Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јануари 2009
Мислења
111
Поени од реакции
5
Дефинитивно голема победа на ВМРО па кој како сака нека збори СДСМ може да се пофали само у Струмица со резлутати.Ама влада проста им дава субвенции за се и сешто а они гласаат за Заев:tapp:
 
Член од
22 март 2009
Мислења
2.356
Поени од реакции
454
штета брат љубе што не влезе во понатамошните борби за преседател од втор падна четврти :nesvest::nesvest::nesvest:и иванов сега нема сериозен противник во битката со фрчко
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Единствено ми е жал за Нано Ружин...
Пак ќе кажам, никој од овие 7 не заслужува да ми биде претседател ама Нано вредеше повеќе од тие што се пред него...
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Дефинитивно голема победа на ВМРО па кој како сака нека збори СДСМ може да се пофали само у Струмица со резлутати.Ама влада проста им дава субвенции за се и сешто а они гласаат за Заев:tapp:
Шо има дадено владата во Струмица ? Како што знам а и имаше постирано во темата за градоначалници мислам.. на сметката на Струмица има стигнато 0 денари .
 
Член од
18 април 2008
Мислења
593
Поени од реакции
10
Ne mi e jasno kako mozese tolku glasovi da zeme eden nenormalen covek frckovski samo toa ne mi e jasno glup makedonski narod
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ne mi e jasno kako mozese tolku glasovi da zeme eden nenormalen covek frckovski samo toa ne mi e jasno glup makedonski narod

Прво јас не гласав за фрчко но во споредба со иванов па моето мислење ко јдегени гласале за иванов кој не знае два збора д акаже а сака да бид епрецедател, ама се гледа дека заради тоа еставне таму да не срами како држава и да биде марионета.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Ivanov favorite for Macedonian presidency

SKOPJE, Macedonia: International law professor Gjorgje Ivanov emerged as clear favorite Monday to win Macedonia's presidency, following a first-round vote praised for its lack of violence.

The success of Sunday's election had been seen as crucial for the country's NATO and European Union aspirations, after gunbattles erupted during last year's parliamentary vote.

The EU envoy to Skopje welcomed the peaceful conduct of Sunday's vote. "It seems that everything was in order. It was a calm and positive atmosphere," Erwan Fouere said.

Some 55.85 percent of Macedonia's 1.8 million voters cast ballots to choose Macedonia's fourth president since its 1991 independence from Yugoslavia, the election commission said.

With votes counted from 94 percent of polling stations Monday, Ivanov, the candidate of the governing conservative VMRO-DPMNE party, was comfortably ahead with 33.94 percent, followed by Social Democrat SDSM party candidate Ljubomir Frckoski with 19.75 percent, the commission said.
Ivanov, 49, and Frckoski, 51, will face each other in an April 5 runoff.

A total of seven candidates ran to replace President Branko Crvenkovski, who did not seek a second five-year term. The post is largely ceremonial, but can be influential in issues such as foreign policy.

Macedonia, one of Europe's poorest countries where unemployment runs at 35 percent, is anxious to strengthen ties with NATO and the European Union.

The country's people "have proved that we have capacity to conduct fair and democratic elections," Ivanov said. "We have proved that European values live in Macedonia and that this country deserves to become an equal member of the EU and NATO."

But opposition parties complained of irregularities, including voter intimidation.

The SDSM said the election had been "far from fair."
"We have had a day free of violence," SDSM election staff head Gjuner Ismail said Sunday. "But people were frightened by governing party supporters. Irregularities occurred."

The peaceful vote contrasted with last year's ballot, when fighting between rival minority ethnic Albanian parties left one person dead and several wounded. That violence was the worst since 2001, when minority ethnic Albanians fought a six-month insurgency.

Ethnic tensions persist, although the country's security situation has improved markedly since 2001.

Macedonia is also embroiled in a dispute with Greece over its name. Athens — which says the name "Macedonia" implies territorial claims on its own province of the same name — has vetoed Macedonia's bid for NATO membership until the issue is resolved.

Ivanov, a newcomer to politics backed by Prime Minister Nikola Gruevski, has presented himself as a unifying figure, promising to work toward NATO and EU accession. However, Gruevski's party has taken a hard line in the dispute with Greece, saying that changing the country's name would undermine its nationhood.

Frckoski advocates a compromise with Athens, saying Macedonia's priority must be joining NATO and the EU.

Results from the local elections also held Sunday showed the VMRO-DPMNE party comfortably ahead, winning 18 of the total 85 mayoral posts outright, compared with just three for the SDSM.

Herald Tribune

==============================================================
Ројтерс

Меѓу другото...

Despite progress on ethnic relations, the country is still largely poor, unstable and economically hampered by a 17-year dispute with Greece. Greece objects to the name Macedonia because it is also the name of its northernmost province, and it vetoed Macedonia’s entry into NATO in 2008.
 
Член од
27 март 2007
Мислења
735
Поени од реакции
316
ДИК:
Ѓорге Иванов 343.374
Љубомир Фрчкоски 200.316
Имер Селмани 146.795
Љубе Бошкоски 145.638
Агрон Буџаку 73.567
Нано Ружин 39.645
Мируше Хоџа 30.281
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Единствено ми е жал за Нано Ружин...
Пак ќе кажам, никој од овие 7 не заслужува да ми биде претседател ама Нано вредеше повеќе од тие што се пред него...
Бев излезен во една скопска пицерија со друштво и до мојата маса седеше Нано со уште некој соросоид. На цел глас се дереше:

Што се занесува овој Груевски? Наместо да си смениме име и да си влеземе во НАТО ние тука се глупираме. Го погледнавме сите попреку и престана да сере, ама може требаше еден ќотек да изеде копилето предавничко.
 
G

grande-juve

Гостин
овде ли мора по секоја цена да влеземе?

„Тагесцајтунг“: НАТО нападот врз Југославија - кршење на меѓународното право

Берлин, 23 март (МИА) - Со војната против Југославија, без мандат од Обединетите нации, државите членки на НАТО го прекршија меѓународното право и притоа манипулираа со јавноста, пишува денеска германскиот либерален весник „Тагесцајтунг“ (ТАЗ) во текстот по повод 10-годишнината од НАТО бомбардирањето.
-Државите членки на НАТО до денеска се обидуваат своето кршење на меѓународното право да го оправдаат со тврдењето дека војната беше „неизбежна како хуманитарна интервенција“, пишува ТАЗ.
Истакнувајќи дека „НАТО ја стави Русија пред свршен чин и со тоа и сигнализираше дека ќе делува и без нејзина согласност“, весникот оценува дека имаше многу манипулации за да се создаде неопходната внатрешно-политичка согласност во НАТО државите за планираната војна.
ТАЗ потсетува дека тогашната германска Влада уверуваше дека „ косовската војна не е никаков преседан за идните војни без мандат од ОН“ и додава дека тоа одговараше само додека не дојде до војната против Ирак и Авганистан.
Забележувајќи дека овие војни не се оправдани како хуманитарни интервенции, ТАЗ оценува дека тоа, сепак, не значи дека е исклучено оправдувањето на идните војни како хуманитарни интервенции.
-Заканите и примената на сила меѓу државите, според Повелбата на ОН, се забранети. Тогашната германска влада, со ставањето на располагање н силите за оваа војна не само што ја прекршија Повелбата на ОН, туку и германскиот Устав, забележува ТАЗ.
Според оценките на весникот, НАТО државите не само што го прекршија меѓународното право, туку и ја поттикнаа омарзата кон САД и сите останати држави кои учествуваа во овој ангажман.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Единствено ми е жал за Нано Ружин...
Пак ќе кажам, никој од овие 7 не заслужува да ми биде претседател ама Нано вредеше повеќе од тие што се пред него...
Потполно се согласувам.
Како што реков претходно, штета што Македонија гласа според партијата, а не според личноста.
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Единствено ми е мака за Љубе Бошковски...требаше да влезе во вториот круг за поинтересни избори ..а сега се знае дека Иванов е идниот претседател на РМ
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Прв круг помина, сеуште сме живи

Поминаа изборите бе дечки, а?

Не? Втор круг? Фак... уште две недели ќе ни се смешкаат чичковци по телевизии, весници, билборди, ќе скокаат по митинзи и ќе не убедуваат за брдата и долините што ќе ги изградат кога ќе ги избереме.

Ај ќе издржиме, издржавме 18 години во сиромаштија, две недели предизборна кампања ќе ни биле проблем...

Таму негде горе на блогов пишува дежурен сеирџија. Сепак денес се радувам што не морам сеирџиски да пишувам за вчерашниот ден и се радувам што имавме мирни избори. Добро, можеби тоа треба да биде нешто сосем најнормално, но во ваква ненормална држава се изместени сите граници и поими за нормално, така да, шо би рекле постарите - сполај му на горнион, никој не загина во битката за фотелја, тоа е најважно.

Сепак, ако организиравме добар прв круг, тоа не значи дека во вториот круг ќе ни простат по некое убиство...

Што се однесува до изборот според моето (најверојатно не значајно за македонската политика) мислење , да биравме луѓе кои најмалку заслужуваат да ни бидат претседател, подобри не ќе изберевме. Сите 7 се кој од кој, и ниту еден од нив нејќам да ми е претседател.

Како што гледам така размислувале уште еден цел град гласачи. На вчерашното гласање сме имале 31.493 неважечки ливчиња. Едно од нив се наоѓа и фотнато и гордо ставено на блогерајов.

Еве го.


Ама повторно, тоа не значи дека не работеле партиските машинерии. Работеле и тоа со полна пареа. Повторно, и повторно, и повторно, најмногу гласови освоија кандидатите на најголемите партии. Така веројатно ќе биде и на наредните избори, па и магаре да им донесат и да им речат еве, ова е нашиот кандидат за претседател, сигурно гласачите без двоумење ќе го поддржат тој смел чекор во рушење на стереотипите и бариерите.

Како и да е, има време до наредните избори. Што се однесува до сегашната состојба, нашите можат колку сакаат да ни продаваат мед и млеко, но еве што велат и како не гледаат најголемите и највлијателни светски медиуми во своите извештаи за изборите.

  • Macedonia, one of Europe's poorest countries where unemployment runs at 35 percent, is anxious to strengthen ties with NATO and the European Union.- International Herald Tribune
  • Despite progress on ethnic relations, the country is still largely poor, unstable and economically hampered by a 17-year dispute with Greece. Greece objects to the name Macedonia because it is also the name of its northernmost province, and it vetoed Macedonia’s entry into NATO in 2008. - Reuters
Покрај овие констатации, најважната вест кај сите светски медиуми не е кој влегол во втор круг, туку дека изборите поминале без убиени или ранети. Останува да се надеваме дека еден ден ќе можеме да се гордееме со некој ваков линк каде ќе сме пофалени за нешто поинакво од ова.

Сепак, и ова е некаков почеток.

Толку засега и со ум за две недели.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom