Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Ѓорѓе Иванов - Тажна приказна во една убава земја

Мантрај, мантрај :pos2: Еве ја те цитирам, да не мораш постотно да ја постираш мантрава комуњарска. Само знаеш шо е разликата меѓу Македонците и вас изродените гремлинчињата? Кога фрчле гремлинчето ни се закани нозе ќе ни кршел и да сме му ја мислеле, само му се насмеавме, оти такво гремлинче обезмашкостено никој не го есапи како закана. А Иванов, ниту некого проколна, ниту некому му се закани, едноставно на малку попрост, прифатлив за вас начин се обиде да го објасни принципот на кармата и вриштите до небо бре?! :pos2: Колку сте бедни не ми се верува... Но од комуњарски лузери шо друго може да се очекува? :toe:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Најмногу што ме разжалостува од една страна а од друга ме прави бесен, е се поочигледната намера на Бранко и Фрчко за исценирање на инциденти за да им ја исполнат желбата на нивните нарачатели и наредбодавци за да се блокираат интеграциите на Македонија во мегународните структури и за тоа нормално ќе ја обвинат владата. Намерно не ја споменувам партијата СДСМ затоа што очигледно е дека многу се тргнаа на страна од ова катастрофално сценарио, како што се Шеќеринска, Бучковски, Поповски, Спасов... Највеќе ме боли фактот што тоа ќе го направат во македонскиот дел за да испадне дека и Македонците немаат капацитет за демократија. ПРОВИДНИ СЕ!!! Ама нека не забораваат дека не се бега од судот на историјата...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.290
Поени од реакции
81.478
Најмногу што ме разжалостува од една страна а од друга ме прави бесен, е се почигледната намера на Бранко и Фрчкоза исценирање на инциденти за да им ја исполните желбата на нивните нарачатели и наредбодавци за да се блокираат интеграциите на Македонија во мегународните структури и за тоа нормално ќе ја обвините владата. Намерно не споменувам партијата СДСМ затоа што очигледно е дека многу се тргнаа на страна од ова катастрофално сценарио, како што се Шеќеринска, Бучковски, Поповски, Спасов... Највеќе ме боли фактот што тоа ќе го направат во македонскиот дел за да испадне дека и Македонците немаат капацитет за демократија. ПРОВИДНИ СЕ!!! Ама нека не забораваат дека не се бега од судот на историјата...
Да им суди судот на историјата? Не заслужуваат они таква комоција. Треба нешто поекспедитивно.

овојпат сум сериозен
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Да им суди судот на историјата? Не заслужуваат они таква комоција. Треба нешто поекспедитивно.

овојпат сум сериозен
Па се појавија едно време новите гемиџии со проглас, ама ги снема...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Самите треба да си купат по едно јаженце и да се обесат на милениумскиот крст.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Никој ни да зуцне за признанието на комуњарот Иванов дека собирал потписи за комуњарот Ружин.:uvo:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Никој ни да зуцне за признанието на комуњарот Иванов дека собирал потписи за комуњарот Ружин.:uvo:
Оној кој се уште не го знае Георге Иванов и не му се јасни уште некои работи, вечер ќе има прилика во емисијата на Миленко во мирна атмосфера да сфати конечно колку овој човек е далеку од стереотипите на кои сме навикнале и колку до сега ни фалеле вакви луѓе да ја водат Македонија. А утре им оставам шанса на големите експерти пак да ги вадат од контекст неговите ставови и да бараат влакно во јајце за да го оцрнат... МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!!!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Што тоа извадив од контекст,тој ја даде изјавата,немаше говор па да го извадам ова од контекст.:toe::nenene:

Ножеви кои Иванов му ги заби на Груевски:
1.Ние сме изолирана земја-изјава дадена за весникот на мак.јазик во Австралија
2.Ние сме космодиск демократија-изјава
3.Упатубање потсвесна клетва
4.Врвот беше признанието дека тој агитирал и терал некој да се потпишува за Ружин.

Не сакам да сум во кожата на досега најдобриот премиер Груевски:nenene:
Едноставно грешка е што кандидат е политички недоветниот Иванов.:toe:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Што тоа извадив од контекст,тој ја даде изјавата,немаше говор па да го извадам ова од контекст.:toe::nenene:

Ножеви кои Иванов му ги заби на Груевски:
1.
Хаха, ниту е грешка, ниту е нешто значајно.
Мајтапчии кандидатите.
А сдс се „копрца“, глава не знаат кај им е, па пази му манипулативно конструирање на теза-

го напаѓа Иванов, а е демек од страната на Груевски, па уште и најдобар премиер:)
Што знам, можеби помислува дека некој од ВМРО ќе се определи да не гласа за Иванов, го резилел Груевски.
Како се изнамножија регистрации на нови јузери деновиве, изгледа навистина им значат овие избори. Што е сдс, ако не освоите мнозинство градоначалници, крај а?

p.s.одлично напишано проф.Ачковска. Дали можеби е време за нова интелектуална инфузија, нови луѓе кои ќе му го вратат значењето на зборот експерт? Од кога ќе ги исшутира народот милчин, фрле и компанија, ќе се ослободат места за многумина кои ја љубат Македонија.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
153
Поени од реакции
2
Eve ja i najnovata anketa vo "Utrinski vesnik".
Анкета


За кого би гласале за претседател:

Имер Селмани (2052)

Мируше Хоџа (392)

Нано Ружин (1141)

Ѓорге Иванов (3354)

Љубе Бошкоски (1804)

Агрон Буџаку (310)

Љубомир Фрчкоски (6014)


Вкупно 15067 гласа

Ajde povtorno na zdravje brichenje na dpBne i Ivanov.

иди лечи се бе... болен си од денес ретка болест сдсм запек
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Хахахаха Утрински весник, Ерол Ризаов и анкети.
Море и 10% ви е голем рејтинг, под 3% ќе дојдете.
Таму каде припаѓате ќе завршите сите, на зелено пазарче, таму можеш да шиткаш се и сешто без да и наштетиш на државата.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
иди лечи се бе... болен си од денес ретка болест сдсм запек
Neobjasnivo e kako nekoi imaat genetska predispozicija na kompleks na pomala vrednost. Kolku voda treba da protece za si go nadminete toj SDSM-ovski kompleks. Abe gledaj kaj te vodi patot. Sto mislis sto ce bide za nekoj mesec koga ce pocnat penziite da docnat, platite vo administracijata i ostanatite budzetski ustanovi zaradi prazniot budzet. Sega znae vladata deka pari ce ima se pomalku i i tekna da izdava obvrznici i da ja bilda kamatata na niv. Pa koj koj ima pari ce vlozuva vo nova vrednost koga drzavata mu dava vakva kamata. Namesto parite da odat vo realniot sektor za da se oplodat, da stvorat novi rabotni mesta, novi davacki kon drzavata vladata od tamu gi ispumpuva za sebe. Pa kazi iskreno veruvas li vo 8-te milijardi Euri. Se nadevam deka ne bidejci vo sprotivno zali boze na zemjava i idninata nasa. Treba da bideme realni i da znaeme sto pravime. Ne biten Djorge ( ama mu e imevo ) ili Frcko ( i ova ), tuku sto pravime za da ni odi drzavata napred, da ne se iseluvaat mladite, da ne ja baraat idninata vo bugarski pasosi ( znaes li za kolku se zgolemeni baranjata za bugarski pasosi za edna godina - 67 % od koi nad 80 % se pomladi od 25 godini - katasrofa ) a znaes li zosto, sigurno ne zaradi progresot, idninata sto go pruza ovaa drzava kon svoite gradjani.
Morame da se vratime kon idninata e ne kon minatoto.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Хаха, ниту е грешка, ниту е нешто значајно.
Мајтапчии кандидатите.
А сдс се „копрца“, глава не знаат кај им е, па пази му манипулативно конструирање на теза-

го напаѓа Иванов, а е демек од страната на Груевски, па уште и најдобар премиер:)
Што знам, можеби помислува дека некој од ВМРО ќе се определи да не гласа за Иванов, го резилел Груевски.
Како се изнамножија регистрации на нови јузери деновиве, изгледа навистина им значат овие избори. Што е сдс, ако не освоите мнозинство градоначалници, крај а?

p.s.одлично напишано проф.Ачковска. Дали можеби е време за нова интелектуална инфузија, нови луѓе кои ќе му го вратат значењето на зборот експерт? Од кога ќе ги исшутира народот милчин, фрле и компанија, ќе се ослободат места за многумина кои ја љубат Македонија.
Ajde kazhi mi barem eden primer vo svetot nekoj da e SEUSHTE kandidat, a da povikuva glasachi da glasaat za drug kandidat.
I ova ne e glasanje, tuku potpisi za podrshka. Dokolku Ruzhin ne obezbedel 10 iljadi glasovi, spored vazhechkite izborni zakoni, ne mozhe da bide kandidat. Toa znachi deka Ivanov se stava nad zakonot. Mu ovozmozhuva nekomu da bide kandidat, iako nema zakonski potrebna podrshka od gragjanite.

Нано Ружин:
Јас сум изненаден дека во оваа држава професорите се во состојба на своите студенти да им кажуваат да даваат потписи, да влијаат врз нивната политичка слобода. Ова е многу индикативно, зошто и што бараше со оваа изјава и зошто ја дава во овој момент. Ставен сум во непријатна ситуација и мислам дека и другите кандидати и ДИК имаат право да реагираат и да направат прочешлување на листите на тие што се потпишале, меѓутоа не верувам дека Иванов може да собере потписи на овој начин и мислам дека е некоректно така да се зборува.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ajde kazhi mi barem eden primer vo svetot nekoj da e SEUSHTE kandidat, a da povikuva glasachi da glasaat za drug kandidat.
I ova ne e glasanje, tuku potpisi za podrshka. Dokolku Ruzhin ne obezbedel 10 iljadi glasovi, spored vazhechkite izborni zakoni, ne mozhe da bide kandidat. Toa znachi deka Ivanov se stava nad zakonot. Mu ovozmozhuva nekomu da bide kandidat, iako nema zakonski potrebna podrshka od gragjanite.
Има една човечка особина која се нарекува алтруизам.
Да сочувствуваш со луѓето и да помагаш, без притоа да очекуваш некоја корист.
Како што кажа и самиот Иванов, му било жал Ружин да се изрезили ко Тасева и да не собере гласови. Сепак му е земјак од Валандово.
Иванов и така и така ќе победи на изборите, па времето до нив може да биде исполнето со забавни изјави.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
153
Поени од реакции
2
Neobjasnivo e kako nekoi imaat genetska predispozicija na kompleks na pomala vrednost. Kolku voda treba da protece za si go nadminete toj SDSM-ovski kompleks. Abe gledaj kaj te vodi patot. Sto mislis sto ce bide za nekoj mesec koga ce pocnat penziite da docnat, platite vo administracijata i ostanatite budzetski ustanovi zaradi prazniot budzet. Sega znae vladata deka pari ce ima se pomalku i i tekna da izdava obvrznici i da ja bilda kamatata na niv. Pa koj koj ima pari ce vlozuva vo nova vrednost koga drzavata mu dava vakva kamata. Namesto parite da odat vo realniot sektor za da se oplodat, da stvorat novi rabotni mesta, novi davacki kon drzavata vladata od tamu gi ispumpuva za sebe. Pa kazi iskreno veruvas li vo 8-te milijardi Euri. Se nadevam deka ne bidejci vo sprotivno zali boze na zemjava i idninata nasa. Treba da bideme realni i da znaeme sto pravime. Ne biten Djorge ( ama mu e imevo ) ili Frcko ( i ova ), tuku sto pravime za da ni odi drzavata napred, da ne se iseluvaat mladite, da ne ja baraat idninata vo bugarski pasosi ( znaes li za kolku se zgolemeni baranjata za bugarski pasosi za edna godina - 67 % od koi nad 80 % se pomladi od 25 godini - katasrofa ) a znaes li zosto, sigurno ne zaradi progresot, idninata sto go pruza ovaa drzava kon svoite gradjani.
Morame da se vratime kon idninata e ne kon minatoto.
ne ti ja razbiram poentata na muabetov za ona sto ja sum napisal... jas pisav samo kratko i jasno deka koj e za sdsm seuste e zabolen i treba da se leci...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom