Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
S

smart ass

Гостин
Ајде кажи ми ти мене дали ова е оправдано ? Дали смее вака да се замислува Бог со брадичка и “синот“ до него седнат. Зарем ова не личи на многувоштво (верување во повеќе Богови)? Зарем

Не...бидејќи Бог убаво си е претставен по светите книги.

со оваа постапка не се прекршуваат повеќето од Божјите заповеди?
Нека има не една 10000 слики од СИТЕ пророци(ил бог)...пак верникот треба да верува во бог-а страв од обична слика...е несигурност во себе и верата-СОМНЕЖ!

И нормално после дека ќе има Атеисти ко им даваат ваква слика за Бог на луѓето.
Зајтгејс сериски произведува атеисти...прв дел,втор...ахахах

Немаат врска сликите со атеизмот.

Светото тројство зарем не е едно исто..
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Имам и јас едно прашање :helou:

Зошто исламот и христијанството се исти ? Зошто куранот има украдени работи од библијата затоа се исти!
Според мене!
Mislev deka si dobro verski zapoznaen,no ti za zal nemas edna cista,a kamoli dve....

Tewratot (torata),Zeburot (psalmite),Indjilot (evangelijata) i poslednata kniga Kur'anot se bozii knigi koi se prateni vo razlicni vremenski intervali...

Torata vazela za vremto na Musa (mojsej),Psalmite za vreme na Dawud (david),Evangelijata do Muhammed a.s.,a od Poslanstvoto na Muhammed a.s do sudniot den e pratena knigata Kur'an koj vsushnost gi potvrduva predhodnite knigi i doagja so novi zakoni..... maximum uprosteno za da svatis...
:toe::toe::toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.923
Имам и јас едно прашање :helou:

Зошто исламот и христијанството се исти ? Зошто куранот има украдени работи од библијата затоа се исти!
Според мене!
Исламот не може никогаш да биде ист со Христијанството, затоа што Муслиманите исто ко Евреите не го познаа Господ.
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Mislev deka si dobro verski zapoznaen,no ti za zal nemas edna cista,a kamoli dve....

Tewratot (torata),Zeburot (psalmite),Indjilot (evangelijata) i poslednata kniga Kur'anot se bozii knigi koi se prateni vo razlicni vremenski intervali...

Torata vazela za vremto na Musa (mojsej),Psalmite za vreme na Dawud (david),Evangelijata do Muhammed a.s.,a od Poslanstvoto na Muhammed a.s do sudniot den e pratena knigata Kur'an koj vsushnost gi potvrduva predhodnite knigi i doagja so novi zakoni..... maximum uprosteno za da svatis...
:toe::toe::toe:
Абе реков немате одговори

кАКО може да се исти бе ахахахахахахахахах , што го мешаш сеа мојсеј ?

КОга нигде не е запишано тоа што го кажа сеа!!:pos2:

शओखँटएज्ञ

Матеј: 24:5 зашто мнозина ќе дојдат во Мое име, говорејќи: „Јас Сум Христос,” и ќе заблудат мнозина.

Марко: 13:6 Мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас Сум’ - и ќе измамат мнозина.

Лука: 21:8 Тој пак рече: „Внимавајте да не ве заведат, зашто мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас сум’ и ‘времето приближило!’ Не одете по нив!


---

Ова само докажува дека вашата вера е предводена од лажниот пророк “мухамед„ , и за оној кој говорите иса а.с . не крадете!
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Би сакал да поставам едно навидум просто прашање.
Колку муслиманите го оправдуваат животниот стил на Мухамед?
Сепак, Мухамед имал 11 жени и бил војсководец.
Колку се оправдува во Куранот полигамијата? (маж со повеќе жени) и дали харемите се дозволени според вашата религија?

Разбравме, монотеисти сте, а сега дали сте моногамисти? :toe:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Би сакал да поставам едно навидум просто прашање.
Колку муслиманите го оправдуваат животниот стил на Мухамед?
Сепак, Мухамед имал 11 жени и бил војсководец.
Колку се оправдува во Куранот полигамијата? (маж со повеќе жени) и дали харемите се дозволени според вашата религија?

Разбравме, монотеисти сте, а сега дали сте моногамисти? :toe:

Luge abe vie kako da ste padnati od mars... 1000 pati edna ista tema li ke se zbori? Prebaraj po postovite pa ke doznaes
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Би сакал да поставам едно навидум просто прашање.
Колку муслиманите го оправдуваат животниот стил на Мухамед?
Сепак, Мухамед имал 11 жени и бил војсководец.
Колку се оправдува во Куранот полигамијата? (маж со повеќе жени) и дали харемите се дозволени според вашата религија?

Разбравме, монотеисти сте, а сега дали сте моногамисти? :toe:
се тоа се прави на легален начин и пред очите на јавноста а не по ќошиња и хотели , што ти никад не си ја варал женати или пак женати тебе тоа е забрането а ако е предо очите на Бога и Јавноста е дозволено доколку ги третираш исто и тоа ти го дозволи првата Жена без нејзина дозвола ништо
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Би сакал да поставам едно навидум просто прашање.
Колку муслиманите го оправдуваат животниот стил на Мухамед?
Сепак, Мухамед имал 11 жени и бил војсководец.
Колку се оправдува во Куранот полигамијата? (маж со повеќе жени) и дали харемите се дозволени според вашата религија?

Разбравме, монотеисти сте, а сега дали сте моногамисти? :toe:
Vo k*ranot poveke zenstvoto e ograniceno kade velii;

zenetese so onie zeni koi sto vi se dozvoleni so po 2 so po 3 so po 4 ! A ako stravuvate deka nema da bidete pravedni, togas samo so edna. (ZNACI EDNAAAA)

od ova mozeme da zaklucime deka islamot ni dozvoluvaa povekezenstvo ali ako bidime pravedni sprema niv bidiiki vo poranesnoto stoletite pred islamot arapite sobirale i nad 100 zeni, no islamot mu dozvolil na muslimanot da ima 2, 3 ,4, no pod uslov da bide praveden ako togas samo so edna , eveego toj aet;

' vie nema da mozete kon zenite svoi potopolno ednakvo da postapuvate, kolku i da go sakate toa,(en nisa129)
znaci treba da svatime deka poligamijata vo islamot nee pravilo tuku isklucok znaci nie ne sme obvrzani da zemame tolku zenmi, ako me prasuvas mene , dovolno mie ednaa zs ako imaam poveke ne ke mozam na kraj da izlezam,
mislam deka ke me svatis znaci poligamijata spaga vo onaa kategorijaa na dovolenoto no nee obvrska,.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Исламот не може никогаш да биде ист со Христијанството, затоа што Муслиманите исто ко Евреите не го познаа Господ.
A ti kako go pozna gospod be drugar? Koj te zapozna so nego? Drug pavle?
Jas i ti vo isto vreme ziveeme,kolku sto go znaes ti,tolku i jas... Ako Isa tj isus go narekuvas gospod togas toa sto znaes ti za nego,istoto go znam i jas... I jas veruvam deka e samo od majka,i jas veruvam deka e seuste ziv i deka treba da se vrati,i jas veruvam deka lecel luge i ozivuval mrtvi no se so dozvola na gospodarot na svetovite.... sto ti znaes povise za nego? da ne ste bile zaedno u vojska :toe::toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.923
A ti kako go pozna gospod be drugar? Koj te zapozna so nego? Drug pavle?
За тебе можеби е "друг", за мене е светец. Ова само покажува хипокризија: ти, верувам дека не би сакал со ваков подсмешлив тон некој да зборува за Мухамед, нели?
...sto ti znaes povise za nego? da ne ste bile zaedno u vojska :toe:
Јас дали сум бил во војска со Господ?
Што ли сакаш со прашањево да постигнеш?!
Добро бе, а кенкате коа некој ќе каже нешто за Мухамед. Ти ако не ги почитуваш уверенијата на другите не очекувај другите да имаат подобар однос кон тебе!

Jas i ti vo isto vreme ziveeme,kolku sto go znaes ti,tolku i jas... Ako Isa tj isus go narekuvas gospod togas toa sto znaes ti za nego,istoto go znam i jas...
Е ова ти е најдобро. Дека ти и ја исто сме знаеле...:pos2:
Како бе е можно практично тоа?
Практично е невозможно да имаме исти информации за билошто.
А уште е посмешно тоа што ти тврдиш дека знаеш јас што знам и дека тоа е у ствари истото што ти го знаеш.:pos2:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас имам многу фини пријатели со исламска вероисповест, такуѓере рисјани, еден евреин (појќе не знам де).

Ниту еден од нив не си дозволува да лае на вакви теми како пциште крајпатно.

Ни муслиманите, ни евреинот, ни рисјаните не пишуваат. Не си ги мерат, немаат потреба.
Тие ми се пријатели, иако јас сум неверник, по сите тие три религии и сфаќања.

Пред се, пред се друго, ние сме пријатели, луѓе, потоа се друго.



Никој не си дозволува да интерпретира на свој начин за да си покаже дека има или нема милиметро поголем.


Последно мое тука, на темава! Само едно последно прашање!

Букхари, ќе го биѓаа или не??

Одговорете!

Ќе ве читам, ама очебијно нема место за квалитетна дискусија одамна (затоа и јас се зезав малкуцка, да, не требаше, ама и јас сум само човек).
Нема место за интелектуална дискусија. Ојдоф!

Ќе ве читам и ќе се насмевнувам и натаму.

Сепак, би сакал некој да ми одоговори за Букхари!

Елхамдулилах!
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не...бидејќи Бог убаво си е претставен по светите книги.



Нека има не една 10000 слики од СИТЕ пророци(ил бог)...пак верникот треба да верува во бог-а страв од обична слика...е несигурност во себе и верата-СОМНЕЖ!



Зајтгејс сериски произведува атеисти...прв дел,втор...ахахах

Немаат врска сликите со атеизмот.

Светото тројство зарем не е едно исто..

А што е тоа едно исто? Бог ?
Јас не знам Христијаните што мислат за Исус, некои викаат Син Божји е, некои пак Господ. Секој како што ќе му текне.
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Мислат дека е исто , мислам дека и тој самиот вика дека е господ син само незнам каде ....
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
За тебе можеби е "друг", за мене е светец. Ова само покажува хипокризија: ти, верувам дека не би сакал со ваков подсмешлив тон некој да зборува за Мухамед, нели?

Јас дали сум бил во војска со Господ?
Што ли сакаш со прашањево да постигнеш?!
Добро бе, а кенкате коа некој ќе каже нешто за Мухамед. Ти ако не ги почитуваш уверенијата на другите не очекувај другите да имаат подобар однос кон тебе!


Е ова ти е најдобро. Дека ти и ја исто сме знаеле...:pos2:
Како бе е можно практично тоа?
Практично е невозможно да имаме исти информации за билошто.
А уште е посмешно тоа што ти тврдиш дека знаеш јас што знам и дека тоа е у ствари истото што ти го знаеш.:pos2:
Vo red,preterav jas,no toa ne bev jas tuku mojot revolt nad toa sto sum go procital na predhodniot post.... Bi sakal sega da se izvinam za nacinot na koj se odnesuvav,no ona sto go kazav i ponataka stojam zad toa.

Jas go pocituvam Isa ili isus seedno,no go pocituvam do onoj stepen na koj ni e dozvoleno od bog,a ne od kranjost do kranjost...

Bi sakal edno prasanje samo vo vrska so ova.... Posto ti,odnosno vie mnogu go sakate Isus i ste sledbenici negovi... me interesira vo sto vsusnost vie go sledite,koja negova praktika ja ozivuvate?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
me interesira vo sto vsusnost vie go sledite,koja negova praktika ja ozivuvate?
Кој ова го оживува за мене вечно ќе биде со Бог!

Ова е за мене суштината:
Значи ова се зборови на Исус во новиот завет (Матеј)

38 ”Сте чуле дека било речено: ‘Око за око и заб за заб.’
39 А Јас пак ви велам: не противете му се на злото; туку, ако некој те плесне по твојот десен образ, сврти му го и другиот.
40 Ако некој сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката.
41 Ако некој те принуди да одиш со него една милја, ти оди две со него.
42 Дај му на оној што бара од тебе, и не свртувај се од оној што ти сака на заем.”
43 ”Сте чуле дека било речено: ‘Љуби го својот ближен и мрази го својот непријател’.
44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;
45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.
46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто?
47 И ако ги поздравувате само своите браќа; што правите особено?Зар не го прават истото и цариниците?
48 И така, бидете совршени, како што е совршен вашиот небесен Татко.”


1.„Внимавајте да не ја вршите својата правда пред луѓето, за да ве видат тие; инаку немате награда од вашиот Татко, Кој е во небесата.
2 И така, кога правиш милостина, не труби пред себе, како што прават лицемерите по синагогите и по улиците, за да бидат славени од луѓето. Вистина ви велам, ја имат својата награда.


15 Ако вие не им ги простите на луѓето нивните престапи, ни вашиот Татко нема да ви ги прости вашите.”
16 ”А кога постите, не бидете тажни како лицемерите; зашто си ги помрачуваат лицата, за да ги видат луѓето дека постат; вистина ви велам, ја имат својата награда.
17 А ти, кога постиш, помажи ја својата глава и измиј го своето лице,

19 ”Не собирајте си богатства на земјата, каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;
20 туку собирајте си богатства во небото, каде што ни молец, ниту ‘рѓа ги уништува, и каде што крадци не поткопуваат и крадат;

”Затоа ви велам: не грижете се за својата душа, што ќе јадете или што ќе пиете; ниту за своето тело, што ќе облечете. Зар душата не е повеќе од храната, и телото од облеката?
31 И така не грижете се, велејќи: ‘Што ќе јадеме?’ или: ‘Што ќе пиеме?’ или: ‘Што ќе облечеме?’
32 Зашто сето тоа го бараат народите, зашто вашиот небесен Татко знае дека ви е потребно сето ова.
33 Но, барајте го првин царството Божјо и Неговата правда, и сè тоа ќе ви се додаде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom