Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Јован до тебе ! Како прво никој не рече дека е доволно да си обрежан тоа е само еден од многуте прописи во Исламот !!

И друго слушај сега што ќе ти кажам, јас те поканувам кај мене во моето село Октиси во Струга, да ти покажам кој како живее и какви права има една Муслиманка.

Ќе видиш дали е тоа село или град, ќе видиш какви палати и какви услови за живот има. Селото има Македонци Муслимани кои го заземаат целиот дел, а подоцна ќе те однесам горе во Христијанскиот дел да видиш како се сочувани куќите од времето на Османлиите.

Дојди да ти покажам како живее една Муслиманка ! Зборувате за дикриминација, Муслиманката е заштитена додека Христијанката е сосема нешто друго !

Не сакам за тоа да зборувам на форум, дојди па ќе видиш, тоа не е ништо за фалење тоа е ужасна работа ! Кога Муслиманка минува сите се со наведнати глави а кога Христијанка поминува летаат разни навреди.

Муслиманката е потполно заштитена не е дискриминирана. Дојди да ти покажам јас што е дискриминација.

Јас на Христијанките се обраќам со сестро, ни рака не им давам од далеку ги поздравувам, но не е случајот таков со сите.

Жалосно е кога братот слуша какви понуди му добива сестрата е нема што да прави, а јас таков збор за братучетка да слушнам нема шанси !!

Не зборувајте за дискриминација, дојди ќе ти покажам кој е заштитен кој дискриминиран !!

Или ако не можеш ти јас ќе доојдам кај тебе. Во лице се ќе ти залепам и ништо нема да ми правиш, а дали ти тоа во лице ќе ми го кажеш за Муслиманката? Ќе можеш ? Размислете пред да зборувате и друг пат мислете што ќе кажете !!

Поздрав
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Без некоја наврда , ама исламот не е религија на мир , неможе да има мир во таа религија сакаат да се единствените ,

И едно прашање , зашто верувате во мухамед ? тој ни се покажал ни го видел некој ?

Сигурно ќе поставиш и ти прашање зашто верувате во Исус и Господ ?

Затоа што исус дошол от небото ( го пратил таткото) да ни каже да веруваме преку бог и да бидеме христијани но во ерусалим (Израел) сите го виделе од тоа време.

Зашто мислиш има војна помеѓу израел и газа ? ( да не ја менуваме темата краток одговор):salut:
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Без некоја наврда , ама исламот не е религија на мир , неможе да има мир во таа религија сакаат да се единствените ,

И едно прашање , зашто верувате во мухамед ? тој ни се покажал ни го видел некој ?

Сигурно ќе поставиш и ти прашање зашто верувате во Исус и Господ ?

Затоа што исус дошол от небото ( го пратил таткото) да ни каже да веруваме преку бог и да бидеме христијани но во ерусалим (Израел) сите го виделе од тоа време.

Зашто мислиш има војна помеѓу израел и газа ? ( да не ја менуваме темата краток одговор):salut:

Ако гледаме така Исус ќе речеме никој не го видел :)

Без шега види вака, Мухаммед с.а.в..с бил виден и чуен 63 години, а најмногу бил забележан 23 додека траела неговата мисија. Умрел на 63 години, точно кога завршила неговата мисија Аллах го земал кај него. Точно кога Арабија се Исламизира !! Имаш грешна информација дека Мухаммед с.а.в.с никој не го видел :)

Не те прашувам за Исус зошто веруваш во него, бидејќи и јас верувам во него. Тој е еден од најомилените пејгамбери на Аллах, Мухаммед с.а.в.с рекол сите пејгамбери исто да се почитуваат.

Ние го чекаме повторното доаѓање на Иса а.с на овој свет :)

Позз

Tokmu taka brate moj,nie ne mu svetevme,no toj propoveduval deka zenite ne smeeme da gi zapostavuvame,pa duri vo edna prilika rekol...

Parafraziram: Da ne se trgame od nasite zeni se dodeka ne vidime deka se zadovolni..... i ako toj go rekol toa,mislis deka ne go pravel toa?
Da kazes edno a da pravis drugo e svojstvo na MUNAFIK,a pejgamberot MUhammed alejhi selam bil mnoooooooooooooooooooooooooooooogu daleku od svojstvoto na munaficite.

Бате :) Тоа е интимна работа на пејгамберот со која имал секс нели ??

Според Куранот секој може да има 4 жени така и Мухаммед, а другите му биле дозволени бидејќи ги земал да ги штити.

Така да според Куранот тие 4 му се жени со кои може да има секс :)

И да ти кажам не знам со која имал секс како што реков тоа е негова интимна работа, а зборот мунафик е многу далеку од нашиот најсакан Мухаммед с.а.в.с :):):)

Како и да направил тој го правел чесно и праведно :)

Па и не можел ниту смеел да направи грешка, бидејќи веднаш ќе бидел осуден од луѓето, знаеме дека им бил а уште на многу е трн во око :):)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Без некоја наврда , ама исламот не е религија на мир , неможе да има мир во таа религија сакаат да се единствените.
Не го знаеш Исламот многу добро, затоа зборуваш вака, ко ќе се сапознаеш подобро ќе видиш дека си во грешка.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Тој е еден од најомилените пејгамбери на Аллах, Мухаммед с.а.в.с рекол сите пејгамбери исто да се почитуваат.

Ние го чекаме повторното доаѓање на Иса а.с на овој свет :)
Значи рекол дека сите пејгамбери треба исто да се почитуваат.
Зошто ми се чини дека ти многу повеќе го почитуваш Мухамед од Исус?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Значи рекол дека сите пејгамбери треба исто да се почитуваат.
Зошто ми се чини дека ти многу повеќе го почитуваш Мухамед од Исус?

Ние ги почитуваме сите пејгамбери, но Мухаммед бил тој кој успеал да ја изврши мисијата и да го прикаже на Бог онака како што доликува.
Дека Бог нема родено и ниту е роден. И дека Исус не е господ и на Бог да не му се припишува ни жена ни дете.
Јас ги почитувам сите пејгамбери затоа што тие сите се мачеле да докажат дека Бог постои, но само Мухаммед успеал и дал јасна слика за Бог.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ние ги почитуваме сите пејгамбери, но Мухаммед бил тој кој успеал да ја изврши мисијата и да го прикаже на Бог онака како што доликува.
Дека Бог нема родено и ниту е роден. И дека Исус не е господ и на Бог да не му се припишува ни жена ни дете.
Јас ги почитувам сите пејгамбери затоа што тие сите се мачеле да докажат дека Бог постои, но на крај не успевале со тоа значи само Мухаммед успеал и дал јасна слика за Бог[/B]


За болдираното не се сложувам. Сите се мачеле да докажат,а само Мухамед докажал. Дали ќе можиш накратко да ми објасниш како докажал дека постои, гледам си ја познаваш религијата донекаде (сепак никој не знае се:wink:).
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ние ги почитуваме сите пејгамбери, но Мухаммед бил тој кој успеал да ја изврши мисијата и да го прикаже на Бог онака како што доликува.
Дека Бог нема родено и ниту е роден. И дека Исус не е господ и на Бог да не му се припишува ни жена ни дете.
Јас ги почитувам сите пејгамбери затоа што тие сите се мачеле да докажат дека Бог постои, но на крај не успевале со тоа значи само Мухаммед успеал и дал јасна слика за Бог.
Читај поубо и види што имам напишано дека Мухаммед дал јасна слика за Бог.

За болдираното не се сложувам. Сите се мачеле да докажат,а само Мухамед докажал. Дали ќе можиш накратко да ми објасниш како докажал дека постои, гледам си ја познаваш религијата донекаде (сепак никој не знае се:wink:).

Сите се мачеле да дадат јасна слика за Бог или да докажат дека постои со што правеле чуда или (муџиза). Но потоа народот сам извртувал се по свое.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Значи рекол дека сите пејгамбери треба исто да се почитуваат.
Зошто ми се чини дека ти многу повеќе го почитуваш Мухамед од Исус?


Каде примети такво нешто ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Самото име Мухаммед или Ахмед преведено на многу јазици значи нешто многу убаво. Еве на Македонски во зборот има Мед :) На Еврејски значи некој достоен за фалење :)
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Слатка сестро Радице, јас сите пејгамбери исто ги почитувам, бидејќи така наредил Мухаммед с.а.в.с ! Мислиш дека повеќе го почитувам Мухаммед од другите само поради тоа што му праќам поголем Селам ? Неговото име го пишувам со с.а.в.с а другите со а.с ! Исто ги почитувам, ама Мухаммед с.а.в.с најмногу го сакам. Сите пејгамбери се труделе да ја извршат задачата Аллахова, ама нивните следбеници не останале доследни на нив како што треба.

Ние тоа што го наредил Маухаммед с.а.в.с ќе го почитуваме засекогаш, бидејќи тој пред да умре така рекол. Ви оставам Куран и Суннет и останете доследни на тоа до Судниот Ден.
Секогаш ќе го почитуваме тоа што рекол нашиот пејгамбер !!
Мухаммед с.а.в.с исто така најмногу се мачел во текот на својата мисија, многу пати војуваше, еднаш беше многу тешко повреден. Исто така тој донесе и вера, Шеријатски закон.
Тој беше јунак и херој, Аллахов пејгамбер, тој беше другар, пријател, војник, мисионер !

Сите пејгамбери се од Аллах, ама Мухаммед с.а.в.с најмногу направи.
Џеннетот е направен за него.

Поздрав
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Читај поубо и види што имам напишано дека Мухаммед дал јасна слика за Бог.
Kaj ja ima taa slika? Kako ja stvoril? Ne se slozuvam.

Самото име Мухаммед или Ахмед преведено на многу јазици значи нешто многу убаво. Еве на Македонски во зборот има Мед :) На Еврејски значи некој достоен за фалење :)
Ako odime taka, Muhamed = Muva na med, a muvata iako otisla na slatkoto, znaes deka najcesto kaj odi i deka e gnasna, taka sto da ne zabeguvame, a?



Слатка сестро Радице, јас сите пејгамбери исто ги почитувам, бидејќи така наредил Мухаммед с.а.в.с ! Мислиш дека повеќе го почитувам Мухаммед од другите само поради тоа што му праќам поголем Селам ? Неговото име го пишувам со с.а.в.с а другите со а.с ! Исто ги почитувам, ама Мухаммед с.а.в.с најмногу го сакам. Сите пејгамбери се труделе да ја извршат задачата Аллахова, ама нивните следбеници не останале доследни на нив како што треба.

Ние тоа што го наредил Маухаммед с.а.в.с ќе го почитуваме засекогаш, бидејќи тој пред да умре така рекол. Ви оставам Куран и Суннет и останете доследни на тоа до Судниот Ден.
Секогаш ќе го почитуваме тоа што рекол нашиот пејгамбер !!
Мухаммед с.а.в.с исто така најмногу се мачел во текот на својата мисија, многу пати војуваше, еднаш беше многу тешко повреден. Исто така тој донесе и вера, Шеријатски закон.
Тој беше јунак и херој, Аллахов пејгамбер, тој беше другар, пријател, војник, мисионер !

Сите пејгамбери се од Аллах, ама Мухаммед с.а.в.с најмногу направи.
Џеннетот е направен за него.


Поздрав
Ne se slozuvam. Nekoi se od YHWH!
I koj kako miluva, ama dzenetot za nego e?? Neli e za site pravednici, pokraj toa sto e eksluzivniot del, onoj so 72 nevini zencki, za onie samoubijcite?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ne se slozuvam. Nekoi se od YHWH!
I koj kako miluva, ama dzenetot za nego e?? Neli e za site pravednici, pokraj toa sto e eksluzivniot del, onoj so 72 nevini zencki, za onie samoubijcite?

Сите што залужиле ќе одат таму не реков само тој, ама за него е направен !!
Негов е !

Ako odime taka, Muhamed = Muva na med, a muvata iako otisla na slatkoto, znaes deka najcesto kaj odi i deka e gnasna, taka sto da ne zabeguvame, a?
?

Мухаммед на старо грчки значи УТЕШИТЕЛ, на Еврејски НАЈСАКАН, на Арапски Фален :):):)
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Во врска со пророкот Мухамед би сакала да прашам колку жени имал во својот живот. Според преданијата имал 10, но според исламот не смеел да има повеќе од 4.Колку жени може да има мажот муслиман според куранот?
Второ прашање е зошто Мухамед водел војна и ги убивал своите непријатели?
Така, првата војна се одвила во 624 година, кога мединските муслимани под раководство на самиот Мухамед ги нападнале трговците од Мека во Битката кај Бедра и им нанеле тежок пораз. Но во Битката кај Ухуда, муслиманите биле поразени. По две години, Мека со 10 000 војници ја опседнала Медина, која имала само 3 000 војници. Но, на крајот сепак Мека била поразена. http://mk.wikipedia.org/wiki/Мухамед
Dozvoluvajte da ja podetalno objasnim koga e dozvoleno so 4 zeni, maz da se zeni. Iako ne zname dobro Makedonski veruvam ke me razberete.

1-Da prezivi ona i decava.
Kako sto i rece drugarot podole, porano imal mnogu vojni. Na koji mnogu mazi poginale.
Zenite ostanale udovice, i toa so edno ,dve ili tri deca.
Zenite bile nezastiteni.
Porano nemal fabirke ili rabota za zenite osven zemjata sto ja rabotale.
Pa zenata ne bila dovolno jaka da raboti zemjata i da gi rani decava, za vreme na borba ili odmah posle vojna.
Porano nemalo penzija ili detski dodatoci.

Zatoa bila primorana da se udava za eden maz koj mu bil zastita i pomosnik na nea i na nejzinite deca, i da raboti nekoj si imot, trebal muska snaga.

2- Da se cuva moralot.
Zenata ne bila dosta jaka za da se cuva od nepozanatite mazi.
Ona bila nedovolna jaka za da odbie siluvanje.
Ako ona ima edno dete doadja drugiot ja siluva ona rodi drugo dete od drugo musko.
Proadja eden karavan ja vide zenata sama pa i on ja siluva, pa nepoznat moze dosol tretiot i on bil brat na drugiot koi ne kazuvat eden na drug i taka ona rodi treto dete.
Pa nenamerno decava moze da se zemat eden so drug bez da se znae koj mu bil tatko, dodeka i majkamu ne mozela da saznae po mrak. (nemal sialici na toa vreme:)

3-Za da mazot zema drugata zena, treba dozvolata od prvata zena. Samo ako i ona pristanuva na toa.

4-Ako prvata zena nemala deca, bila sterilna ona sama trazila ponekogas druga zena na svoj maz. Zatoa sto porano na starost nemal starski domovi.
Nego decava se grizile za svoite roditeli na starost. A tie deca sto se rodile od drugata zena isto ja pocenuvale i prvata zena na tatkomu kako majka i majka ja vikale ili dada.

5-Mazot treba mnogu pravilno da postapi so zenite.
Ako ne moze na toa ne sme da zeme dve ili povece zeni. Treba isto sekoja da ja saka i da gi postuva.
Na primer se sekoja isto da ima sexualno odnosi, bez da ja nekoja ostrani. Treba sekoja isto da go zadovoli. Ako ne za toa ima golem greh.

6-Mazot materialno treba da ima dovolno kapital za da gi podrzava zenite. Znaci tolku kolku niedna da ne pati potoa od siromastia.
Ako on ne moze da rani samiot sebe ne treba ili ne mora niti so edna zena da se ozeni. Ne sme nikoja zaradi nekoj da patuva od glad.

Ako sum zaboravil nesto neka me dopolni nekoj sto poveke znae.

Seto ova na denesniot den mozemo slobodno da kazemo deka e nevozmozno i ne e prakticno. Uslovite ne dozvoluvat.

Jas se setim na eden star sto pogine pred 8 godini on imase dve zeni. Jas kako dete se cudev kako dvete zeni isto gi sakase. A i zenite kako da bea dve drugarki. Nikogas ne slusnav da se karat edna so druga. Znaem nema da me veruvate. Jas i den deneska se mislam.
Ednata zena uste e ziva. A i decava so drugata zena ja vika prvata postarata (prvata zena) majka.
I koga ona umrela plakale kako da poginal svoeto rodna majka.
Ova e ziva istina.

2. Eden drug primer: Zena na eden moj pradedo. Znaci majkata na dedomi ja nasol samata edna druga zena na pradedomi i samata bila (shkus), zatoa sto ona bila sterilna i nemala deca, gi zapoznala i pomognal da sklucat brak. Isto i ona ostanal i ponatamo kako prva zena so isti pravi.

A toa sto deneska sheikite se zenat so poveke zeni i imat haremi toa ne mozam da kazam deka e Islam. Tie preteruvat.

I nemojte da mislite deka vo Arabija se praktikuva 100% Islam. I ne zemajte niv za primer.
Sheik ide na odmor so negovata personalni Avion, a drugite avioni so negovite kuvari, i drugi pomosnici.
Vo Kuran pisuva deka ako eden brat musliman pati od siromastija na drugiot del na svetot a ti trosis bogatstvo bez potreba za toa ke imas odgovornost.
Ako site muslimani vo okolnost imat dovolno bogatstvo. Pa ako komsijata ne e musliman nego od edna druga religija, i ako on e siromah, ako si vo moznost da mu pomognes isto treba da mu se pomogne.

Znaci za sekoj odgovor: koj e poln so ljubov, red, covecanstvo, miroljubivost, milostiv. Pravi Islam ako sakate da doznavate toa mozete samo vo Kurani kerim da ucite.

Es-Selamu Alejkum (Mir da bide nad vas)
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Kaj ja ima taa slika? Kako ja stvoril? Ne se slozuvam.

Таа слика е баш таква никој да ја нема. Никој не може да знае ниту да замисли како изгледа ВОЗВИШЕНИОТ ! Мухаммед с.а.в.с ете таква слика донесол, дека ВОЗВИШЕНИОТ нема син, нема жена, не е дојден до тоа ниво да се жртвува !! Како толку голем Креатор и Уметник да падне на тоа ниво да се жртвува ? Никогаш !! Аллах е нешто незамисливо, нема потреба од жртвување, синови и ќерки по земјава.
Нема тој толкава потреба од нас па да се жртвува за нас.
Тој го има секое право над нас !!
:):):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom