Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
A sto da receme nie Makedoncite sto genocid ni izvrsile i Albancite i Grcite i Srbite i Bugarite? ETNICKI MASOVNI CISTKI Na makedonsko naselenie !

Albanskite balisti4ki ordi vo zapadna makedonija opustoshile preki 200 sela vo tursko vreme do 1945
Tursko vreme bil do 1912 kako prvo, i ne smel niti Makedonec da pravi etnicko cistenje, niti Albanecot ne smel da pravi etnicko cistenje na vreme Osmanska imperija,
Dodeka on sam ne pravil etnicko cistenje vo Makedonija nikoj ne smel da pravi toa.

Mislam deka si svesen deka pretera.

da ne si zgresil tema nesto..
Ne samo tema negio i loso sonuval pa ete...
 
S

smart ass

Гостин
ќе ми објасни ли некој која е разликата помеѓу шиитите и сунитите?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
ќе ми објасни ли некој која е разликата помеѓу шиитите и сунитите?
суните се муслимани кој го следат сунетот т.е зборовите на мухамед с.а.в.с и неговите дела...

а шиитисе се (не)муслиманите кои викаат дека наместо мухамед с.а.в.с пророкот требало да биде али. и поради тоа се маваат со ланци на грб секоја година, не се среќни барем тие што се повеќе кон религијата.
 
S

smart ass

Гостин
значи си направиле модификација која ќе им одговара.Т.Е има причина зошто не го прифаќаат мухамед за пророк.

налик овие јехони ине знам какви сведоци па делби на цркви...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
значи си направиле модификација која ќе им одговара.Т.Е има причина зошто не го прифаќаат мухамед за пророк.

налик овие јехони ине знам какви сведоци па делби на цркви...
па сеа шиите т.е оваа група го создал Абдуллах Бин Себе тој е еврејец и успеал меѓу муслиманите да направи фрка...и ти знаеш дека шиитите и суните се мразат меѓу себе и тој абудллах... тврди дека али е пророк и дека мухаммед с.а.в.с ќе се врател у светот :tapp:

исто така има група луѓе што се викаат Гурабије-(барем јас така знам по турски) зборот по арапски најверојатно има знечење -Врана
и тврдат дека мухаммед с.а.в.с и али личат меѓу себе исто како и враните и дека џебраил а.с погрешка наместо али, муахамед с.а.в.с го погласил за пророк..

тоа ти е..у секога религија има мали групи создадени од некоја друга религија со цел да стварат немир у таа религија што ја мразат...
 
S

smart ass

Гостин
знам дека шиитите и сунитите не се сакаат ете во египет неќеа ахмадинеџад да го примат...Иран е шиити и екстремни се..Садам ги тепаше добро...ама кога се пријавија милион Ирански доброволци Садам мораше да оди на дипломатија.

инаку фанатизмот на шиитите оди до таа граница што фанатици трчале пред минските полиња за да може после Иранската војска да помине безбедно...

ама жално е што и денес еве има жртви.:toe:

па сеа шиите т.е оваа група го создал Абдуллах Бин Себе
каде проповедал овој абдулах...дали бил во саудиска арабија??
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Така е! Елхамдулилах! ХалелуЈАХ!

Вистинските следбеницит на Совршениот Ислам се следбеници на БОЖЈИОТ Совршен Мир и тие никогаш не се фаќале нити се фаќаат за оружје (исто како што покажа Исус) дури и кога им се животите во опасност!

Му сведочам на секому дека: следбениците на Совршениот Ислам никогаш никого не убиле! Никогаш! Никого! Вооружените “верници“ со своето оружје само докажуваат дека всушност се плашат од смртта и длабоко во душата се неверници, бидејќи вистинските верници немаат потреба од оружје!

БОГ да те благослови, Тони-те!



Те молам внимавај со вакви паушални изјави, бидејќи и германците (за евреите), србите (за албанците), турците (за ерменците), израелците (за палестинците), расистите (за црнците), ... правеле - и тајно сѐуште прават - вакви или слични паушални изјави!
Со намера да ја исправам грешката и да додадам и
албанците (за србите), грците (за македонците). Мислам дека е по фер да бидеме објективни.

Во основа ниедна религија не повикува на војна туку тие што се политички, верски водачи повикуваат на војна, омраза, убивање, тортури и тн.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Со намера да ја исправам грешката и да додадам и
албанците (за србите), грците (за македонците). Мислам дека е по фер да бидеме објективни.

Во основа ниедна религија не повикува на војна туку тие што се политички, верски водачи повикуваат на војна, омраза, убивање, тортури и тн.
Da be Albancite vlegoa so tankovi i so policija naoruzani vo srbija da ubivat srbite vo srbija. Ti ke mu vlagas na kuka nekoj da ja pretepas, jades kutek izleguvas i se zalis deka te tepal vlasnikot. Taka mislas a.
Abe tikva glava , i gavranite ke ti se smejat, pa i chavkata ke se smeje pa cel svet.
Kako sto vi se smele do deneska.
Zamoli administratori da ti ja izbrisat postot da ne se sramis, a i zamoli boga da ti ja iscisti mozakot od lagi.
Pa potrudi se da stanes covek.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Mene izgleda deka ti imas nesto antipatija prema Turcite.

A za Tursko evreite ednas ti rekov deka mnoguuu paushal zboruvas i ti.
I sve si pishuval samo Amerikancite najgolemite teroristi ne gi spomna gi zaboravi nenamerno mi se cini.

Selam Alejkum. Vo ime Allaha i negoviot poslanik Muhammed A.S
Алејкум ва селам, побратиме Silber!

Алах знае дека покрај семитските народи (евреите и арапите), тајланѓаните и турците се народите што ми се многу мили, од азијатскиот континент! Тајланѓаните затоа што имаат многу милостива природа, а турците затоа што лебот сум го делел, го делам и - Иншалах - ќе го делам со ними!
Нека ми простат сите други народи што не ги поменав по име ...

Што се работи за американците, тука имам малку повеќе расцепен однос кон ними. Од една страна се народ кој што нанесол голем бол на индијанците, на црнците, јапонците ... и многу други народи! Од друга страна пак доста често се ставаат - како заштитник - на страна од послабите, не гледајќи на која култура и вера тие им припаѓаат!

Без таквата поставеност на американците, можеби денес следбениците на хитлер, садам хусеин, милошевиќ, ... би биле сѐуште на власт!

Што е интересно да се каже е дека американците се единствената нација која што употребила атомска бомба против една нација која поддржувала фашизам, а дека концептот за атомската бомба им ја донесе еден еврејски бегалец со име алберт ајнштајн, кој што бегаше баш пред тој фашизам!

Мое право не е да осудувам никого - а најмалу власта која треба да се труди да спроведе праведност - туку да се молам на БОГА да им стави во срце на моќниците од овој свет да ја видат Милоста БОЖЈА (Христос) ! Да ја видат Мудроста БОЖЈА и да се потрудат на мирољубив пат и паленстинците, и чеченците, и курдите, и либанците, ... - а пред сѐ сите оние луѓе кои одат по стапките Христови и не употребуваат оружје во никој случај - да добијат права, слобода и мир, барем како онаа што ја добија албанците на косово и македонија!

Селам + Шалом + Мир вам!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Spiros, доволна беше презентацијата на твојата христијанско/исламско/будистичко/таоистичка религија,:) и знам однапред што ќе ми реплицираш бидејќи веќе напамет ги научив твоите реплики, па затоа не мачи се ( не вреди) :),туку разбери дека на оваа тема се поставуваат прашања.:smir: Затоа постави си прашање, чекај го одговорот, потпрашај ако нешто не ти е јасно и толку, нема потреба од вакви проповеди.:):pop:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Оваа тема Му припаѓа на мојот БОГ и Неговата Совршена МУДРОСТ (Христос) во Кого е Совршениот Ислам!

Единствениот Ислам кој - набрзо - ќе го победи шејтанот!

Иншалах
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Оваа тема Му припаѓа на мојот БОГ и Неговата Совршена МУДРОСТ (Христос) во Кого е Совршениот Ислам!

Единствениот Ислам кој - набрзо - ќе го победи шејтанот!

Иншалах
E Faruke ova za mene e edno prasanje.
Pa da mu odgovaram ako mi dopustis.

Spiros kako sto velis sovrseniot Islam kazuva deka hristos ne bil bog. Samo eden pratenik.

Zosto be Spiros ponekogas ja pravis taratura :toe:

Ke ja pobedimo sejtanot koga sekoj ke zbori istinata. Insallah.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...
Zosto be Spiros ponekogas ja pravis taratura :toe:
...
БОЖЈАТА Мудрост (Христос) во Исус е СОВРШЕН Ред и Култура, а сè друго во споредба со Него е таратура!

Побратиме, нешто важно што морам да го сторам чека на мене, но за неколку часови се надевам дека ќе се вратам.

Иншалах

До тогаш ... Селам !
 
Член од
29 август 2009
Мислења
33
Поени од реакции
5
Да не знаете луѓе кои што планираат да се разнесат себеси, ако да ,кажете каде за да можам да ги избегнам овие места
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom