Соживот

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сега е ИН кај нас Македонците да си се негираме, критикуваме, продаваме.

Не се виновни Албанците, тие едноставно, не се во мода.
Тоа не е од сега, тоа е некој ген вметнат во македончето уште одамна. Албанците иако имаат негативни страни, постојано го величат она што им е позитивно, а негативното покушаваат да го наметнат како позитивно. Можеби тие немаат спортови како што имаме ние, но тие имаат еден друг спорт кој што го немаме ние - како се прави држава. Многу им завидувам на албанците во врска со ова. BTW се сеќаваш кој го предал Гоце Делчев?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тоа не е од сега, тоа е некој ген вметнат во македончето уште одамна. Албанците иако имаат негативни страни, постојано го величат она што им е позитивно. А се сеќаваш кој го предал Гоце Делчев?

Грк бе.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.727
Поени од реакции
43.927
Цела човештво потекнува од Адам и Ева, а нациите и религиите се измислени артфикални творби кои не треба да постојат.
Eпа што се чудиш за изнесените работи во целиот пост, кога целото човештво потекнува од процес кој денес се нарекува Инцест, друго објаснување за ретардираноста на луѓето немам . :toe:

Во врска со темата, не може да барате формула за соживот во општество каде главната состојка е омразата, се искорени ли оваа '' искра '', тек тогаш може да се дискутира за соживот . Во средината од минатиот век зборот фантазија беше синоним за соживот помеѓу белците и црнците во Америка, поминаа години, влеговме во нов век, еве дури и претсетадел црнец избраа, и Белата куќа ја изгуби својата смисла :D.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Eпа што се чудиш за изнесените работи во целиот пост, кога целото човештво потекнува од процес кој денес се нарекува Инцест, друго објаснување за ретардираноста на луѓето немам . :toe:

Во врска со темата, не може да барате формула за соживот во општество каде главната состојка е омразата, се искорени ли оваа '' искра '', тек тогаш може да се дискутира за соживот . Во средината од минатиот век зборот фантазија беше синоним за соживот помеѓу белците и црнците во Америка, поминаа години, влеговме во нов век, еве дури и претсетадел црнец избраа, и Белата куќа ја изгуби својата смисла :D.
Да ама во Америка стандардот е голем и луѓето немаат време да се замараат дали претседателот е црн или не.Кај нас ќе се случи некоја лоша економска појава и другиот ден на вести гледаме дека или ОНА ќе се активирала или бугарите барале некакви права само за да ни ги отрганат мислите
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.727
Поени од реакции
43.927
Да ама во Америка стандардот е голем и луѓето немаат време да се замараат дали претседателот е црн или не.Кај нас ќе се случи некоја лоша економска појава и другиот ден на вести гледаме дека или ОНА ќе се активирала или бугарите барале некакви права само за да ни ги отрганат мислите
Погрешно ме свати, далеку од тоа дека правам некоја споредба помеѓу двете општества, поентата ми беше дека во тој период соживотот беше една нереална опција, црнците беа бесени на дрва, им беа палени живеалиштата, им беа наметнувани полициски случаји, едноставно беа вистински пример за дискриминација, граѓани од втор ред али очигледно не беа во право оние кои ја отфрлија можноста за соживот, затоа е глупаво и денес некој истата да ја отфрли во ова наше општество, а има такви .

п.с. Ајде гудман, сега и турците ке ги мразиме, епа затоа бе нема соживот, со мислите само назад, никако напред, какво ЕУ, какво НАТО бе, па таму е Германија бе, фашисти, ајде сега и германците ке ги мразиме . . . . ебаго .
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да, да, ти само теши се дека тој бил грк.

Ти го видов потписот каде што пишува TURKISH-MACEDONIAN FRIENDSHIP. И ти викаш дека Турците ни биле пријатели, а? Они тебе те подржуваат против грците бидејќи и тие не ги сакаат нив. Фактички, ние и они имаме заеднички интереси. Но, турците да ти се пријатели? НЕ! Тие пет века ти ги малтретирале твоите предци, ти ги потурчувале (иако највеќе страдале од своите), а сега испаднаа дека ти се пријатели. Бре мајката. Македонија на овој проклет Балкан ќе има пријатели, само ако биде најпрвин пријател на самата себе.
ЕДИТ: НЕ Е УБАВО СЕГА ДА ЈА МЕНУВАШ СОДРЖИНАТА НА ПОСТОТ, ЗА СРЕЌА ТЕ ЦИТИРАВ НА ВРЕМЕ.

Гудман, ти бирај си ги своите пријатели, ја моите :) а во меѓувреме посвети повеќе време на историјата, не толкувана туку евидентирана.

Мојот најдобар другар е Турчин, па и тој самиот збори против Албанците :) живее меѓу нив, истото што им го прават на Македонците истото и на Турците.

И одлично би било кога би ја прочитал содржината на страната во мојот потпис, чисто едукативно.


Соживот има онаму кај што има интерес од истиот, на зелените пазари на пример. :icon_lol:
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Гудман, ти бирај си ги своите пријатели, ја моите :) а во меѓувреме посвети повеќе време на историјата, не толкувана туку евидентирана.

Мојот најдобар другар е Турчин, па и тој самиот збори против Албанците :) живее меѓу нив, истото што им го прават на Македонците истото и на Турците.
Јас не сум националиста па да ги бирам моите пријатели. Живеам со секој што сака да живее со мене, без разлика на вера, раса, националност. Јас не зборев за турчинот , туку за турската политика.
И јас имам пријател турчин, никогаш не сум му рекол дека тој е турчин или дека е муслиман, затоа што тоа мене не ме интересира, битно е да биде добар со мене и да ме почитува како другар, како и јас да бидам добар другар со него.
А националист да бидеш, стварно не е убаво, затоа што сите тие што се националисти, ќе си го добијат еден ден, конкретно зборам за четници, усташи и други националисти.

ЕДИТ: Мислев да ти го ставам тоа на профил.
 
P

Princ

Гостин
SAMO MRTOV INDIJANEC E DOBAR INDIJANEC (general kaster)
Или мртов албанец - добар албанец, добропознат графит од една зграда во Карпош 2 :icon_lol:
И некој ќе рече дека порано било добро, имало соживот... Епа може било, за вас (македонците).
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Би сакал да извлечете сите една поука. Дека не само во Македонија, него и во светот, ќе има соживот, доколку се отстранат националистите, расистите, мразачите на туѓи вери.
Така, ќе останат оние луѓе кои сакаат да се дружат со луѓе без оглед на раса, етничка припадност, вери и ќе го има долгопосакуваниот мир во светот :)
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Би сакал да извлечете сите една поука. Дека не само во Македонија, него и во светот, ќе има соживот, доколку се отстранат националистите, расистите, мразачите на туѓи вери.
Така, ќе останат оние луѓе кои сакаат да се дружат со луѓе без оглед на раса, етничка припадност, вери и ќе го има долгопосакуваниот мир во светот :)


А да си се држи секој во свој ќош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom