Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Значи не велиш дека е нешто шо предходно не се знаело ... (шо би значело дека Алах не кажал ништо ново)
или тврдиш дека Куранот прв го обзнал тоа .. ?
Се што е спомнато во Кур'анот , по автоматизам не треба да се земе за новитет и ексклузивно негово откритие. Кур'анот е пред се верозаконик, а не научна енциклопедија. Кур'анот поттикнува на наука и научни достигнувања. Многу негови ајети биле и се предмет на изучување од разни научни области. Но, тој во повеќето случаи зборува во општа форма. Науката е таа која разглобува, експериментира, докажува, па пак предокажува итн. :)
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Или можеби Аллах ја израмни за да можеме да газиме по неа...
Е каква е ако не е рамна ? Добро за тебе знаеме кривини фаќаш :vozbud:

--- надополнето ---

Павле болноумниот напишал дека е стара 8000 год, жално :toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ајде бе ти многу голема храброст си имал :)
Ако некој нешто прогласува за пар, тоа не е прогласено од сите за пар. Мојата црква не признава вакво нешто за пар!
Бог ова не го признава за пар!
нема ни јас, а ако сакаш ти зборувај до утре...
А која е твојата Црква ако не е тајна, иако според постерот во ореовото дрво можам да претпоставам. :)
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Еј радица и харе кришна е роден во штала :vozbud:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Се што е спомнато во Кур'анот , по автоматизам не треба да се земе за новитет и ексклузивно негово откритие. Кур'анот е пред се верозаконик, а не научна енциклопедија. Кур'анот поттикнува на наука и научни достигнувања. Многу негови ајети биле и се предмет на изучување од разни научни области. Но, тој во повеќето случаи зборува во општа форма. Науката е таа која разглобува, експериментира, докажува, па пак предокажува итн. :)
Ок .. те сваќам :) (малце одбрамбено ова го напиша)
Тогаш шо ако речам дека пред Куранот ... некој друг велел дека од се има парови ...
односно Дуализмот, Јинг Јанг во Таоизмот, Будизам ... тоа разбирање било со векови пред Исус на пример .. а првпат во пишана форма е измеѓу периодот 476-221 BC ...
муабетот ми е да престанеме да се „фалиме“ да дебатираме малце grounded шо се вика .. приземни да бидеме ..
значи Алах не му кажал ништо ново на Мухамед .. му кажал нешто шо веќе луѓето го имале сватено (барем некои), а можеби ги просветлил со тоа знаење само муслиманите кои сеуште не биле запознати со тоа и тоа после 10тина минимум векови.. :toe:
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Ок .. те сваќам :) (малце одбрамбено ова го напиша)
Тогаш шо ако речам дека пред Куранот ... некој друг велел дека од се има парови ...
односно Дуализмот, Јинг Јанг во Таоизмот, Будизам ... тоа разбирање било со векови пред Исус на пример .. а првпат во пишана форма е измеѓу периодот 476-221 BC ...
муабетот ми е да престанеме да се „фалиме“ да дебатираме малце grounded шо се вика .. приземни да бидеме ..
значи Алах не му кажал ништо ново на Мухамед .. му кажал нешто шо веќе луѓето го имале сватено (барем некои), а можеби ги просветлил со тоа знаење само муслиманите кои сеуште не биле запознати со тоа и тоа после 10тина минимум векови.. :toe:
Точно така. Ама има некои работи кои не биле познати до ден денес никаде, а спомнати се прв пат во Куранот.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Точно така. Ама има некои работи кои не биле познати до ден денес никаде, а спомнати се прв пат во Куранот.
ок .. ете дебатираме ... конкретно муабетов е за паровите ... и един ќе те замолам малце покултурно .. не личи на религија муабет ваков .. Павле го нарекуваш болноумен ... ги навредуваш христијаните ... таа топка после ќе се префли и од нивна страна и каде ќе води тој муабет?
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
ок .. ете дебатираме ... конкретно муабетов е за паровите ... и един ќе те замолам малце покултурно .. не личи на религија муабет ваков .. Павле го нарекуваш болноумен ... ги навредуваш христијаните ... таа топка после ќе се префли и од нивна страна и каде ќе води тој муабет?
Од овој момент крај ставам на тоа.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ма знам многу убаво шо ми викаш :) и никаде не одреков .. читај ме подобро алоо :)
Уште на старт ве разбрав дека се парови ... а не полови .. тоа и пишав ...
туку чекам одговор на другите прашања ...
Да бе другите матеа нешто за парови требаат полови органи.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
А која е твојата Црква ако не е тајна, иако според постерот во ореовото дрво можам да претпоставам. :)
Православна црква...добро претпоставуваш :)

Некоја со паганизам
оди шетај :)

Еј радица и харе кришна е роден во штала :vozbud:
Еј Един ајде доста ми е од твоите излишни коментари и постови. Ако немаш попаметна работа најди си :)
Кога јас сум ја навредила Џамијата, па ти да ми ја навредуваш Црквата? И тој заповед на Мухамед не го почитувате, да враќате со иста мера треба, а не вака уште ненападнати да напаѓате!
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Kako i sekogas izvrtuvate zborovi kako vi odgovaraat. Procitaj sto pisav na 247 posleden post, pa togas odgovori mi ok?
Е сега овие како ќе се спаруваат ?Секоја клетка во талусотhttp://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%81 содржи две хаплоидни јадра кои се резултат од спарување, е друга карактеристична особина.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom