Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.InF3ction

Гостин
пубертет-кога ќе им дое првата менструација???
а зошто тогаш баш на вој филмов Клон шо беше таму ја тераа малата да носи превез само кога има менструација не мора цело време.
damn get a lıfe

ми кажува филм тука мене....кога машките почнуваат да дркаат и кај вас тоа со менструација значи веќе не сте 5 годишни деца што знат ништо... за секс итн....тогаш е времето за покривање....
 
P

Princ

Гостин
И после Ранду дојде во филмот по Касандра?
Ај назад на темата. И овде збориме за Исламот како религија. Што проповеда таа и како. Не за пакистанци, за клонови, за мене... за религијата, молам.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
хахаха тоа го пишува у куранот....
најправилното муслиманско покривање е ова :


е сеа...што викам на тие неправилни муслимани им пречи да гледаат жени цели покриени....зш нема што да се види..никаква убавина...ништо не се гледа... и така почнале со време да попушаат да измислуваат некои правила дека жената треба да отвори да покаже лице...раце....па после мантилот...само тоа на глава да има како у третата слика... и така еден ден целосно ќе тргнат.....

и тоа е поентата на покриването на жента...у првата слика ништо не се гледа...и машко кога ке виде такво на улица нема да обврнува внимание...зш не е ништо посебно...т.е сите се исти и нај убавата и најгрдата така се зш не ги гледа...

а ако виде девојка како у втората слика или третата....уф какви усни..уф какво лице..што одма им дава лоши мисли ( не се лоши ама замисли таа девојка е жена на некој маж ...што сигурен сум би му пречело на мажот да знае дека мислат така)

islam...само за доброто на сите... :smir:
Ne se soglasuvam deka zenata treba da nozi feredze...mnogu ubavo pisuva na Kuran...se da bide pokrieno osven LICETO I RACETE!!
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Тоа што го гледаш на сликата потполно покриена е никаб. Фереџето е друго.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ne se soglasuvam deka zenata treba da nozi feredze...mnogu ubavo pisuva na Kuran...se da bide pokrieno osven LICETO I RACETE!!
дали воопшто си се прашувал зш луѓето у меке и медине....у центарот на исламот у 50 степени носат фереџе?
или си од оние тврдоглави балкански муслимани кој што мислат дека нашиве хоџи тука со завршено медресе се подобри и имаат повеќе знаење од тие што се у меке и медина?
неам намера да се карам за оваа тема ....зш се работи за чивен вкус...така да јбг кој како сака нека си мисли

и btw...еден правилен муслиман не следи само куран...туку и зборовите на пророк мухамед т.е хадисите
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
дали воопшто си се прашувал зш луѓето у меке и медине....у центарот на исламот у 50 степени носат фереџе?
или си од оние тврдоглави балкански муслимани кој што мислат дека нашиве хоџи тука со завршено медресе се подобри и имаат повеќе знаење од тие што се у меке и медина?
неам намера да се карам за оваа тема ....зш се работи за чивен вкус...така да јбг кој како сака нека си мисли

и btw...еден правилен муслиман не следи само куран...туку и зборовите на пророк мухамед т.е хадисите

A neli vo Kuran pisuva deka se treba da se pokrie osven LICETO I RACETE????
 
S

smart ass

Гостин
sunetot vrz zenite e osakatuvanje i spored medicinski definicii bez razlika sto i nekoi pleminja go pravele ami zosto muslimanite go pravat zenata ne e igracka da bide pokriena..

ponatamu za pokrivanjeto procitav deka toa e navodno mazot da ne gi gleda erogenite zoni pa ottuka zenata da ja gleda kako ramnopraven sogovornik prasanje?

a zosto i mazot ne se pokrie zenata da ne gi gleda negovite erogeni zoni.

imam uste edno prasanje koj e osnovot za podelba na muslimanite na siiti i suniti:smir:
 
Член од
31 август 2009
Мислења
78
Поени од реакции
4
pokrivenjeto na zenite ima mnogu aspekti i pricini edna od nive e da na zenata da ne i se gledat delovite od teloto bidejki samo mas i ima pravo tie da gi gleda a ako nekoj gi gleda od napred togas i veke ne e interesno a vaka zenite muslimanki imat nesto sto mazite edvaj cekat da vidat i kopneat posto poznato e deka e deka site sakame nesto sto ne mozeme da imame ili ne goledame pa sakame ova e edna od tie pricini a ima mnoogu.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ajde sega za pokrivanjeto kaj zeni mislite malce vaka.

Sekoj del od teloto sto e mnogu skapoceno treba da se pokrie.

Isto kako skapocenite stvari na primer, zlato ili dijamant se pokrieni i sakrieni i dobro pakovani.

Pa i zenskite imat preubavo telo , i toa e skapoceno i zatoa treba da se pokrie.

A isto i hristianite iako vo forumot mnogu se moderni, ako on ima zenska koja e previse otkriena ke stane lubomoren i ke ima neprijatna atmosfera za nego. Pa moze i ke glumi deka ne e lubomoren no vnatre na srce ke mu gori i ke se dekoncentrira na normalniot sto ja ima.

Pa mnogumina kaj dvete religiji se isto muskite.
Dodeka ja imat samo za devojka se pravat kako da ne mu smeta deka ona e previse otkriena i deka mu se gledat pola od siskite ili pupakot.
No koga ja zemat za zena, togas pocnuvat da se mesat na oblekuvanje na svojata zena i postanuvat dosadni. Ja pokazuvat realnosta sto ja imat vnatre.

Kako izgleda ova na primer dajte komentari sami.... Zar ne e ubava :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom