Прекршочна пријава до најгледаната ТВ Сител

Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА ЗОРАН СТЕФАНОСКИ, ПОВТОРНО ЗАИГРА ПАРТИСКИ ПРЕД ИЗБОРИТЕ, РЕШЕН ДА ИМ ПОМОГНЕ НА СВОИТЕ ОД СДСМ

За жена и партија - и во провалија!

Повереникот на СДСМ во Советот за радиодифузија Зоран Стефаноски, пред изборите реши повторно да им помогне на СДСМ и сопругата, па на медиумите кои единствено останаа без контрола од СДСМ им поднесе пријави дека биле пристрасни, само затоа што водителите имале различна интонација на гласот при спомнување на СДСМ

Медиумите во досегашниот тек на кампањата како никогаш досега се придржуваат на правилата при известување за изборната кампања, заклучиле од Советот за радиодифузија, меѓутоа според нивното мислење постојат банални грешки за кои Советот за радиодифузија (СРД) се надева ќе бидат поправени до крајот на изборната кампања. Во таа насока е посочена СИТЕЛ телевизија против која Советот донел одлука да покрене прекршочна постапка поради неизбалансирано покривање на претседателските кандидати и на кандидатите за локалните избори, како и за субјективниот пристап во известувањето за редовните активности на Владата. Пријава заработи и Наша ТВ за неизбалансирано покривање на кампањата.
Дека, поднесувањето прекршочна пријава против СИТЕЛ е неоснована, можат да заклучат и самите гледачи. Никогаш не биле лишени од изјавите на СДСМ и активностите на неговите функционери. Секогаш и секаде биле следени нивните настапи и секогаш биле подеднакво третирани како останатите политичари. Дури и извештаите на ОБСЕ за претходните три изборни циклуси покажуваа дека СИТЕЛ секогаш имал фер однос кон СДСМ и целокупната опозиција.
Најверојатно на Советот, не му се допаднала интонацијата на водителите при споменувањето на зборчето СДСМ. Па така, повереникот на СДСМ во Советот за радиодифузија Зоран Стефаноски, пред изборите реши повторно да им помогне на СДСМ и сопствената сопруга која е четврта на листата на советници од редовите на опозиционата СДСМ во Прилеп, и на медиумите кои единствено останаа без контрола од СДСМ им поднесе пријави дека биле пристрасни. Дури, ни цензорите од Католичката црква не ја коментираат и казнуваат интонацијата, како што тоа го прави првиот човек на СРД Зоран Стефаноски.
Со овие изјави, дека СИТЕЛ имал субјективен пристап во известувањето за работата на Владата, поранешниот шеф на бензинска пумпа во Прилеп, вработен од торбешкото лоби во Македонија, директно ја загрозува пазарната дејност на сите медиуми. Како близок пријател на торбешот Велија Рамкоски, со кој имаат заедничко потекло од прилепските села, тој всушност ја става торбешката телевизија во преден план пред сите останати. Преку торбешкото лоби, стигна и на функцијата. Со ова Стефаноски плати дел од услугите на торбешкото лоби, кое пред да стане прв човек на Советот, му даде парче леб. Душата му била чиста, ама функцијата очигледно не!
Ова не е прво партиско делување на Советот за радиодифузија. Од самото создавање, според првиот Закон за радиодифузија од 1997 година, Советот има партиска функција. Создаден е во мандат кога Собранието имаше неповторливо мнозинство, кога СДСМ контролираше над 110 пратеници во Парламентот! Љубчо Георгиевски и Петар Гошев, како тогашна опозиција, направија историска грешка бојкотирајќи ги парламентарните избори во 1994 година со што, до 1998, Собранието работеше практично без пратеници од опозицијата. Нормално, при таква апсолутна власт во Парламентот СДСМ имаше и потполна власт во Владата. Амбиентот во кој се создаваше и постави во функција Советот за радиодифузија беше тој. Апсолутно еднопратиски.
И сега, поставеноста на работите е идентична како и во 1994 година. Ништо не е сменето. Партиската функција на Советот секогаш се става во движење кога на СДСМ му треба помош, за да ги казнува сите оние кои не се под негова контрола.

ОД ШЕФ НА БЕНЗИНСКА ДО СРД


За актуелниот претседател на СРД Зоран Стефаноски има најмалку три податоци кои покажуваат дека тој е нестручен за функцијата која ја обавува.
  • Не е компетентен, бидејќи на тоа место дојде благодарејќи на СДСМ од обичен шеф на бензинска пумпа во Прилеп.
  • Има партиски конфликт на интереси. Неговата сопруга е шеф на жените од најголемата опозициска партија во Прилеп и четврта на листата за советници од редовите на СДСМ.
  • За третиот дел, ќе објавиме дополнителни податоци, но се сомневаме дека Зоран Стефаноски е лице на кое му фалат две години од биографијата, што се гледа и од сајтот на СРД. Се сомневаме и истражуваме дека Зоран Стефаноски е осудувано лице и доколку тие сомневања се покажат точни, претстои несомнен службен отповик во СРД. Дознаваме дека има скорешно вработување на бивш прилепски судија, кој неславно ја заврши кариерата во Прилепскиот суд и за кој постои сомневање дека директно му помогнал на Зоран Стафаноски и дека неговото сегашно вработување во СРД е враќање на услугата. Прилепскиот бивш судија е нестручно лице и нема основни познавања за телекомуникациите и радиодифузијата. Освен ова, истражувајќи го овој случај, дојдовме до сознанија за тоа како се трошат пари во СРД за купување компјутери и тоа по прилепска линија. Но, за сето ова по изборите, да не се нервира претседателот на СРД и да направи нова партиска интервенција во корист на СДСМ.
Eve na sve sto se spremni komunjarite, sosila sakaat mediumite da kazuvaat vo nivna korist, zavrsi taa pesna, sega drugi pesni se peat
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А сител една најгледана шо е....жими тасева.
И шо си заслужува казна си заслужува.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Најгледана е убедливо А1 ТВ. А сител тв е партиски гласник на ВМРО-ДПМНЕ и Ѕинго, толку е воочливо што и слепец би забележал.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А тек што е сител непристрасен:pos2::pos2:

Досега бар пет пати ја менувал непристрасноста
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Латас ти е најнепристрасен водител на цел свет:pos2::pos2::pos2:
Пријавата си е сосема на место.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Море колку е вреден Нционалист во последно време машала:pos2:
Треба малку да им се ограничи тролувањево на форум на партискиве војници ја претераа пред избориве...
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Тој латас на крстон на водно да го ставиш и од град да гледаш
е видиш дека е партиски определен па и по начинот по кој ги води вестите. Тоа си е негов проблем ама малку ме зачуди она со гледаноста. Жими долниов е најгледан.
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Латас ти е најнепристрасен водител на цел свет:pos2::pos2::pos2:
Пријавата си е сосема на место.
A za sto e prijavata sosema na mesto, deka podrzuva odredena politicka programa a ne podrzuva predavnicka unistuvacka politika, za toa latas treba da dobie prijava, ne ne sigurno nema da dobie nisto, a pravotop na sekoja tv e sami da se odlucat kogo ke podrzuvaat
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
A za sto e prijavata sosema na mesto, deka podrzuva odredena politicka programa a ne podrzuva predavnicka unistuvacka politika, za toa latas treba da dobie prijava, ne ne sigurno nema da dobie nisto, a pravotop na sekoja tv e sami da se odlucat kogo ke podrzuvaat
Леле со ваквиве мислења. Ај кажи ми како еден полицаец или судија ќе одреди која политика е добра или не. Не изразувам подршка или нешто друго за некоја партија ама стварно со овие мислења многу ме смеете. Ај баш кажи ми тоа како ќе одлучат тие? А да и да те потсетам тие треба да се непристрасни и без никакви влијаниа и слично. Закони има за пријавите направено и по тие закони се води цел свет. Патриотизми и слично не смее во тоа.
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Леле со ваквиве мислења. Ај кажи ми како еден полицаец или судија ќе одреди која политика е добра или не. Не изразувам подршка или нешто друго за некоја партија ама стварно со овие мислења многу ме смеете. Ај баш кажи ми тоа како ќе одлучат тие? А да и да те потсетам тие треба да се непристрасни и без никакви влијаниа и слично. Закони има за пријавите направено и по тие закони се води цел свет. Патриотизми и слично не смее во тоа.

Pravoto si e na sekoj da si odluci sam za sebe.
 
Член од
12 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
A za sto e prijavata sosema na mesto, deka podrzuva odredena politicka programa a ne podrzuva predavnicka unistuvacka politika, za toa latas treba da dobie prijava, ne ne sigurno nema da dobie nisto, a pravotop na sekoja tv e sami da se odlucat kogo ke podrzuvaat
Според мене телевизиите не треба никој да подржуваат. Со самото тоа опаѓа рејтингот на телевизијата. Јас пример, не сум партиски определен, ама доста ми е да го слушам Латас зборува убави работи само за ВМРО, а лоши работи СДСМ. Колку што можам да приметам, на другите телевизии ги нема тие партиски определби. И мислам дека е и заслужена пријавава.
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Според мене телевизиите не треба никој да подржуваат. Со самото тоа опаѓа рејтингот на телевизијата. Јас пример, не сум партиски определен, ама доста ми е да го слушам Латас зборува убави работи само за ВМРО, а лоши работи СДСМ. Колку што можам да приметам, на другите телевизии ги нема тие партиски определби. И мислам дека е и заслужена пријавава.

A sto ke reces vo vremeto na ednoumieto, se misli vo vremeto na sds, koga skoro site televizii gi podrzuvaa a sega debel e!!! ej debel e ama ke mora da go izdrzat
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
A za sto e prijavata sosema na mesto, deka podrzuva odredena politicka programa a ne podrzuva predavnicka unistuvacka politika, za toa latas treba da dobie prijava, ne ne sigurno nema da dobie nisto, a pravotop na sekoja tv e sami da se odlucat kogo ke podrzuvaat
Знаеш за што е ПРИЈАВАТА????
Советот за радиодифузија има усвоено правилник за рамноправен пристап во медиумското претставување за време на изборна кампања.Во тој правилник многу убаво стои ДЕКА СИТЕ МЕДИУМИ ТРЕБА ДА ВОДАТ БАЛАНСИРАНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА КАНДИДАТИТЕ.
А тоа значи дека ако на еден кандидат му се дозволи-отстапи простор во вести 1 минута,истата таа една минута треба да им се отстапи и на другите кандидати.
И во право е СРД за пријавата за ТВ Сител.Сосема заслужено.
А ако сакаш да се увериш во врска со правилникот еве ти линк:http://www.srd.org.mk/


п.с.Можеш и насловот на темата да го напишеш на кирилица,не е тешко
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Pravoto si e na sekoj da si odluci sam za sebe.
Тоа не придонесува добро за една телевизиска куќа. Последен пат кога проверив новинарот е должен да известува за работи што се случуваат во државата и надвор и да бидат непристрасни. ВМРО си врши работа за вршење ама и тие си грешат. Кога тие грешат тогаш латас зошто не коментира за нивните киксови и слично. Тоа не прифаќам во една новинар. Тој е должен да ми даде точни информации за што и како се случило, а не да ми мења теми. Затоа и сител многу не ја гледам зошто и по вестите се гледа колку исполитизирани се. Баш поради таквите работи сега не ми ни се иде ни да гласам.
 
Член од
12 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
A sto ke reces vo vremeto na ednoumieto, se misli vo vremeto na sds, koga skoro site televizii gi podrzuvaa a sega debel e!!! ej debel e ama ke mora da go izdrzat
Не знам за тоа време, а и не се замарам премногу. Сакам да ти кажам дека еве јас на избориве сеуште не знам за кој ќе гласам, него зборот ми беше што поради еден водител во Сител, почнувам да ја одбегнувам таа телевизија, затоа што мислам дека водат политика само на една партија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom