Грбовите на Македонија - Македонска Хералдика!

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
кој би биле додатни елементи за правно-хералдички да се разликува од бугарскиот...????

додатните елементи треба да бидат во штитот или надвор од него????
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27

Гробот на Филип први крал на Франција со случајна круна....
Ана му го дала тоа име,и со тоа за прв пат ја вовела практиката на запад да се користи ова име.Според некој теории Ана била керка на Јарослав од Киев кој бил син на Владимир(кој бил покрстен во Охрид заедно со Олга) и Ана родена во пурпур-сестра на Василиј втори.
Потписот на Ана како и Кириличното евангелие на кое се заколнал Филип и после него сите Француски кралеви можеби се ете така чиста случајност како ова со Ирисот кој ете декоративно се нашол на криптата на наодот од Кутлеш на Филип 2 или на Архидеј братот на Александар Македонски ...Сега уште да се најде гробот на Ана чииј мошти и биле вратени во земјата на нејзините предци според натписот на скулптурата во манастирот Св. Винцент во Сенлис Франција.
 
A

anaveno

Гостин
кој би биле додатни елементи за правно-хералдички да се разликува од бугарскиот...????

додатните елементи треба да бидат во штитот или надвор од него????
Додатен елемент - Дора Бакојани.

Таа во Herald Tribune се огласи во врска со спорот...

нашата делегација имаше доста непријатни случки околу спорот со името по реакцијата на претставниците од Грција, бидејќи нашите спортисти на грбот го носеа називот на нашата држава “Македонија” без додавката FYR of....

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1459&ArticleID=95099

http://fsrim.org.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=36
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
кој би биле додатни елементи за правно-хералдички да се разликува од бугарскиот...????

додатните елементи треба да бидат во штитот или надвор од него????

уште не добив одговор како правнохералдички би го вметнале лавот во грбот


...но затоа кога треба да се објасни зошто не можеме да го вметнеме лавот...ОБЈАСНУВАЊА БЕСКРАЈ
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27

Сега бар некој од лингвистиве да ми каже дали има основа тврдењето дека Ана се потпишала како АНА РУИНА и дали тоа значи во смисла на Рујна на денешниот јазик.Која е разликата меѓу Рујна и Тиријан Пурпурна?И што значи воопшто Рујно кога употребуваме како на пример Рујно вино?:costumed3:party1::star::mist::party1::party3:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Значи кои ѓубриња се овоа Гејциве не ми се верува :nerv:
 

jonovski

Хералд
Член од
24 јуни 2009
Мислења
127
Поени од реакции
150
уште не добив одговор како правнохералдички би го вметнале лавот во грбот


...но затоа кога треба да се објасни зошто не можеме да го вметнеме лавот...ОБЈАСНУВАЊА БЕСКРАЈ
Не знам сто се случи или модераторот ми го избришал постов, или пак јас не сум стиснал ентер, нејсе еве пак од ново ќе пишам. Што ќе правиш не се сите професионални блогери, има луѓе со живот надвор од етерот.

Грбот со лав, различен од оној кој Бугарија сега го има не е проблем.

Под не е проблем мислам од правнохералдичка точка. Сепак што е проблем, на крај кажуваат политичарите кои се водат од две работи, како да им се крене рејтингот, (или како да не им падне) и пазарот со партнерите у позиција или со опозиција, во стилот, ти мене ова законско решение ќе ми го пуштиш за јас ова. Така и пропадна единствената реална шанса, кога имаше договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да оди лавот на Грчев, арно ама се спукаа за нешто сосем трето и таа седницва никогаш не се одржи!

ДА се вратам на прашањето: грбови без никаква измена

грб на Македонија со Лав е црвениот лав на златно поле (Витезович/Жефарович и Жером де Бара за Грбот на Александар Македонски)

потоа од грбовите на АМ

Црвено, златен лав седнат на трон во своето велелепие,

Црвено два златни лава во пресрет.

со измена другите комбинации се многу, со промена на боите, со промена на позата на лавот, со разноразни додатоци. тука е веке работра на вкус и определба и пред се на прикаска, зошто нешто се додава.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Jonovski, да бидеме кратки и јасни!

Кажи ми или нацртај ми ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ЦРВЕН ШТИТ кој правнохералдички би поминал како различен од бугарскиот...тоа те прашувам ЦЕЛО ВРЕМЕ. 3начи по примерот на скандинавците..со додатни елементи.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
Лавот е бугарско животно,лавот живее секаде каде што има бугари.Мислам дека треба да се избришат сите грбови каде стои лав а не пишува бугарија.

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Jonovski, da bideme kratki i jasni

кажи ми или нацртај ми ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ЦРВЕН ШТИТ кој правнохералдички би поминал како различен од бугарскиот...тоа те прШУВАМ цело време....значи по примерот на скандинавците..со додатни елементи
Ама не ти кажува де бидејќи реперот му е грешката во бои на Жефаровиќ.

Стематографијата на Жефаровиќ, ако се завлезе во тоа, од каде знаеме ние што мислел?
Нацртал ли, прецртал ли, измислил ли...?
Тоа не води кон ништо.

Чив е грбот? На народот.
Е сега, на кој народ?
Бугарите = Македонци + Тракијци + новодојдени туркомонголи?
Ни тoа oигледно не води кон ништо!

Тргнуваме од фактот дека лавот е стар Македонски симбол!
3а Бугарите - бончук, коњска опашка.
Кога и зошто Бугарите го прифатиле лавот?!?
Така некако се разрешува проблемов според мене.

А единствен “елемент’’ што некогаш би можел да се додаде е 16-кракото сонце.
 

jonovski

Хералд
Член од
24 јуни 2009
Мислења
127
Поени од реакции
150
Само на кратко
народ не може да има грб, може знаме но не и грб.

Грб може да има „правен ентитет“: функција(позиција), територија, корпорација. (група на луѓе со заедничка поврзаност), административна управа...

Македонија со времената спогодба се откажа од ѕвездата од Вергина (Кутлеш) и зеде обврска никогаш да не јакористи. Во истиот момент Грција го регистрира во 6тер во многу различни комбинации. Со тоа правно, не може да биде дел од официјални симболи.
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Jonovski
Тоа правно што ти го кажуваш е правно во рамка.Рамката ја креира авторитативноста така да ако се јави поголем авторитет брише се и прави како што сака.И се разбира после тоа толкувања вакви или такви,правни и надправни.:costumed3
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Само на кратко
народ не може да има грб, може знаме но не и грб.

Грб може да има „правен ентитет“: функција(позиција), територија, корпорација. (група на луѓе со заедничка поврзаност), административна управа...

Македонија со времената спогодба се откажа од ѕвездата од Вергина (Кутлеш) и зеде обврска никогаш да не јакористи. Во истиот момент Грција го регистрира во 6тер во многу различни комбинации. Со тоа правно, не може да биде дел од официјални симболи.

ајмо по стоти пат...


кажи ми или нацртај ми ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ЦРВЕН ШТИТ кој правнохералдички би поминал како различен од бугарскиот...тоа те прШУВАМ цело време....значи по примерот на скандинавците..со додатни елементи
 

jonovski

Хералд
Член од
24 јуни 2009
Мислења
127
Поени од реакции
150
ДА се вратам на прашањето: грбови без никаква измена

грб на Македонија со Лав е црвениот лав на златно поле (Витезович/Жефарович и Жером де Бара за Грбот на Александар Македонски)

потоа од грбовите на АМ

Црвено, златен лав седнат на трон во своето велелепие,

Црвено два златни лава во пресрет.

со измена другите комбинации се многу, со промена на боите, со промена на позата на лавот ....
Сметате дека проект за државен грб се прави во стилот, „нацртај ми нешто тука на форумот“?

Веќе неколку пати дадов блазони. Емблазонирањето е работа на хералдички уметник.

Jonovski
Тоа правно што ти го кажуваш е правно во рамка.Рамката ја креира авторитативноста така да ако се јави поголем авторитет брише се и прави како што сака.И се разбира после тоа толкувања вакви или такви,правни и надправни.:costumed3
Меѓународното право, за најсилните, е растеглива категорија. За нас останатите останува да ги почитуваме тие правни механизми. Освен ако и ние не прејдеме во категоријата на најсилните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom