Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Значи се во Куранот што ти одговара е вистина, а се што не ти одговара лага ! Чешит си чорбаџи :):):)

Мухаммед с.а.в.с не правел чуда, ама бидејќи неверник си е неверник и му требаат чуда за да поверува, така со дозвола на Аллах направи неколку чуда.

Мухаммед с.а.в.с исто како Иса а.с не правеше ништо сам од себе :)

И како што ти пишува во Ајетот, нема да му поверуваат на Мухаммес с.а.в.с додека не направи чудо, како му поверувале после, што направил :):):)

Хехе колку чешит, си земате Ајет што вас ви одговара. :):):)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Исус своите чуда ги правел јавно, пред повеќе луѓе, освен првото чудо кога водата ја претворил во вино. НО, тогаш и рекол на мајка си дека неговото време уште не е дојдено! Некогаш ги лекувал болните и без тоа тие да го побараат.
Во Новиот Завет никогаш не се спомнува Исус да рече дека не може да направи некое чудо, да рече дека е само човек кој не може да прави чуда.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Исус своите чуда ги правел јавно, пред повеќе луѓе, освен првото чудо кога водата ја претворил во вино. НО, тогаш и рекол на мајка си дека неговото време уште не е дојдено! Некогаш ги лекувал болните и без тоа тие да го побараат.
Во Новиот Завет никогаш не се спомнува Исус да рече дека не може да направи некое чудо, да рече дека е само човек кој не може да прави чуда.
Чудата не ги правел Иса а.с.(Исус) кој бил божји пратеник туку Бог.

Зошто мислиш дека кога Бог ги правел чудата на пратеникот Мухаммед с.а.в.с. не ги правел јавно?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Колку е стара Земјава според Исламот? кога ја створил БОг? еден краток одговор ако може .. .фала
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
juve4ever, како што можеш да забележиш во првиот ајет што го наведов, неверниците не побарале од Мухамед тој да направи чудо самиот од себе, туку прашале:

"Оние кои не веруваат велат: 'Зошто не му се објавува знамение (чудо) од Господарот негов?' Ти си само опоменувач. Секој народ има упатувач." (Сура Ер-Рад 13:7)

Значи тие знаеле дека човек не може да прави чудо сам од себе, затоа и прашале зошто на Мухамед не му се објавува чудо ОД ГОСПОДАРОТ НЕГОВ. На ова Алах не рекол "добро, што бараат знак еве ќе им дадам, ќе направам преку Мухамед да се раздели Месечината", туку рекол: "Ти си само опоменувач."
Доколку Алах преку Мухамед навистина го направил тоа спектакуларно чудо, тој ќе се повикал на истото како доказ на нивното прашање "зошто не му се објавува чудо од господарот негов". Или пак ќе им речел дека ќе го направи подоцна. Но тој им вели дека е само човек, пејгамбер - со цел да не очекуваат чуда од него.
Тоа е моето мислење, согласно Кyранските ајети и историјата која не познава разделување на Месечината. Ако има некој поинакво мислење, нека повели.
Да надополнам веке за што ти е одговорено
Добро Чорбаџи ,прифакам ,за добар тек на дискусијата што велиш дека е тоа е само твое мислење .

-Како што е наведено и во другите ајети,неверниците за да поверуваат во Аллах (џеллешануху) од Него (саллалахуалејхивеселлем )побарале да направи разни чуда-муџиза .
17-90. i govore: ""Necemo ti vjerovati sve dok nam iz zemlje zivu vodu ne izvedes;

17-91. ili dok ne budes imao vrt od palmi i loze, pa da kroz njeg svukuda rijeke provedes;

17-92 . ili dok na nas nebo u parcadima ne oboris, kao sto tvrdis; ili dok Allaha i meleke kao jamce ne dovedes;
17-93. ili dok ne budes imao kucu od zlata ili dok se na nebo ne uspnes; a necemo vjerovati ni da si se uspeo sve dok nam ne doneses Knjigu da je citamo." Reci: "Hvaljen neka je Gospodar moj! – zar ja nisam samo covjek, poslanik?"


Значи ајетот што го имаш цитирано Аллах –џ.ш јасно укажува дека само поради желбите на мушриците-неверниците нема да дозволува муџиза.Значи Мухаммед –саллалахуалејхивеселлем) е само опоменувач ,а муџизата само Аллах кога сака дозволува да се прави,и дека за секој народ посебно ,за да ги носи на прав пат има пратено пејгамбер.Значи, иако Аллаху теала на секој народ има пратено пратеник ,и тој Пратеник нема потреба да прави муџиза спрема нивна желба.Неверниците ,спрема своите желби нека бараат муџиза ,одлуката е кај Аллах ,сака дозволува ,сака не.



Колку е стара Земјава според Исламот? кога ја створил БОг? еден краток одговор ако може .. .фала
ако ти кажувам 4 милијарди и кусур ,а животот пред милијарда години ке ми веруваш?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ако ти кажувам 4 милијарди и кусур ,а животот пред милијарда години ке ми веруваш?
па за разлика од Христијанството каде еве разбрав дека има некоја проценка од околу 8000год ... повеќе би верувал на милјарди :)

еве што вели и науката

За Земјата:
http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_Earth
The age of the Earth is around 4.54 billion years (4.54 × 109 years ± 1%).[1][2][3] This age has been determined by radiometric age dating of meteorite material and is consistent with the ages of the oldest-known terrestrial and lunar samples. The Sun, in comparison, is about 4.57 billion years old, about 30 million years older.

За Универзумот:
http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_universe
The age of the universe is the time elapsed between the Big Bang and the present day. Current theory and observations suggest that the universe is 13.75 ±0.17 billion years old.[1] The uncertainty range has been obtained by the agreement of a number of scientific research projects. These projects included background radiation measurements and more ways to measure the expansion of the universe. Background radiation measurements give the cooling time of the universe since the Big Bang. Expansion of the universe measurements give accurate data to calculate the age of the universe.
 
A

amco2009

Гостин
па за разлика од Христијанството каде еве разбрав дека има некоја проценка од околу 8000год ... повеќе би верувал на милјарди :)

еве што вели и науката

За Земјата:
http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_Earth
The age of the Earth is around 4.54 billion years (4.54 × 109 years ± 1%).[1][2][3] This age has been determined by radiometric age dating of meteorite material and is consistent with the ages of the oldest-known terrestrial and lunar samples. The Sun, in comparison, is about 4.57 billion years old, about 30 million years older.

За Универзумот:
http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_universe
The age of the universe is the time elapsed between the Big Bang and the present day. Current theory and observations suggest that the universe is 13.75 ±0.17 billion years old.[1] The uncertainty range has been obtained by the agreement of a number of scientific research projects. These projects included background radiation measurements and more ways to measure the expansion of the universe. Background radiation measurements give the cooling time of the universe since the Big Bang. Expansion of the universe measurements give accurate data to calculate the age of the universe.
Абе доста со таа Википедија ми ги отече дај најди некој друг посаглам извор
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Абе доста со таа Википедија ми ги отече дај најди некој друг посаглам извор
Шо ти отеков бе па тебе ...
каде виде друг линк од Википедија па за да збориш доста со таа википедија ...

Зошто да неможам да ја земам википедија како релевантен извор за наука? нема тука место за шпекулации ... наука си е наука .. ако си христијанин па не ти одговара тоа е друга работа ... ај еве ти од НАСА специјално за тебе
http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_age.html :tapp:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Исус своите чуда ги правел јавно, пред повеќе луѓе, освен првото чудо кога водата ја претворил во вино. НО, тогаш и рекол на мајка си дека неговото време уште не е дојдено! Некогаш ги лекувал болните и без тоа тие да го побараат.
Во Новиот Завет никогаш не се спомнува Исус да рече дека не може да направи некое чудо, да рече дека е само човек кој не може да прави чуда.
Prvoto cudo na Isa alejhi selam e deka uste kako bebe progovoril tj im rekol koj e Toj.
I sekoe cudo sto go pravel ne go pravel sam od sebe tuku so dozvola na Allah (bog) toa i toj samiot go kaza.....
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Prvoto cudo na Isa alejhi selam e deka uste kako bebe progovoril tj im rekol koj e Toj.
I sekoe cudo sto go pravel ne go pravel sam od sebe tuku so dozvola na Allah (bog) toa i toj samiot go kaza.....


ke nadopolnam deka samiit isus rekol,
Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати. (jovan-5-30)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Значи се во Куранот што ти одговара е вистина, а се што не ти одговара лага ! Чешит си чорбаџи :):):)

Мухаммед с.а.в.с не правел чуда, ама бидејќи неверник си е неверник и му требаат чуда за да поверува, така со дозвола на Аллах направи неколку чуда.

Мухаммед с.а.в.с исто како Иса а.с не правеше ништо сам од себе :)

И како што ти пишува во Ајетот, нема да му поверуваат на Мухаммес с.а.в.с додека не направи чудо, како му поверувале после, што направил :):):)

Хехе колку чешит, си земате Ајет што вас ви одговара. :):):)
ниско ниво на интелигенција имаш... тебе ти треба магија и чуда... за да поверуваш у нешо, нцнцн, а не е битно чистото учење итн... -.- !
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ke nadopolnam deka samiit isus rekol,
Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати. (jovan-5-30)

Ako dozvolis ti i jas tebe kje te nadopolnam ... :

Togas im odgovori Isus i rece: "Ucenjeto moe ne e moe,a na Onoj sto Me prati".
(jovan,7:16)

im rece na ucenicite: ,Posedete tuka dodeka otidam onamu da se pomolam. I kako se pooddaleci,malku padna nuckum( nie toa sedjde go vikame);
;se molese i govorese...

(matej, 26;36-39)

"Vo denovite na Svojot zemen zivot, On so silen vik i solzi upati molba kon ONoj,KOj mozese da Go spasi od Smrtta i poradi Svojata poboznost bese cuen

(poslanie na Pavle od Evreite, 5:7

Toa jasno kazuva deka Isa a.s. jasno kazal deka toj ne e Bog i deka toj nisto ne pravi samo od sebe tuku po naredba na Bog. Cudata ne gi pravel sam od sebe tuku so dozvola na Bog.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ниту Исус секогаш на барање од луѓето правел чуда преку Бога, туку тоа е забележано само во неколку наврати. Од друга страна со расцепување на Месечината, ако тоа не се случило никогаш , зарем истото не би им послужило како џокер (јасен доказ, аргумент) на неверниците од времето Мухаммедово за да го искористат против него? Тие слушнале и го читале тој ајет , но никој не го демантирал. Најди ми историски податок дека некој од арапите го демантирал Кур'анскиот ајет за расцепување на Месечината . Не можеш да најдеш. Ниту ти, ниту целиот дуњалук( свет) .
Во Кyранот не постои ајет кој експлицитно вели дека Мухамед ја расцепил Месечината. Ќе го цитирам ајетот за да видите дека тој не вели такво нешто:

"Часот се приближува, а Месечината се расцепува. А ако здогледаат знамение - рамнодушни се и зборуваат: 'волшебништво постојано!' И лажат и страстите свои ги следат, и секоја ствар е утврдена." (Сура Ел-Камер 54:1-3)

Како што гледате во овој ајет Мухамед не вели експлицитно дека ја расцепил Месечината, туку дека "часот се приближува, а Месечината се расцепува." Многу муслимани го разбираат овој ајет како еден од знаците на судниот ден. Maulana Daryabadi, во својот превод на Кyранот вели: "Минатото време се користи овде, како и на други места во Кyранот, е за иднината" (Светиот Кyран, стр. 1454). Исто така и големиот исламски проучувач од египет, Muhammad Rashid Rida, исто така го одбил расцепувањето на Месечината како знак (чудо) направен од Мухамед.

Ова "чудо" како и другите "чуда" на Мухамед (пример дека правел вода да потече меѓу неговите прсти) се појавуваат многу подоцна, во исламската традиција (во некои хадиси). Но тоа е типично култивизирање на видните историски личности. Слични се и приказните со "светците" во православието чии житија добивале митски елементи во годините после нивната смрт.
Сепак не треба да избегаме од фактот дека во Кyранот, не е опишано ниту едно чудо што Алах го извршил преку Мухамед.

п.с. Би ве замолил да зборувате македонски на форумов, за да ве разбереме. Нема потреба од "дуњалуци". Доволно е само да пишеш "свет" :) Ова особено важи за Musab кој пола текст му е со странцизми и едвај се разбира што пишува.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
im rece na ucenicite: ,Posedete tuka dodeka otidam onamu da se pomolam. I kako se pooddaleci,malku padna nuckum( nie toa sedjde go vikame);
;se molese i govorese...
(matej, 26;36-39)

znaci imal potreba da se moli , toj obavuval namaz .ako toj se molel zosto togas hristijanie ne pagaat nickum da se molat tuku se krstat samo ?
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
ниско ниво на интелигенција имаш... тебе ти треба магија и чуда... за да поверуваш у нешо, нцнцн, а не е битно чистото учење итн... -.- !
Не, ти имаш ниско ниво на интелигенција ако не сфати што сакаше да каже :)

--- надополнето ---

В
Нашиот Исус може сам да се справи со оние кои го навредуваат и не му требаме ние обичните смртници за тоа.

Сигурен си ?:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom