Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
zosto muslimanite nosat kecinja, a zenskite muslimani se zabuluvaat so samii?

i dali e tocno deka ako musliman naprae golem grev ide u crkva da se ispoveda, mi ime spomnato eden covek ne znam kolku e vistina? a?
:pos2::pos2::pos2: Кој муслиман иде у црква бе :uvo: . Не ќе се исповедаме кај попот, ние ни кај оџата не се исповедаме.

epa zosto idat u gamija?
За да се молат на Бога, а не да се исповедаат кај Оџата.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
:pos2::pos2::pos2: Кој муслиман иде у црква бе :uvo: . Не ќе се исповедаме кај попот, ние ни кај оџата не се исповедаме.
a sto praete u gamija?
i drugo sakav da prasam ogata peeu u zivo ili na matrica so cd?
 
Г

Господ

Гостин
epa zosto idat u gamija?
Подобро да им се слуша оџата?
За заедничка молитва?!:toe:
Бидејки е храм,исто како и христијаните кои одат во црква да се исповедаат а можат и од дома,бидејки ти не му се фалиш на попот што си правел туку на Бог.

a sto praete u gamija?
i drugo sakav da prasam ogata peeu u zivo ili na matrica so cd?
Обиди се да не наврeдуваш,мене ми е сеедно но има некои кои ќе ги навредиш со овие прашања.:toe:
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
a ostavate pari u gamija kako u crkvite so se ostava?

a matrica e neso kao na pr. go puste od cd, dvd ili usb toa sto treba go pee i toa e snimeno i si sviri samoto
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
А вие зошто оставате пари во Црквата ?
pa sto znam za zdravje valjda..mada ja ne veruam toa deka ide gospod noceska i gi sobira parite sigurno popojte gi sobiraat i posle gi trosat samite

Подобро да им се слуша оџата?
За заедничка молитва?!:toe:
Бидејки е храм,исто како и христијаните кои одат во црква да се исповедаат а можат и од дома,бидејки ти не му се фалиш на попот што си правел туку на Бог.


Обиди се да не наврeдуваш,мене ми е сеедно но има некои кои ќе ги навредиш со овие прашања.:toe:
zosto da navredam so rekov loso samo sakav da prasam?
 

Scorer

Set Your Spirit Free
Член од
30 март 2010
Мислења
63
Поени од реакции
4
sekoj si se molit na svoj nacin i vo svoj hram :toe: pari ostavas vo crkva ? i ja ostavav ama pojke ne :wink:

nek mi kazit nekoj kolku praznici imat vkupno muslimanstvoto ja znam za bajram i ramazan
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
a ostavate pari u gamija kako u crkvite so se ostava?

a matrica e neso kao na pr. go puste od cd, dvd ili usb toa sto treba go pee i toa e snimeno i si sviri samoto


e ova brate so cd, dvd ili so bilo samo vo crkva se slucuva,nie nemame potreb OD SNIMANJE cd..... ne peeme vo dzamija kako popot so pravi vo crkva.....i dobro ti kazaa pogore ne navreduvaj so ovie glupavi prasanja-.......
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Кои се светците во вашата религија... ???
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
a ostavate pari u gamija kako u crkvite so se ostava?

a matrica e neso kao na pr. go puste od cd, dvd ili usb toa sto treba go pee i toa e snimeno i si sviri samoto
секое прашање кои не содржува навреда или провокација ,вреди да се дава одговор ,јас лично не верувам овде дека има навреда и вреди да се одговори ,затоа е и ова тема отворена.

Вака ,кај нас се клања во џамија а хоџата во одредени моменти гласно проучува некое поглавје од Куранот ,ако нема хоџа може секој што знае. Овде нема дилема дека треба вака и вака се применува.

Но по мое мислење,може мп3 како што некој рече пример езан кога се учи да се пушти од , најдобрите учачи на езан, но пошто некои работи се табу тема и се каснува со примена а и плус треба многумина да останат без работа ,далеку сме од ова.

Зошто го велам ,има различно нешто но малце и слично на ова,пример во Турција во помалите одредени градови (и поголемите дел по дел)на пример на петочната худба во целиот град е поврзан со системот и ако има 10 џамии ,од едната само држи предавање и сите другите го слушаат истиот ,тоа е одлука на тамошната исл.заедница сигурно со цел за да едниот не зборува нешто во другата друга,во третата тема ,и точно е одредено што на пример ова недела ке се зборуват и тоа во целата земја ,ова е добро и мислам дека се спречува злоупотреба и појавување и пропаганда на секакви секти ако ги има.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom