Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Тоа потврдува дека научно е невозможно животот да настанал случајно од неживата материја. Ако пак не настанал случајно, тогаш ЕДИНСТВЕНА АЛТЕРНАТИВА е да настанал плански од Некој Животодавец. Сакаш наречи го Создател, сакаш наречи го Дизајнер, сакаш наречи го Мики, исто ти се фака, тоа за теистите е Бог.


Во контекст на муабетов од неќна ..

http://www.makdenes.org/archive/news/20100521/428/428.html?id=2048794
Развиена прва вештачка жива клетка
Американските научници соопштија дека успеале да развијат прва вештачка жива клетка од човечки создадена ДНК. Истражувачите во Институт Крејг во близина на Вашингтон прецизираат дека компјутерски дизајнирале бактериски генетски софтвер кои потоа хемиски го пресоздале по што успеале да го трансплантираат во една клетка. Поддржувачите оценуваат дека вештачката клетка ќе може во иднина да се користи за производство на гориво или за вакцини, но и за материјали кои можат да помогнат во чистењето на животната средина. Критичарите пак, предупредуваат дека оваа технологија може да се употреби и за биолошко оружје.
Што мислиш Чорбаџи дали еден ден ... можеби и скоро можеме да бидеме ние „Животодавци“ ?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Што мислиш Чорбаџи дали еден ден ... можеби и скоро можеме да бидеме ние „Животодавци“ ?
Мислам дека тоа не е можно. Само Господ е Животодавец. За живот не се доволни само амино киселини, ДНА, протеини и сл. За живот потребно е дух.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Приказна демек а? Ама да е само таа. :) Библијата кога станува збор за бајки и приказни ги надминала и браќата Грим. Како на пример оваа приказна која што се наоѓа во Евангелието според Матеј, во која читаме за излегувањето на телата од гробовите после Исусовото распетие на крстот.

И ете! Завесата во Храмот се расцепи надве, одозгора додолу, и земјата се стресе, и карпите се распукаа, а гробовите се отворија, и воскреснаа многу тела на упокоени свети; и излегоа од гробовите по Неговото воскресение, влегоа во Светиот Град и се јавија на мнозина.
( Евангелие според Матеј, 27: 51-53)

Мислам дека ова момче поставуваше прашања за тоа кој ја видел месечината дека се располовила на два дела, па еве му бумеранг прашање: - Зошто другите евангелија воопшто не го наведуваат овој битен настан? Зарем верувањето во проживувањето не е еден од темелите на христијанското верување? И конечно: Како тоа никој друг сем Матеј не го забележал овој настан? Како тоа, тие тела на упокоените свети кои што излегле од своите гробови по Неговото воскресение и влегле во Светиот Град и се јавиле на многумина, никој не ги видел, ниту ги забележал некаде?

-Имаш одговор на ова или ќе си остане во доменот на приказни за малите деца од типот на Баба Рога? :)
Ќе ме удостои некој со одговор?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Во контекст на муабетов од неќна ..
Што мислиш Чорбаџи дали еден ден ... можеби и скоро можеме да бидеме ние „Животодавци“ ?
Тука не се работи за вештачки создаден живот, туку за манупулација со веќе постоечки живот. Биологот Крег Вентер и неговиот тим земале веќе постоечки ген на бактериска клетка и вметнале одредена DNA... See More секвенца во него со цел да создадат поинаков ген од користениот. Потоа овој геном го трансплантирале во други, веќе постоечки, бактерии. Значи воопшто не станува збор за "создавање на живот", туку само за генетски инжинеринг со веќе постоечки и од Бога даден живот :)
http://www.cbc.ca/technology/story/2010/05/20/venter-synthetic-genome-cell-bacteria.html
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Тука не се работи за вештачки создаден живот, туку за манупулација со веќе постоечки живот. Биологот Крег Вентер и неговиот тим земале веќе постоечки ген на бактериска клетка и вметнале одредена DNA... See More секвенца во него со цел да создадат поинаков ген од користениот. Потоа овој геном го трансплантирале во други, веќе постоечки, бактерии. Значи воопшто не станува збор за "создавање на живот", туку само за генетски инжинеринг со веќе постоечки и од Бога даден живот :)
http://www.cbc.ca/technology/story/2010/05/20/venter-synthetic-genome-cell-bacteria.html
A team from the J. Craig Venter Institute in Rockville, Md., announced on Thursday it had created a synthetic bacterial genome that is a copy of an existing genome, though with added DNA sequences that "watermark" the genome to distinguish it from a natural one.
The scientists then transplanted the synthetic genome into a different bacterium to create what they call a "synthetic cell," although technically only its genome is synthetic.
Точно .. го приметив тоа .. затоа прашав шо мислиш Дали еден ден би можеле :)
како и да е офтопик сме .. ова е веќе наука .. само во контекст на неќнашниот муабет сакав да те прашам за мислење :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Темава увек ке се тупи такви како тебе ко ке коментираат на неа .
Докуменат ?

Мислиш дека ако ја негираш библијата , нема да идеш у пекол?
Мислиш дека ако правиш така како те програмирале дека ке идеш у рајот?
Ај ќе те замолам прочитај ја прво темата “Прочитај пред да почнеш дискусија“.
Библијата е комплицирана работа. Човечка рака е замешана веќе во таа книга. Ја се придржувам на Инџилот кој му беше објавен на Исус, а не на книгата која Павле ја направи.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Ај ќе те замолам прочитај ја прво темата “Прочитај пред да почнеш дискусија“.
Библијата е комплицирана работа. Човечка рака е замешана веќе во таа книга. Ја се придржувам на Инџилот кој му беше објавен на Исус, а не на книгата која Павле ја направи.
Сакаш да кажеш дека Исус не е човек?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Сакаш да кажеш дека Исус не е човек?
Исус човек е пејгамбер. Створен и тој од Бога, но не и Бог зошто Бог не створува Бог.
Читај уште еднаш ќе ти речам поубаво книгата беше објава од Бог која на Исус му беше дадена.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Исус човек е пејгамбер. Створен и тој од Бога, но не и Бог зошто Бог не створува Бог.
Читај уште еднаш ќе ти речам поубаво книгата беше објава од Бог која на Исус му беше дадена.
Па Исус е син на Бог така да ете ти логика , иако логиката нема да ти помогне многу у разбирањето на Бог.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Па Исус е син на Бог така да ете ти логика , иако логиката нема да ти помогне многу у разбирањето на Бог.
Хахахаха умрееев, вода носете :pos2:.
Не значи ако има објава добиено од Бога да е син Божји. Нели и Мојсеј имаше објава од Бог ? Ајде сега и тој е син Божји. :tv:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Хахахаха умрееев, вода носете :pos2:.
Не значи ако има објава добиено од Бога да е син Божји. Нели и Мојсеј имаше објава од Бог ? Ајде сега и тој е син Божји. :tv:
Не значи дека ако има добиено објава од Бога е син божји, туку е Син Божји (воедно и Бог).
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Хахахаха умрееев, вода носете :pos2:.
Не значи ако има објава добиено од Бога да е син Божји. Нели и Мојсеј имаше објава од Бог ? Ајде сега и тој е син Божји. :tv:
FireFly ; toa e nivnoto veruvanjee nekoj ke svati nekoj ke si tapka na isto mesto , isus e eden od sinovitee na boga bog ima poveke sinovi nee samo isus barem taka kazuva biblijata izrael e prvo rodeniot ,

Вака вели Господ: „Израел е Мој првороденец(Излез 4-22) izgleda lusus e pomlad sin
pokraj sto ima sinovii bog imal i kerki viidiii majkata prosto nesvatlivo , bog da ima sinovi i kerki Господ го виде тоа, и во Својот гнев ги отфрли Своите синови и ќерки(Второзаконие32-19)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Леле el_kewser, прв пат ги гледам овие стихови во Библијата... wooow не ми се верува дека и други исто така биле наречени "синови Божји", па и цели нации, леле човек фала ти што ми ги отвори очите, а јас цело време сум верувал во заблуда :) еурека човече Израел е мојот првороденец, да си ми жив и здрав човече :)
Патем, сакаш да ти наведам уште 20-30 стихови во Библијата каде што и други личности, поединци и групи на луѓе се наречени синови и ќерки Божји? На тој начин ќе можеш подобро да ги исламизираш христијаните хахаха ;)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Леле el_kewser, прв пат ги гледам овие стихови во Библијата... wooow не ми се верува дека и други исто така биле наречени "синови Божји", па и цели нации, леле човек фала ти што ми ги отвори очите, а јас цело време сум верувал во заблуда :) еурека човече Израел е мојот првороденец, да си ми жив и здрав човече :)
Патем, сакаш да ти наведам уште 20-30 стихови во Библијата каде што и други личности, поединци и групи на луѓе се наречени синови и ќерки Божји? На тој начин ќе можеш подобро да ги исламизираш христијаните хахаха ;)
haha me iznasmeeaaaa e koj se kerkitee
:pos2: nikoj ne ve tera na islamizacija ne sekirajsee veruvajjsi vo tovojata veraa i nikoj ne ti osporuvaa, samo bi sakal da mi ogovoriss koja ekeraka gospodovaa ili imal povekee
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom