Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Retoricko bese prasanjeto!
Od normalen se stanuva nenormalen ako se izgubi verata vo Boga (ova se odnesuva za vernicite)!
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Јас многу добро те разбирам. Исламот е дел од мојот живот, и сум сакал или не морам тоа да го носам на себеси и како една придобивка позитивна за мене. Не знам, можеби некој ден ќе завршам како верен и оригинален муслиман, суфи дервиш (иако истите се анатемисуваат по ИЦ форумите, како еретици и лоши ликови, а моментално тие се најсветла точка на Исламот пред очите на другите било верници било неверници), можда ќе завршам во некој православен манастир, можда како пастор на некоја протестантска црква, а можеби и во некој Будистички Тибетски манастир. Не знам каде патот ќе ме одведе, но има едно нешто што мразам и што некој се обидува да ми го ускрати. Тоа е правото да се дебатира.
Вон контурите на Исламот, не смее никој да дебатира? Како тогаш ќе има револуција во исламот? Како тогаш ќе има реформи?

Не сакам да ги вреѓам припадниците на вака ригидните ставови, но навистина, во секој што ќе искаже свое автономно мислење, различно од она на муфтијата, имамот и менторот кој што не индоктринира на некој начин, да се прогласи како неверник, воедно истиот како христијанин, воедно како злосторник и како противник е многу многу ниско.

Овде е проблемот. Тоа ме иритира, налет останатите закани кои стигаат и се упатуваат до мене. Јас многу ги сакам муслиманите (како и сите останати народи на светот), но многу повеќе сакам кога сам себеси ќе си бидам референтен и коа моето мислење, нема да биде униформирано како во овој случај. Тоа е мое лично мислење, и не сум во игра и улога на никаков сојузник на "каурите", а уште помалку изманипулиран. ;)

Ова да не изгледа како оправдување, туку ова е само едно цртање, блоковско (детско), за оние кои не чуле за тоа што се нарекува демократија и слободно изразување на сопствено мислење.
Vellacko, problemot ne e vo Islamot, problemot e kaj tebe, posto uste ni 1% ne znaes sto e Islamot, veruvaj mi, so seta sigurnost ti go kazuvam ova.

Na Islamot ne i treba reformiranje, ni revolucija vo sprotivno ne bi bil Islam ako bi imalo reformiranja, revolucii, kako sto deneska nema vistinski sledbenici isus (hristijani), koi poradi reformiranje (adaptacija na Bozjite zakoni za sekakvi covecki potrebi) go iskrivija patot na Isus, Isa a.s.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Тоа е исто како јас да те удирам, а ти му враќаш на некој трет што врска нема.
ova kaj vas e i pravilo,da bideme nacisto i realni?
Adam gresil,a Isus platil,iako vrska nemal so Adamoviot grev:wink:
Interesno ke bese, Implementacijata na ovoj zakon,da imase drzava so Biblisko ureduvanje:wink:



*У Саудијска Арабија не може црква али у цел свет мора џамии.
a vo Vatikan ima Dzamija?:wink:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Vellacko, problemot ne e vo Islamot, problemot e kaj tebe, posto uste ni 1% ne znaes sto e Islamot, veruvaj mi, so seta sigurnost ti go kazuvam ova.

Na Islamot ne i treba reformiranje, ni revolucija vo sprotivno ne bi bil Islam ako bi imalo reformiranja, revolucii, kako sto deneska nema vistinski sledbenici isus (hristijani), koi poradi reformiranje (adaptacija na Bozjite zakoni za sekakvi covecki potrebi) go iskrivija patot na Isus, Isa a.s.
Ок, благодарам на сугестијата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
a vo Vatikan ima Dzamija?:wink:
Друго нешто освен хипокризија?

Ватикан е држава од еден квадратен километар со нула Муслимани.

КСА е држава од два милиони квадратни километри со многу Христијани кои живеат и работат таму, од нив само милион Филипинци.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Друго нешто освен хипокризија?

Ватикан е држава од еден квадратен километар со нула Муслимани.

КСА е држава од два милиони квадратни километри со многу Христијани кои живеат и работат таму, од нив само милион Филипинци.
Еве ти една црква во Катар


Инаку во КСА 97% се муслимани, 1% евреи и другите 2% се религии на времени работници кои се наоѓаат таму на привремена работа будисти, хиндуси, сики, христијани и др. На пр. многу работници во минатото од македонија работеле во Ирак и според тебе ивл бети треба да им се изгради црква?

Еве ти еден пример!

Тарик Азиз по религија е Чалдејски католик и во муслиманса арапска земја како Ирак со 97% муслимани и 3% други религии, вршеше 3 значајни функции: беше советник на Садам Хусеин, Премиер и министер за надворешни работи.

Кажи ми ти пример каде муслиманите сочинуваат 3% од 30 милјонска христијанска популација и имаат такви функции.

Да не одиме подалеку еве Македонија, според некоја си официјална бројка која ја слушам постојано на ТВ во македонија муслимани се околу една третина од населението, дали муслиман вршел функција на министер за надворешни работи и премиер?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Друго нешто освен хипокризија?

Ватикан е држава од еден квадратен километар со нула Муслимани.

КСА е држава од два милиони квадратни километри со многу Христијани кои живеат и работат таму, од нив само милион Филипинци.
Covekot go prodava ona sto go ima,rekol mudriot Hasan el Basri
Hipokrizijata zadrzisi ja,ne mi ja prodavaj,nego jas ti zboruvam na Jazikot na koj ti zboruvas,ne bi bilo fer da ti govoram na jazik koj ne go razbiras,neli?
a kolku % ima Hristijani vo Arabija?
nego da ne se razbereme pogresno,Vo Arabija ima CRKVI,isto kako DZAMIITE sto se vo ITALIJA.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
Wiki вели дека 23% се странци од кои 950.000 Филипинци.

Covekot go prodava ona sto go ima,rekol mudriot Hasan el Basri
Hipokrizijata zadrzisi ja,ne mi ja prodavaj,nego jas ti zboruvam na Jazikot na koj ti zboruvas,ne bi bilo fer da ti govoram na jazik koj ne go razbiras,neli?
a kolku % ima Hristijani vo Arabija?
nego da ne se razbereme pogresno,Vo Arabija ima CRKVI,isto kako DZAMIITE sto se vo ITALIJA.
Дај бе слика од црква во КСАрабија. Една барем за тие миљон и кусур Христијани.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Wiki вели дека 23% се странци од кои 950.000 Филипинци.
:pos2::pos2::pos2:Od Wiki li gi zemate site podatoci za Islamot:pos2:...

Дај бе слика од црква во КСАрабија. Една барем за тие миљон и кусур Христијани.

Еве ти една црква во Катар


Инаку во КСА 97% се муслимани, 1% евреи и другите 2% се религии на времени работници кои се наоѓаат таму на привремена работа будисти, хиндуси, сики, христијани и др. На пр. многу работници во минатото од македонија работеле во Ирак и според тебе ивл бети треба да им се изгради црква?
:helou:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
:pos2::pos2::pos2:Od Wiki li gi zemate site podatoci za Islamot:pos2:...
Не туку од пречесниот шеик што стаи фатва на фудбалот или од џамиите над кои ИВЗ нема контрола.

The Light, Катар не е дел од КСА.
Катар е посебна држава.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Wiki вели дека 23% се странци од кои 950.000 Филипинци.
А од каде сега дека сите тие филипинци се христијани?
What does wiki say?

There are over eight million migrants from countries all around the world (including non-Muslims):[38] Indian: 1.4 million, Bangladesh i: 1 million, Filipino: 950,000
Most Saudis are ethnically Arab. Some are of mixed ethnic origin and are descended from Turks, Iranians, Indonesians, Indians, Africans, and others, most of whom immigrated as pilgrims and reside in the Hijaz region along the Red Sea coast.

Според тебе сите тие филипинци се христијани? :tapp:
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Wiki вели дека 23% се странци од кои 950.000 Филипинци.



Дај бе слика од црква во КСАрабија. Една барем за тие миљон и кусур Христијани.
Тарик Азиз по религија е Чалдејски католик и во муслиманса арапска земја како Ирак со 97% муслимани и 3% други религии, вршеше 3 значајни функции: беше советник на Садам Хусеин, Премиер и министер за надворешни работи.

Кажи ми ти пример каде муслиманите сочинуваат 3% од 30 милјонска христијанска популација и имаат такви функции.

Да не одиме подалеку еве Македонија, според некоја си официјална бројка која ја слушам постојано на ТВ во македонија муслимани се околу една третина од населението, дали муслиман вршел функција на министер за надворешни работи и премиер?

ДАЛИ МОЖЕШ ДА ДАДЕШ ЕДЕН КОМЕНТАР ЗА ОВА EVIL BETTY
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
А од каде сега дека сите тие филипинци се христијани?
What does wiki say?

There are over eight million migrants from countries all around the world (including non-Muslims):[38] Indian: 1.4 million, Bangladesh i: 1 million, Filipino: 950,000
Most Saudis are ethnically Arab. Some are of mixed ethnic origin and are descended from Turks, Iranians, Indonesians, Indians, Africans, and others, most of whom immigrated as pilgrims and reside in the Hijaz region along the Red Sea coast.

Според тебе сите тие филипинци се христијани? :tapp:
Според тебе сите Јорданци, Египќани... што работат во КСА се муслимани?:tapp:

Значи не бегајте од тема. Особено Праведен, кој поставува споредби кои немаат врска едни со други.
Дали тој во некоја влада е Муслиман или Будист е сосема друго прашање, нема врска со правото на луѓето (над еден милион, бидејќи не се само Филипинци) да имаат свој храм, во кој ќе ги извршуваат верските потреби. Станува збор за територија од два милиона километри.

Д'Лајт можеш да пробуваш да постуваш слики до утре (и од Катар и од кај сакаш). Црква во КСА нема.

Со застранување од темата, како постирање на слики од цркви во Катар или политички прашања, нема да ја прикриете дволичноста (не дволичноста на Муслиманите, туку вашата).


Барате џамија на секој ќош, а не дозволувате една црква за толку многу луѓе на територија од два милиони квадратни километри.

Daj be barem edna slika od Dzamija vo vatican, barem edna...

Специјално за тебе - по десети пат:

Ватикан е територија од еден квадратен километар, со нула жители Муслимани. Доколку има некој Муслиман таму (а дури и ти знаеш дека нема), може да премине улица и да отиде во џамија во Рим.

КСА постојано има над милион Христијани, кои на територија од два милиона километра квадратни, не можат да отидат во црква.

Имате некој разумен аргумент или само едно те исто?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom