Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Ако Куранот го нарекуваше целиот Универзум "најблиското небо", тогаш ќе кажеше дека и Сонцето и Месечината се сместени во "најблиското небо". Но Куранот не вели така. Куранот вели дека Сонцето и Месечината се сместени некаде меѓу седумте неба (не кажува точно меѓу кои), а дека ѕвездите се сместени на најблиското небо.
Ne nekazjuva toa znaci deka neveli nitu vo prvo nitu vo koe drugo a sto nekazjuva neznaci i deka negira deka se smesteniv vo najbliskoto nebo tuka nemozjes da njades praznina kaj sto ja nema. p.s Podobro pobaraj ja vo Hristijanstvoto posto tamu imate eden milion prasanja okolku koi vi se krsat kopjata Pocnuvajki od Ikonite zavrsuvajki kaj Isusa sto za edni e bog za drugi prateni za treti Majka Bogorodica duri e i pogolema od Boga Estakfirula
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ne nekazjuva toa znaci deka neveli nitu vo prvo nitu vo koe drugo a sto nekazjuva neznaci i deka negira deka se smesteniv vo najbliskoto nebo tuka nemozjes da njades praznina kaj sto ja nema. p.s Podobro pobaraj ja vo Hristijanstvoto posto tamu imate eden milion prasanja okolku koi vi se krsat kopjata Pocnuvajki od Ikonite zavrsuvajki kaj Isusa sto za edni e bog za drugi prateni za treti Majka Bogorodica duri e i pogolema od Boga Estakfirula
Значи секој може да го толкува тоа како сака? Во кое "небо" се сместени, дали се во атмосверата, дали се надвор од неа и што всушност претставува "небо"....:toe:
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Значи секој може да го толкува тоа како сака? Во кое "небо" се сместени, дали се во атмосверата, дали се надвор од неа и што всушност претставува "небо"....:toe:
7 Nebesi vo Koran istotaka gi ima i vo Biblija.....

Deut. 10:14 --
To the LORD your God belong the heavens, even the highest heavens, the earth and everything in it.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
7 Nebesi vo Koran istotaka gi ima i vo Biblija.....

Deut. 10:14 --
To the LORD your God belong the heavens, even the highest heavens, the earth and everything in it.
Тоа што ги имало во библијата не е објаснување! Секој може да го толкува тоа како му одговара! На пример се до индустриската и научна револуција, кога никој не ни правел разлика помеѓу небото, вселената и "небото" (heaven), сите овие три поими значеле едно исто! Никакви паралелни универзуми немале врска! (како што немаат ни сега). Втора работа е фактот што нема само седум паралелни универзуми, туку бесконечно многу! Тие се едноставно "потенцијал"! Се додека некој не се најде во еден од нив не постојат! Што значи е несоодветно и тотално неточно да се посочуваат како еден над друг, еден до друг....или слично!
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Селото гори, бабата се чешла :pos2:

Кога цел свет ја спозна вистината и се заинтересира за Ислам, вие уште тука ми барате грешки во Куранот. Уште ??!!

Жалам ама нема :nenene:

Во вода падна цел идиотизам што америка го презентираше во врска со Исламот.

Самите Американци се свртија против нивните големци !!

Исламот го измислил Ватикан, Мухаммед с.а.в.с бил терорист, Неузубиллах !!

Во ова ни децата веќе не веруваат !!

И нема научни грешки во Куранот, напротив :):):)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Добро бе ти,имаш друга работа освен да јадиш ***** за Исламот и Муслиманите? Озбилно не сфаќам зошто си толку фрустриран ? Кажи ? Можи има решение за твојот проблем ?

:uvo:
Постот на Human е во Религиска промоција .. каде и шо му е место ...
патем ХедХантер смири си го речникот .. Рамазан е :) а и офтопик си ...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
И нема научни грешки во Куранот, напротив :):):)
Дај кажи ми, ова пеколно ме интересира, која е таа наука и научни факти што се спомнуваат во Куранот?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Heaven значи рај, не небо.
In religion, Heaven is the English name for a transcendental realm in which it is believed that people who have died continue to exist in an afterlife. The term "heaven" may refer to the physical heavens, the sky or the seemingly endless expanse of the universe beyond, the traditional literal meaning of the term in English.

Не избрзувај другпат ...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Селото гори, бабата се чешла :pos2:

Кога цел свет ја спозна вистината и се заинтересира за Ислам, вие уште тука ми барате грешки во Куранот. Уште ??!!

Жалам ама нема :nenene:

Во вода падна цел идиотизам што америка го презентираше во врска со Исламот.

Самите Американци се свртија против нивните големци !!

Исламот го измислил Ватикан, Мухаммед с.а.в.с бил терорист, Неузубиллах !!

Во ова ни децата веќе не веруваат !!

И нема научни грешки во Куранот, напротив :):):)
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Леле шо е ова бе, ало луѓе зарем ќе поверувам во ова ?

Отсега натака, ќе барам валидни докази, нишо не разлупувам, не су ко вас ја :)
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
In religion, Heaven is the English name for a transcendental realm in which it is believed that people who have died continue to exist in an afterlife. The term "heaven" may refer to the physical heavens, the sky or the seemingly endless expanse of the universe beyond, the traditional literal meaning of the term in English.

Не избрзувај другпат ...
Mozda ke me kaznis, ali moram da ti se zablagodaram javno!!!:smir:

Islamot i Hristijanstvoto imaat isti svakanja vo vrska so terminot NEBO.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Конечно го добивме одговорот за "седумте неба на Мухамед". Тоа всушност бил застарениот и неточен Геоцентричен модел на вселената кој вели дека над земјата едно над друго биле: Месечината, Меркур, Венера, Сонцето, Марс, Јупитер и Сатурн. (Внимавајте Сонцето кружи околу Земјата) А останатите "неподвижни" ѕвезди биле обесени на "најблиското небо" т.е. на ниво на Месечината. Значи ѕвездите се исто толку далеку како и Месечината, а со тоа поблиску од Сонцето и другите планети. Ова е подржано и од следниов хадис:

„Пророкот (Мухамед) одговорил: Али, има пет ѕвезди: Јупитер (al-birjis), Сатурн (zuhal), Меркyр (utarid), Марс (Bahram) и Венера (al-zuhrah). Овие пет ѕвезди изгреваат и се движат како сонцето и месечината, и се движат заедно со нив. Сите останати ѕвезди се обесени на небото како што светилките се обесени во џамијата.“
(al-Tabari vol.1 p.235-236)

Значи и во овој хадис гледаме 5 "ѕвезди" (т.е. планети), плус Сонцето и Месечината - вкупно 7 небесни објекти кои што се движат согласно Куранот, а останатите ѕвезди биле обесени на најдолното небо (согласно Сура 37:6-8) т.е. тие биле во областа каде што е Месечината.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom