Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Па веројатно мисли на луѓето кои се дигаат себе си (и уште минимум 100 души) во воздух и најчесто бираат место кои се препуни со луѓе, тврдејки дека го прават тоа за нивниот бог и верувајки дека со убиство на шпо повеќе луге ке станат маченици:uvo: Подобар збор би било "идиотски" ама како поблаг збор се користи "радикален" :smir:
Аха,и ќе наведете еден пример каде што тоа се направило во Македонија?
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Така е. Плус тоа, неговата благодарност ја има и во Куранот:

Во верата нема насилство, зошто патот вистински јасно се одделува од беспаќето. Оној кој верува во Аллах, го дофатил најцврстото јаже кое нема да се скине. Аллах се слуша и се знае! (Сура 2:256)

Кога ќе минат светите месеци, борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид. Ако се покајат и ако намаз направат и закат даваат, пуштете ги.

... всушност, на благодарноста кон царот Христијанин, и’ нема крај...:vozbud:
Одговорот бил пред тебе а ти не си можел да го согледаш... :vozbud::vozbud::vozbud:

Само уште не ми е јасно дали со војните во 1990тите се донесе радикалниот ислам на Балканот или тоа го имало и порано ?
Само знам дека со доаѓањето на тие пореметени гнаси од Пакистан, Ирак, Иран и целиот Блиски Исток ја поебаа цела Босна, ја радикализираа(што е нормално затоа што во тоа време доаѓаа психопатите на Слобо да ги кољаат) ама затоа после војната си останаа таму што е пак нормално затоа што некој муџахедин нема да се врати во пустини и пештери.
Ај остај тоа што ја унаказија Босна, туку очигледно си прават мрежа низ цел Балкан, па тука отвараат "школи"(вистински и виртуелни :) ) и си имаат некои апла опасни ликови како членови и главни.
Искрено, целата таа приказна околу тој исламски радикализам е повеќе креација на некој кој веќе доминира и сака да ја задржи таа доминација... Не викам дека ги нема, ама и тие што ги има, тој некој ги подржува, финансира и користи за свои потреби... Размисли!
Пред да ми реплицираш, да ти кажам дека не сум муслиман и не пробувам да го бранам Исламот...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Аха,и ќе наведете еден пример каде што тоа се направило во Македонија?
Тебе прашањето ти беше "Ај првин кажи ми што подразбираш под "радикален ислам" " Јас ти одговорив иако не беше за мене наменето прашањето :smir: не сум слушнал за Македонија а за Босна незнам :toe: ке ти одговори типот шо си го цитирал или некој што знае :helou:
 
P

Princ

Гостин
Ај една хипотетичка ситуација: Исламот е втора религија по број на верници (се смета на помеѓу 1.3 до 1.8 билион има верници муслимани)... Кога бомбашите самоубијци би биле одобрени/охрабрени/штотизнамјас од религијата (во муабетов Исламот), не мислите дека без проблем би ги решиле останатите помалку од 5 билиони без никаков проблем? Мислам, доволно е секој муслиман со неговото самоубиство да повлече 4-5 други не-муслимани.

Затоа и е смешно кога располагаме со бројки како "100", "1.000" или "10.000" и се трудиме како исти такви да обележиме 1.5 билиони популација. Свака ви част, што да ви речам :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Нешто не одговараа моите прашања или некој ме мести нешто?:tv:

Прашање за исламот-2:
Што препорачува Куранот доколку муслиманот погледне туѓа жена со желба? Што треба да стори кога ќе дојде дома (под претпоставка дека е оженет)?


Мислам да:drk:, :sekss: или да го:hump:?

Ај...лека ноќ сега.:baeh:
 
P

Princ

Гостин
Твоите прашања се префрлени во темата во која одговараат, и мислам дека ти одговорив на нив/тоа (едно само прочитав :toe:) :)

Што се однесува на новово, муслиман не треба да погледне туѓа жена со желба. Ако веќе погледне, ниедното од сликите полни иронија не треба да го направи, туку да се помоли за да му биде простен гревот.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Нешто не одговараа моите прашања или некој ме мести нешто?:tv:

Прашање за исламот-2:
Што препорачува Куранот доколку муслиманот погледне туѓа жена со желба? Што треба да стори кога ќе дојде дома (под претпоставка дека е оженет)?

Мислам да:drk:, :sekss: или да го:hump:?

Ај...лека ноќ сега.:baeh:
Со овие емотикони, брука е некој да се претстави дека е христијанин,а подоле да стави потпис од Библијата. :nesvest: Но, за атар на другите, кои знаат да прашаат и полемизираат ќе одговорам по незнам кој пат:

Обично луѓето, зборот хиџаб го поврзуваат само со жените. Меѓутоа во Чесниот Куран, Аллах прво го спомнува хиџабот за мажите, а потоа за жените. „Кажи им на верниците да ги спуштат погледите свои и нека ги чуваат срамните места свои; тоа им е најморално, затоа што Аллах, навистина го знае она што го правите.“ ( Ен Нур: 30)

Ако човекот погледне некоја жена, и притоа низ главата му помине некоја лоша и нечесна мисла, обврска му е да веднаш го спушти погледот!
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Која е целта на исламот, за која цел е создаден Куранот, на пример? Ова најсериозно го прашувам, се надевам дека некој ќе ми одговори. Поздрав.
 
P

Princ

Гостин
Религија друже... не би знаел како најискрено да ти одговорам на прашањево, јас барем не, можеби некој друг ќе најде повеќе зборови за да ти објасни :toe:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Не знам дали прашањево го имало ама ете и да го поставам јас пак не е страшно :) Повторувањето е мајка на знаењето. Ме инетерсира каков е обичајот кога се прави свадба ? Кај нас има веридба па родителите на младоженецот купуваат злато на невестата и обвратно и после иде свадба бовчи ова она адети итн... Како идат тие работи кај вас? Имам слушнато дека кај босанките нешто со кна праеле ама што не разбрав ..
 
P

Princ

Гостин
За религија збориме овде.... Исламот како религија не спомнува ни кна, ни бутур. Вика мажете/женете се, правете деца, одгледајте ги правилно... знаеш, на други работи се осврнува, не до толку на модните детали. Адетите се адети, македонски, албански, босански...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Твоите прашања се префрлени во темата во која одговараат, и мислам дека ти одговорив на нив/тоа (едно само прочитав :toe:) :)

Што се однесува на новово, муслиман не треба да погледне туѓа жена со желба. Ако веќе погледне, ниедното од сликите полни иронија не треба да го направи, туку да се помоли за да му биде простен гревот.
Не, не и не. Одговорот не е точен.
Нема потреба од мрдање лево десно, постои конкретна заповед што треба да направи муслиманот кога ќе погледне/бендиса друга жена.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nekoi zeni se oblakaat bas da gi gledas, apla provokativno, oblekata (nacinot na oblekuvanje) e poraka.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
nekoi zeni se oblakaat bas da gi gledas, apla provokativno, oblekata (nacinot na oblekuvanje) e poraka.
Некоин пак, навидум се “скриени“ и се облакаат непровокативно-провокативно. Тие се најопасни. Токму за такви е и цитатот од Мухамед кој никој не го постира (ако се земе предвид како се облекувале жените во негово време). :vozbud:
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Не, не и не. Одговорот не е точен.
Нема потреба од мрдање лево десно, постои конкретна заповед што треба да направи муслиманот кога ќе погледне/бендиса друга жена.
Има заповед, навистина си добро информирана, а таа заповед е да си дојде дома кај мене и да ме радува цела ноќ, што за разлика од останатите, нема да дојдат дома и жените да си ги израдуваат, туку радоста ќе ја добијат оние кој ги потпалиле. А мене искрено не ме интересира која провокаторка паднала толку ниско да изигрува фитил, експлозијата е кај мене!:helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom