Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
abe sega rekla kazala, ti kazuvam ova e seriozno samo ke vidis da pominat izborite se ke izleze na videlina



Zaso be za mene da glasas be pa ja ne sum kandidat glasaj za Ivanov i ke svrsis rabota :smir:
ne be ..nie od forumot sakame za tebe da glasame

se molat moderatorite da te stavat vo opcija za glasanje

ti si be 100 pati pogolem vmrovec od Ivanov
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Pa kako ne se, mozit Sitel malku da eporealen ama ovie drugine se pupupu
Апсолутно се согласуваме со стопроцентно мнозинство дека Сител е најреален :back:

Медиумите на висина на својата должност при известување за изборната кампања

Медиумите во досегашниот тек на кампањата како никогаш досега се придржуваат на правилата при известување за изборната кампања. Ова е заклучокот на Советот за радиодифузија што денеска го произнесе претседателот на ова тело, Зоран Стефаноски.

Тој додаде дека Советот е генерално задоволен од медиумите кои се на висина на својата должност, со одредени исклучоци каде, како што рече, постојат банални грешки за кои Советот за радиодифузија се надева ќе бидат поправени до крајот на изборната кампања.

Во таа насока беа посочени телевизија “Сител“ против која советот донел одлука да покрене прекршочна постапка поради неизбалансирано покривање на претседателските кандидати и на кандидатите за локалните избори, како и за субјективниот пристап во известувањето за редовните активности на Владата. Против телевизија “Наша ТВ“ пак Советот ќе покрене прекршочна постапка поради непочитување на правилата за емитување платено политичко рекламирање.

Од Советот укажување за неизбалансирано покривање на изборната кампања и до телевизиите “Телма“, “Алфа“, првиот сервис на Македонското радио, радио програмата на албански јазик на Каналот на етничките заедници, МТВ 1 и МТВ 2 – програма на албански јазик.
Телевизиите “Алсат М“ и “Канал 5“ релативно избалансирано ја покриваат изборната кампања во овој период.

“За учество на малолетници во платено политичко рекламирање на кандидатот за градоначалник Фијат Цаноски, Советот донесе одлука да упати укажување до А1 телевизија. Поради емитување на спотот за кандидатот за претседaтел од СДСМ, Љубомир Фрчковски, нарачан од ВМРО-ДПМНЕ, што содржи вулгарен говор, Советот укажал на сите радиодифузери дека спотови со ваква содржина може да се емитуваат во периодот од 21 до 05 часот, согалсно Правилникот за заштита на малолетната публика од програми што можат штетно да влијаат врз нејзиниот развој“, напомена Стефaноски.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 16.03.2009 13:11:14

линк
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Добро бе како може да гласа некој за Иванов,у фаца е ко сељак од нива избацен,што ќе си мислат за нас во странство,кај му се смејат на десет до два,па уште и овој мутавиов,за срамои сме.
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
ne be ..nie od forumot sakame za tebe da glasame

se molat moderatorite da te stavat vo opcija za glasanje

ti si be 100 pati pogolem vmrovec od Ivanov

abe Ivanov ne e clen na VMRO DPMNE, ama oti e mnogu dobar i za dobroto na MAkeodnija nie go podrzuvame i ke stanit presedatel
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Фрчко кај Јанко:

прво вика дека Ѓорѓе е недоветен... ова она бла бла............ и малку покасно вика јас него никогаш не сум го навредил :pos2::pos2:
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
беа посочени телевизија “Сител“ против која советот донел одлука да покрене прекршочна постапка поради неизбалансирано покривање на претседателските кандидати и на кандидатите за локалните избори, како и за субјективниот пристап во известувањето за редовните активности на Владата. П
da be maz i na onaa sovetnickata od SDSM u Prilep e tamu vo toa sovetot neznam so e
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Сител е владина телевизија, дај помири се со фактов.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Добро бе како може да гласа некој за Иванов,у фаца е ко сељак од нива избацен,што ќе си мислат за нас во странство,кај му се смејат на десет до два,па уште и овој мутавиов,за срамои сме.
Ако мислиш дека начинот на кој што ќе си ја врши работата како председател зависи од неговата фаца или дека критериум за добар претседател е фацата, тогаш твој проблем :pos2:

Ако е за така, Фрчко без наочари е ко ќор миш :pos2:
 
Член од
18 април 2008
Мислења
593
Поени од реакции
10
Ah bre Ivanov odi bez podrska na partija da vidime dali ke imas glasovi, lesno e partija zad tebe ama znae narodot koj e Vmro Bratot Ljube i nikoj dr, a Nikola neka se zakanuva, ke mu se vrati se eden den
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Ако мислиш дека начинот на кој што ќе си ја врши работата како председател зависи од неговата фаца или дека критериум за добар претседател е фацата, тогаш твој проблем :pos2:

Ако е за така, Фрчко без наочари е ко ќор миш :pos2:
Па по фацата можеш и многу лесно да заклучиш дека и два грама памет нема,само плаче ко прдле некое,Фрчко ова ми кажа,Фрчко она ми кажа,биди маж,избори се,прав муфљус ти е Иванов,ќе ми преговара утре за името,ај бе,како што ќе му кажат така игра,сам неможе ни газот да си го избрише,не па ќе ми води држава,ама ај вие од вмро гласате за партијата не за човекот,а пред да го кандидираат поим немавте ни кој е ни што е,одеднаш стана од шизик.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Добро бе како може да гласа некој за Иванов,у фаца е ко сељак од нива избацен,што ќе си мислат за нас во странство,кај му се смејат на десет до два,па уште и овој мутавиов,за срамои сме.
Да не почнуваме со навреди:wink:
За претседател не треба убав човек ,а ако е за убавината да да Фрле е роден за претседател:pipi: грд е како скината копачка
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom