Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Грешка си. Обратна е ситуацијата. Јас знам дека постојат и бесполови растенија, но Мухамед тоа не го знаел. Мухамед рекол дека Алах создал од СЕКОЕ нешто пар. Но ете, денес научниците најдоа илјадници бесполови растенија и илјадници бесполови животни кои НЕ СЕ СОЗДАДЕНИ ВО ПАР.

И од секое нешто ние создадовме пар" (Сура Ез-Заријат 51:49, Кyран)

Доколку Кyранот навистина му бил диктиран на Муахмед од Бог, тогаш тој немало да напише ваква научна невистина. Оттука, а и од другите научни невистини во Кyранот, следи дека Кyранот не е Божја објава.

"Да беше тој од некој друг, а не од Аллах, во него ќе најдевте сигурно противрчености големи." (Сура Ен-Ниса 4:82, Кyран)
i ti demek najde protivrecnosti

vo kuran kerim veli vaka;
i toj od sekoj plod (na zemjata) sodaden dva elementi na dvojki''

se znae deka plodot e kraj na procesot na reprodukcija na visnite rastenija koi imaat najrazredena organizacija staduimot koj mu prethodi na plodot e cvrst so svoite maski organi(prasnici) i zenskite(tolcnici) ovie poslednite po donesuvanjeto na polenot davaat plodovi koi po zrenjeto ospoboduvaat semki,
sekoj plod znaci implicira postoenje na
maski i zenski organi ovoj kuranski aet toa saka da ni go kaze.
jas mislam deka vo toa vreme si nemame aber za prasnici i tolcnici ,, i sto mislis dali ovaa e naucna nevistina , znaes li ti sto zboruvas . aj bidimi pozdraven .
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Точно така Барби Биг Бенг или големата експлозија.



Се мисли дека пред околу 10 – 20 милијарди години, целата енергија и материја била во едно. Потоа настанала експлозија, која се ширела насекаде. Исто како што е напишано во Куранот.
„Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една поврзана целина, па Ние ја распарчивме...?“(Куран, 21: 30)
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Тешко многу дека знаеле дека земјата е топчеста. Еве мапа од 6 век. како мислеле дека изгледа земјата. Прегледај го приврзокот 28892

За ембрионот знаеле можеби но за развитокот на бебето во ембрионот не знаел никој. Но развитокот го има опишано Мухаммед с.а.в.с.
Објаснив погоре, сите знаеле дека земјата е округла, исто како што сите денеска знаат дека што знам, електроните предизвикуваат електрицитет, а во Иран се проповеда дека Господ го создава електрицитетот. Затоа и се вели, Темно Доба. Не се вели ренесанса нели. Само разумот и рационалноста може да води кон логичен развој, се додека Исламот бил под контрола на лидери како Салахадин Исламот бил можеби подобар од Христијанството, денес улогите се сменети, на Исламот му треба ренесанса, луѓето да почнат да се прашуваат логички прашања, како како може да постои неписмен трговец, зошто се заговара полигамија од страна на Господ (зарем според Господ жените и мажите не се исти?), и конечно, каде е доказот за било што што е изведено од тоа што ти го кажуваш ? Од науката. Значи со науката, која е секуларна и водена најчесто од атеисти или Христијани, докажуваш дека нешто комплетно нејасно што го кажал некој тип пред 1300 години е точно. Истото можам да го кажам за Нострадамус, па нема да одам и да убивам луѓе зошто некој го нацртал.
Другиот факт кој многу ме вознемирува е тоа што се врши исламизација на Македонија токму на овој начин , со бесмислени споредби и нелогичности. На пример, зошто никој во Македонија не каѓе дека никабот и бурката се СПЕЦИФИЧНО културни облеки на КСА и Авганистан. Во Мароко, Алжир и другите Исламски земјите истите се одбиваат, забранета е нивната употреба итн. Начинот на градење на џамиите не захтева минариња, кои се градат за да повикуваат на молитва. Значи во време на фацебоок , кога секаде има часовници, на тебе ти треба да вика некој за да одиш да се молиш? Џамијата не треба да биде поголема од другите згради, ниту пак да има облик на , пак ќе кажам, вахабистичтике џамии од КСА, бидејќи Џамијата е зграда во која се молиш. Не е Џамијата целта на твојата молитва, ниту оџата, туку Бог. Можеш и од дома да се молиш нели? Само знај на каде е Мека и крај.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Vo vrska so parovite, Corbadzija e vo pravo. No kako i sekogas sekoj go brani svoeto, kolku i smesno da e toa. Vo prirodata svedoci sme deka ne e SE sozdadeno vo parovi. Znaci neka ima milion raboti vo parovi, no edna ako ne e vo par togas propagja se. Isto e i so cel Kuran, neka ima milion raboti koi se celosno tocni so naukata (ostaj sto ne se, no sekoj gleda toa sto mu odgovara), a samo edna da ne e vo sklad so nego, togas propagja cela prikazna za bozenstvenosta na Kuranot. Vam toa vi e jasno i zatoa koga nemate odgovor davate citati od drugi cuda (vistinski ili nevistinski) za da odvratite vnimanie. Vo slucajov zboruvavme za parovi i jasno se gleda sto e vistina. Barem za onie koi objektivno gledaat.......
P.S Musab go procitav toj link sto go dade i glavno se zboruva za atomot i drugi cesticki. Kaza deka imas i drugi linkovi, pa postiraj gi i niv koga mozis, da gi razgledam. pozz
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Точно така Барби Биг Бенг или големата експлозија.
Се мисли дека пред околу 10 – 20 милијарди години, целата енергија и материја била во едно. Потоа настанала експлозија, која се ширела насекаде. Исто како што е напишано во Куранот.
„Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една поврзана целина, па Ние ја распарчивме...?“(Куран, 21: 30)
Наведениот Кyрански ајет нема врска со теоријата "Big Bang" за настанокот на Универзумот, туку вие сосила сакате да измолкнете од тој ајет такво значење. Гледам повеќето преводи го преведуваат глаголот како "раздвоивме", а вие сте го превеле како "распарчивме" за повеќе да асоцира на експлозија хахаха итро итро, секоја чест ;)

Но, ајде да ја разобличиме и оваа научна невистина во Кyранот.
Во Сурата Фуссилет (41:10-12) во Кyранот пишува дека Аллах прво ја создал Земјата и планините во неа, а дури потоа ги создал "седумте" неба и ѕвездите на Небото..

"On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja – ovo je objašnjenje za one koji pitaju - zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" – "Pojavljujemo se drage volje!" – odgovorili su, pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta će se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nad njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznajućega."
(Сура Фуссилет 41:10-12, Кyран)

Ова е сосема СПРОТИВНО на теоријата Big Bang која вели дека од експлозијата прво се создале ѕвездите, а дури потоа планетите.
Заклучок: Мухамед воопшто не ја познавал теоријата Big Bang, што е сосема очекувано за човек од тоа време.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Немесис мене воопшто не ми требаат никакви чуда за да поверувам, јас верувам во Куранот и верувам дека таква книга не може да нише човек во 7век ај разгледај ги другите работи кои ги кажува.
Од каде па знаел дека Рамзис 2 бил удавен во морето и дека после неколку години ќе го извадат ? Сигурно му дошепнал некој. Или за теоријата Биг Бенг. Таква книга не може да ми донесе никој која е пишана во 7 век. :nenene:

--- надополнето ---

Наведениот Кyрански ајет нема врска со теоријата "Big Bang" за настанокот на Универзумот, туку вие сосила сакате да измолкнете од тој ајет такво значење. Гледам повеќето преводи го преведуваат глаголот како "раздвоивме", а вие сте го превеле како "распарчивме" за повеќе да асоцира на експлозија хахаха итро итро, секоја чест ;)

Но, ајде да ја разобличиме и оваа научна невистина во Кyранот.
Во Сурата Фуссилет (41:10-12) во Кyранот пишува дека Аллах прво ја создал Земјата и планините во неа, а дури потоа ги создал "седумте" неба и ѕвездите на Небото..

"On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja – ovo je objašnjenje za one koji pitaju - zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" – "Pojavljujemo se drage volje!" – odgovorili su, pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta će se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nad njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznajućega."
(Сура Фуссилет 41:10-12, Кyран)

Ова е сосема СПРОТИВНО на теоријата Big Bang која вели дека од експлозијата прво се создале ѕвездите, а дури потоа планетите.
Заклучок: Мухамед воопшто не ја познавал теоријата Big Bang, што е сосема очекувано за човек од тоа време.
А ти мислиш дека земјата заедно со планини била за време на експлозијата ? :pos2: Мислиш дека планините постоеле без сонце ? Па нормално откако се случил Биг Бенг потоа Аллах ги создал планините и дрвјата. Значи небесата и земјата беа заедно па ние ги раздвоивме.. Мислам дека пак на теоријата Биг Бенг се враќаме.

--- надополнето ---

Се претпоставува дека од експлозијата се создадени два елемента; водород и хелиум. Од каде се другите елементи кои денес ги знаеме ? Според теоријата тие произлегле од термонуклеарната фузиона реакција длабоко внатре во одредени ѕвезди. Кога тие ѕвезди експлодирале (супернова ) елементите се распрснале низ вселената. Овие остатоци од суперновата повторно се акумулирале и се оформил материјал за Сончевиот систем. Што утврдиле денешните научници.

--- надополнето ---

Да да Чорбаџијо и за Седумте неба е точно.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Немесис мене воопшто не ми требаат никакви чуда за да поверувам, јас верувам во Куранот и верувам дека таква книга не може да нише човек во 7век ај разгледај ги другите работи кои ги кажува.
Од каде па знаел дека Рамзис 2 бил удавен во морето и дека после неколку години ќе го извадат ? Сигурно му дошепнал некој. Или за теоријата Биг Бенг. Таква книга не може да ми донесе никој која е пишана во 7 век. :nenene:

--- надополнето ---



А ти мислиш дека земјата заедно со планини била за време на експлозијата ? :pos2: Мислиш дека планините постоеле без сонце ? Па нормално откако се случил Биг Бенг потоа Аллах ги создал планините и дрвјата. Значи небесата и земјата беа заедно па ние ги раздвоивме.. Мислам дека пак на теоријата Биг Бенг се враќаме.
FireFly dali znaes sto kazuvavte i valjda seuste isto mislite vo vrska so Kuranot? Deka toa e kniga dadena direktno od Alah, nepromeneta od nikoj i se vo nea e vistina. Ova e vaseto tvrdenje. Kako sto rekov prethodno, ete ke kazam da tie se cuda (iako ne sum zapoznaen za faraonot mnogu, a za drugite objasnuvaja sto gi dadovte voopsto ne sum zadovolen, no nema vrska) neka bidat cuda kako sto velite, no duri i edna rabota da ne e kako sto kazuva Kuranot, tolku od negovata bozestvenost. Dali me razbiras sto kazuvam? I sekako deka ne vi trebaat dokazi za da veruvate vo vasata religija i Bog, kako sto na hristijanite ne im treba dokaz da veruvaat vo nivnata religija i Bog. No vie izgledate kako epten arogantni koga kazuvate deka Kuranot bil bez nitu edna greska, deka duri i naukata go potvrduva toa. Toa e smesno, no bidejki e toa vasata vera ne e vo red da padneme na nivo da gi ismevame veruvanjata na nekoi lugje, bez razlika dali se tie smesni ili ne. No ti i odredeni clenovi toa go pravevte i seuste go pravite so hristijanite. Kako i da e, poentata e: milion vistini naucno potvrdeni vs eden lapsus ili greska = nevozmozno e toa da e Bozja kniga. Toa e cela poenta. No kako i da e, i vie i hristijanite i site drugi, bez razlika na dokazi protiv vasite knigi, vie pak ke prodolzite so slepata vera (veruvanje bez dokaz e slepa vera) za sto potpolno ve svakjam, no ne e vo red bukvalno da ja siluvate naukata za da dokazete nesto koe od denesen svetogled e smesno. Ne go kazuvam ova za da ve vregjam vas, ova e mislenje od objektiven nabljuduvac.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не туку Куранот е чудо тоа е проблемот, верувај дека нема грешки додека во Библијата има многу контрадикторни работи. Ти кажа Мусаб можеби во внатрешноста на тие изумрени клетки во иднина ќе се пронајде нешто. Никогаш не вели не Науката сепак напредува.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Не туку Куранот е чудо тоа е проблемот, верувај дека нема грешки додека во Библијата има многу контрадикторни работи. Ти кажа Мусаб можеби во внатрешноста на тие изумрени клетки во иднина ќе се пронајде нешто. Никогаш не вели не Науката сепак напредува.
Koga kazuvav za parovi, mislev na maski i zenski pol. Ima kletki koi ne se razmnozuvaat na toj princip. Otkrieno e deka tie nemaat pol. Znaci nema tuka so da se dootkriva za toa. Mozat uste milion drugi vidovi da se otkrijat koi se vo parovi, no sto pravime so ovie denes koi znaeme deka ne se vo parovi? Sekako tuka sme i svedocime sto se otkriva sekojdnevno, no mislam deka toj ajet so parovite i den deneska e pobien......
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Nemesis ...
не се мисли на парови по пол ...
но како и да е .. уште пред Мухамед да го напишал тоа .. многу други веќе зборувале за истото ..
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Интересно ми дојде ова со Биг Банг теоријата...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Една од хиндуистичките свети книги (Риг Ведата) вели дека Универзумот бил создаден при распукувањето на едно големо космичко златно јајце. Ова е далеку поблиска симболичка претстава за Биг Бенг теоријата отколку посочениот Кyрански ајет, па сепак хиндуистите не се осмелуваат од таа реченица да прават некакви си научни теории. Но затоа пак муслиманите се мајстори во правење современи научни тероии од обични ненаучни стихови во Кyранот. А кога ќе се земе па и тоа дека во Кyранот пишува и дека прво е создадена Земјата и планините, а дури потоа ѕвездите, тука паѓа во вода секој обид за "Биг Бенг" во Кyранот :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom