Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Јас ќе те замолам само да не ја преоптоваруваме темава со клипчиња. Не е тоа поентата. Само сакав ваше мислење зошто преминуваат, докази за масовно преминување во ислам и слично, зошто јас не можев да најдам нешто пристојно на нет освен некои антихристијански и антимуслимански страни кои никогаш не ја кажуваат правата вистина. За клипчиња има многу, дури се изненадив и колку има што преминале во христијанство.За ислам веќе знаев.

Мора да има преминати и во Христијантсво, за тоа служат лагите кои кружат околу Исламот, а се производ на папите. Уште поголем е бројот на конвертери во Ислам, кој секој ден се дуплира.

Ama se najjaki? Shia muslims?
Mislam, od islamskite drzavi (bez Turcija koja e u Nato)!?
Deka Iran kaj i da e ke stane nuklearna, a drugite suni se ili gaz pod kirija na USA ili vekje tret pat namaani od judite, pa prasuvam zosto shiitite se najjaki, batki u islamskite zemji!


Firefly - isto e i za Mithras koj e postar od Dionisius i Dzizs, a mozne slicno ima i u star egipet!
Btw, slicno ima i za Mu'amed, samo ako se potrudis da pobarasnaokolu!
Nisto ne e novo!

P.S. god is dead, we have to invent a new one...again!


Околу Мухаммед с.а.в.с не кружат пагански приказни, запечатен е во историјата како еден и нема друг. Имаме јасни докази.Другите можеби личат на него ама не можат ни вода да му носат.

Знаеме дека се трудат да го замрачат Исламот ама жалам не може.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne navleguvam vo "zamracuvanja" itn.
Samo kazav deka ima mitovi, legendi i pokazateli koi toa go cinat!

Ponatak, moze nekoj da mi kaze:

1. Zosto 13% se shia, a sepak se najgolemi mamojebi i najjaki kako drzavi, status, mokj, itn nasproti sunite? I nikad ne go papale od nieden drug!

2. Dali znaete deka najfraerot od site muslimani denes zivi, mamojebot Ahmadinejad (koj edini ne im go dudla i cucla na zapadnjacite i ne im se dava na jevrejite) po poteklona negovoto semejstvo e jevrej? Negojte stanale muslimani pred 150 godini! I zosto koga mozele da biraat odbrale shia, a ne sunni? Dali deka uste togas shia bile najfraeri i mamojebi?
 
S

smart ass

Гостин
А бе види мнозинство Шии се иран, ирак, азербејџан и малата бахреин. Тие се само околу 13% од муслиманите. Не знам како мислиш дека шиите се по јаки батки. Турција, Египет, Арабија, оман, катар, кувајт, емиратите се многу појаки. Обединетите арапски емирати иако се десетици пати помала земја од Иран во се се пред Иран. Ахмадинеџат е јак на зборови.

А да ја тргнеме турција,и Ирак и Иран заедно да загазат има парам парче да направат се пред нив!!
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Ne navleguvam vo "zamracuvanja" itn.
Samo kazav deka ima mitovi, legendi i pokazateli koi toa go cinat!

Ponatak, moze nekoj da mi kaze:

1. Zosto 13% se shia, a sepak se najgolemi mamojebi i najjaki kako drzavi, status, mokj, itn nasproti sunite? I nikad ne go papale od nieden drug!
Прво овој збор „мамојеби“ тие за во контејнер и потоа во ѓубриште.

Во најмеродавното мерило за богатството и силата на една држава - во БДП по глава на жител ( брутодомашен производ - се што се произведува во една држава за време од една година, се претвора во пари и се дели во глава на жител.) во долари:

Иран : 4 459

Сунитски држави.
С. Арабија : 14 486
Kувајт : 31 482
Катар : 68 871
Оман : 18 013
Либија : 9 529
Турција : 8 723
Малезија : 6 896
Брунеи : 26 325
Либан : 9 479
Туркменистан : 5 971
Казакстан : 7 019
ОАЕ : 46 857
Северен Кипар : 14 765

Да не спомнувам оружје
Само ОАЕ имаат околу 300 леклерк тенкови, арабија 370 абрамс и 400 бредли, кувајт околу 300 абрамс а во авиони стотици торнада, фантоми, еврофајтери и што уште не а Иран има околу 100 домашни тенкови со сумлива вредност, се друго е т-72, т-62 и м-48 - канти и кршеви а од авиони имаат околу 40 миг-29 и 30 од домашно производство копија од Ф-5 - се друго е ѓубре.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
praveden treba da ti bide jasno tie nikogas nema da bidat jaki ako se razedinetii edna so druga, i ne se pomagaat edna so druga
treba soidinuvanjee seto toaa ide vo korist samo na izrael i na amerika, a za toaa se grizaat amerikancitee sto poveke da gi razdelaat na pomali drzavii oti znaat deka ako se soedinaatt tesko ke bidi za nivv izrael e trn vo nivnite oci.sto se slucuvaa vo palestina , kaj se muslimanite i da kazat jasen stav okolu toaa ,, no tiee molcat znaci slabi se , i vo sojuznistvo so amerika , jas razbrav deka hosni mubaraak sekoja godina od amerika dobival 2 mijardi dolari kolku e tocno neznam , no zaradi parriiiii se prodavaas ne zboram za narodot zboruvam za vladata neznam kade tocno pisuvase
ne zemajte gi za zastinicni onie koi se nepritalevi vasi . aoni zedoaa za zastitnivi amerika prv sojuznik, ke pataa se dodeka se osvestat ova e moe mislenje. neznaci deka e taka.


sto misliss dali imame pravilini vladetelii vo tiee sunitski drzavii/?
eve na primer egipet
hosni mubaraak
mislis deka epravilen vladatel?

evee edno klipcee ;
http://www.youtube.com/user/zammbamm
poraka do egipetskata vlada
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Milioni tenkovi neka imaat drugite, dovolno e nekolku nuklearki na Iran za da gi ispozamolknat sunite.

I ne e jacinata po bdp koga cuclas na amerkiancite.
jacinata e da si sam, svoj, sopstven i da: don't take shit from anyone!
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
drugarcee ova e tema od verski aspekt ane od politicki, nuklearnoto voosruzuvanje ne ne nosi nikade osven vo samounistuvanje.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Yo, jas ne pocnav politicki, jas samo kazav i prasav zosto se shia pojaki fraeri i pocvrsto se drzat do islamot otkolku sunite od koi povekjeto im cuclaat na amerita (a neli tuka vo diskusijata, site zapadnjaci, od koi amerite se prvi i prednjacat) i zatoa samite si go pogazuvaat islamot?

Sea? Shia se fraeri, a suni ne ili?
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Milioni tenkovi neka imaat drugite, dovolno e nekolku nuklearki na Iran za da gi ispozamolknat sunite.

I ne e jacinata po bdp koga cuclas na amerkiancite.
jacinata e da si sam, svoj, sopstven i da: don't take shit from anyone!
НАТО со стратесгиот план за распределба на нуклеарното оружје во Турција има распордено околу 90 нуклеарки од кои 50 се ставени под команда на турската Армија. Да не заборавиме и на околу 50 нуклеарки на Пакистан. Како што вели Израел - Турција е прикриена нуклеарна сила. Иран нема ниту една а и кога би имал не знам зошто би ја употребил против суните.

praveden treba da ti bide jasno tie nikogas nema da bidat jaki ako se razedinetii edna so druga, i ne se pomagaat edna so druga
treba soidinuvanjee seto toaa ide vo korist samo na izrael i na amerika, a za toaa se grizaat amerikancitee sto poveke da gi razdelaat na pomali drzavii oti znaat deka ako se soedinaatt tesko ke bidi za nivv izrael e trn vo nivnite oci.sto se slucuvaa vo palestina , kaj se muslimanite i da kazat jasen stav okolu toaa ,, no tiee molcat znaci slabi se , i vo sojuznistvo so amerika , jas razbrav deka hosni mubaraak sekoja godina od amerika dobival 2 mijardi dolari kolku e tocno neznam , no zaradi parriiiii se prodavaas ne zboram za narodot zboruvam za vladata neznam kade tocno pisuvase
ne zemajte gi za zastinicni onie koi se nepritalevi vasi . aoni zedoaa za zastitnivi amerika prv sojuznik, ke pataa se dodeka se osvestat ova e moe mislenje. neznaci deka e taka.


sto misliss dali imame pravilini vladetelii vo tiee sunitski drzavii/?
eve na primer egipet
hosni mubaraak
mislis deka epravilen vladatel?

evee edno klipcee ;
http://www.youtube.com/user/zammbamm
poraka do egipetskata vlada
Арапите ги има околу 250 000 000 и арапски држави мислам дека се околу 25. Ако тие се обединат со оглед на ресурсите кои ги имаат веднаш ќе станат светски играч и затоа стотици милјарди се трошат на разни начини па и на корумпирање на нивните владетели за да се држат разединети и раскарани.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kako sto judite gi posraa u 6dnevnata vojna, taka i shia moze da raskurca i amerika i suni.

ne e toa diskusijata.

Diksusijata e zosto tradicionalno shiitite ne trpat da im se sere nekoj na grava kako sto amerite im go pravat toa na kup sunitski drzavi!

Zosto e toa taka.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Kako sto judite gi posraa u 6dnevnata vojna, taka i shia moze da raskurca i amerika i suni.
Иран главната мета ја посочува кон Израел а и му помага на палестинците кои се суни така да не знам каде си чул дека кога би имал нуклеарка би ја употребил на суни


Diksusijata e zosto tradicionalno shiitite ne trpat da im se sere nekoj na grava kako sto amerite im go pravat toa na kup sunitski drzavi!
Zosto e toa taka.

Иранците се многу компактни меѓу себе и многу солидарни иако нешто над половина се иранци а има и околу 18 милиони азербејџанци кои ги уживаат сите права, дури и ајатолахот Али хамнеи кој е најголема власт во Иран е азербејџанец а и поранешни претседатели биле азербејџанци и поради тоа тие се доста лојални на Иран.

Но тоа мислам дека е национално прашање а не религиско бидејќи и во Ирак над 60% се шии но во нивното востание против САД под водство на Муктада ал садр немаа некаков успех - беа поразени а на Муктада му се изгуби секаква трага.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Rekov ja, shia se fraeri! :toe::toe:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Кон првото бочдирано.
Ги нема за тие што не сакат да видат убаво и што не сакаат да поверуваат. И убаво кажа Барби за вас нема докази за Иса а.с., но иако нема ние муслиманите пак веруваме во чудата на Иса а.с., но како ќе им докажеш на другите ?

Кон второто болдирано.
Никој не ги присилува да се конвертираат доброволно влагаат во Ислам.

Радица еве го твоето верување во Алфа и Омега. Чудно е и како и овој Бог исто ги собрал сите гревови на луѓето.


Ако можеш прочитај ги сите коментари тука >> http://www.islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=1646
Еве да те поправам, Исус не дојде за да ни ги прости гревовите, туку само да ни покажи дека тој може да простува бидејќи е дел од Севишниот. До Створителот не можеме да стигнеме без него и кој не го признава него, не го признава ни оној кој го створил по негова волја.Значи не ни се простени гревовите ако правиме гревови, за нив мора да се покаеме, да се исповедаме, потоа да побараме прошка од Бог, поточно од Исус кој ќе суди во името на Отецот. Без него нема да стигниме до Бога.
Јован: 5:30 Јас не можам ништо да направам самоволно. Судам онака како што Ми кажува небесниот Татко, и Мојот суд е праведен, зашто не постапувам самоволно, туку според волјата на Бог, Кој Ме прати.
8:15 Вие судите според човечки мерила, а Јас никого не судам.
8:16 А, и ако судам, Мојот суд е справедлив, бидејќи тоа не го правам Сам, туку заедно со Таткото што Ме испрати.
8:26 Имам многу работи за вас да зборувам и за многу нешта да ве судам, но нема да го сторам тоа. Оној што Ме испрати е вистинит и Јас го зборувам само она што сум го чул од Него.“
12:47 Јас нема да им судам на оние што ги слушаат Моите зборови, а не ги исполнуваат, зашто Јас дојдов да го спасам светот, а не да му судам.
Maтеј: 9:6 Но ќе ви докажам дека Јас, Синот Човечки, имам власт овде на Земјата да простувам гревови!“ Тогаш му се обрати на парализираниот и му рече: „Стани, земи си ја постелата и оди си дома!“
14:6 Исус му одговори: „Јас сум Патот, Вистината и Животот. Без Мене, никој не може да дојде кај небесниот Татко.
14:9 Исус му одговори: „Филипе, долго време сум со вас. Зар не знаеш кој сум Јас!? Секој што Ме видел Мене, Го видел небесниот Татко. Како можеш да кажеш: ?Покажи ни Го небесниот Татко‘?

Те молам FireFly кажи ми на кој начин споредуваш мит, нешто што е измислено, бог на грчката митологија чиј татко е Зевс, врховниот Бог на овие грчки богови, Бог на виното со човек кој навистина постоел, кој навистина бил роден од девица и кој се признава за Божји пратеник и од страна на Куранот, не само од Библијата. Плус постојат историски докази дека постоел, иако него историјата му се потчинува, а не тој на историјата. Зарем еден Бог на подземниот свет ќе се споредува со овој пратен од Бог?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Rekov ja, shia se fraeri! :toe::toe:
Ne ti uspeva pak, pardon!


Bidejki site ti ja znaeme namerata zosto pisuvas na ovoj podoforum , ovoj pat sakajki da ni storis loso naprotiv bidi siguren deka si se zaebal samiot. Hehehe...

Za tebe fraerluk e nuklearna bomba, i potoa nekoj sto ubiva!
Sunnite ne se takvi ednostavno go sakat Mirot (Islam) i koga e vo prasanje covestvoto , Mirot strogo gi zabranuva tie raboti!:back:

Ame ete kolku ti sece, odgovorot ti e megu tvoite postovi, znaci sega ti e jasno deka Sunnite go sakat Mirot ! I sunnite imat nuklearno sila, no ne im se zakanuvat na drugite zemji so nuklearni napadi, kako sto storile nevernicite vo Hiroshimo i Nagasaki i tnt. shto i dendenes lugeto si patat od razlicni bolesti.

I do dendenes istite shirat neredije ...
Toa ti e Garfield, koga dolnata glava stanuva gorna, vise ne razmisluva! :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom