Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Vo hristijanstvoto, Bog praka luge sekade da propovedaat i da se slusne Negoviot zbor. I koga ke se slusne, covek ima pravo da resi dali ke go prifati. I koga ke prifati, treba da se bori za da go zivee toj Zbor. Znaci toa e proces i covek treba da izgradi eden takov karakter na licnost sto ke mu bide ugodna na Boga (odnosno ke pravi dobro, nema da krade, laze ubiva i sl., i nema da pravi niedno zlo delo). Zatoa e malku komplicirano, ne e samo kako vo drugite religii, slusnav, poveruvav i ajde vo raj. I ako ne resis, Bog ne ti se mesa vo toa pravo, znaci ako sakas zivej si go zivotot, bidi sloboden od vera, bidi i narkoman, i pij, jadi odi so zeni, i sl., nema nikakva kazna da ti dojde od Gospod. Nema zosto. Ednostavno, koga ke mu se pojavis na sudenje, ke ti rece, druze ti gledase da go iskoristis svoeto vreme i go iskoristi. Sega, odi si tamu dolu, poso ne te interesirase da bides gore koga bese na zemjata. Ostaj gi ovie sto se macea za toa koga bea zivi. Kazna doaga na toj sto pravi loso, znaci ako si mu udril cvorga na blizniot svoj, Gospod tebe ke ti udri lastik ili cakmak. E toa e. Ne e slusaj go popot ili odzata sto kazue, krsti se, klanjaj se, pali sveki, kazuvaj molitvi ili bismillahirahi, dzabe tie. Ako posle toa odis doma i ogovaras, lazes, klevetis, dzabe ti se site sveki i molitvi.

I eden covek ne moze da vleze vo toj takanarecen raj ako ne dosol nekoj i mu objasnil i prifatil i gi napravil potrebnite raboti, znaci ne e deka ako ne slusnal, pa ke mu se prosti i ke vleze vo rajot. Zatoa Gospod ke mu prati nekogo, sigurno, da slusne, pa posle ako se buni da mu rece, ama ti prativ jas tebe covek ti slusna i nejkese. Sto sakas sega?

Ova e razlicno vo hristijanstvoto i islamot. Vo hristijanstvoto greskata e greska, samo Bog moze da ja prosti ako saka. Vo islamot, greskata ne e greska ako toj so ja napravil ne znael deka ja pravi.

Точно така, во Исламот ако несвесно згрешиш, го сфатиш гревот и се покаеш Аллах џ.ш вика дека ќе ти прости.
Но свесен за гревот а сепак сакаш да го направиш, не знам како може тоа така.
Јас денес да лажам кај ќе стигнам, вечер да се каам, утре пак да лажам, не може тоа така.
Иначе преку пратениците нас Бог ни ги доставил законите и тоа што треба да го правиме.
Мухаммед с.а.в.с е последен и тоа што кажал е точка нема повеќе.
Ако Мухаммед с.а.в.с кажал дека клањањето е обавезно тоа значи мора да е така.
Но сепак во право си. Зошто луѓето вршат молитви кога од друга страна оговараат и лажат сушат ?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Дали во Куранот се спомнуваат Америка, Австралија, Океанија, Антарктика и сите други територии кои не биле познати за луѓето во тоа време, и ако не, зошто не?
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Мухаммед с.а.в.с е последен и тоа што кажал е точка нема повеќе.
Ако Мухаммед с.а.в.с кажал дека клањањето е обавезно тоа значи мора да е така.
Но сепак во право си. Зошто луѓето вршат молитви кога од друга страна оговараат и лажат сушат ?
Pa zasto mislat deka rabotta e ciribu ciriba. Napraiv namaz, se pokloniv, i aj gotovo, odam u raj. Ili kazav molitva, zapaliv sveka i aj sega. Hokus pokus, bidna. I da napravam nesto loso, nema vrska zasto jas sum vo verata i spasen sum, a tie sto ne se vo verata, tie ke odat vo pekolo. Epa ne znam, ama vo hristijanstvoto ne odi taka. Ako mislis vaka uste poloso prais, zasto kako hristijanin davas los primer za svojot Bog. Ke ispadne deka On te ucel da bides kopuk. Ako sakas raj em ke vlezes vo verata, em uste i ke se mucis za toa, i ke ucis, ako denes si sakal da naprais nesto dobro a ispadnalo loso, kaj si zgresil, za utre pak da ne zgresis. I taka.

Vo islamot kako e, dovolno e da se klanjas, bidna li? Znaci, vleze li vo rajot so toa? ili mora da se klanjas ama toa nema vrska so toa deka treba da prais i arni raboti.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Pa zasto mislat deka rabotta e ciribu ciriba. Napraiv namaz, se pokloniv, i aj gotovo, odam u raj. Ili kazav molitva, zapaliv sveka i aj sega. Hokus pokus, bidna. I da napravam nesto loso, nema vrska zasto jas sum vo verata i spasen sum, a tie sto ne se vo verata, tie ke odat vo pekolo. Epa ne znam, ama vo hristijanstvoto ne odi taka. Ako mislis vaka uste poloso prais, zasto kako hristijanin davas los primer za svojot Bog. Ke ispadne deka On te ucel da bides kopuk. Ako sakas raj em ke vlezes vo verata, em uste i ke se mucis za toa, i ke ucis, ako denes si sakal da naprais nesto dobro a ispadnalo loso, kaj si zgresil, za utre pak da ne zgresis. I taka.

Vo islamot kako e, dovolno e da se klanjas, bidna li? Znaci, vleze li vo rajot so toa? ili mora da se klanjas ama toa nema vrska so toa deka treba da prais i arni raboti.
Пријателче во Исламот треба многу не само клањање, додека во Христијанството ветена е прошка за сите гревови ако се поверува во воскресението Христово, со кое се постанува блажен.
Во Исламот на никого не му е ветен Џеннетот. И луѓето колку и да бидат предобри и да работат согласно Исламските правил и прописи, никогаш нема да бидат сигурни дали ќе влезат во Џеннет.
Пејгамберот рекол Ниту јас не знам што ќе биде со мене.
За да бидеш вистински Муслиман не смееш да бидеш побогат од некого, туку исто да имаш. Не смееш да правиш куќа или да купиш злато, а за тоа да не дадеш пари на тие што немаат.
Не смееш многу многу работи.

--- надополнето ---

Да не правиме муабет за другите работи како лажење, крадење и тн.
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Пријателче во Исламот треба многу не само клањање, додека во Христијанството ветена е прошка за сите гревови ако се поверува во воскресението Христово, со кое се постанува блажен.
Ako se poveruva da, ama i ako se raboti na toa, ne samo da se poveruva. Veteno e bidejki toa e otvoranjeto na vratata, zatoa e taka kazano. Ama ako ja otvoris vratata i stois na prag, nema da vlezes. Ednostavno, ako poveruvas deka Hristos voskresnal, toa ti go otvora patot da ti se prostat grevovite. Ako gi prais pak, uste poloso za tebe, ili ako si prodolzis po staro. Koga si poveruval deka Hristos voskresnal, znaci si resil da poveruvas i deka ima mok da ti gi prosti grevovite i da pomislis deka treba da se smenis vo poaren covek. Vo ova e veruvanjeto. Ako ne se smenis, znaci ne si poveruval. Zatoa prasav dali vo islamot covekot se menuva vo poaren ili si tera kao sto znae. Ili ima set pravila sto gi sledi, za da ne gresi, a ne kako vo hristijanstvoto, mozebi i da gresi, ama da se samoanalizira i da se poprava.

Za ova lazenje kradenje i tn licno sum se uveril deka obicnite muslimani postuvaat. Ama za deka ne treba da bides pobogat od nekogo, toa mnogu teska rabota. Site znaeme kolku nekoi muslimani se pobogati od drugi. Toa e najteskata rabota, vo sustina. I vo islamot i vo hristijanstvoto.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Ako se poveruva da, ama i ako se raboti na toa, ne samo da se poveruva. Veteno e bidejki toa e otvoranjeto na vratata, zatoa e taka kazano. Ama ako ja otvoris vratata i stois na prag, nema da vlezes. Ednostavno, ako poveruvas deka Hristos voskresnal, toa ti go otvora patot da ti se prostat grevovite. Ako gi prais pak, uste poloso za tebe, ili ako si prodolzis po staro. Koga si poveruval deka Hristos voskresnal, znaci si resil da poveruvas i deka ima mok da ti gi prosti grevovite i da pomislis deka treba da se smenis vo poaren covek. Vo ova e veruvanjeto. Ako ne se smenis, znaci ne si poveruval. Zatoa prasav dali vo islamot covekot se menuva vo poaren ili si tera kao sto znae. Ili ima set pravila sto gi sledi, za da ne gresi, a ne kako vo hristijanstvoto, mozebi i da gresi, ama da se samoanalizira i da se poprava.

Za ova lazenje kradenje i tn licno sum se uveril deka obicnite muslimani postuvaat. Ama za deka ne treba da bides pobogat od nekogo, toa mnogu teska rabota. Site znaeme kolku nekoi muslimani se pobogati od drugi. Toa e najteskata rabota, vo sustina. I vo islamot i vo hristijanstvoto.
Според Шеријатот Муслиманите живеат во една заедница, каде сите се исти. Тие што имаат повеќе, обврзани се да се поделат со тие што помалку имаат. Па да бидан на исто.
Што се однесува до судењето кога ќе се случи некој престап, тие што се посиромашни имаат повеќе права.
Ако Шеријатот се почитува онаков како што го остави Мухаммед с.а.в.с, сиромашните се повеќе ценети од богатите.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Според Шеријатот Муслиманите живеат во една заедница, каде сите се исти. Тие што имаат повеќе, обврзани се да се поделат со тие што помалку имаат. Па да бидан на исто.
Што се однесува до судењето кога ќе се случи некој престап, тие што се посиромашни имаат повеќе права.
Ако Шеријатот се почитува онаков како што го остави Мухаммед с.а.в.с, сиромашните се повеќе ценети од богатите.
Зошто сиромашните да бидат повеќе ценети од богатите?
Ај, ја ќе живеам во таква шеријатска заедница, нема да работам ништо, ќе се правам улав, ќе бидам сиромашен и ќе имам повеќе права од некој што цел ден работи за својот леб, па одозгора на мене ќе ми дава од неговиот леб?
Закон!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Зошто сиромашните да бидат повеќе ценети од богатите?
Ај, ја ќе живеам во таква шеријатска заедница, нема да работам ништо, ќе се правам улав, ќе бидам сиромашен и ќе имам повеќе права од некој што цел ден работи за својот леб, па одозгора на мене ќе ми дава од неговиот леб?
Закон!
И комунизмот првобитната цел му била да создаде еднаквост помеѓу сите луѓе, но се покажа колку е тоа возможно! Луѓето не се исти, и затоа е неприродно, нелогично и неинтелигентно да се прават напори да се приморуваат да бидат исти! Секој треба да добие еднаква шанса, но не по секоја цена секој да биде на исто ниво (финансиски, интелектуално, социјално....итн)! Секој систем на уредување кој се прогласува за ЕДИНСТВЕНО исправен и ги наметнува своите норми, не е ништо друго освен форма на робство! Ако основното право - правото на слободна воља, не е загарантирано тогаш таа религија или општествено уредување е закана за човечктата слобода!
Еве бидејќи темава гласи прашања за исламот, ќе го поставам следново прашање во контекст на коментаров!
Дали во општество каде владее шеријатот некој кој се родил како муслиман, може да се одкаже од исламот и еве на пример да се декларира како сатанист, кој не повредува никого без причина и не нанесува никаква штета?! Само ги почитува принципите на Сатанизмот на Lavey, да бидам поконкретен! Дали таква личност ќе може слободно да си практикува тоа што сака, ненаметнувајќи никому ништо?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Зошто сиромашните да бидат повеќе ценети од богатите?
Ај, ја ќе живеам во таква шеријатска заедница, нема да работам ништо, ќе се правам улав, ќе бидам сиромашен и ќе имам повеќе права од некој што цел ден работи за својот леб, па одозгора на мене ќе ми дава од неговиот леб?
Закон!

Повеќе ценети во Шеријатскиот свет него тука каде живееме. Се морам ли буквално да ви објаснувам ?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
И комунизмот првобитната цел му била да создаде еднаквост помеѓу сите луѓе, но се покажа колку е тоа возможно! Луѓето не се исти, и затоа е неприродно, нелогично и неинтелигентно да се прават напори да се приморуваат да бидат исти! Секој треба да добие еднаква шанса, но не по секоја цена секој да биде на исто ниво (финансиски, интелектуално, социјално....итн)! Секој систем на уредување кој се прогласува за ЕДИНСТВЕНО исправен и ги наметнува своите норми, не е ништо друго освен форма на робство! Ако основното право - правото на слободна воља, не е загарантирано тогаш таа религија или општествено уредување е закана за човечктата слобода!
Би ти одговорил колку само грешиш вов рска со комунизмот, но оваа тема не е соодветна за да развиеме таква дискусија.
Патем, сеуште никој не ми одговорил дали во Куранот се спомнуваат територии на планетава кои не биле откриени во времето на неговото пишвање.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Би ти одговорил колку само грешиш вов рска со комунизмот, но оваа тема не е соодветна за да развиеме таква дискусија.
Патем, сеуште никој не ми одговорил дали во Куранот се спомнуваат територии на планетава кои не биле откриени во времето на неговото пишвање.
Ги молам сите Муслимани на форум да останат рамнодушни на прашањето.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ги молам сите Муслимани на форум да останат рамнодушни на прашањето.
Извини ако чепнав рана. :smir:

--- надополнето ---

Уште едно прашање, навистина ме интересира да дознаам повеќе за смртта на Мухамед, дали бил убиен во битка, умрел од болест или од природна смрт, и на колку години умрел?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Извини ако чепнав рана. :smir:
Хаха, море чоек ти на оваа тема нема да добиеш никаков одговор. Не заслужуваш.
Доста беше кога еднаш го направи пејгамберот наркоман, па нема шо да бараш на темава.
Иначе рана не чепна никаква, ти само праша.
Но нема да добиеш одговор никаков.
Зошто лижеш таму кај шо плукаш, имаш ли ти гордост во тебе?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ги молам сите Муслимани на форум да останат рамнодушни на прашањето.
Што е поентата да се отвори тема со наслов "Прашања за исламот" а да се одговара само на тоа што ви одговара? Еве јас ќе го поставам истото прашање -
...дали во Куранот се спомнуваат територии на планетава кои не биле откриени во времето на неговото пишвање.
Или можеби ни јас не сум достоен за одговор? Во тој случај преименувајте ја темава во "Прашања од исламот....само за одредени членови"
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Што е поентата да се отвори тема со наслов "Прашања за исламот" а да се одговара само на тоа што ви одговара? Еве јас ќе го поставам истото прашање - Или можеби ни јас не сум достоен за одговор? Во тој случај преименувајте ја темава во "Прашања од исламот....само за одредени членови"
Достојни се сите луѓе да добијат одговор, освен оние кои се изразувале кон Пејгамберот на најдолен можен начин.
Нас Мухаммед с.а.в.с ни рекол да не го вртиме другиот образ. Така кој нам со лошо и ние со лошо.
Јас одговор на прашањето не знам, но ако знаат другите нека повелат нека се изјаснат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom