна политичка партија. Те молам, укључи се барем за момент!!! САМО ОВОЈ ПАТ НЕ СЕ ИСТИТЕ ДЕБИЛИ КОИ МУ ГО ДОЗВОЛИЈА ТОА НА ТВОЈОТ МОЗОКОПЕРАЧ!!!

Ха ха ха, па ти си смешен, па цело време зборите глупости, кога се случи атентатот на Глигоров, виновна беше таа влада што беше на власт, а кога се случи војната виновна беше опзицијата на владата што беше на власт.
Па ова е смешно, смешно што ме тера да заплачам. Како тоа едни никогаш не се криви, а другите се криви за се и сешто.
Па, на крај собери кој колку бил на власт па види кој е колку крив.
92 - 94 (вмро кљусев) 2 години
94 - 98 (сдсм бранко) 4 години
98 - 02 (вмро љупчо) 4 години
02 - 06 (сдсм бранко) 4 години
06 - денес (вмро грујо) 3 години
Па тоа е 9 спрема 8 за вмро, па како тоа друите се криви за се.
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Ха ха ха, па ти си смешен, па цело време зборите глупости, кога се случи атентатот на Глигоров, виновна беше таа влада што беше на власт, а кога се случи војната виновна беше опзицијата на владата што беше на власт.
Па ова е смешно, смешно што ме тера да заплачам. Како тоа едни никогаш не се криви, а другите се криви за се и сешто.
Па, на крај собери кој колку бил на власт па види кој е колку крив.
92 - 94 (вмро кљусев) 2 години
94 - 98 (сдсм бранко) 4 години
98 - 02 (вмро љупчо) 4 години
02 - 06 (сдсм бранко) 4 години
06 - денес (вмро грујо) 3 години
Па тоа е 9 спрема 8 за вмро, па како тоа друите се криви за се.
Убаво кажувам јас, нема спас за твојот перен мозок... Во тие 4 години на вмро од 1998 до 2002 откога успеа планот му влегоа во влада на Љубчо и му влегоа на Борис Трајковки во кабинет, да не зборам за владата на Кљусев, ко мали деца ги изедоа. Ти не си ни свесен дека и ден денеска има значајни јавни институции што се уште под контрола на твојот мозокоперач, што во следните 3 години веќе нема да биде случај. Жал ми е што немаш услови за да се просветлиш, последиците се преголеми...
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
92 - 94 (вмро кљусев) 2 години
94 - 98 (сдсм бранко) 4 години
98 - 02 (вмро љупчо) 4 години
02 - 06 (сдсм бранко) 4 години
06 - денес (вмро грујо) 3 години
Па тоа е 9 спрема 8 за вмро, па како тоа друите се криви за се.

ГРЕШКА!
90 - 92 (Кљусев води експертска влада - пола од ВМРО, пола од СДСМ)
92 - 94 (СДСх, Б.Ц.)
94 - 98 (СДСх, Б.Ц.)
98 - 01 (ВМРО, љуБчо)
01 - 02 (Широка коалиција)
02 - 06 (СЦСх, Б.Ц., Хари, Бучко)
06 - 09 (ВМРО, Грујо)

СУМА:
ВМРО (без СДСх) 6 години
СДСх (без ВМРО) 10 години
заедно во коалиции или експертски влади ~4 години.

Ама ај да видиме што се сличи позначајно во тие периоди (ова мене ми е врежано во памтењето - додај ти нешто):
90 - 92 (Кљусев води експертска влада - пола од ВМРО, пола од СДСМ) - Референдум за осамостојување, Македонска валута, Ново знаме, нова војска и полиција, нови институции.
92 - 94 (СДСх, Б.Ц.) Закон за приватизација, кражба на фабриките, стечајци, ТАТ
94 - 98 (СДСх, Б.Ц.) Менување на знамето, менување на името во ФИРОМ (демек само 2-3 месеци ќе треало), атентат на претседателот додека министер за внатрешни работи е сегашниот кандидат за председател г-динот Фрчко, продолжување на приватизацијата и грабежот, купување коњи и рејбани (хе хе), ...
98 - 01 (ВМРО, љуБчо) Довршување на приватизацијата и крадење во џебот на луБчо (ОКТА и Телеком во главно, и ситни живинарски фарми на контото на Снежка), но и воведување на реформи за да функционираме како модерниот свет: ДДВ, реформи во платниот систем, реформи во пензискиот систем (реформи направени од Грујо)
01 - 02 (Широка коалиција) Војна, Понижувачки рамковен договор, луБчо продолжува безмилосно да краде - да гради замок на Водно, ...
02 - 06 (СЦСх, Б.Ц., Хари, Бучко) 4 години мрзливци - НИШТО да не се направело добро за државата, плати замрзнати, пензии замрзнати, донации за земјоделците нема. Пак сомнителна погибија на претседателот на државата. Б.Ц. си станува претседател и не се симнува од п*чката на Наташа Савова и к*р го боли за СДСх и за Македонија.
06 - 09 (ВМРО, Грујо) Прв пат зголемување на плати, пензии и субвенции за земјоделците. Прв пат национална политика за поткревање на гордоста дека си македонец а не „македонче“.


Сигурно може да додадеш многу про и контра во погорниот список. Ама што и да додадеш факт е дека ние граѓаните и гласачите во Македонија имаме видено повеќе аир од ВМРО, особено кога се гледа од аспект, дали гледаме аир од Груевски како актер на политичката сцена во Македонија.
 

член1став3

сеирџија
Член од
10 февруари 2009
Мислења
446
Поени од реакции
13
Убаво кажувам јас, нема спас за твојот перен мозок... Во тие 4 години на вмро од 1998 до 2002 откога успеа планот му влегоа во влада на Љубчо и му влегоа на Борис Трајковки во кабинет, да не зборам за владата на Кљусев, ко мали деца ги изедоа. Ти не си ни свесен дека и ден денеска има значајни јавни институции што се уште под контрола на твојот мозокоперач, што во следните 3 години веќе нема да биде случај. Жал ми е што немаш услови за да се просветлиш, последиците се преголеми...
Да да го приметив тоа вчера на вести, како пациентела дебилна заедно со полицијата тепа академски граѓани кои излегле да го покажат својот револт против збутувањето на плоштадот. Затоа ми е јасно дека нема да биде случај, и исто така ми е јасно и дека ние сеа што пишуваме против нив ќе не гонат со полиција, затоа што не размислуваме дебилно како вас.
Али, чак што више и ми се допадна тоа вчера, сеа слободно можам да кажам дека Грујо не се бори за обединета Македонија, Грујо се бори да ги раздели македонците (случај она вчера).

ГРЕШКА!
90 - 92 (Кљусев води експертска влада - пола од ВМРО, пола од
Која бе 90 - 92 ало. Па ние независност прогласуваме на 8 септември 1991. Која ти е годинава на владеењето ало.
Имаш некое знаење ама не си баш баш.
Така да, таа експертска влада со Кљусев на чело почнува од 92 и трае до 94.

Еј ц ц ц, дативе 90 - 92 хахахахахахаахах.
ВО 90 и почеток на 91, ние сме уште Социјалистичка Република Македонија во склоп на Југославија.

Ама да знаеш ти, него како и сите груги како тебе мораш да измислиш нешто за да можешп да дебатираш сомене.
Ок, и тоа не е лоше да се измислуваат факти, ама вие момци потоа продолжувате да живеете со нив. Незнам дали да ве жалам или да ви се смеам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom