Бољковац:Хрватска ја започна војната!

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
слушај бе бугар ! ти ја наброја цела бугарија на граница ама нема врска и јна беше поим за многу армии во европа и светот па го по.... здраво. што си замислуваш влегување во белград ова она ај излези малку од филмот ......а за тоа ВЕДНАГА мало морген условот што ни го поставувате вие комшиите е да не снема па после да влеземе во нато и европа , фала ви не треба,ако треба уште 100 години ке чекаме ама под такви услови не сакаме велегување .за вакцините имаше ивестување во медиумите а за војната се согласувам дека не е важно кој ја започна туку како се однесуваше во нејзе.
 
N

n/a

Гостин
1991г. Бугариjа имаше 150 000 армиjа со 2 милиона резервисти со 2000 тенкови и авиациjа от Миг 21 до Миг 29 со пилоти с наjмногу стаж от Варшавскиот Договор.Во Македониjа не може да се прочита дека 70% от бугарската армиjа беше 3 месеца на границата со Србиja и бугарската армиjа беше спремна за 24 сата да влезе во Белград.Српскота армиjа се страхуваше от воjна на 2 фронта и затова не нападна Македониjа.Потоа Бугариja помогна при грцкото ембарго,помогна с танкове,помогна на самитот в Букурешт.Коj от вас знае дека Бугариjа предложи на сите членки на НАТО Македониjа да биде примена во НАТО ВЕДНАГА!!! штом спора со името е разрешен,а не да чека нова срешта на врвот коjа се прави на 2-4 години.

Преди 2 дни Бугариjа дари 20 000 ваксини против шарка и заушка.
У 91-ва...
Бугарија немаше армија.
Имаше еден башибозук кој што се нарекува армија и кој што апсолутно не се контролира и команда,со плата од денешни 50 евра.
Жељко (Аркан) со придружба,наоружан до зуби и со 4 коли ви влезе од официјален граничен премин у Софија кај што под закана за оружје си го земаа назад украдениот мерцедес.
Тоа може да ти биде најдобар показател за тоа колку `постоела држава и апарат` у тие години у Бугарија.

Примањето на помош во вакцини од вас е грешка...
својствена за неспособната македонска администрација.
И ќе ни искочат `низ нос` истите тие вакцини,како и се друго што сме земале од вас.
Али што да правам кога сељачаана е `на функција` у мојата земја.
 

daryll

борец за справедливост
Член од
18 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
3
У 91-ва...
Бугарија немаше армија.
Имаше еден башибозук кој што се нарекува армија и кој што апсолутно не се контролира и команда,со плата од денешни 50 евра.
Жељко (Аркан) со придружба,наоружан до зуби и со 4 коли ви влезе од официјален граничен премин у Софија кај што под закана за оружје си го земаа назад украдениот мерцедес.
Тоа може да ти биде најдобар показател за тоа колку `постоела држава и апарат` у тие години у Бугарија.

Примањето на помош во вакцини од вас е грешка...
својствена за неспособната македонска администрација.
И ќе ни искочат `низ нос` истите тие вакцини,како и се друго што сме земале од вас.
Али што да правам кога сељачаана е `на функција` у мојата земја.
1991 бугарската армиja - башибозук? Ти си болен, човече. Бугариja беше единствената земja од Варшавскиот пакт во коja немаше руска воjска, при все че граничиме со наj-силните натовски војски по тоа време - Турциja и Грциja. Зошто мислиш беше тоа? Вистината е што бевме премного вооружени, премногу служевме воjска, ама такво беше времето. И сега бугарите од моето и по-старото поколение немат никаков проблем да борават со оружие, секоj од нас за две години во воjска е изтрелjaл барем една кола со патрони, секоj месец барем по недела време имавме учениja. Бевме спремни да влезем по секое време и да ви окупираме за четврти пат, само да влезневте во Македониja.
Милошевич се проба нешто да се разбере со Мицотакис заедно со Грциja да пробат да направат нешто во Македониja, тогаш Мицотакис знаеки што ке стане, одби од раз и кажа дека на Грција не j треба нова балканска воjна и нема никакви териториални претензии кон никоj. Да имаше муда Милошевич, зошто не влезна сам да ја земе цела Македониja?
 
N

n/a

Гостин
Милошевич се проба нешто да се разбере со Мицотакис заедно со Грциja да пробат да направат нешто во Македониja, тогаш Мицотакис знаеки што ке стане, одби од раз и кажа дека на Грција не j треба нова балканска воjна и нема никакви териториални претензии кон никоj. Да имаше муда Милошевич, зошто не влезна сам да ја земе цела Македониja?
Од вас...
од вас се исплаши и вика батали... :pos2:
Иди бе скриј се... :kesa:

Имаше еден Ратко Младиќ кој што многу убаво со пиштол на глава му објасни на `балканскиот касапин` дека ќе му е.е се по список ако било што проба у Македонија...
и имаше еден Тургут Озал кој што `пријателски` им шепна на грците дека ќе пие кафе у Атина за 48ч ако мрднат и еден метар на кај Македонија.
Бугарија...
Бугарија тогаш не беше релевантна.
Единствен кој што у тоа време беше релевантен у Бугарија и имаше командна моќ у рацете беше... Васко Илиев. (R.I.P.)

И апсолутно си оф топик.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Татарите пак почнаа да си влегуваат во филмови!:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Цитирај ми каде пишува дека Космет и Војводина имаат дозвола да се отцепи?:tapp:

И да излажеш дека има,непостои веќе Југославија за да важи,1244 резолуцијата вика Космет е дел од Србија која што самите мирочувари,правдоносци од западот ја прекршија
tocno,samo nekoi luge na forumov iako go znaat toa,se pravat na toso.a NATO gi prekrsi i rezoluciite na koi samata stavi potpis,go prekrsi svojot zbor.toj fakt e dokaz kolku moze da mu se veruva na NATO.

Македонија се стреми кон ЕУ и НАТО а не кон Русија.
i zatoa treba da se pravime gluvi,slepi i glupi i deka nisto ne gledame,nisto ne slusame ,nisto ne razbirame,i nisto ne znaeme?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Со резолуција 1244 се воспоставува меѓународен протекторат над Косово.
И само со нова резолуција од ОН тој протекторат може да биди заменет со нешто друго или укинат.
Се уште Косово е протекторат.
А пошто Америка сака да го види Косово како независно и слободно а Русите сакаат да ги видат Абхазија и Осетија независни и слободни, пазарот е очигледен. Русите влего со огромни инвестиции во Србија и лесно ќе можат да влијаат на Србската власт да го омекни ставот кон косово. А бе шо се секирате светски војни се направија па после седнаа и се изнадоговорија а камоли за ова ситуација.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Со резолуција 1244 се воспоставува меѓународен протекторат над Косово.
И само со нова резолуција од ОН тој протекторат може да биди заменет со нешто друго или укинат.
Се уште Косово е протекторат.
А пошто Америка сака да го види Косово како независно и слободно а Русите сакаат да ги видат Абхазија и Осетија независни и слободни, пазарот е очигледен. Русите влего со огромни инвестиции во Србија и лесно ќе можат да влијаат на Србската власт да го омекни ставот кон косово. А бе шо се секирате светски војни се направија па после седнаа и се изнадоговорија а камоли за ова ситуација.
ete go konecno i tvoeto priznanie deka Kosovo nelegalno proglasi nezavisnost,ili mislese deka Kosovo e nezavisen protektorat,a ne nezavisna drzava?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
ete go konecno i tvoeto priznanie deka Kosovo nelegalno proglasi nezavisnost,ili mislese deka Kosovo e nezavisen protektorat,a ne nezavisna drzava?
Тоа си прогласи независност но се уште е протекторат.
Резолуцијата на ОН со тоа се уште си важи. ОН не прогласи независност ниту пак Косово стана членка на ОН. Работа на секоја земја во светот дали таа прогласена независност ќе ја прифати и признае или не.
Значи резолуцијата не е прекршена.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Тоа си прогласи независност но се уште е протекторат.
Резолуцијата на ОН со тоа се уште си важи. ОН не прогласи независност ниту пак Косово стана членка на ОН. Работа на секоја земја во светот дали таа прогласена независност ќе ја прифати и признае или не.
Значи резолуцијата не е прекршена.
Што значи дека КОСОВО НЕ Е НЕЗАВИСНО,се додека не стане членка на ОН.и според ОН Косово е дел од Србија.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Се уште Косово е протекторат.
А пошто Америка сака да го види Косово како независно и слободно а Русите сакаат да ги видат Абхазија и Осетија независни и слободни, пазарот е очигледен.
Ne i za Makedonija. Za nas, Kosmet e republika. Shodno, kako i ostanatite slugi na US, i nie ja prekrshivme rezolucijata.

Ako toa ni pomogne, na US da i se odsaka da ja vidi zapadna Makedonija nezavisna i slobodna, tolku podobro za nas.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ne i za Makedonija. Za nas, Kosmet e republika. Shodno, kako i ostanatite slugi na US, i nie ja prekrshivme rezolucijata.

Ako toa ni pomogne, na US da i se odsaka da ja vidi zapadna Makedonija nezavisna i slobodna, tolku podobro za nas.
Не знам зошто си толју депресивен.
 
Член од
15 март 2007
Мислења
102
Поени од реакции
1
слушај бе бугар ! ти ја наброја цела бугарија на граница ама нема врска и јна беше поим за многу армии во европа и светот па го по.... здраво. што си замислуваш влегување во белград ова она ај излези малку од филмот ......а за тоа ВЕДНАГА мало морген условот што ни го поставувате вие комшиите е да не снема па после да влеземе во нато и европа , фала ви не треба,ако треба уште 100 години ке чекаме ама под такви услови не сакаме велегување .за вакцините имаше ивестување во медиумите а за војната се согласувам дека не е важно кој ја започна туку како се однесуваше во нејзе.

JНА заврши кога почна воjната.Мора да збориш само за армиjа на срби и армиjа на хрвати.И jас велам,дека српското командване не сакаше да води воjна на неколко фронта,бидеики ако нападнеше Македониjа мораше да се бие там,со хрватите исто така и со Бугариjа.
Нема лага овде.Бугарската армиjа беше спремна да влезе в Србиja.

У 91-ва...
Бугарија немаше армија.
Имаше еден башибозук кој што се нарекува армија и кој што апсолутно не се контролира и команда,со плата од денешни 50 евра.
Жељко (Аркан) со придружба,наоружан до зуби и со 4 коли ви влезе од официјален граничен премин у Софија кај што под закана за оружје си го земаа назад украдениот мерцедес.
Тоа може да ти биде најдобар показател за тоа колку `постоела држава и апарат` у тие години у Бугарија.

Примањето на помош во вакцини од вас е грешка...
својствена за неспособната македонска администрација.
И ќе ни искочат `низ нос` истите тие вакцини,како и се друго што сме земале од вас.
Али што да правам кога сељачаана е `на функција` у мојата земја.


За прв пат слушам за таков пример.Просто никога не ме е интересирала историjата на масови убиици и луге кои крадат банки.Инаку ако ме интересираше jас бих се интересирал повеке от Мао и от Пол Пот бидеики и они са масови убиици.

Сега да ти разклатам големиот аргумент...Во наj-тежкиот период на Студената воjна кога се арчеха луди пари за одбрана и за нуклеарки еден германец со мал'к частен самолет мина през целата воздушна одбрана и кацна на червениот плоштад в центара на Москва.

Сега,ти сакаш да ми речеш дека Русиja не е спремна да воjува со било коj???

Един случаj не може да ти говори за спремността на армиjата.


Истината е дека Бугариjа имаше много оружие и много армиjа тогава.Истина е,дека беше на границата голема част от неjа.Истина е,дека Србиjа не сакаше воjна на неколко фронта и затова не започна кампаниjа против Македониjа.

za Rusija Kosovo i Metohija se del od Srbija.


Според мен на теб не ти е jасно како деиства денешната политика.Работи се за интереси.Днешниот враг е утрешен приател и обратното.Интересите денес са различни от интересите утре.Да те питам што направи православна Русиja когато НАТО бомбардираше Србиjа???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom